REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Karta podatkowa, Administracja podatkowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trwają prace nad projektem ustawy o administracji podatkowej

Projekt ustawy o administracji podatkowej został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji finansów publicznych. Nowe regulacje mają poprawić efektywność działania urzędów skarbowych, zmienić ich podejście do podatnika oraz zasady naboru oraz powołanie nowych stanowisk i instytucji.

Instytucja asystenta podatnika od 1 stycznia 2016 r.

Wprowadzenie instytucji asystenta podatnika, centrów obsługi podatników w urzędach skarbowych, czy jednego Biura Krajowej Informacji Podatkowej przewiduje projekt ustawy o administracji podatkowej, którym ma zająć się Sejm na najbliższym posiedzeniu.

Czy Polska jest „rajem” czy „piekłem podatkowym”?

Każdy zna pojęcie „raju podatkowego”, czyli państwa lub tylko terytorium o bardzo niskich, a przede wszystkich „przyjaznych” podatkach, co najczęściej również oznacza pełną dyskrecję miejscowych władz na temat majątku i dochodów „swoich” podatników. Gdy jest „raj” musi być również „piekło” podatkowe, które ma cechy przeciwstawne. A jak ocenić nasz kraj AD 2015 w tej sferze?

IFK poleca: Lepsza obsługa podatnika w 2016 r.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o administracji podatkowej. Dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie podatnik uzyska nową, lepszą jakość usług świadczonych przez urzędy. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

IFK poleca: Centra obsługi dla podatnika

Usprawnienie obsługi podatników poprzez utworzenie centrów obsługi zakłada projekt ustawy o administracji podatkowej przyjęty przez rząd. Dzięki zmianom podatnik będzie mógł załatwić sprawę w każdym urzędzie skarbowym, niezależnie od właściwości miejscowej

Jedno okienko rozliczeniowe w sprawach podatkowych i celnych

Od 1 kwietnia br., w wyniku wchodzącej w życie w tym dniu nowelizacji ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych, zostało wprowadzone tzw. "jednego okienka rozliczeniowe” w sprawach podatkowych i celnych.

Izba skarbowa i podległe jej urzędy skarbowe jedną jednostką budżetową

Nowelizacja ustawy o urzędach i izbach skarbowych, która weszła w życie 1 kwietnia br. zakłada, że izba skarbowa i podległe jej urzędy skarbowe staną się jedną jednostką budżetową. Takie rozwiązanie ma poprawić wydajność administracji podatkowej.

Administracja podatkowa przyjazna podatnikom

Administracja ma wspierać podatników w samodzielnym, prawidłowym i dobrowolnym wypełnianiu obowiązków podatkowych - przewiduje przyjęty we wtorek 31 marca 2015 r. przez rząd projekt ustawy o administracji podatkowej.

Projekt ustawy o administracji podatkowej

Wprowadzenie instytucji asystenta podatnika, czy centrów obsługi w urzędach skarbowych - przewiduje projekt ustawy o administracji podatkowej, którym we wtorek 31 marca 2015 r. ma zająć się rząd.

Koncentracja wyspecjalizowanych urzędów skarbowych na kluczowych podatnikach

Jacek Kapica, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w dniu 25 marca 2015 r. zatwierdził dokument "Koncentracja wyspecjalizowanych urzędów skarbowych na kluczowych podatnikach", przedstawiający koncepcję i kierunki zmian w organizacji wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Jest to kolejny krok w ramach realizacji nowego Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika.

Faktyczna likwidacja dwuinstancyjności postępowania podatkowego

Faktyczne połączenie urzędów i izb skarbowych od dnia 1 kwietnia 2015 r. stawia pod znakiem zapytania sens prac nad nową Ordynacją podatkową – pisze profesor Witold Modzelewski.

System Obsługi i Wsparcia Podatnika

Wsparcie i ochrona uczciwych podatników, szybka i wiarygodna informacja podatkowa oraz aktywniejsze zwalczanie przestępstw podatkowych – to główne cele zmian wprowadzanych przez polską administrację podatkową.

System obsługi i wsparcia podatnika w Polsce i ustawa o administracji podatkowej

Działania Administracji Podatkowej od dłuższego już czasu zmierzają do zmiany podejścia i nastawienia podatnika do klienta. W tym właśnie celu powstał projekt systemu obsługi i wsparcia podatnika. Jednym z jego głównych zadań jest zapewnienie każdemu podatnikowi dobrej obsługi w każdym urzędzie skarbowym w warunkach jednolitego stosowania prawa podatkowego. Projekt ustawy o Administracji Podatkowej wprowadzającej ramy prawne dla tego Systemu jest w końcowej fazie uzgodnień międzyresortowych i jeszcze w marcu 2015 r. powinien trafić do Sejmu.

