REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych, VAT - rozliczanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

VAT marża w turystyce 2013

Podatnik VAT świadczący usługi turystyczne podczas wyliczania podatku VAT, który musi zapłacić z tytułu wykonanej usługi turystycznej, uwzględnia jedynie „marżę” określoną według zasad wskazanych w art. 119 ustawy o VAT. Jednocześnie nie ma prawa do odliczenia lub zwrotu podatku VAT, naliczonego przy zakupie towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zwolnienie podmiotowe z VAT - nie każdy może skorzystać

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Jednak nie każdy przedsiębiorca może wybrać to zwolnienie. Ci, którzy świadczą usługi prawnicze, usługi w zakresie doradztwa lub usługi jubilerskie nie mają wyboru - muszą być podatnikami VAT od początku swojej działalności.

Koszty transportu sprzedawanego towaru - jak ująć na fakturze?

Prowadzę sklep internetowy. Mam problem z fakturowaniem transportu towarów. Czy powinienem ujmować na fakturze dwie pozycje: - sprzedaż towarów, - transport? Czy może powinienem ujmować wszystko w jednej pozycji „sprzedaż towaru”?

Deklarację podatkową PIT za 2014 r. rozliczy urzędnik

Ministerstwo Finansów przygotowuje rewolucję w rozliczaniu deklaracji podatkowych PIT. Zgodnie z założeniami resortu już za 2014 r. deklarcję roczną PIT rozliczą za podatników urzędy skarbowe.

REKLAMA

Jak złożyć deklarację podatkową przez Internet

Większość deklaracji podatkowych można wysłać drogą elektroniczną, m.in. tak popularne wśród podatników deklaracje jak VAT-7, PCC-3 czy PIT-36. Rozliczenie się z fiskusem przez Internet zwykle nie wymaga nawet posiadania podpisu elektronicznego.

Jak szybko uzyskać zwrot VAT

Przedsiębiorca musi czekać na zwrot VAT aż 180 dni, jeżeli w danym miesiącu nie wykonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu. Są jednak sposoby, by odzyskać zwrot VAT już po 25 dniach.

Przekazanie składnika majątku firmy na cele osobiste - skutki w PIT i VAT

Częstą sytuacją, jest wycofanie środka trwałego z majątku firmy i przekazanie go do majątku prywatnego. Warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji podatkowych takiej decyzji.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2014 roku

Od 2014 roku podatnicy VAT mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia przy zakupie samochodów osobowych (także od paliw do tych samochodów) ale tylko jeśli auta te będą używane wyłącznie do celów firmowych. Jednak przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych i wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia (obecnie odliczają bez ograniczeń). Takie same zasady odliczania VAT mają być przyjęte dla samochodów ciężarowych i osobowych.

REKLAMA

Odliczanie VAT od paliwa i samochodów osobowych w 2014 roku

Minister Finansów i rząd chcą, by w latach 2014 -2018 podatnicy VAT mogli odliczać tylko 50% podatku naliczonego w przypadku nabycia samochodów służbowych wykorzystywanych także do celów prywatnych. Ograniczenie odliczenia VAT do 50% dotyczyć ma również paliw i innych wydatków na eksploatację tych samochodów. Nie wiadomo jeszcze, czy na takie ograniczenie zgodzi się Komisja Europejska ale nawet jeżeli tak się stanie nowe ograniczenia będą korzystniejsze dla podatników.

Mieszkaniowa ulga odsetkowa – zmiana przeznaczenia budynku

Ulga odsetkowa nie przysługuje jeżeli nabyty lokal mieszkalny nie jest usytuowany w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, lecz powstał w wyniku zmiany sposobu budynku już istniejącego.

Zwrot kosztów budowy urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego

Otrzymana z gminy kwota, z tytułu odpłatnego przeniesienia na rzecz gminy, wybudowanego we własnym zakresie przez podatnika urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego, stanowi przychód z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Jeżeli to odpłatne przekazanie nastąpiło po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego wybudowanie – nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Przekazanie towarów z logo - rozliczenie VAT

Spółka nieodpłatnie przekazuje koszulki i kufle z nadrukowanym swoim logo. Przy nabyciu koszulek i kufli spółka odlicza podatek naliczony. Czy przekazanie takich towarów może być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych?

