Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Opodatkowanie kryptowalut nieskuteczne. Będą zmiany
Aktualizacja: 03.11.2020
Podatek od kryptowalut obowiązuje od dwóch lat. Fiskus ma jednak problem z poborem tego podatku, dlatego przepisy w tym zakresie mają ulec zmianie. »
Unia Europejska zaktualizowała czarną listę rajów podatkowych
Aktualizacja: 07.10.2020
Unia Europejska zaktualizowała swą czarną listę rajów podatkowych, wykreślając z niej m.in. Kajmany. Zdaniem Socjalistów i Demokratów z PE decyzja ta jest szokująca i pokazuje, że unijne kryteria nie działają. »
Firma za granicą – niższe podatki, prostsze prawo
Aktualizacja: 27.08.2020
Współcześnie liczne grono polskich przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojej działalności gospodarczej pod skrzydła innego kraju. Czynią tak przede wszystkim dlatego, że mają nadzieje na osiągnięcie tam większego zysku. Czy rzeczywiście przeniesienie firmy za granicę jest opłacalne? Wiele przesłanek wskazuje na to, że tak jest w istocie (pamiętać jednak należy, że zależy to od wybranego państwa). Oto najważniejsze, przekładające się na wyższe zarobki korzyści, jakie płyną z „przeprowadzki” biznesu za granicę. »
Komisja Europejska zaleca krajom UE, by nie pomagały firmom, które uciekają do rajów podatkowych
Aktualizacja: 15.07.2020
Państwa Unii Europejskiej nie powinny udzielać wsparcia finansowego przedsiębiorstwom unikającym płacenia podatków dzięki krajom, które "27" ma na swojej czarnej liście rajów podatkowych - takie zalecenie wydała Komisja Europejska. »
Pomoc z Tarczy Finansowej nie dla firm, które wyprowadzają zyski do rajów podatkowych
Aktualizacja: 29.04.2020
Firmy, które wyprowadzają zyski do rajów podatkowych nie dostaną pomocy przewidzianej w Tarczy Finansowej - mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski. Polska liczy na powstanie europejskiej koalicji przeciw rajom podatkowym. »
Rejestr firm uciekających do rajów podatkowych
Aktualizacja: 19.02.2020
Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego powinna powstać lista firm, międzynarodowych koncernów, które uciekają do rajów podatkowych. Konsekwencją tego mogłoby być wyłączanie ich z przetargów publicznych. »
Kraje Unii Europejskiej tracą 170 mld euro rocznie przez unijne raje podatkowe
Aktualizacja: 22.01.2020
Okazuje się, że funkcjonowanie rajów podatkowych w ramach Unii Europejskiej jest szkodliwe dla wielu unijnych krajów, które tracą przez to 170 mld euro rocznie. Tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Największe straty są w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. »
Raportowanie o podatkach przez korporacje - brak porozumienia w UE
Aktualizacja: 29.11.2019
Nie będzie wspólnych przepisów unijnych o obowiązku raportowania przez korporacje informacji o podatkach, jakie płacą w każdym z państw członkowskich. Przeciw takim regulacjom opowiedziały się mniejsze państwa członkowskie, które przyciągają korporacje niższymi stawkami podatkowymi. »
Jak polski podatnik ucieka do raju podatkowego
Aktualizacja: 17.10.2019
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w 2016 r. Polacy mieli za granicą majątek o wartości 32 mld euro. W efekcie czego budżet państwa stracił na tym 1,4 mld euro w postaci niezapłaconych podatków. »
Zmiany w ustawie o wymianie informacji podatkowych
Aktualizacja: 12.04.2019
Skuteczniejsze objęcie mechanizmem wymiany informacji kraje, które uchodzą za "raje podatkowe", poprzez m.in. wprowadzenie przepisów wymagających składania oświadczeń o rezydencji podatkowej pod rygorem odpowiedzialności karnej. Takie zmiany przewiduje nowela ustawy o wymianie informacji podatkowych. »
Delaware - amerykański raj podatkowy
Aktualizacja: 29.06.2018
Coraz więcej nowych firm (startupów) myślących o globalnym rozwoju wybiera założenie spółki w stanie Delaware (USA) - miejscu, w którym znajduje się blisko 50-proc. amerykańskich korporacji i prawie połowa wszystkich amerykańskich spółek giełdowych. Ten amerykański stan zapewnia korzystne przepisy i spore możliwości optymalizacji podatkowej. »
Przeniesienie siedziby spółki za granicę – korzyści podatkowe
Aktualizacja: 25.04.2018
Przedsiębiorcy zwykle chcą unikać zainteresowania ze strony organów podatkowych, bo skutkować ono może wszczęciem postępowań podatkowych czy kontroli skarbowych. Jednym ze sposobów na to, by nie zostać wziętym na celownik przez fiskusa, jest anonimizacja biznesu, np. poprzez przeniesienie siedziby spółki za granicę. »
Zakładanie i opodatkowanie spółek na Gibraltarze
Aktualizacja: 12.04.2018
W dniu 29 marca 2019 r. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Brexit obejmie swym zasięgiem również Gibraltar, który jest terytorium zależnym korony brytyjskiej. Czy dla zakładanych tak chętnie spółek będzie to miało jakiekolwiek znaczenie? Czy ulegną zmianie zasady opodatkowania? »
Międzynarodowa optymalizacja podatkowa ma się coraz lepiej
Aktualizacja: 07.02.2018
Pod koniec zeszłego roku roku, świat obiegła ujawniona przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) informacja dotycząca przeszło 120 polityków, sportowców, biznesmenów i celebrytów z ponad 50 krajów, prowadzących interesy bądź lokujących swoje środki finansowe w 19 tzw. „rajach podatkowych”. Czy to koniec rajów podatkowych dla międzynarodowego i polskiego biznesu? Nic podobnego. »
Spółka na Malcie lub Cyprze – korzyści podatkowe
Aktualizacja: 07.12.2017
Na przedsiębiorców nakładane są wciąż nowe wymogi podatkowe, które związane są z poszukiwaniem pieniędzy przez partię rządzącą. W związku z tym wielu z nich zastanawia się nad przeniesieniem swojej aktywności gospodarczej poza granice kraju. Pod względem możliwości istotnego obniżenia lub całkowitego wyeliminowania opodatkowania warto zainteresować się rezydencją podatkową na Malcie lub Cyprze. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »