REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

JPK_VAT, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy JPK_VAT - wysyłka za pomocą bramki REST API

Bramka REST API to narzędzie do wysyłki nowego JPK_VAT, udostępnione przez Ministerstwo Finansów. Bramka REST API usprawnia wysyłkę nowego JPK_VAT i maksymalnie skraca czas oczekiwania podatników na potwierdzenie prawidłowego przesłania JPK_VAT. Podatnicy złożyli przez bramkę już ponad 2,9 mln nowych JPK.

Jak stosować kod GTU_3 w nowym JPK_VAT?

Kod GTU_3 w nowym JPK_VAT (JPK-V7) ma zastosowanie w przypadku dokonywania dostaw m.in. oleju opałowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olejów smarowych, pozostałych olejów o określonych kodach CN oraz smarów plastycznych, olejów smarowych, preparatów smarowych. Jak prawidłowo stosować kod GTU_3?

Jak fiskus ustala dochód z nieujawnionych źródeł?

Gdy fiskus chce ustalić dochód z nieujawnionych źródeł, dokonuje porównania wartości posiadanego przez podatnika majątku i przychodów do wartości poniesionych przez niego wydatków. Jeżeli składniki majątku nie będą miały pokrycia w osiągniętych przychodach, organ podatkowy może ustalić dochód z nieujawnionego źródła i wymierzyć opodatkowanie według sankcyjnej stawki 75%.

Kod SW w nowym JPK_VAT a sprzedaż wysyłkowa z Polski do UE i poza UE

Podatnik prowadzi sklep internetowy i sprzedaje niekiedy towary za granicę dla osób prywatnych. Towary są wysyłane do takich nabywców pocztą. Czy wykazując faktury dokumentujące taką sprzedaż w nowym pliku JPK_VAT, podatnik powinien stosować symbol SW? Kiedy trzeba stosować kod SW? Czy podatnik prowadzący sklep internetowy musi stosować kod SW w nowym JPK_VAT przy sprzedaży na rzecz prywatnych nabywców z Polski i innych krajów UE? A co w przypadku sprzedaży wysyłkowej z Polski nabywcom prywatnym poza UE?

REKLAMA

Sprzedaż ewidencjonowana na kasie fiskalnej a kody GTU i transakcyjne w JPK_VAT

Czy zapisy dotyczące sprzedaży na rzecz osób prywatnych, ewidencjonowanej na kasie rejestrującej (kasie fiskalnej), muszą być oznaczane kodami GTU i transakcyjnymi w nowym JPK_VAT? Co z fakturami wystawianymi do takiej sprzedaży?

Sprzedaż działki ROD a podatek dochodowy

Sprzedaż prawa własności nasadzeń (drzew, krzewów i innych roślin) i obiektów (np. altany, domku rekreacyjnego), znajdujących się na działce wchodzącej w skład rodzinnych ogrodów działkowych (ROD), trzeba uznać za przychód z odpłatnego zbycia rzeczy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego ogródek działkowy (działkę ROD) można sprzedać bez podatku dochodowego, jeżeli minęło przynajmniej 6 miesięcy od jego nabycia albo jeżeli nie osiąga się dochodu z tej sprzedaży. Czym są rodzinne ogrody działkowe? Czy działka ROD jest nieruchomością? Kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy (PIT) przy sprzedaży działki ROD?

Pierwsza wysyłka JPK_VAT z deklaracją do 25 listopada

Ministerstwo Finansów przypomina, że od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik zastąpił składane wcześniej oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT. Pierwsze pliki według nowej struktury, dotyczące okresu rozliczeniowego za październik 2020 r., podatnicy powinni złożyć do 25 listopada 2020 r. Korekty rozliczeń za okresy sprzed października 2020 r. należy składać na dotychczasowych zasadach. Z jakich części składa się nowy JPK_VAT? Jakie dane zawiera JPK_VAT z deklaracją? Jak wysłać nowy JPK_VAT z deklaracją?

