REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT 2021, PIT - rozliczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIT-37 2020/2021 - jak wypełnić? Broszura Ministerstwa Finansów

Jak wypełnić PIT-37? PIT-37 to najczęściej składane roczne zeznanie podatkowe. Wypełniają go bowiem osoby uzyskujące przychody z umowy o pracę, umów zlecenia, świadczeń z ubezpieczeń społecznych a także inni podatnicy, którzy nie prowadzili w rozliczanym roku podatkowym działalności gospodarczej. PIT-37 - dla kogo? Kto powinien złożyć PIT-37? Do kiedy trzeba złożyć PIT-37? Jak wypełnić PIT-37 - rubryka po rubryce?

Odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku - PIT 2021/2022

Odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne - PIT 2021/2022. W niektórych rocznych zeznaniach podatkowych PIT (także w rozliczeniu dochodów uzyskanych w 2021 roku) podatnicy, którzy w trakcie roku podatkowego płacili samodzielnie składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób z nimi współpracujących – mają prawo odliczyć te składki od podatku dochodowego za ten rok. Prawo do tego odliczenia przysługuje podatnikom również wtedy, gdy składki na ubezpieczenie zdrowotne w trakcie roku podatkowego potrącał płatnik. Które składki zdrowotne podlegają odliczeniu? Jaka kwota składek podlega odliczeniu (limity)? Którzy podatnicy mogą dokonać odliczenia? Jak dokonać odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne?

Rozliczenie PIT 2020/2021 krok po kroku

PIT 2020: Jaki formularz wybrać? Jak rozliczyć PIT za rok 2020? Do kiedy należy rozliczyć PIT 2020? Jakie są ulgi i odliczenia od podatku w 2020? Jaka jest kwota wolna od podatku w PIT? Jak rozliczyć PIT przez internet? Jaki program pomoże w rozliczeniu PIT? Jak rozliczyć PIT 37? Jak sprawdzić czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT?

Rozliczenie PIT osoby samotnie wychowującej dzieci - co warto wiedzieć?

Rozliczenie PIT osoby samotnie wychowującej dzieci. Kto może rozliczyć PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko? Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Twój e-PIT 2021 od 15 lutego

Twój e-PIT 2021 od 15 lutego. 15 lutego 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa udostępni w usłudze Twój e-PIT zeznania podatkowe większości podatników. W urzędach skarbowych pojawiają się już jednak pierwsi podatnicy, którzy chcą skonsultować swoje tegoroczne rozliczenia. Ministerstwo Finansów i KAS przypominają, że nie trzeba umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym. Jeżeli natomiast podatnik chce uzyskać informację na temat ulg z których planuje skorzystać – to może umów wizytę w urzędzie skarbowym na podatki.gov.pl. Jak umówić wizytę w urzędzie skarbowym na podatki.gov.pl?

Jak zmienić formę opodatkowania w 2021 r.? Podatek liniowy, karta podatkowa, ryczałt

Zmiana formy opodatkowania w 2021 roku. Jak przejść na opodatkowanie na zasadach ogólnych PIT (według skali podatkowej - 17% i 32%)? Jak zrezygnować z opodatkowania podatkiem liniowym PIT (19%)? Jak przejść na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Jak zrezygnować z opodatkowania ryczałtem? Jak przejść na kartę podatkową? Jak zrezygnować z karty podatkowej? Podatnicy planujący w tym roku zmienić formę opodatkowania np. z podatku liniowego na opodatkowanie kartą podatkową, mają czas tylko do 20 stycznia 2021 r.

Ulga na leki – kto może skorzystać?

Ulga na leki – kto może odliczyć, co można odliczyć, jak udokumentować? Jak wyliczyć ulgę na leki? Jak rozliczyć ulgę w zeznaniu podatkowym PIT?

Dochody małoletnich dzieci w rocznym rozliczeniu PIT 2020/2021

Dochody małoletnich dzieci w zeznaniu rocznych PIT za 2020 rok (dokonywanym w 2021 roku). Które dochody małoletnich dzieci podlegają doliczeniu do dochodów rodziców? Jak rozliczać dochody, które muszą zostać doliczone do dochodów rodziców w ich zeznaniu podatkowym PIT?

REKLAMA

PIT-16A w 2021 r. – jak wypełnić, jak i do kiedy złożyć?

PIT-16A za 2020 rok trzeba złożyć najpóźniej 1 lutego 2021 roku. Wyjaśniamy czym jest PIT-16A, kto i do kiedy składa tą deklarację. Co to jest karta podatkowa i kto może się w tej formie rozliczać? W jakiej formie składana jest deklaracja PIT-16A? Jak wypełnić PIT-16A?

Czy PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Małżonkowie sprzedali w 2020 roku mieszkanie, które zostało przez nich nabyte do prywatnego majątku wspólnego w 2017 roku. Ze sprzedaży uzyskali dochód w wysokości 50 tys. zł. Jako, że nie minęło 5 lat od nabycia do sprzedaży mieszkania, uzyskany dochód powinien zostać opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Czy małżonkowie mogą ten dochód rozliczyć we wspólnym zeznaniu podatkowym?

Ulga internetowa w zeznaniu rocznym PIT 2020/2021

Ulga internetowa (ulga na Internet). Podatnik, który płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu określonych warunków, odliczyć ponoszone z tego tytułu wydatki. Kto, jak i ile możne odliczyć w ramach ulgi internetowej w rozliczeniu rocznym PIT za 2020 r. (dokonywanym w 2021 r.)?

Odliczenie darowizn w rozliczeniu rocznym PIT 2020/2021

Odliczenie darowizn w rozliczeniu PIT za 2020 r. (dokonywanym w 2021 r.). Jakie warunki uprawniają do skorzystania z odliczenia darowizn? Jaka kwota lub wartość darowizny podlega odliczeniu? Jak odliczać darowizny w rocznym PIT? Jak odliczać darowizny przekazane na przeciwdziałanie COVID-19? Jak odliczyć darowizny sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych?

Wspólne rozliczenie PIT małżonków za 2020 rok - warunki, zasady, korzyści

Wspólne rozliczenie PIT małżonków jest preferencją podatkową w podatku dochodowym, z której korzyść mogą mieć małżonkowie, których dochody roczne znacznie się różnią (znajdują się w różnych progach podatkowych), w tym zwłaszcza jeżeli jeden z małżonków nie osiągnął dochodu w danym roku. Kiedy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie? Na czym polega wspólne rozliczenie PIT małżonków? Jaki jest termin złożenia wniosku o wspólne rozliczenie małżonków? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem, po rozwodzie i w separacji? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie małżonków w przypadku uzyskiwania przychodów z najmu prywatnego, działalności rolniczej, kapitałów pieniężnych, działalności nierejestrowanej? Jakie formy opodatkowania wykluczają wspólne rozliczenie małżonków?

Limit ulgi abolicyjnej - do dochodów osiąganych od początku 2021 r.

Limit ulgi abolicyjnej, który został wprowadzony przez ustawodawcę 1 stycznia 2021 r., ma zastosowanie do dochodów osiąganych od początku 2021 r.

PIT za 2020 rok - odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne

Podatnik PIT, który w trakcie roku podatkowego opłacał składki na własne ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie społeczne osób z nim współpracujących – ma prawo odliczyć te składki od podstawy opodatkowania (dochodu/przychodu). Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi również wtedy, gdy składki na ubezpieczenie społeczne ze środków podatnika w trakcie roku podatkowego potrącał płatnik. Jakie składki na ubezpieczenia społeczne można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT? Jaką kwotę i w jaki sposób można odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne?

PIT 2021 - terminy składania zeznań, deklaracji i informacji podatkowych za 2020 rok

Do kiedy trzeba złożyć wypełnione formularze PIT w 2021 roku za 2020 rok? Wskazujemy terminy składania zeznań i deklaracji podatkowych przez podatników oraz informacji i deklaracji przez płatników.

Limity podatkowe 2021 - co się zmienia?

Limity podatkowe 2021. Jakie jest limit dla jednorazowej amortyzacji w 2021 r.? Jakie limity podatkowe obowiązują w przypadku małego podatnika (PIT, CIT, VAT) w 2021 r.? Jakie są kwoty limitów dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2021 r.?

Mały podatnik VAT i PIT - jakie ma przywileje?

Mały podatnik VAT, PIT i CIT w 2021 r. Jakie przywileje przysługują małemu podatnikowi? Jakie limity podatkowe obowiązują w 2021 r.? Jak uzyskać status małego podatnika i jak się rozliczać?

Zmiana stawek amortyzacyjnych – ograniczenia od 2021 roku

Począwszy od 1 stycznia 2021 r. podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, z której uzyskiwane dochody korzystają ze zwolnienia z opodatkowania nie będą mogli korzystać z możliwości podwyższenia oraz obniżenia stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do nowych środków trwałych wykorzystywanych w ramach tej działalności.

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu. Kto musi składać PIT-28? Jak złożyć PIT-28? Do kiedy PIT-28 za 2020 r.? Co można odliczyć?

