REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Urlop wychowawczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS ZSWA do końca marca

Do 31 marca 2016 r. pracodawcy muszą przekazać zgłoszenie ZUS ZSWA. Powinni to uczynić za wszystkie osoby, za które odprowadzane są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i które przynajmniej przez część 2015 r. były zatrudnione w ramach stosunku pracy na stanowisku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Ryczałt za noclegi w kabinie pojazdu – zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Uregulowanie zasad zwrotu przez pracodawcę kosztów noclegu pracownikom – kierowcom, którzy będąc w trasie i wykonując obowiązki pracownicze śpią w kabinie ciężarówki/pojazdu – to cel projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców oraz o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Co warto wiedzieć o urlopach wychowawczych?

Początek roku to czas, w którym zwykle wchodzi w życie wiele nowych regulacji. Tak jest także w tym roku – w dniu 2 stycznia 2016 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja dotycząca urlopu wychowawczego. Z pewnością wpłynie ona na życie zawodowe i rodzinne wielu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Ewidencja godzin pracy zleceniobiorców oznacza wzrost biurokracji

Przygotowany przez resort pracy projekt, który ma stanowić remedium na problemy związane z umowami zlecenia i fikcyjnym samozatrudnieniem wprowadza od 1 lipca br. dla milionów przedsiębiorców dodatkowy obowiązek o charakterze administracyjnym. Wymóg prowadzenia ewidencji liczby przepracowanych godzin to nic innego jak tworzenie kolejnych barier biurokratycznych.

IFK poleca: Praca wydłuży urlop rodzicielski

Od 2 stycznia 2016 r. zwiększa się maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku łączenia go z pracą. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy.

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązywał będzie zmieniony wzór umowy o pracę. Nowy wzór uwzględnia zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu pracy m.in. w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony.

IFK poleca: Wymiar czasu pracy w listopadzie 2015 r.

W listopadzie 2015 r. występują dwa święta. 1 listopada przypada Wszystkich Świętych. 11 listopada przypada natomiast Narodowe Święto Niepodległości. Święta te różnie wpływają na wymiar czasu pracy pracowników.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Niezbywalne prawo każdej świeżo upieczonej mamy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę to prawo do urlopu macierzyńskiego. Po jego zakończeniu może ona jeszcze wydłużyć go o dodatkowy urlop macierzyński, a później o urlop rodzicielski. Suma tych wszystkich dni wolnych daje rok, który matka może spędzić z dzieckiem. Urlop jednak się kończy, a kobieta staje przed dylematem - co dalej? Zostać w domu z dzieckiem, a może wrócić do pracy? A może spróbować połączyć te dwa elementy i pracować w domu?

IFK poleca: Dłużej skorzystasz z wychowawczego

Nowelizacja Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 2 stycznia 2016 r., wprowadza m.in. zmiany w przepisach dotyczących urlopu wychowawczego. Przede wszystkim z urlopu wychowawczego będzie można skorzystać dłużej niż dotychczas, bo do ukończenia przez dziecko 6 roku życia.

Dodatek do urlopu wychowawczego wyższy przy większej liczbie dzieci

Rodzice, którzy na urlopie wychowawczym opiekują się więcej niż jednym dzieckiem, będą otrzymywać wyższy dodatek do zasiłku rodzinnego - zakłada projekt noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, który w środę 23 września 2015 r. zaakceptowała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Optymalizacja pierwszej godziny pracy motywatorem do sukcesu

Przekonuje o tym Dan Richards, amerykański ekspert ds. motywacji i sukcesu. Istnieje zasada: 80% twojego sukcesu zależy od tego, co robisz w ciągu pierwszych 20% czasu pracy. Warto optymalizować pierwszą godzinę pracy – podkreśla Richards. Jak? Istnieje kilka sprytnych sposobów.

Powrót z urlopu wychowawczego a zmiana czasu pracy

Obecnie urlop wychowawczy może trwać nawet 36 miesięcy. Taki urlop przysługuje rodzicom dziecka do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden z rodziców może maksymalnie wykorzystać 35 miesięcy urlopu wychowawczego, ponieważ jeden miesiąc jest zagwarantowany dla drugiego rodzica.