Zmiany w podatkach są konieczne

Niezbędne są zmiany w podatkach, które mogłyby pobudzić inwestycje - uważa Zygmunt Solorz-Żak. Sam przyznaje, że płaci podatki w kraju, ale rozumie tych przedsiębiorców, którzy szukają rajów podatkowych i tam realizują swoje inwestycje.

Próbki produktów - rozliczenie VAT 2013

Od kwietnia 2013 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące VAT, w zakresie definicji próbek. Jakie kryteria powinny obecnie spełniać takie małe ilości towarów, nieodpłatnie przekazywane przez przedsiębiorców swoim kontrahentom, aby można je było wyłączyć z opodatkowania VAT-em?

Czy trzeba wymieniać kasy fiskalne od 1 października 2013 r. ?

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Jedną z najbardziej dyskutowanych zmian, to ta dotycząca paragonów. Na przystosowanie swoich kas do nowych regulacji podatnicy mają czas do 30 września br. Powstaje pytanie co z kasami które nie mają możliwości technicznych aby spełnić wymagania ustawowe. MF w wyjaśnieniach uspokaja, że nie oznacza to obowiązku wymiany kasy na nową od 1 października 2013 r. Można użytkować stare kasy do czasu ich zużycia.

Zaliczenie zwrotu VAT na poczet innego podatku

W przypadku, gdy podatnik wykazał w deklaracji nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu, może domagać się następnie zliczenia zwrotu podatku od towarów i usług na poczet innego podatku, także takiego, dla poboru którego właściwy jest inny urząd skarbowy niż ten, do którego podatnik ma obowiązek uiścić VAT.

Przekazanie towarów do utylizacji - rozliczenie VAT

Zamierzamy pozbyć się towarów handlowych, których nie udało się sprzedać. Czy przekazanie towarów do utylizacji powoduje obowiązek naliczenia i odprowadzenia VAT?

Zwrot VAT po omyłkowym opodatkowaniu czynności zwolnionej

Podatnik dokonujący czynności zwolnionej z VAT, którą błędnie uznał za czynność opodatkowaną, jest uprawniony do odzyskania zapłaconego i wykazanego na fakturze podatku VAT. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 11 kwietnia 2013 r. w sprawie C-138/12 (Rusedespred OOD).

Czy faktura z nazwą skróconą jest podstawą odliczenia VAT

Po zmianach w VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. podatnicy mają wątpliwości, czy faktura może zawierać nazwy skrócone podatników i czy faktura zawierająca nazwę skróconą nabywcy daje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Wywóz śmieci i nieczystości w kosztach uzyskania przychodu

Przedsiębiorca prowadząc firmę, także w domu, ma możliwość rozliczania kosztów związanych z użytkowaniem części nieruchomości w kosztach podatkowych. Mieszczą się w tym także opłaty za wywóz nieczystości. W ten sposób można zmniejszyć podatek i faktyczne obciążenia opłatą za odbiór odpadów.

Otrzymanie PIT-40A zwalnia z obowiązku składania zeznania podatkowego

Podatnicy otrzymujący PIT-40A nie składają rocznego zeznania podatkowego PIT. Złożenie dodatkowej deklaracji czeka jednak tych, którzy przy rocznym rozliczeniu zamierzają dokonać dostępnych odliczeń lub uzyskali inne dochody.

Nowe zasady stosowania 0 proc. stawki VAT przy WDT

Zmieniają się zasady stosowania 0 proc. stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. podatnik, który zarejestruje się jako podatnik VAT-UE najpóźniej w momencie składania deklaracji będzie mógł zastosować 0 proc. stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Wydatki w podróży służbowej - odliczanie VAT

Pracownicy pracują w delegacji na budowach na terenie całego kraju. Zapewniam im hotel i wyżywienie. Dostaję faktury zbiorcze na usługi hotelowe i osobno na catering całodzienny. Czasami są to faktury za całe miesiące. Czy mogę odliczyć VAT z takich faktur?

Rozliczasz PIT przez internet? Nie czekaj do ostatniej chwili!

Nie warto z rozliczeniem PIT przez internet czekać do ostatniego dnia kwietnia, bo duża liczba deklaracji wysyłanych przez podatników w ostatniej chwili może spowodować, że nie otrzymamy potwierdzenia złożenia zeznania na czas.