Oznaczenie „TP” w nowym JPK_VAT a krewni byłego małżonka

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, składając plik JPK_VAT podatnik zobowiązany jest do oznaczenia przy użyciu stosownego kodu procedury, w ramach której wykazywana transakcja przebiegała. Wymóg ten obejmuje m.in. oznaczenie symbolem „TP” istniejącego pomiędzy nabywcą, a dokonującym dostawę lub świadczącym usługę podmiotem powiązania, o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT). Wprowadzenie tego obowiązku zrodziło wśród podatników wiele wątpliwości. W niniejszym artykule rozwiejemy jedną z nich, odpowiadając na pytanie: czy sprzedaż na rzecz krewnych byłego małżonka należy oznaczyć kodem „TP”.

REKLAMA

Jak stosować kod GTU_10 w nowym JPK_VAT?

Kodem GTU_10 w nowym JPK_VAT z deklarację należy oznaczać dostawy budynków, budowli i gruntów. Trzeba nim oznaczać także leasing finansowy nieruchomości, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu we własność, ustanowienie prawa wieczystego gruntu. Co jeszcze wato wiedzieć o oznaczeniu GTU_10?

Czy wydatki na zakup aparatu słuchowego są kosztem uzyskania przychodu?

Zakup aparatu słuchowego, to konieczność dla wielu osób mających problemy ze słuchem. Także dla przedsiębiorców. Indywidualni przedsiębiorcy rozliczający dochody z działalności gospodarczej na tzw. zasadach ogólnych (czyli w oparciu o ustawę o PIT i skalę podatkową w tej ustawie określoną) chcieliby wiedzieć, czy wydatek na zakup aparatu słuchowego mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Kod GTU_5 w nowym JPK_VAT

Kod GTU_5 w nowym JPK_VAT z deklarację ma zastosowanie w przypadku dostawy odpadów określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Kto i od kiedy musi stosować kod GTU_5?

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandią - zmiany od 2021 roku

29 października 2020 r. przedstawiciele Polski oraz Holandii podpisali protokół do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ("UPO"). Nowy protokół ma na celu eliminowanie podwójnego opodatkowania w odniesieniu do podatków objętych UPO w tym braku opodatkowania lub obniżonego opodatkowania, poprzez uchylanie się lub unikanie opodatkowania. Z uwagi na sytuację związaną z COVID-19 mogą pojawić się trudności w zakończeniu procesu ratyfikacji przed 1 grudnia 2020 r., tak aby protokół zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Niezapłacona faktura – co z podatkami?

Nieterminowe regulowanie płatności jest dla przedsiębiorców podwójnym obciążeniem: nawet bowiem niezapłacone faktury powodują powstanie obowiązku podatkowego. Nie dość, że wierzyciel nie otrzymuje zapłaty za wydany towar czy wykonaną usługę, to jeszcze musi odprowadzić podatek dochodowy i VAT. Zarówno bowiem podatek VAT, jak i podatek dochodowy z zasady rozliczane są metodą memoriałową (obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym powstaje mimo tego, że nie otrzymano zapłaty). Ale warto wiedzieć, że w takiej sytuacji można skorzystać z pewnych udogodnień podatkowych.

Czy zmienią się kody GTU w nowym JPK_VAT?

W odpowiedzi z 6 listopada 2020 r. na interpelację poselską Jan Sarnowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów poinformował, że "w chwili obecnej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzone są analizy dotyczące konieczności ewentualnego wprowadzenia zmian w rozporządzeniu wykonawczym w zakresie GTU." 25. listopada 2020 r. mija termin, w którym podatnicy po raz pierwszy mają przesłać nowy JPK_VAT. Czy resort finansów dokona zmian w rozporządzeniu dot. kodów GTU? Czy za błędy w JPK_VAT można nie ponieść kary?