Rozliczenie PIT za 2020 rok - za kogo PIT-a złoży KRUS?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w związku ze zbliżającym się zakończeniem roku podatkowego 2020, że jak co roku rozliczy podatek dochodowy od większości wypłaconych emerytur i rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających i złoży PIT-40A za większość emerytów, rencistów i osób uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Lokalna dokumentacja cen transferowych - zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Lokalna dokumentacja cen transferowych (local file) od 1 stycznia 2021 r. będzie obejmowała szerszy zakres informacji. Jakie dodatkowe informacje będą musieli zamieszczać podatnicy w lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Nowe wzory deklaracji PIT-4R i PIT-8AR oraz informacji PIT-11 i IFT-1/IFT-1R od 1 stycznia 2021 r.

Nowe wzory formularzy PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11 i IFT-1/IFT-1R. Nowe wzory PIT-4R, PIT-8AR i IFT-1/IFT-1R będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r., natomiast wzór PIT-11 - do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2021 r.

Czy komplementariusz spółki komandytowej od 2021 roku będzie płacił niższy podatek dochodowy?

Od 2021 r. spółki komandytowe zostają objęte podatkiem CIT. Właściciele tych spółek mają zatem płacić podatek dochodowy podwójnie – najpierw spółka płaci CIT a następnie PIT płacą wspólnicy. Ponieważ komplementariusze mogą odliczyć od podatku PIT kwotę podatku CIT w proporcji przypadającej na wspólnika, realna stopa opodatkowania może się zmniejszyć.

Ulga mieszkaniowa w PIT - do końca 2021 r. można wydać przychód z 2018 r.

Podatnicy, którzy uzyskali w 2018 r. przychody ze sprzedaży nieruchomości i chcą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, będą mieli więcej czasu na wydanie tego przychodu na cele mieszkaniowe - do końca 2021 roku. Taką informację podało 11 grudnia 2020 r. Ministerstwo Finansów. Minister Tadeusz Kościński wyda rozporządzenie w tej sprawie.

PIT 2021 – rozliczenia, ulgi, zmiany

PIT 2021 – rozliczenia, ulgi, zmiany. Do kiedy trzeba złożyć PIT w 2021 roku (PIT za 2020 rok)? Jakie progi podatkowe obowiązują w latach 2020/2021? Z jakich ulg podatkowych skorzystają podatnicy w 2021 r.? Jakie zmiany w PIT wejdą w życie od 2021 r.?

Podatek u źródła 2021 a procedura WHT refund

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad wydaniem rozporządzeń dotyczących poboru podatku u źródła w tym procedury WHT refund. Zgodnie z planem powinny one wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

IKE, IKZE i PPE - limity i korzyści podatkowe w 2021 roku

W 2021 roku wzrosną roczne limity wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). W 2021 roku limity te będą wynosiły 15.777,- zł dla IKE, 6.310,80 zł dla IKZE (9.466,20 zł w przypadku przedsiębiorców) oraz 23.665,50 zł w przypadku PPE. Wyższe limity to efekt prognozy wyższego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na 2021 rok (5259 zł). Jakie odliczenia i korzyści podatkowe można mieć z tych wpłat?

Zwolnienie z PIT stypendiów z Narodowego Centrum Nauki do końca 2021 r.

Zwolnienie z PIT stypendiów przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki zostanie przedłużone do końca 2021 r. - tak przewiduje projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Samochód wykupiony z leasingu - kiedy można sprzedać bez PIT?

Przedsiębiorca rozliczający dochody z działalności wg skali podatkowej PIT wykupił po zakończeniu leasingu samochód osobowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Samochód ten po wykupie stał się składnikiem majątku prywatnego tego podatnika i od tego momentu jest wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Kiedy można sprzedać ten samochód bez konieczności płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT)?

Ulga B+R 2020/2021 - zasady, korzyści, koszty kwalifikowane

Ulga B+R, czyli ulga badawczo-rozwojowa jest obecnie najatrakcyjniejszą formą wsparcia przedsiębiorców, którzy zajmują się badaniami naukowymi i działaniami rozwojowymi. Z całą pewnością może być doskonałą zachętą do rozwijania swojej firmy, szukania rozwiązań i realizowania następnych projektów. Czym jest działalność badawczo-rozwojowa? Kto może korzystać z ulgi? Czym są koszty kwalifikowane? Jak skorzystać z ulgi?

Ulga mieszkaniowa – jak korzystać?