Jak odliczyć od dochodu koszt dojazdów na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne

Dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne mogą obniżyć podatek. Z odliczenia skorzytają podatnicy niepełnosprawni lub ich opiekunowie. W przypadku korzystania z własnego samochodu odliczyć można wydatki na paliwo. Takiej możliwości nie ma przy ubezpieczeniu samochodu czy opłatach parkingowych.

Jeden procent z PIT. Jak wybrać organizację?

Podatnicy rozliczając swój roczny PIT mogą wesprzeć organizacje pożytku publicznego jednym procentem. Komu go przekazać? Przejrzystość finansów i widoczne efekty działania - to, zdaniem specjalistów, najlepsza wskazówka do wyboru organizacji, której możemy przekazać jeden procent podatku.

Dochody i straty z giełdy wykaż w PIT-38

Podatnicy PIT, którym udało się zarobić w ubiegłym roku na giełdzie muszą pamiętać o rozliczeniu się z fiskusem. W tym celu powinni złożyć deklarację PIT-38. Deklarację tę można złożyć tylko indywidualnie ale nie wyklucza to wspólnego rozliczenia małżonków co do innych dochodów. Jeśli inwestycje giełdowe przyniosły stratę, ją także należy wykazać w rocznym zeznaniu.

Dochód ze sprzedaży nieruchomości nie musi być opodatkowany

Nie każde odpłatne zbycie nieruchomości wiąże się z powstaniem przychodu. Kluczowym w ustaleniu przychodu oraz podatku od sprzedaży nieruchomości jest moment sprzedaży.

Jak skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców

Podatnicy w swoim rocznym zeznaniu podatkowym mogą skorzytać z ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie od dochodu wartości oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania, a niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. By skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców, musimy mieć potwierdzenie, ile krwi oddaliśmy. Dokumenty – dla celów ewentualnej kontroli fiskusa – należy przechowywać do momentu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Jak odliczyć wydatki na dojazd do pracy w rocznym PIT

Podatnicy w swoim zeznaniu podatkowym PIT za 2012 r. mogą odliczyć wydatki na dojazd do pracy.

Warszawa walczy o pieniądze z PIT-ów

Warszawa walczy o pieniądze podatników. Ruszyła właśnie akcja zachęcająca mieszkańców miasta do rozliczania swojego rocznego PIT w stolicy.

Czy można zastosować 50 proc. koszty uzyskania przychodów do premii

50 proc. koszty uzyskania przychodów można zastosować do wypłacanej premii, ponieważ premia pozostaje w bezpośrednim związku z powstałym dziełem i należy traktować ją jako element wynagrodzenia za przekazanie praw autorskich.

Ulga na dziecko w PIT za 2012 r. - niektórzy rodzice odliczą ostatni raz

Rozliczenie za 2012 rok, to ostatnia szansa na skorzystanie z ulgi prorodzinnej przez rodziców wychowujących tylko jedno dziecko, którzy uzyskują roczne dochody ponad 112.000,- zł brutto.

Warto rozliczyć PIT razem z małżonkiem

Wspólne rozliczenie małżonków opłaca się szczególnie wtedy, gdy tylko jeden z nich uzyskuje dochody. W zależności od dochodów małżonka zarabiającego można zaoszczędzić przy wspólnym rozliczeniu od 566 zł do 12.529 zł.

Wydatki na organizację spotkań promocyjnych mogą być kosztem

W trakcie targów spółka organizuje wraz z prezentacją produktów poczęstunek dla osób chcących się zapoznać z ich ofertą. Czy wydatki poniesione na ten poczęstunek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Wspólne rozliczenie małżonków - jakie warunki należy spełnić?

Rozliczenie wspólne małżonków w rocznym PIT może uratować przed wyższym podatkiem. Jakie warunki muszą spełniać małżonkowie, którzy w zeznaniu podatkowym za 2012 r. chcą rozliczyć wspólnie swoje dochody?

Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT

Każda osoba, która pracowała w ubiegłym roku, musi do 30 kwietnia złożyć w urzędzie skarbowym rozliczenie roczne PIT. Lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili, żeby uniknąć zbędnych nerwów i stania w kolejce.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r. - dostawy wewnątrzwspólnotowe oraz transport lotniczy

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązują zmiany w zakresie rozliczania VAT od wewnątrzwspólnotowych dostaw oraz przewozu w transporcie międzynarodowym.

Nieodpłatne przekazanie towarów i usług w VAT 2013

Od 1 kwietnia 2013 r. wprowadzono kilka istotnych zmian dotyczących rozliczania VAT od nieodpłatnego przekazania towarów i usług (w tym próbek i materiałów reklamowych). Eksperci z Ministerstwa Finansów wyjaśniają te nowości.

5 lat przechowywania dokumentów kasowych

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13881 wyjaśnił problem wydłużonego okresu przechowywania dokumentów kasowych.

Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013 r.

Od początku kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych, które przynosi dość sporo zmian. Eksperci Ministerstwa Finansów przygotowali omówienie najważniejszych z tych nowości. Poniżej publikujemy te wyjaśnienia.

Czy trzeba odprowadzać podatek od napiwków

Choć mało kto o tym wie, od napiwków także trzeba płacić podatek. Większość kelnerów i barmanów traktuje napiwek jako wyraz wdzięczności klienta, jednak stanowisko Ministerstwa Finansów jest jasne - napiwek to także zarobek.

Premie pieniężne - rozliczanie VAT

Premia lojalnościowa jest rabatem. Natomiast premia jakościowa stanowi zapłatę za świadczenie usług przez nabywcę towarów na rzecz sprzedawcy. Rodzaj przyznanych premii decyduje więc o sposobie rozliczania VAT. Potwierdził to NSA w orzeczeniach wydanych w 2012 r. Z tym stanowiskiem zgadzają się organy podatkowe.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Zmienią się m.in. zasady rozliczenia wręczania klientom próbek towarów, czy materiałów reklamowych i promocyjnych z logo firmy. Inna będzie definicja działalności gospodarczej. Więcej nieodpłatnych dostaw będzie opodatkowanych. Droższa będzie kawa latte i cappuccino w kawiarni.

Egzekucja zaległości podatkowych z wynagrodzenia

Podatnik, który nie zapłacił w terminie należnego podatku w całości lub w części powinien się liczyć z egzekucją administracyjną tych należności. Jeśli podatnik osiąga dochody z tytułu zatrudnienia, urząd skarbowy będzie mógł zająć jego wynagrodzenie. O potrącenie z pensji wysokości zaległego podatku wystąpi bezpośrednio do pracodawcy dłużnego podatnika.

Służbowa komórka i samochód menedżera opodatkowane?

Z niedawnego wyroku NSA wynika, iż podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodem osób zatrudnionych na podstawie kontraktów menedżerskich są wszelkie świadczenia otrzymane w celu wykonania usługi, w tym m.in. służbowa komórka i samochód.

Rozliczenie VAT nabywcy towaru z zagranicy - nowości od 1 kwietnia 2013 r.

Zasadniczo podatek VAT należny płaci i rozlicza sprzedawca. Są jednak sytuacje, że obowiązek ten spoczywa na nabywcy. Chodzi to w szczególności o import usług, a także m.in. o dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Od 1 kwietnia 2013 r. zmienią się przepisy ustawy o VAT w zakresie takich dostaw.

Nowe deklaracje VAT od kwietnia 2013 - VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13

Minister Finansów przygotował nowe wzory deklaracji VAT. Chodzi o VAT-10, VAT-11, VAT-12 i VAT-13. Nowe wzory zaczynają obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r.

Kiedy nabywca towaru od zagranicznego dostawcy musi sam rozliczyć VAT?

W przypadku niektórych transakcji ustawa o VAT nakłada obowiązek rozliczenia podatku na nabywcę. Jest to odstępstwo od zasady ogólnej, zgodnie z którą podatek należny rozlicza sprzedawca. Klasycznym przykładem transakcji, w ramach której VAT zostaje rozliczony przez nabywcę jest import usług, jednakże do czynności takich należy zaliczyć również dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Od 1 kwietnia 2013 r. zacznie obowiązywać nowelizacja przepisów w tym zakresie.

Kiedy poleasingowy samochód można sprzedać bez VAT

Po zakończeniu leasingu podatnicy często sprzedają samochód wykupiony od firmy leasingowej. Jeżeli sprzedaż takiego samochodu nastąpi po 6 miesiącach od jego wykupu, to taka transakcja jest zwolniona z VAT, jako sprzedaż towaru używanego.

REKLAMA