Ustawa o pracy na morzu - do 14 pracy godzin na dobę i 72 godzin w tygodniu

Marynarz będzie pracował na statku maksymalnie 14 godzin na dobę oraz 72 godzin w ciągu tygodnia - zakłada ustawa o pracy na morzu, do której w piątek 4 września 2015 r. Senat nie zgłosił poprawek. Dla młodocianych normą będzie praca nie dłuższa niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Świadczenie urlopowe – jakie są zasady wypłacania?

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca może (ale nie musi) dofinansować urlop swoich pracowników. Ponieważ sezon urlopowy w pełni, warto poznać zasady przyznawania świadczeń urlopowych.

Ustawa ułatwiająca łączenie pracy z życiem rodzinnym

5 sierpnia prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, której głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań mających ułatwić godzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym, w szczególności poprzez uproszczenie i uelastycznienie systemu urlopów związanych z opieką nad dziećmi oraz ukształtowanie innych uprawnień związanych z rodzicielstwem w sposób bardziej dostosowany do potrzeb pracowników–rodziców.

Zasady ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego

Prawidłowe obliczenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego wciąż sprawia problem wielu pracodawcom. Najczęściej wątpliwości pojawiają się w przypadku dodatków do wynagrodzenia oraz urlopów - wychowawczego i wypoczynkowego.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej trafił do komisji kodyfikacyjnej

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (tzw. projekt ustawy rodzinnej), przygotowany w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, trafił do komisji kodyfikacyjnej. Propozycje zawarte w projekcie zakładają m.in. wydłużenie terminu, w którym można wykorzystać urlop rodzicielski, zwiększenie uprawnień rodzicielskich ojców, większa elastyczność pracy.

IFK poleca: Czas pracy pracowników w maju 2015 r.

W maju 2015 r. występują trzy święta: 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (święto Konstytucji) oraz 24 maja (Zielone Świątki). Jednak na wymiar czasu pracy pracowników wpływa tylko święto 1 maja, które przypada w piątek i obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Święta 3 maja i 24 maja przypadają w niedziele i nie obniżają wymiaru czasu pracy.

Ilość przepracowanych lat a wysokość wynagrodzenia

Z przeprowadzonych badań wynika, że istnieje pewna prawidłowość pomiędzy ilością przepracowanych lat a wysokością wynagrodzenia. Nasze wynagrodzenia rosną wraz ze wzrostem stażu pracy, jednak osoby, które pracują dłużej niż 16 lat zarabiają zazwyczaj mniej aniżeli pracownicy z przedziału stażowego 11-15 lat.

IFK poleca: Ułatwienia dla pracujących rodziców

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy rodzinnej. Ma on zwiększyć uprawnienia rodziców do korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy i wprowadzić bardziej dogodne wykorzystanie urlopów rodzicielskich.

Prezydencki projekt ustawy rodzinnej - zmiany dobre dla pracodawców i pracowników

Zdaniem pracodawców, prezydencki projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu 27 marca, wprowadza zmiany dość wyważone, które dają uprawnienia zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, pozwalając godzić pracę zarobkową z obowiązkami domowymi.

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców na urlopie wychowawczym - projekt

Wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego dla rodziców przebywających na urlopie wychowawczym, którzy mają pod opieką więcej niż jedno dziecko - to główne założenie projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa posłów PO. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na środę 18 marca 2015 r.

Czym jest okres rozliczeniowy w prawie pracy?

Okres rozliczeniowy jest to okres czasu, na który powinna być planowana praca pracownika, w taki sposób aby zachowane zostały ochronne przepisy kodeksu pracy dotyczące czasu pracy. Długość okresu rozliczeniowego jest zależna od systemu pracy obowiązującego pracownika i wynosi od 4 tygodni do 12 miesięcy.

Pracujemy o prawie 3 lata mniej niż nasi koledzy z krajów UE

Ile lat tak naprawdę pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy lata niż nasi koledzy z Unii Europejskiej.