MF wprowadza nowy model obsługi podatników

Zmiana podejścia do podatnika jako klienta administracji podatkowej, jego wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej i ograniczanie działań wobec podatników prawidłowo wypełniających obowiązki podatkowe - to główne wątki spotkania przedstawicieli kierownictwa Ministerstwa Finansów z szefami największych organizacji samorządu gospodarczego w Polsce, które odbyło się 9 marca 2015 r.

Minister finansów chce mniej inwazyjnie pobierać podatki

Cel to zbieranie podatków w sposób jak najmniej inwazyjny i jak najmniej zaburzający działalność gospodarczą - deklaruje szef MF Mateusz Szczurek. Przedstawiciele biznesu zaproszeni do MF chwalą plany zmian dot. administracji podatkowej, zastrzegając, że kluczowa będzie praktyka.

Uczciwi podatnicy pod większą ochroną administracji podatkowej

Z dniem 1 kwietnia br. wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Zasadniczym celem zmian jest zwiększenie wsparcia i ochrony uczciwych podatników, szybka i wiarygodna informacja podatkowa oraz aktywniejsze zwalczanie przestępstw podatkowych.

Ustawa o administracji podatkowej od 2016 roku

Resort finansów liczy, że w marcu rząd przyjmie projekt ustawy o administracji podatkowej - poinformował PAP wiceminister finansów Jacek Kapica. Zaznaczył, że proponowane przez MF regulacje nie budzą wątpliwości merytorycznych, są dopracowywane legislacyjnie. Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Ustawa o Administracji Podatkowej - eksperci krytykują MF

Eksperci z Fundacji Batorego zarzucili MF, że łamie Regulamin pracy rządu i źle prowadzi konsultacje społeczne ustawy o Administracji Podatkowej, m.in. dając na nie za mało czasu. Ministerstwo odpowiada, że można było poprosić o przedłużenie terminu.

Karta podatkowa 2015 - stawki

Znamy już stawki karty podatkowej na 2015 rok. Tylko niektóre z nich będą wyższe od tych obowiązujących w 2014 roku i to bardzo nieznacznie.

Rozliczenia przedsiębiorców przy pomocy karty podatkowej

Zmiany wśród zawodów uprawianych przez Polaków powodują, że z roku na rok ubywa przedsiębiorców rozliczających się przy pomocy karty podatkowej. Dodatkowo, jedną z przyczyn, która odstrasza podatników od karty podatkowej, jest konieczność zapłaty podatku niezależnie od tego, jaką rzeczywistą wartość przychodów osiąga przedsiębiorca.

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika

Kancelaria Prezydenta przygotuje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, która wprowadzi zasadę, iż w razie wątpliwości wszystkie kwestie należy rozstrzygać na korzyść podatnika (in dubio pro tributario) - zapowiedział w środę 22 października 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego.

Fiskus sprawdzi wiarygodność podatników - nowa ustawa o administracji podatkowej

Segmentacja podatników na wzór bankowego “scoringu”; dostępna dla urzędników i podatników baza wiedzy podatkowej, czy “asystent” dla początkujących przedsiębiorców to propozycje z nowej ustawy, która zmieni filozofię działania skarbówki - mówi PAP wiceminister finansów Jacek Kapica. Portal Podatkowy będzie rozwijany o funkcje edukacyjne i e-learningowe.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA

W dniu 7 października 2014 r. podpisana została umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Znaczenie tej umowy dla polskich podatników i polskiego systemu podatkowego wyjaśnia Ministerstwo Finansów:

Rozliczenie za pomocą karty podatkowej

Rozliczający się za pomocą karty podatkowej co miesiąc płacą z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego. W przypadku jednak, gdy przedsiębiorca naruszy warunki korzystania z karty podatkowej, będzie musiał rozliczać z się z podatku na zasadach ogólnych, czyli przy użyciu skali ze stawkami 18-proc. i 32-proc.

Kiedy traci się prawo do karty podatkowej

Jeżeli przedsiębiorca rozlicza się w formie karty podatkowej - co miesiąc płaci z góry ustaloną kwotę podatku dochodowego. Ale gdy taki podatnik naruszy warunki korzystania z karty, będzie musiał rozliczać z się z podatku na zasadach ogólnych, czyli przy użyciu skali podatkowej PIT ze stawkami 18 % i 32 %.

