REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Założenia Prawa Działalności Gospodarczej

Założenia do tzw. "konstytucji dla firm", czyli Prawa Działalności Gospodarczej są trafione, jednak wejście ustawy w życie nie spowoduje rewolucji. Nie dotyczy ona bowiem głównych problemów przedsiębiorców, czyli długotrwałości procesów sądowych czy niejasności przepisów podatkowych - mówi adwokat Łukasz Labuda.

Towary podwójnego zastosowania - kontrola i zezwolenia

Nie zawsze jesteśmy tego świadomi, że posługujemy się towarami podwójnego zastosowania, czyli takimi, które mają zastosowanie cywilne, ale potencjalnie mogą być wykorzystane do celów militarnych.

Księgowi będą musieli zwracać uwagę na podejrzane transakcje

W krajach Unii Europejskiej powstaną centralne rejestry właścicieli firm, a banki, kasyna, księgowi czy doradcy podatkowi będą mieli obowiązek zwracać uwagę na podejrzane transakcje klientów - tak wynika z przyjętych 20 maja br. przez Parlament Europejski przepisów zaostrzających walkę z praniem brudnych pieniędzy.

Odsetki od lokat terminowych związanych z działalnością gospodarczą

Czy odsetki uzyskane z lokat terminowych firmy należą do przychodów z działalności gospodarczej?

REKLAMA

Allegro pod lupą fiskusa

Handel w internecie jest prężnie rozwijającą się sferą, generującą rokrocznie ogromne zyski dla prowadzących transakcje w wirtualnej przestrzeni. Wyniki badań Milward Brown pokazują, iż Allegro było w 2014 roku jednym z najczęściej odwiedzanych portali, a jego działalność wiąże się z obrotem 10 mld złotych w skali roku. W związku z tym na myśl nasuwa się kilka pytań związanych z rozliczaniem transakcji z fiskusem. Kto i kiedy musi się rozliczyć z działalności na Allegro? Jakie są konsekwencje braku rozliczenia?

Obowiązek raportowania danych pozafinansowych przez spółki giełdowe i instytucje finansowe

Unijny obowiązek raportowania danych pozafinansowych (m.in. oceny ryzyk, podstaw zarządczych i wskaźników z zakresu przeciwdziałania korupcji, negatywnego wpływu na środowisko naturalne, aspektów pracowniczych, społecznych oraz poszanowania praw człowieka) obejmie co najmniej 300 największych spółek i instytucji finansowych w Polsce - ocenia firma doradcza Deloitte.

Nie więcej niż 10 kodów PKD wpisanych w KRS

Twoja spółka ma więcej niż 10 kodów PKD wpisanych w rejestrze przedsiębiorców KRS? Musisz to zmienić przy okazji pierwszego zgłoszenia do rejestru.

KE zaleca ograniczenie stosowania obniżonych stawek VAT

Komisja Europejska wypowiedziała się o finansach publicznych Polski, zauważając poprawę w finansach w latach 2014 – 2016, ale wskazując również na zagrożenia po 2016 roku. Komisja rekomenduje Polsce m.in. podwyższenie wpływów do budżetu z podatków poprzez zmniejszenie opodatkowania niskimi stawkami VAT.

REKLAMA

D. Hübner: Możliwe podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Zdjęcie procedury nadmiernego deficytu z Polski umożliwi m.in. zmiany w polityce fiskalnej na korzyść obywateli. Jedną z nich – w ocenie Danuty Hübner – może być podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie polski limit należy do najniższych w Europie i wynosi 3091 zł rocznego dochodu.

Podsumowanie zmian w prawie w kwietniu 2015 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w kwietniu br. Zmiany dotyczą zakresu regulacji z prawa pracy, badań lekarskich pracowników, zgłaszania wynalazków i wzorów użytkowych, ochrony i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka w procesie karnym i karno-skarbowym, a także pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

System e-CODEX ułatwi przedsiębiorcom odzyskanie należności od kontrahentów z UE

Polska dołączyła do pilotażu systemu e-CODEX, dzięki któremu Polscy przedsiębiorcy i konsumenci będą mogli dochodzić swoich roszczeń wobec unijnych kontrahentów przez internet. Elektroniczne postępowania będą dotyczyły m.in. europejskiego nakazu zapłaty i drobnych roszczeń.