Podatki +, czyli jaka podatkowa przyszłość czeka nas już niebawem

Świat się zmienia i nigdy już nie będzie taki sam. To często powtarzane w przestrzeni publicznej hasło odnosi się również do rzeczywistości podatkowej. Dlaczego? Przyjrzyjmy się ewolucji polskiego systemu podatkowego w ostatnich 5-6 latach z perspektywy obowiązków raportowych i sprawozdawczych, a także procedur i wymogów nadzoru podatkowego – zarówno tych wymaganych przepisami prawa, jak i tych, do których ustawodawca nas zachęca bardziej „miękko”. Czy to tylko chwilowa moda, czy też świat podatków już nigdy nie będzie taki jak dawniej, a przed osobami odpowiedzialnymi za zarządzanie i nadzór nad podatkami otwiera się zupełnie nowy rozdział. Jak zarządzać podatkami i co to tak naprawdę oznacza?

Dodatki i nagrody z tytułu powszechnego spisu rolnego - rozliczenie PIT

Dodatki spisowe i nagrody spisowe wypłacone członkom gminnego biura spisowego z tytułu udziału w powszechnym spisie rolnym w 2020 roku nie stanowią przychodu ze stosunku pracy dla pracowników urzędu gminy. Świadczenia te są otrzymywane w związku z wykonywaniem przez te osoby prac zleconych przez inny podmiot niż pracodawca (czyli przez Gminnego Komisarza Spisowego), dlatego też przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 6 ustawy o PIT), do których mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu. W tym przypadku obowiązki płatnika ciążą na podmiocie dokonującym wypłaty świadczeń w postaci dodatków spisowych i nagród. W ten sam sposób są opodatkowane (jako przychody z działalności wykonywanej osobiście) przychody rachmistrzów spisowych.

PIT 2021. Nowe formularze pozwolą rozliczyć darowizny na COVID-19

Dzięki nowym wzorom formularzy PIT w 2021 r. będzie można odliczyć darowizny na przeciwdziałanie COVID-19, które zostały przekazane np. szpitalom jednoimiennym, bądź uwzględnić tzw. ulgę za złe długi - wynika z projektu rozporządzenia resortu finansów.

Czy zakup mieszkania na wynajem uprawnia do ulgi w PIT?

Czy można skorzysta z ulgi w PIT (tzw. ulgi mieszkaniowej), jeżeli nabyte mieszkanie przeznaczone jest na czasowy wynajem, a docelowo na własne cele mieszkaniowe?

Zasady opodatkowania PIT konkursów i loterii promocyjnych

Naczelny Sad Administracyjny (NSA) wydał ciekawy wyrok w sprawie opodatkowania PIT konkursów i loterii promocyjnych oraz obowiązków płatnika w związku z wydawaniem nagród za osiągnięcie najlepszych wyników w konkursie.

Wspólnik spółki cywilnej wykonuje usługę dla tej spółki - co z kosztami podatkowymi?

Jeżeli jeden ze wspólników spółki cywilnej wykonuje usługi w ramach indywidualnej działalności gospodarczej na rzecz tej spółki, to wydatki (spółki) w części przypadającej na tego wspólnika, nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodów w PIT z tytułu działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej. Zapłatę za usługę w tej części należy uznać za świadczenie wspólnika spółki cywilnej na rzecz „samego siebie”.

Zakup biletów okresowych komunikacji miejskiej dla pracowników – skutki podatkowe w PIT

Część firm decyduje o finansowaniu pracownikom biletów komunikacji miejskiej. W szczególności dotyczy to przedsiębiorstw, gdzie pracownik w trakcie pracy musi poruszać się po mieście. W niektórych przypadkach jest to zakup, w innych dofinansowanie. Prawo do zwrotu kosztów takich biletów, może znaleźć się również na przykład w regulaminach. W takiej sytuacji firma wydaje pieniądze, a pracownik otrzymuje bilet. Zdarzenie powinno być odpowiednio zaksięgowane i rozliczone. Pojawia się więc podstawowe pytanie: czy wartość biletu jest przychodem pracownika?

Ulga na złe długi - jak wykazać w nowym JPK_VAT?

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ulga na złe długi - jak wykazać w nowym JPK_VAT” adresowane do księgowych, biur rachunkowych i przedsiębiorców, które odbędzie się w dniu 12 listopada 2020, godz.: 13:00 – 14:00.

Jak wystawiać faktury korygujące?