Sprzedaż składników majątku podatnika opodatkowanego kartą podatkową

Stawki karty podatkowej uwzględniają również podatek należny od przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej opodatkowanej w tej formie. Jednak nie dotyczy to przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, które nie są objęte stawką karty podatkowej.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów już działa

Ministerstwo Finansów uruchomiło 18 sierpnia 2014 r. Portal Podatkowy. To pierwszy etap wdrażanego nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowej, wspierającego podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

Portal Podatkowy ruszy 18 sierpnia 2014 r.

Funkcjonalność Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów ma zostać udostępniona 18 sierpnia 2014 r. Od tej daty za pośrednictwem Portalu podatnicy będą mogli załatwiać sprawy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

Stawki karty podatkowej w 2011 roku

Podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej zapłacą w 2011 r. nieco wyższy podatek. Stawki karty podatkowej rosną bowiem, jak co roku o wskaźnik inflacji.

Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Karta podatkowa jest aktualnie najprostszą formą opodatkowania działalności gospodarczej w polskim systemie podatkowym. Mogą rozliczać się w tej formie tylko osoby fizyczne – zarówno prowadzące działalność gospodarczą indywidualnie, jak i w formie spółki cywilnej osób fizycznych. Jednak nie każdy indywidualny przedsiębiorca może płacić w ten sposób podatek.

Jeżeli rozliczasz się w formie karty podatkowej musisz raz w roku złożyć PIT-16A

W terminie do końca stycznia następnego roku podatkowego podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej muszą złożyć do urzędu skarbowego PIT-16A. W tym formularzu muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili i odliczyli od kwoty podatku w poszczególnych miesiącach rozliczanego roku podatkowego.

Czy dofinansowanie kształcenia młodocianych pracowników podlega opodatkowaniu w ramach karty podatkowej

Prowadząc działalność opodatkowaną kartą podatkową szkolę uczniów (młodocianych pracowników). Po wyszkoleniu ucznia, tj. gdy szkolenie zakończy się pozytywnym wynikiem, a uczeń zda egzamin, otrzymuję dofinansowanie (dotacja z Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy), jako zwrot kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Czy otrzymane dofinansowanie należy jakoś opodatkować i wykazać w zeznaniu rocznym (np. za 2009 rok jeżeli dofinansowanie miało miejsce w tym roku)?

Czy pielęgniarka szkolna może nie płacić karty podatkowej w miesiącach wakacyjnych

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej opodatkowaną w formie karty podatkowej. W ramach tej działalności zawarłam kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług pielęgniarki szkolnej. Kontrakt ten jest finansowany na podstawie rocznej stawki przypadającej na jednego ucznia podzielonej na dwanaście miesięcznych rat. Czy w okresie wolnym od nauki w szkole, kiedy nie świadczę ww. usług, ale za które otrzymuję wynagrodzenie z NFZ, mogę zawiesić płacenie podatku?

Czy grupowe korepetycje z matematyki można opodatkować kartą podatkową

Jestem nauczycielką matematyki zatrudnioną na pełny etat w liceum. Prowadzę też usługowe korepetycje z matematyki dla indywidualnych uczniów, a także grup. Czy zajęcia i korepetycje prowadzone grupowo (np. dla uczniów przygotowujących się do matury) można rozliczać korzystając z formy karty podatkowej?

Kiedy świadcząc usługi stomatologiczne można opłacać kartę podatkową

Czy lekarz opodatkowany kartą podatkową może świadczyć usługi na rzecz firm

Prowadzę gabinet lekarski opodatkowany w formie karty podatkowej. W ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi na rzecz osób fizycznych oraz pracowników różnych firm (np. medycyna pracy). Czy mogę, na świadczone przez siebie specjalistyczne usługi medyczne, wystawiać rachunki dla firm, które kierują swoich pracowników na okresowe badania lekarskie?

Co to są "usługi dla ludności"

Świadczę usługi dekarskie i płacę podatek w formie karty podatkowej. W decyzji urzędu skarbowego na 2012 rok określono mi limit przychodów w kwocie 60.724 zł, wykonywania świadczeń dla innych odbiorców - poza świadczeniami dla ludności. Czy wykonując świadczenia jako podwykonawca dla firmy budowlanej prowadzonej przez osobę fizyczną, która jest z kolei wykonawcą robót budowlanych dla innych firm, należy zaliczyć te świadczenia do limitu wykonywania świadczeń dla innych odbiorców, czy też traktować je jako świadczenia dla ludności?