Ulga mieszkaniowa pozwala na uniknięcie podatku PIT od sprzedaży nieruchomości. Co to jest ulga mieszkaniowa? Kiedy przysługuje ulga mieszkaniowa? Co obejmuje ulga mieszkaniowa? Jak udokumentować ulgę mieszkaniową? Jak rozliczyć ulgę mieszkaniową?

Rozliczenia PIT w spółce cywilnej – rozwiązanie spółki i wystąpienie wspólnika

Czym jest spółka cywilna, jak dokonują się w niej rozliczenia PIT i jak przebiega rozwiązanie tej spółki? Jakie obowiązki i rozliczenia podatkowe wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych spowoduje rozwiązanie spółki cywilnej? Jakie skutki w PIT wywoła wystąpienie wspólnika z tej spółki?

Zmiany w PIT i CIT od 2021 r.

Prezydent podpisał dwie obszerne nowelizacje przepisów podatkowych. Jakie zmiany w podatkach PIT i CIT pojawią się w 2021 r.? W telegraficznym skrócie wymieniamy te najważniejsze.

Ulga dla młodych - zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Ulga dla młodych od 1 stycznia 2021 r. będzie obejmowała szerszy katalog przychodów, które podlegają zwolnieniu. Zerowym PIT objęte zostaną także przychody osiągane z umów stażowych oraz umów o praktyki absolwenckie. Co jeszcze warto wiedzieć o uldze dla młodych?

Wydatki na podnoszenie kwalifikacji w kosztach prowadzonej działalności

Zdobywanie dodatkowych kwalifikacji zwiększa szanse na przyciągnięcie większej liczby klientów na rynku świadczonych usług. Nic więc dziwnego, że osoby świadczące usługi, aby sprostać stale rosnącej konkurencji, starają się podnosić swoje umiejętności, poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach, czy dokształcaniu się w ramach odbywanych studiów. Wiąże się to oczywiście z ponoszeniem określonych wydatków. Zasadniczo świadczący usługi podatnik może zaliczyć te wydatki do kosztów prowadzonej działalności, jednak pod pewnym warunkiem.

Estoński CIT i CIT od spółek komandytowych od 2021 roku - Prezydent RP podpisał dwie nowelizacje

Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwalone przez Sejm w sobotę 28 listopada 2020 r. dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych - poinformowała w niedzielę 29 listopada Kancelaria Prezydenta. Wprowadzają one m.in. tzw. estoński CIT oraz obejmują CIT-em spółki komandytowe.

Ulga rehabilitacyjna 2022/2023 - ile i co można odliczyć, leki, samochód, adaptacja i wyposażenie mieszkań

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne - mogą odliczyć od dochodu (albo przychodu w przypadku ryczałtowców) przed opodatkowaniem wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w danym roku podatkowym. Jest to tzw. ulga rehabilitacyjna. Jest szereg warunków, które trzeba spełnić, by móc skorzystać z tej ulgi. Czym jest ulga rehabilitacyjna? Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna? Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi? Czy opiekun osoby niepełnosprawnej może skorzystać z ulgi? W jaki sposób odliczyć ulgę rehabilitacyjną? Jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną w rozliczeniu za 2022 rok? Czy zmieniły się zasady ulgi rehabilitacyjnej od 2023 roku?

Właściwy PESEL lub NIP pracownika w PIT-11, PIT-R, PIT 4R, czy PIT 8AR

Ministerstwo Finansów przypomina, że płatnicy (pracodawcy) mają obowiązek podać w formularzu podatkowym (np. PIT-11, PIT-R, PIT 4R, czy PIT 8AR) poprawny PESEL lub NIP podatnika (pracownika). Pozwoli to na szybką identyfikację podatnika przez urząd skarbowy i umożliwi mu wywiązanie się z obowiązków podatkowych. Dzięki temu pracownik będzie mógł między innymi skorzystać z usługi Twój e-PIT i rozliczyć podatek dochodowy łatwo bez wychodzenia z domu.

Ulga termomodernizacyjna - jak z niej skorzystać?

Na czym polega ulga termomodernizacyjna? Kto ma prawo z niej skorzystać i co podlega odliczeniu? Jak obliczyć wysokość ulgi na termomodernizację? Jaka jest maksymalna kwota odliczenia? Odpowiedzi na te pytania warto znać, bo na tej dość nowej preferencji podatkowej można sporo zyskać.