IFK poleca: Więcej uproszczeń dla małych firm

Małe jednostki będą mogły sporządzać skrócone sprawozdania finansowe, zawierające tylko uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową z ograniczoną ilością ujawnianych informacji. To tylko jedno z uproszczeń w rachunkowości przewidzianych przez projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw, którym na najbliższym posiedzeniu zajmie się Sejm.

"Konstytucja dla firm" jeszcze w tej kadencji Sejmu?

Założenia nowego Prawa działalności gospodarczej, które w intencji resortu gospodarki, ma stanowić kartę praw przedsiębiorców w relacjach z administracją, na najbliższym posiedzeniu rozpatrzy rząd. MG liczy, że przepisy zostaną uchwalone jeszcze w tej kadencji.

Prawo działalności gospodarczej – co znajdziemy w nowej „konstytucji dla firm”

Rząd pracuje nad zupełnie nową ustawą regulującą zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa ta ma nosić nazwę Prawo działalności gospodarczej i zastąpi najprawdopodobniej już od 1 stycznia 2016 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

Nowe Prawo działalności gospodarczej od 1 stycznia 2016 r.

Czy obniżyć z 15 tys. do 3 tys. euro próg dla obowiązkowego rozliczania się bezgotówkowego przez przedsiębiorców - to jedyna wątpliwość, jaka pozostała w łonie rządu ws. Prawa działalności gospodarczej po przyjęciu w czwartek jego założeń przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zgodnie z założeniami projektu nowa "Konstytucja dla firm" ma wejść w życie już 1 stycznia 2016 roku i zastąpić ustawę z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Małżonek w firmie - podatki i składki ZUS

Prowadzący działalność gospodarczą na początku funkcjonowania zatrudniają czasem do pomocy w firmie kogoś z rodziny z myślą, że zaoszczędzą i jednocześnie wyeliminują ryzyko związane ze współpracą z obcym człowiekiem. Aby poprawnie rozliczyć wynagrodzenie rodziny w kosztach lub odprowadzić za nią składki ZUS, ważne będą kwestie pokrewieństwa, wspólnego mieszkania czy rodzaj zawieranej umowy.

Ograniczenie odsprzedaży leków za granicę – nowe restrykcyjne przepisy dla aptek i hurtowników

Za kilka miesięcy wejdzie w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego przewidująca wysokie kary pieniężne i cofnięcie zezwolenia za nieprzestrzeganie przez hurtowników i apteki nowych przepisów dotyczących, między innymi, tzw. „odwróconej dystrybucji”.

Państwa UE próbują samodzielnie walczyć z wyłudzeniami podatku VAT

Państwa członkowskie Unii Europejskiej niezależnie od Komisji Europejskiej próbują samodzielnie walczyć z wyłudzeniami podatku VAT; w Polsce problemem jest m.in. bezkarność: za przestępstwo narkotykowe prędzej czy później idzie się do więzienia, a za wyłudzenie VAT, nie - mówi ekspert podatkowy Roman Namysłowski.

Controlling w MŚP

Controlling w przedsiębiorstwie małym i średnim to temat wymagający bardzo dużego doświadczenia i wiedzy dedykowanej dla tego sektora na etapie budowy konkretnych rozwiązań. Aby prawidłowo oceniać i korygować wielkości uzyskane względem żądanych trzeba posiadać mierniki , które odzwierciedlają wartości rzeczywiste.

Wyższe odsetki ustawowe za opóźnienie w rozliczeniach między firmami od 2016 roku

Odsetki za opóźnienie rozliczenia transakcji między firmami wzrosną, przy obecnych stopach procentowych, z 8 proc. do 9,5 proc. - taki będzie skutek projektu noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych oraz Kodeksu cywilnego, autorstwa Ministerstwa Gospodarki.

„Start-up z przyszłością” - zamień wizję w dochodowy biznes

„Prowadzenie biznesu jest jak roller coaster. Cały czas trzeba uważać, żeby nie wypaść” – twierdzi Bartek Gola współtwórca kilkudziesięciu startupów technologicznych. Jak wsiąść do wagonika z napisem startup i nie wypaść na pierwszym zakręcie, będzie można dowiedzieć się podczas konferencji „Start-up z przyszłością”.

