Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatnik.
Instytucja utrwalonej praktyki interpretacyjnej organów KAS
Aktualizacja: 31.01.2020
Na gruncie Ordynacji podatkowej od blisko trzech lat obowiązuje instytucja utrwalonej praktyki interpretacyjnej organów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Jakie są założenia tej instytucji i jaki jest jej walor ochronny w procesie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedsiębiorstwie? »
Zawieszenie a przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego
Aktualizacja: 27.01.2020
Czas trwania terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego może zostać wydłużony na skutek zawieszenia lub przerwania biegu terminu przedawnienia. Przy czym, różnicą są nie tylko przesłanki powodujące powstanie tych sytuacji, ale także sposób liczenia terminu po ich ustąpieniu. »
Fiskus wprowadza usługi on-line, czyli "odmiejscowienie" urzędów skarbowych
Aktualizacja: 14.01.2020
Wdrażanie usług on-line nie oznacza likwidacji urzędów skarbowych - informuje wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Tomasz Słaboszowski. Zapowiada "odmiejscowienie" urzędów skarbowych, by podatnik mógł korzystać z ich usług w dowolnej lokalizacji. »
Karta Praw Podatnika - projekt ustawy
Aktualizacja: 13.01.2020
Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy - Karta Praw Podatnika. Ustawa zakłada wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego nowej instytucji, to jest Karty Praw Podatnika, rozumianej jako tekst normatywny, w którym określone zostaną podstawowe prawa podatników, którym odpowiadają obowiązki organów podatkowych. »
Podmiotowość w podatku akcyzowym z tytułu wtórnego obowiązku podatkowego
Aktualizacja: 08.01.2020
Podmiotowość w podatku akcyzowym jest dość dobrze zbadana w przypadku zaistnienia zdarzeń, które tworzą tzw. pierwotny obowiązek podatkowy. W zależności od modelu tego podatku (obecnie jest ich pięć), lista tych zdarzeń nieco się różni. »
Odpowiedzialność za zaległości podatkowe - członka rodziny, rozwiedzionego małżonka
Aktualizacja: 07.01.2020
Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe dotyczy nie tylko podatnika i jego sytuacji majątkowej i finansowej, ale może być rozszerzona na członków jego rodziny, także byłych. Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują różne reżimy w zależności od sytuacji rodzinnej. Dlatego warto je wcześniej przeanalizować i być ich świadomym. Tylko w takiej sytuacji podatnik może podjąć działania mające na celu ograniczenie ryzyka dla rodziny i ją zabezpieczyć. »
Hipoteka przymusowa w przepisach Ordynacji podatkowej
Aktualizacja: 19.12.2019
Jednymi z podmiotów, którym przysługuje uprawnienie utworzenia hipoteki przymusowej, są Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Na mocy przepisów Ordynacji podatkowej podmiotom tym przysługuje hipoteka na wszystkich nieruchomościach podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego lub osób trzecich z tytułu zobowiązań podatkowych. »
MF: numer swojego mikrorachunku można sprawdzić też po 1 stycznia 2020 r.
Aktualizacja: 19.12.2019
Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na indywidualne mikrorachunki, które zostaną uruchomione automatycznie; ich numer można sprawdzić w każdej chwili, także po 1 stycznia 2020. - powiedział w środę PAP rzecznik prasowy MF Paweł Jurek. »
Od 1 stycznia 2020 r. urząd skarbowy nie przyjmie PIT, CIT i VAT na dotychczasowe rachunki
Aktualizacja: 18.12.2019
Od początku 2020 roku wpłaty do urzędu skarbowego z tytułu podatków (PIT, CIT, VAT) będą dokonywane na nowe mikrorachunki podatkowe. Będzie to dotyczyło nie tylko osób prowadzących działalność gospodarczą, ale także wynajmujących mieszkanie czy też prowadzących tzw. działalność bez rejestracji. »
Odwołanie w postępowaniu podatkowym w trybie nadzwyczajnym
Aktualizacja: 17.12.2019
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że zaniedbania procesowe organu w postępowaniu podatkowym nie mogą być prostowane przez inny organ w trybie nadzwyczajnym. »
Jak przygotować wniosek o wydanie interpretacji podatkowej
Aktualizacja: 16.12.2019
Dla przedsiębiorcy ważne jest, żeby wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej został przygotowany w sposób fachowy, a wydana interpretacja odpowiednio zabezpieczała ryzyko podatkowe w danym obszarze. Każde odstępstwo od stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku stwierdzone w toku kontroli czy postępowania grozi utratą waloru ochronnego interpretacji. »
Zasady ujawniania tajemnicy skarbowej
Aktualizacja: 11.12.2019
Tajemnicą skarbową objęte są wszelkie dane zawarte w składanych deklaracjach podatkowych oraz innych dokumentach udostępnianych przez płatników, inkasentów lub podatników. W pewnych sytuacji zachodzi konieczność ujawnienia tej tajemnicy. Jakie są przesłanki i tryb tej czynności, wynikający z przepisów Ordynacji podatkowej? »
Czynny żal także w formie elektronicznej
Aktualizacja: 11.12.2019
Resort finansów chce wprowadzić możliwość złożenia przez podatnika tzw. czynnego żalu także w formie elektronicznej – powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. »
Udostępnianie akt podatkowych objętych tajemnicą skarbową
Aktualizacja: 06.12.2019
Które podmioty mogą uzyskać informacje z akt podatkowych objętych tajemnicą skarbową, a także, którym podmiotom mogą być udostępniane akta objęte tą tajemnicą? »
Indywidualny rachunek podatkowy w 2020 r. - co to oznacza dla podatników
Aktualizacja: 06.12.2019
Od 1 stycznia 2020 r. każdy przedsiębiorca oraz osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej będzie musiała dokonywać przelewów z tytułu podatków PIT, CIT i VAT na swój indywidualny mikrorachunek, zamiast na rachunki bankowe właściwego urzędu skarbowego, które będą aktywne jedynie do końca 2019 roku. Ekspert z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, na czym nowa zmiana będzie polegała. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?