Ulga na dziecko - wszystko, co trzeba wiedzieć

Czym jest ulga podatkowa na dziecko? Kto i kiedy może odliczyć ulgę za dziecko? Na które dzieci przysługuje ulga? Jakie są obowiązujące limity dochodu? Ile wynosi ulga na dziecko w 2021 r.? Jak prawidłowo odliczyć i uwzględnić ulgę w zeznaniu rocznym PIT? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Koszty uzyskania przychodu w PIT pracownika - podwyższone koszty także przy pracy zdalnej

Praca zdalna z domu w czasie pandemii nie pozbawia pracownika mieszkającego w innej miejscowości niż siedziba firmy prawa do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Takiej informacji udzieliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej. To dobra wiadomość dla pracodawców, którzy jako płatnicy odpowiadają za prawidłowe naliczenie i pobór zaliczek na PIT, bowiem nie muszą zmieniać swojej dotychczasowej praktyki i unikną dodatkowej, żmudnej pracy. Co istotne MF wyjaśnia, że podwyższone koszty przysługują „niezależnie od faktycznego miejsca wykonywania pracy na polecenie pracodawcy”. To dobra informacja również dla samych pracowników.

Sprzedaż działki ROD a podatek dochodowy

Sprzedaż prawa własności nasadzeń (drzew, krzewów i innych roślin) i obiektów (np. altany, domku rekreacyjnego), znajdujących się na działce wchodzącej w skład rodzinnych ogrodów działkowych (ROD), trzeba uznać za przychód z odpłatnego zbycia rzeczy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego ogródek działkowy (działkę ROD) można sprzedać bez podatku dochodowego, jeżeli minęło przynajmniej 6 miesięcy od jego nabycia albo jeżeli nie osiąga się dochodu z tej sprzedaży. Czym są rodzinne ogrody działkowe? Czy działka ROD jest nieruchomością? Kiedy trzeba zapłacić podatek dochodowy (PIT) przy sprzedaży działki ROD?

Terminy płatności zaliczek na PIT i ryczałt przesunięte o pół roku

Przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami mogą o 6 miesięcy później przekazać do urzędu pobrane od pracowników zaliczki i zryczałtowany podatek za październik, listopad i grudzień 2020 r. Poprawi to płynność finansową przedsiębiorców, w kieszeniach których zostanie 278 mln zł. Rozporządzenie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej w tej sprawie weszło już w życie.

PIT 2021. Nowe formularze pozwolą rozliczyć darowizny na COVID-19

Dzięki nowym wzorom formularzy PIT w 2021 r. będzie można odliczyć darowizny na przeciwdziałanie COVID-19, które zostały przekazane np. szpitalom jednoimiennym, bądź uwzględnić tzw. ulgę za złe długi - wynika z projektu rozporządzenia resortu finansów.

Pobyt w sanatorium a ulga rehabilitacyjna w PIT

Czy wydatki na pobyt w zakładzie uzdrowiskowym (sanatorium) mogą być odliczone w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)? W interpretacjach podatkowych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza tę możliwość ale też zwraca uwagę na konieczność właściwego dokumentowania tych wydatków - najlepiej fakturą wystawioną na podatnika (niepełnosprawnego, czy osobę na której utrzymaniu pozostaje niepełnosprawny), który poniósł wydatki i chce skorzystać z tego odliczenia.

Zaliczki na PIT - część przedsiębiorców zapłaci później. Kiedy?

Zaliczki na podatek PIT i podatek zryczałtowany pobrane przez płatników w październiku 2020 r. część przedsiębiorców będzie mogła zapłacić do 20 maja 2021 r.; natomiast za listopad - do 20 czerwca 2021 r., a zaliczki na PIT za grudzień - do 20 lipca 2021 r. Zmiany dotyczą m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.

Nowe wzory formularzy dla ryczałtu, karty podatkowej i duchownych od 1 stycznia 2021 r.

Podatnicy ryczałtu, karty podatkowej i osoby duchowne rozliczą się na nowych formularzach podatkowych PIT. Jakie zmiany pojawią się w formularzach PIT-28, PIT-28S, PIT-16A, PIT19A, PIT-28/B? Od kiedy i do których przychodów należy stosować nowe wzory?

Ulga abolicyjna z limitem odliczenia od 2021 r.

Ulga abolicyjna zostanie ograniczona niskim limitem. Od 2021 r. z ulgi będą mogli korzystać podatnicy, ale tylko w przypadku gdy kwota odliczenia z tego tytułu nie przekroczy 1360 zł. Jakie konsekwencje dla podatników wynikają z ograniczenia ulgi abolicyjnej?

Zmiany w PIT, CIT i ryczałcie. Co nowego w podatkach od 2021 r.?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Jedna ze zmian wprowadza opodatkowanie spółek komandytowych CIT. Nowe regulacje mają wejść w życie na początku 2021 r.

REKLAMA