Eksport leków za granicę a odpowiedzialność za transport

Jak zabezpieczyć prawnie polskiego wytwórcę farmaceutycznego od odpowiedzialności względem zagranicznego kontrahenta za uszkodzenie produktu leczniczego w transporcie międzynarodowym?

Nowe zasady Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej w prawie farmaceutycznym

Z dniem 20 marca 2015 roku weszły w życie do polskiego porządku prawnego nowe regulacje tzw. „Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej” (DPD). Chodzi o rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2015 roku w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 381), wydane na podstawie delegacji z art. 79 ustawy Prawo Farmaceutyczne - stan prawny tego rozporządzenia na dzień 24 kwietnia 2015 roku wskazany został w niniejszym tekście jako „Rozporządzenie DPD”.

Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych

Projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje, że składki związków i stowarzyszeń rolniczych reprezentujących interesy polskich rolników na forum unijnych organizacji branżowych nadal będą pokrywane z budżetu.

Zmiany w międzynarodowym arbitrażu handlowym

Negocjacje pomiędzy Unią Europejską a USA w zakresie umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym prawdopodobne będą dotyczyć również zmian w międzynarodowym arbitrażu handlowym – mówił senatorom prof. Jerzy Menkes z Katedry Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych SGH.

Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność

Prowadzę działalność gospodarczą. Na podstawie umowy darowizny stałem się współwłaścicielem w 50% samochodu ciężarowego Renault Master. Samochód ten wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. W jakiej wysokości mam zaliczać do kosztów wydatki związane z używaniem tego samochodu, m.in. koszty ubezpieczenia?

Przesłanka prawnie usprawiedliwionego celu administratora danych – jak z niej korzystać?

Coraz częściej podnoszone są głosy, że zgoda jako przesłanka legalizująca przetwarzanie danych jest nadużywana i staje się, nie do końca słusznie, centralną, kluczową przesłanką. Dlatego też, coraz częściej mówi się o potrzebie odwoływania się do pozostałych przesłanek przetwarzania, w tym do przesłanki prawnie usprawiedliwionego celu.

Inteligentne sieci a prawo do prywatności

Coraz bardziej popularna staje się instalacja inteligentnych liczników do pomiaru zużycia prądu, wody czy gazu. Jedną z ich podstawowych funkcji jest zdalny odczyt tego zużycia, a następnie przekazanie danych do usługodawcy.

IFK poleca: Domniemanie uczciwości nie tylko dla przedsiębiorców

Obecnie trwają prace nad nowym Prawem działalności gospodarczej, które zastąpi Ustawę o swobodzie gospodarczej. Nowe rozwiązania mogą być korzystne również dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, bo ich również obejmą niektóre nowe przepisy. Na przykład te, które trafią do Kodeksu postępowania administracyjnego.

Obniżenie kosztów i uproszczenie procedury rejestracji działalności gospodarczej

Jakie działania zmierzające do obniżenia kosztów i uproszczenia procedury rozpoczęcia działalności gospodarczej podejmował w ostatnich latach rząd, a jakie jeszcze działania zawarte są w planach na najbliższy rok?

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

W związku z nową perspektywą finansową na lata 2014-2020, pomoc w formie ulgi inwestycyjnej będzie udzielana (zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014) jako pomoc na inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne w gospodarstwach rolnych powiązane z produkcją podstawową produktów rolnych. Pomoc skierowana jest do podatników podatku rolnego, będących mikroprzedsiębiorcami, małymi i średnimi przedsiębiorcami.

Jak uzyskać zwrot akcyzy samochodowej w 2015 r.

Od 1 stycznia i 1 kwietnia 2015 r. nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących zwrotu podatku akcyzowego od samochodów osobowych wywożonych za granicę Polski. Pierwsza zmiana polega na doprecyzowaniu kręgu podmiotów uprawnionych do wnioskowania o zwrot akcyzy. Druga natomiast określa szczegółowo organy orzekające o tym zwrocie w związku z tzw. centralizacją finansów w Służbie Celnej.