Czas pracy kierowców - nowelizacja ustawy

Szykują się zmiany w regulacjach dotyczących czasu pracy kierowców. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że resort ma już przygotowaną nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem roku trafić ma do konsultacji społecznych.

Czas pracy kierowców - będą nowe przepisy

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował w czwartek 18 grudnia 2014 r. sejmową komisję infrastruktury, że resort przygotował nowelizacje ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem 2014 roku trafić ma do konsultacji społecznych. Nowelizacja ta zakłada, że minister infrastruktury i rozwoju będzie w rozporządzeniu ustalał wysokość diet i ryczałtów za noclegi dla kierowców. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w 2015 roku.

Karty ICE ratują życia w przedsiębiorstwach

ICE to skrót od angielskiego wyrażenia "in case of emergency". Karty tego typu są powszechnie stosowane do informowania o osobach, z którymi należy skontaktować się w razie nagłego wypadku. Termin ICE jest jednak bardzo szeroki i znajduje zastosowanie także w przedsiębiorstwach, gdzie poprawia sprawność reakcji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.

Dodatkowy dzień wolny za 1 listopada

Święto 1 listopada przypada w 2014 roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawca powinien wyznaczyć dodatkowy dzień wolny pracownikom, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przy planowaniu pracy w listopadzie pracodawca powinien uwzględnić również święto 11 listopada.

Czas pracy rejestrowany wirtualnie

Do niedawna rynek czytników RCP obfitował wyłącznie w bardzo kosztowe rozwiązania. Ten stan rzeczy powoli ulega zmianie. Daje się zaobserwować również zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego. Korzyści płynących z zastosowań tego typu urządzeń jest wiele, a firma, nawet pomimo wydatków na infrastrukturę, paradoksalnie może zaoszczędzić.

Kiedy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop

Pracodawca ma prawo przerwać pracownikowi urlop wypoczynkowy, ale jedynie w określonych przypadkach. W momencie, gdy zatrudniony przed wyjazdem na wakacje nie podał numeru telefonu, pod którym będzie dostępny, nie powinien ponieść za to konsekwencji.

Obowiązki pracodawców po zmianie przepisów o czasie pracy pracowników niepełnosprawnych

Od 10 lipca 2014 r. pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym muszą pracować krócej, tj. zamiast dotychczasowych 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień tylko 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. W związku z tą zmianą przepisów pracodawcy muszą im przekazać informację o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy, a także zmienić umowy o pracę, jeżeli były w niej ustalone dotychczasowe normy czasu pracy.

Czas pracy osób niepełnosprawnych od 10 lipca 2014 r.

Od 10 lipca 2014 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące czasu pracy osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne będzą mogły pracować 7 godzin na dobę i 35 tygodniowo w ramach pełnego czasu pracy. Nowe regulacje wynikają z wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013 r. (Dz. U. poz. 791).

Zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych

20 czerwca prezydent podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która zakłada, że osoba niepełnosprawna nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Elastyczny czas pracy najczęściej stosowany w branży przetwórstwa przemysłowego

Nowe rozwiązania zawarte w Kodeksie pracy dotyczące elastycznego czasu pracy funkcjonują od sierpnia 2013 roku. Od tego czasu już ponad 900 firm wprowadziło elastyczny czas pracy, najwięcej w branży przetwórstwa przemysłowego.

Dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę 3 maja

Pracodawca musi oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto 3 maja przypadające w tym roku w sobotę. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, realizowany dopiero teraz, gdyż w 2013 roku nie mieliśmy takiego przypadku.

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że już ponad 700 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Najczęściej po nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Urlopy wychowawcze w 2014 roku

Z początkiem października tego roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła nowe regulacje dotyczące urlopów wychowawczych. Sprawdź, jakie przepisy dotyczące urlopów wychowawczych będą obowiązywały w 2014 roku?

Ile zarabiają mikołaje?

Jak co roku w grudniu na rynku pracy występuje zjawisko wysypu ofert pracy tymczasowej, które są związana z przypadającymi w tym miesiącu mikołajkami oraz świętami Bożego Narodzenia. Czy opłaca się podjąć pracę mikołaja, elfa czy śnieżynki? Ile można zarobić?

Zmiana czasu pracy wymaga zgody pracowników

Przepisy o elastycznym czasie pracy weszła w życie 23 sierpnia 2013 r. I choć wiele przedsiębiorstw pozytywnie przyjęło nowe rozwiązania, to wśród pracowników wzbudzają one nadal spore wątpliwości. Zgodnie z nowelizacją wprowadzenie zmian czasu pracy może się odbywać tylko w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Ale co w przypadku mniejszych firm, w których nie ma związków zawodowych ani innej reprezentacji pracowników?

Jak święta listopadowe wpływają na wymiar czasu pracy

Święta przypadające 1 i 11 listopada obniżają wymiar czasu pracy wszystkich pracowników. W okresie rozliczeniowym obejmującym listopad 2013 r. przepracują oni o 2 dni mniej, niż gdyby tych świąt nie było. Dotyczy to wszystkich pracowników.

Elastyczna organizacja czasu pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy oraz ustawie o związkach zawodowych. Zmiany wprowadzają szereg przepisów, które umożliwiają bardziej elastyczną organizację czasu pracy w zakładach pracy. Nowe regulacje dają pracodawcom możliwość dostosowywania czasu pracy pracowników do rzeczywistego zapotrzebowania na pracę.

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy w urlopach wychowawczych. Zmiany dotyczą m.in. sposobu określenia wymiaru urlopu: z „do 3 lat” na „do 36 miesięcy”.

Elastyczny czas pracy - co warto wiedzieć?

Jakie są zalety elastycznego czasu pracy, który obowiązuje od 23 sierpnia 2013 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało specjalny poradnik, w którym wyjaśnia najczęściej spotykane wątpliwości związane z ruchomym czasem pracy.

Wchodzą w życie przepisy o elastycznym czasie pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. obowiązują przepisy dotyczące elastycznego czasu pracy. Nowe rozwiązania wprowadzają dłuższe okresy rozliczeniowe oraz ruchomy czas pracy.

Roczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy

Od 23 sierpnia 2013 r. wchodzą w życie przepisy o tzw. elastycznym czasie pracy, które wprowadzają możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy, jak również pozwalają na zastosowanie ruchomego czasu pracy. Nowe regulacje określają także tryb wprowadzania takich rozwiązań w zakładzie pracy.

Elastyczny czas pracy 2013

Od 23 sierpnia obowiązują nowe przepisów o czasie pracy. Najważniejsze zmiany polegają na: możliwości wydłużenia okresów rozliczeniowych we wszystkich systemach czasu pracy do 12 miesięcy oraz stosowaniu ruchomego czasu pracy, który może naruszać dobę pracowniczą. Jak w praktyce stosować przepisy o elastycznym czasie pracy?

Czas pracy kierowców

Od 16 lipca 2013 r. ustawa o czasie pracy kierowców ma również zastosowanie do przedsiębiorców osobiście wykonujących przewozy drogowe i do osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, ale osobiście wykonujących przewozy na jego rzecz.

Ruchomy czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy

Ruchomy czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy to dwie najważniejsze zmiany w przepisach, które przewiduje przyjęta przez Sejm najnowsza nowelizacja Kodeksu Pracy.

Jakie będą zmiany w czasie pracy?

Parlament pracuje obecnie nad dwoma projektami nowelizacji dotyczącymi czasu pracy. Zmiany zakładają m.in. wprowadzenie wydłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, a także możliwość wprowadzenia przerywanego czasu pracy.

Jak rozliczyć czas pracy pracowników pracujących w nocy, jeżeli następuje zmiana czasu letniego na zimowy

W naszym zakładzie praca jest wykonywana na trzy zmiany (w godzinach od 6.00 do 14.00, od 14.00 do 22.00 i od 22.00 do 6.00) przez 7 dni w tygodniu. Pracownicy pracują w systemie podstawowym czasu pracy. Jak powinniśmy rozliczyć czas pracy pracowników pracujących na nocną zmianę (w godz. od 22.00 do 6.00) w przypadku zmiany czasu letniego na zimowy, która będzie miała miejsce z 29 na 30 października br.?

REKLAMA