Czy wynajem jednopokojowych kawalerek można opodatkować kartą podatkową

Mam kilka małych kawalerek (w różnych punktach miasta), które w czasie roku akademickiego wynajmuję studentom. Przychód z tytułu najmu, opodatkowuję na zasadach ogólnych. W bieżącym roku, w okresie wakacyjnym chciałbym wynajmować te lokale turystom na krótkotrwałe zakwaterowanie (noclegi). Czy uzyskane przychody z tytułu najmu jednopokojowych kawalerek na usługi noclegowe w ramach działalności gospodarczej mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej?

Które usługi stolarskie podlegają opodatkowaniu kartą podatkową

Zasadniczo podlegają opodatkowaniu kartą podatkową usługi stolarskie w szerokim zakresie – z wyjątkiem wyrobu trumien.

Gdy żona wynajmuje, mąż nie traci prawa do karty podatkowej

Czy jeśli moja małżonka wynajęła lokal pod działalność gospodarczą, to czy z chwilą osiągnięcia przez nią dochodu z najmu, ja stracę prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w tym samym zakresie

Jestem lekarzem stomatologiem i prowadzę działalność gospodarczą (w formie wolnego zawodu) świadcząc usługi stomatologiczne. Korzystam z opodatkowania kartą podatkową. Moja małżonka chciałaby rozpocząć działalność gospodarczą w formie wolnego zawodu lekarza ginekologa. Czy po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez moją żonę stracę prawo do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy dwa różne zakresy działalności gospodarczej pozwalają na opodatkowanie kartą podatkową

Czy wykonywanie przez tego samego przedsiębiorcę działalności gospodarczej w dwóch różnych zakresach, tj. obsługa maszynowa produkcji rolniczej i ogrodniczej oraz sprzedaż żwiru z gospodarstwa rolnego ( które wymienione zostały w różnych częściach ) wyklucza możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej?

Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Rozpoczęcie kolejnej działalności w ramach spółki jawnej, skutkuje utratą prawa do opodatkowania kartą podatkową przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

Czy usługi naprawy sprzętu RTV mogą być opodatkowane kartą podatkową

Planuję założyć punkt napraw sprzętu rtv i rozliczać się kartą podatkową, bo z tym podobno najmniej formalności. Jakie konkretnie usługi z tego zakresu mogą być objęte kartą podatkową? Ile będę płacił miesięcznie podatku przy zatrudnieniu jednego pracownika?

Które usługi ślusarskie mogą być opodatkowane kartą podatkową

Zamierzam otworzyć warsztat ślusarski i chciałbym rozliczać się kartą podatkową. Chciałbym zatrudnić 2 ludzi. Jakie konkretnie usługi ślusarskie mogą być objęte kartą podatkową? I ile może wynieść miesięczna kwota podatku?

Jakie usługi kosmetyczne mogą być opodatkowane kartą podatkową

Kartą podatkową mogą być opodatkowane usługi z zakresu zarówno kosmetyki upiększającej, jak i leczniczej oraz zachowawczej.

Zakres usług jubilerskich i grawerskich opodatkowanych kartą podatkową

Jestem jubilerem i po latach terminowania u innych - mam zamiar w tym roku otworzyć własny, jednoosobowy zakład jubilerski i grawerski. Planuję wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania. Czy wszystkie usługi jubilerskie i grawerskie mogą być opodatkowane kartą? Jaka może być kwota podatku w dużymi mieście (ponad 100 tys. mieszkańców)?

Czy kontrola i naprawa układów elektrycznych i elektronicznych może podlegać opodatkowaniu kartą podatkową

Zamierzam rozpocząć działalność polegającą na kontroli działania i naprawie podzespołów elektronicznych i elektrycznych. Czy dla opodatkowania takiej działalności mogę wybrać kartę podatkową?

Czy można zrezygnować z karty w trakcie roku podatkowego

Otrzymałem w marcu decyzję naczelnika urzędu skarbowego ustalającą wysokość podatku w formie karty podatkowej od najmu pokoi gościnnych. Czy mogę jeszcze w tym roku jakoś zrezygnować z tej formy opodatkowania i przejść na ryczałt ewidencjonowany?

Czy można opłacać kartę podatkową zatrudniając osobę na umowę cywilnoprawną

Prowadzę salon kosmetyczny opodatkowany w formie karty podatkowej. Czy mogę zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej osobę wykonującą usługi manicure i pedicure bez negatywnych konsekwencji w zakresie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej?

REKLAMA