Skutki podatkowe wypłaty dywidendy funduszowi inwestycyjnemu spoza UE

W przypadku funduszy inwestycyjnych z siedzibą na terytorium kraju spoza Unii Europejskiej występujących o zwrot nadpłaty w podatku dochodowym z tytułu dywidend wypłaconych za udziały w polskiej spółce organy podatkowe muszą ustalić, czy podatnik wykonuje działalność na warunkach równoważnych z tymi, które stosuje się do funduszy inwestycyjnych z siedzibą na terytorium Unii. Jeśli tak jest, wówczas powinny uwzględnić wniosek takiego funduszu o zwrot nadpłaty zapłaconego podatku od osób prawnych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Ubezpieczenie BI, czyli od utraty zysku

Czy można ubezpieczyć swoją firmę przed ryzykiem obniżenia lub utraty zysków w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, na skutek których konieczne byłoby wstrzymanie produkcji? Ubezpieczenie BI (business interruption) zapewnia ochronę w tego typu sytuacjach losowych.

Automatyczna wymiana informacji podatkowej z krajami spoza UE

Przeciwdziałanie transgranicznym oszustwom podatkowym i unikaniu opodatkowania - to główne cele przygotowywanego przez Ministerstwo Finansów projektu noweli Ordynacji podatkowej, wpisanego do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wdroży ona przepisy UE dotyczące automatycznej wymiany informacji podatkowej z krajami spoza Unii.

Organy podatkowe przedłużają kontrole podatkowe. Naruszają prawo?

Maksymalny okres trwania kontroli podatkowej w firmach określa ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Limit zależy od wielkości kontrolowanego przedsiębiorcy - wynosi on: 12, 18, 24 lub 48 dni. Jednak kontrolerzy z urzędów skarbowych liczą jedynie dni, w których faktycznie przebywają w kontrolowanej firmie. Są poważne wątpliwości, czy taka praktyka jest zgodna z prawem.

Obowiązek raportowania informacji niefinansowych - dyrektywa UE

Jednostki zainteresowania publicznego oraz duże spółki będą zobowiązane do ujawniania informacji niefinansowych w ramach sprawozdania z działalności - takie rozwiązanie zakłada nowa dyrektywa UE. Kraje członkowskie mają czas na wdrożenie nowych przepisów do 6 grudnia 2016 r., tak, by miały zastosowanie po raz pierwszy od 1 stycznia 2017 r.

Kary dla osób wynajmujących lokale pod automaty do gier

Od środy 25 marca 2015 r. Służba Celna rozpoczęła akcję informacyjną i ostrzega osoby wynajmujące lokale pod automaty do gier, że grozi im odpowiedzialność karna i finansowa w wysokości 12 tys. zł od automatu - poinformował PAP wiceszef MF Jacek Kapica.

Wyprzedaż kolekcji - opodatkowanie VAT i PIT

Hobbyści i kolekcjonerzy, sprzedający część swoich kolekcji muszą wiedzieć, że takie transakcje nie są obojętne podatkowo. Organy podatkowe mogą potraktować takie działania, jako opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Natomiast nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeżeli sprzedaż elementów kolekcji nastąpiła po upływie 6 miesięcy od ich nabycia.

Sprawdź, jak Twój prawnik chroni dane osobowe

Zdaniem Generalnego Inspektora Danych Osobowych prawnicy są jedną z grup o najsłabszej świadomości na temat tego, jak powinny być zabezpieczone dane osobowe przed nielegalnym dostępem, a część z nich pozostaje w błędnym przekonaniu, że obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej zwalnia ich ze stosowania ustawy o ochronie danych osobowych.

Projekt ustawy Prawo Działalności Gospodarczej (PDG) w ocenie przedsiębiorców

Trwają obecnie prace nad projektem ustawy Prawo Działalności Gospodarczej (PDG), która ma zastąpić obowiązującą od 2004 roku ustawę o Swobodzie Działalności Gospodarczej i stać się punktem odniesienia dla przedsiębiorców i organów państwa stosujących prawo gospodarcze. Co o nowych rozwiązaniach sądzą przedsiębiorcy, jakie mają propozycje?