Faktura korygująca jest bardzo istotnym dokumentem księgowym. Zasady wystawiania tego rodzaju faktury zostały sformalizowane przez ustawodawcę na gruncie ustawy o VAT. W artykule wskazujemy m.in. na to jakie elementy powinna zawierć faktura korygująca, co można nią korygować, kiedy należy ją wystawiać, jak potwierdzać jej odbiór, jak rozliczać, a także jak ujmować w nowym JPK_VAT.

PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR - nowe wzory deklaracji od 18 listopada 2020 r.

PIT-11, PIT-4R i PIT-8AR w nowej wersji od 18 listopada 2020 r. Nowe wzory deklaracji mają zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r. Kto ma obowiązek wystawić i przesłać PIT-11, PIT-4R lub PIT-8AR?

Nowy JPK_VAT - transakcje z podmiotami powiązanymi

Od 1 października 2020 r. wszystkie transakcje sprzedaży zawierane z pomiotami powiązanymi muszą być oznaczone w nowym JPK_VAT. W praktyce ich identyfikacja może być bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Oznacza to, że podatnicy nie będą wywiązywać się z tego obowiązku albo zostaną zmuszeni do ponoszenia dodatkowych kosztów, aby sprostać nowym wymogom. Jak raportować transakcje z podmiotami powiązanymi w JPK_VAT?

Nowe wzory formularzy dla ryczałtu, karty podatkowej i duchownych od 1 stycznia 2021 r.

Podatnicy ryczałtu, karty podatkowej i osoby duchowne rozliczą się na nowych formularzach podatkowych PIT. Jakie zmiany pojawią się w formularzach PIT-28, PIT-28S, PIT-16A, PIT19A, PIT-28/B? Od kiedy i do których przychodów należy stosować nowe wzory?

Pakiet zmian w VAT od 2021 r. Co czeka podatników?

Pakiet zmian w VAT na 2021 r. zawiera zmiany obejmujące tzw. pakiet SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT), dotyczące w szczególności fakturowania, eksportu, odliczania podatku VAT, a także doprecyzowanie niektórych konstrukcji VAT, m.in. w zakresie stosowania JPK_VAT. Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obwiązywać w innych terminach (m.in. zmiany w zakresie Tax Free).

Aplikacja e-mikrofirma do składania JPK_VAT z deklaracją

Ministerstwo Finansów poinformowało 30 października 2020 r., że najnowsza wersja aplikacji e-mikrofirma umożliwia obsługę nowego JPK_VAT z deklaracją. Zalogowanie do aplikacji możliwe jest za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. To kolejne bezpłatne narzędzie do składania JPK_VAT z deklaracją. Wcześniej Ministerstwo Finansów udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB.

Ulga abolicyjna z limitem odliczenia od 2021 r.

Ulga abolicyjna zostanie ograniczona niskim limitem. Od 2021 r. z ulgi będą mogli korzystać podatnicy, ale tylko w przypadku gdy kwota odliczenia z tego tytułu nie przekroczy 1360 zł. Jakie konsekwencje dla podatników wynikają z ograniczenia ulgi abolicyjnej?

Darowiznę na zwalczanie COVID-19 będzie można odliczyć podwójnie

W najbliższych trzech miesiącach każda złotówka przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia i szkolnictwa będzie podwójnie odliczona od dochodu - poinformował PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski. MF pracuje też nad przedłużeniem stawki 0 proc. VAT na darowizny laptopów do szkół w czasie pandemii.

Samochód służbowy menedżera i zleceniobiorcy - rozliczenie podatkowe w PIT

Nadal jest kłopot z ustalaniem przychodu u osób, które korzystają ze służbowego samochodu, ale nie są pracownikami. Przepisy tego nie regulują, więc i minister finansów pominął ten problem w niedawnej interpretacji.

Zmiany w VAT od 2021 roku - Slim VAT, WIS, JPK_VAT i inne

28 października 2020 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Projekt zawiera zmiany w szczególności w zakresie fakturowania, eksportu, odliczania VAT (pakiet Slim VAT), a także dotyczące WIS, JPK_VAT, wykazu podatników, kas rejestrujących i systemu Tax Free. Większość zmian ma obowiązywać od początku 2021 roku.

Nagrody za walkę z chorobami zakaźnymi zwierząt nie będą opodatkowane PIT

Ministerstwo Finansów i organy Krajowej Administracji Skarbowej nie będą pobierać podatku dochodowego (PIT) od nagród przyznawanych osobom, które przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej zwierząt - przewiduje projekt rozporządzenia, który opublikowano w poniedziałek.

Nieodpłatne szczepienia na grypę bez PIT

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie. Według MF korzyść z tego rozwiązania odczują zarówno pracownicy, którym szczepienie przeciw grypie sfinansuje pracodawca, jak i zleceniobiorcy, którzy otrzymają je od zleceniodawcy: członkowie rad nadzorczych od firm, emeryci od byłych zakładów pracy, czy członkowie związków zawodowych np. od organizacji związkowych.

Exit tax nie obejmuje darowizn między osobami fizycznymi? Korzystny dla podatników wyrok WSA

Precedensowym wyrokiem z dnia 7 października 2020 r. (sygn. akt I SA/Bd 375/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy dotyczącym „exit tax” przełamał niekorzystną linię orzeczniczą, co do opodatkowania podatkiem od niezrealizowanych zysków przekazania majątku w drodze darowizny. Dla podatników to szansa na zmianę rezydencji podatkowej, która z uwagi na konieczność opodatkowania w kraju zagranicznego transferu składników majątkowych o wartości przekraczającej 4 mln zł była dotychczas ekonomicznie nieopłacalna. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniej jurysdykcji oraz przemyślane zaplanowanie „emigracji podatkowej”.

Zwolnienie PIT przy finansowaniu szczepień przeciw grypie

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej podjął decyzję o zaniechaniu poboru PIT od wartości świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie otrzymanych w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19. Obecnie projekt rozporządzenia w tej sprawie przechodzi etap uzgodnień międzyresortowych. Zaniechanie PIT ma objąć świadczenia uzyskane w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym na obszarze Polski będzie obowiązywał stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.

Jak rozliczać konkursy organizowane w firmie?

W jaki sposób prawidłowo opodatkować wygrane w konkursach organizowanych przez firmę? Jak będą opodatkowane PIT wygrane w konkursach zamkniętych (tylko dla pracowników), a jak w konkursach otwartych (dla pracowników i innych osób)?

Paragony jako faktury uproszczone - wystawianie, korygowanie i ewidencja w JPK_VAT

Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał 16 października 2020 r. objaśnienia podatkowe dotyczące uznawania paragonów fiskalnych z numerem NIP nabywcy do wartości 450 zł (100 euro) za faktury uproszczone oraz zasad ewidencjonowania faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT (deklaracja + ewidencja). Prezentujemy pełną treść tych objaśnień.

Nowy JPK_VAT - mapowanie powiązań niezbędne dla znacznika „TP”

W artykule wskazujemy problematykę dotyczącą nowego JPK_VAT w zakresie analizy powiązań przy znaczniku "TP". Posługujemy się przykładami w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy zasadne jest mapowanie kierowniczych stanowisk/działów w firmie.

Paragony fiskalne będące fakturami uproszczonymi w nowym JPK_VAT od 2021 r.

Od 1 stycznia 2021 r. paragony fiskalne (do kwoty 450 zł brutto z NIP) uznane za faktury uproszczone będą wykazywane odrębnie w nowym JPK_VAT, obejmującym deklarację i ewidencję tego podatku - wynika z tzw. objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów.

Nowy JPK_VAT pozwoli zweryfikować podatki dochodowe

Dane z nowego JPK_VAT zostaną wykorzystane do badania przepływów między spółką a indywidualną działalnością wspólnika, a także by weryfikować koszty usług niematerialnych, np. doradztwa - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Usługi webinariów - ewidencja i kod w JPK_VAT

Podatnik świadczy usługi webinariów w czasie rzeczywistym z możliwością zadawania pytań oraz udostępnia za opłatą nagrane uprzednio webinaria do obejrzenia. Czy świadczenie takich usług powinno być w szczególny sposób oznaczane w nowym pliku JPK_VAT? Jakim kodem GTU?