Kraje UE apelują o niższy VAT na książki i e-booki

Francja, Niemcy, Polska i Włochy zwróciły się ze wspólnym apelem do Komisji Europejskiej o bezzwłoczne działania w celu przyjęcia obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki.

Wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowej dyrektywy, która przewiduje automatyczną wymianę informacji o orzeczeniach podatkowych między wszystkimi państwami Unii Europejskiej. Dzięki tym przepisom firmom ma być trudniej unikać opodatkowania.

Wspólne przejazdy – z podatkiem czy bez?

Resort finansów będzie monitorował rynek wspólnych przejazdów, zlecając go urzędowi kontroli skarbowej - tak wynika z odpowiedzi MF na interpelację, złożoną przez posła PiS, Zbigniewa Chmielowca. Sprawdzeniu ma podlegać to, czy kierowca prowadzi działalność w tym zakresie w sposób ciągły czy okazjonalny oraz czy prowadzi ona wyłącznie do dzielenia kosztów podróży.

Rejestracja spółek w KRS - jedno okienko

Nowelizacja ustawy o KRS, obowiązująca od 1 grudnia 2014 r., wprowadziła zasadę tzw. „jednego okienka", co oznacza dla rejestrowanego podmiotu otrzymanie, wraz z numerem KRS, także numerów REGON i NIP. Nastąpiła zmiana komunikacji pomiędzy sądem rejestrowym a urzędami oraz została ograniczona do niezbędnego minimum ilość wymaganych do złożenia formularzy i dokumentów. Procedura „jednego okienka" obejmuje wnioski składane w formie papierowej, jak i rejestrację elektroniczną.

Obieg dokumentów w nowoczesnej firmie

Może być przypadkowy, chaotyczny albo świadomie zorganizowany i uporządkowany. Ale jedno jest pewne – obieg dokumentów występuje w każdej firmie, bez względu na jej wielkość, branżę czy strukturę. Warto zadbać, by dzięki niemu procesy w przedsiębiorstwie zachodziły sprawniej.

Wyższy VAT od wyrobów medycznych odczują najbardziej podatnicy

Polska oczekuje na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii stosowanej obniżonej stawki podatku od towarów i usług na sprzęt medyczny. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej wyroby medyczne powinny być opodatkowane podstawową stawką VAT , wynoszącą aktualnie w Polsce 23%, podczas gdy w Polsce stosowana jest stawka obniżona w wysokości 8%. Dlatego też dnia 26 września 2013 roku Komisja Europejska wniosła skargę do Trybunału w zakresie stosowanej przez Polskę stawki. Zastosowanie obniżonej stawki ma zdaniem Komisji zbyt szeroki zakres, co może skutkować naruszeniem konkurencji na terytorium Unii Europejskiej.

Prawo farmaceutyczne dostosowane do regulacji UE

Od 8 lutego 2015 r. obowiązują nowe regulacje w prawie farmaceutycznym. Nowelizacja dostosowała polskie przepisy do obowiązujących regulacji Unii Europejskiej. Zmiany dotyczą przede wszystkim kwestii fałszowania produktów leczniczych, a także wytwarzania, przywozu, wprowadzania do obrotu i dystrybucji hurtowej produktów leczniczych w Unii Europejskiej, oraz substancji czynnych. Poniżej omówione zostaną najważniejsze zmiany przyjęte nowelizacją.

Mały przedsiębiorca też może przekazać 1 proc. na OPP

Polacy lubią dzielić się z innymi. Co roku na konta fundacji wpływa około 0,5 mld zł. Czy 1 proc. może przekazać również jednoosobowa działalność gospodarcza? Dlaczego 1 proc. nie jest darowizną ani ulgą i jak go rozliczyć? Jakie organizacje mogą przyjmować wpłaty z 1 proc. i jak je zweryfikować?

Jak ująć koszty wysyłki w księgach rachunkowych

Jeden z klientów biura rachunkowego prowadzi sklep internetowy. Biuro ma wątpliwości, jak w takim przypadku zaewidencjonować koszty przesyłki, za które płaci klient. Jak prawidłowo ująć koszty wysyłki w księgach rachunkowych sprzedającego?

REKLAMA