Kod GTU_01 w nowym JPK_VAT a usługi gastronomiczne z alkoholem

Czy faktura na usługi gastronomiczne powinna mieć w JPK_VAT oznaczenie kodem GTU_01 z uwagi na zakup alkoholu wchodzącego w skład usługi? Okazuje się, że nie. W takim przypadku nie jest konieczne stosowanie oznaczenia GTU_01 (ani żadnego innego oznaczenia GTU). Dlaczego?

Czy najem mieszkania może być kosztem kancelarii prawnej?

Wydatki ponoszone przez kancelarię prawną na najem mieszkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podatniku ciąży jednak obowiązek wykazania związku ponoszonych kosztów najmu z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie będzie mieć wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów).

Kody (oznaczenia) w nowym JPK VAT - stosowanie, problemy, wyjaśnienia

Od 1 października 2020 r. podatnicy muszą stosować w ewidencji VAT specjalne kody. Odrębne kody przypisano ewidencji sprzedaży, a odrębne ewidencji zakupów. Mimo że większość towarów i usług nie jest przyporządkowana do żadnego z oznaczeń, to w praktyce pojawia się wiele pytań i wątpliwości, jak wypełnić nowy JPK, tzn. między innymi jakie oznaczenia i dla jakich transakcji są obowiązkowe.

Nowy JPK VAT, czyli zawracanie głowy za duże pieniądze

Od października 2020 r. podatnicy VAT czynni muszą w miejsce dotychczasowych deklaracji składać dziwaczną hybrydę informatyczną (tzw. nowy JPK_VAT z deklaracją) będącą połączeniem deklaracji (bez obowiązującego prawnie formularza) oraz informacji o prowadzonej ewidencji.

Nowy JPK_VAT - rewolucja w realizacji obowiązków informacyjnych w VAT

Od 1 października 2020 r. weszły w życie istotne zmiany w zakresie raportowania transakcji w podatku od towarów i usług (wprowadzone ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw, Dz. U. poz. 1520, ze zm.). Na mocy wyżej powołanej ustawy podatnicy VAT mogą zapomnieć o wysyłaniu standardowej deklaracji VAT-7/ VAT-7K. Pozycje z deklaracji zostały przeniesione do nowego pliku JPK_VAT (tzw. JPK_VDEK od nazwy JPK_VAT z deklaracją), który w swoim założeniu stał się jednolitym plikiem kontrolnym, zawierającym część deklaracyjną oraz ewidencyjną pliku JPK_VAT.

Czy prawa autorskie do oprogramowania korzystają z IP BOX?

Autorskie prawo do oprogramowania komputerowego wytwarzane i rozwijane (ulepszane) przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatnik może rozliczać oprogramowaniem przy zastosowaniu ulgi IP BOX (Innovation Box).

Bony lub karty prepaid dla pracowników a podatek dochodowy

Wręczanie pracownikom bonów podarunkowych lub kart przedpłaconych, jest aktualnie szeroko rozpowszechnionym narzędziem motywacyjnym. Mogą być one nagrodą za osiągnięte wyniki, czy też prezentem okolicznościowym. W każdym razie jedne i drugie mogą powodować poprawę relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikami, co w założeniu ma istotne znaczenie dla efektywności i wydajności wykonywanych przez tych drugich zadań. Jakie skutki w podatku dochodowym wywołuje przekazanie pracownikom bonów podarunkowych czy kart prepaid?

Kody GTU w nowym JPK_VAT - pytania i odpowiedzi

Kody GTU to nowy wymóg wprowadzony przez ustawodawcę w ramach obowiązku sporządzania i wysyłania nowych plików JPK_VAT (tj. plików JPK-V7M i JPK-V7K). Od 1 października 2020 r. kodami GTU należy oznaczać niektóre dostawy towarów lub świadczenia usług. Odpowiadamy na podstawowe pytania z zakresu prawidłowego stosowania kodów GTU.

REKLAMA