REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, Spółka komandytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Od 1 stycznia 2016 obowiązuje nowa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 2% przychodów. Nowa stawka została wprowadzona wprowadzona ustawą z 9 kwietnia 2015 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015 poz. 699; ost. zm. Dz. U. 2015 r., poz. 1595).

Utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego od działalności osobistej - czy dotyczy też spółki cywilnej?

Prawo do opłacania zryczałtowanego podatku można stracić, jeśli przychody podatnika przekroczą 150 tys. euro albo jeśli podatnik zajmie się działalnością, która jest wykluczona z takich rozliczeń. Jednak czasem przedsiębiorcy poza własnym biznesem prowadzą ze wspólnikami spółki cywilne, które również rozliczane są na zasadach uproszczonych. Czy utrata prawa do ryczałtu od działalności osobistej oznacza także koniec takiego rozliczania spółki?

Wyższy limit dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. ma nastąpić podwyższenie obecnego maksymalnego rocznego progu przychodów uprawniającego do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z obecnych 150 000 euro do 250 000 euro.

Jaką stawką opodatkować przychód z umorzenia pożyczki

Przychód z umorzenia pożyczki, która została udzielona przedsiębiorcy, podlega opodatkowaniu. Stawka podatku od tego przychodu jest taka sama jak ta, którą przedsiębiorca wybrał do opodatkowania całej działalności gospodarczej. A zatem w niektórych przypadkach stawka podatku może wynieść jedynie 3 proc.

REKLAMA

Przekształcenie spółki z o.o. w komandytową a PCC

Czy przekształcenie spółki z o.o. w komandytową jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Warto zwrócić tu uwagę na pewien korzystny wyrok w tej kwestii.

Jak krok po kroku założyć spółkę cywilną

Spółka cywilna należy do jednej z najczęściej zakładanych spółek. Jakie działania należy podjąć, by dokonać prawidłowej i pełnej rejestracji spółki cywilnej? Jaką formę opodatkowania wybrać dla tego rodzaju spółki?

Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę komandytową - skutki w CIT

Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę niebędącą osobą prawną będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie udziałowca spółki wyłącznie w sytuacji, gdy na moment przekształcenia spółka przekształcana będzie posiadać niepodzielone zyski lub zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, które zostaną wypracowane przez tę spółkę.

Jak opodatkować sprzedaż w internecie

Uzyskiwanie dochodów ze sprzedaży w internecie oznacza konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym, nie zawsze jednak podatnik w tym celu musi zakładać działalność gospodarczą. Dochody pochodzące np. z wynajęcia powierzchni reklamowej na blogu można bowiem opodatkować podobnie jak dochody z najmu.

REKLAMA

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Jakie są stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Kto może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Działalność gospodarcza – zasady zakładania, formy opodatkowania

Jak prawidłowo założyć własną działalność gospodarczą? Jaką formę opodatkowania dla swojej firmy najlepiej wybrać? Zagadnienia te wyjaśniamy w poniższym artykule.

Sprzedaż „wirtualnych przedmiotów” w grach komputerowych – skutki podatkowe

Znaczna część sieciowych gier komputerowych, czyli takich, w których jednocześnie może grać bardzo dużo osób, daje możliwość pozyskiwania „surowców” lub „przedmiotów”, które później w ramach gry mogą być odsprzedawane innym graczom. W związku z tym jaką stawką będzie objęta sprzedaż „towarów” pozyskanych w grze komputerowej, a ile trzeba będzie zapłacić od zysku ze zbycia „przedmiotów” wytworzonych w świecie wirtualnym?

Zmiany w spółkach elektronicznie

Od 1 kwietnia 2016 r. w umowach spółek zawiązanych przez Internet (spółki jawne, komandytowe i sp. z o.o.) można dokonywać zmian w formie elektronicznej. Dotychczas w tej formie możliwe było właściwie jedynie zawiązanie tych spółek.

Jaka stawka ryczałtu dla usług budowlanych wykonywanych z materiałów powierzonych

Od dłuższego czasu przedsiębiorcy budowlani opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mają wątpliwości odnośnie zastosowania właściwej stawki podatkowej w przypadku usług świadczonych przy użyciu materiałów budowlanych przekazanych przez klienta.

IFK poleca: Niewiele czasu na rozliczenie ryczałtu za 2015 r.

Opłacający w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak i tzw. najmu prywatnego do 1 lutego 2016 r. powinni rozliczyć się z fiskusem z zarobków z 2015 r. Najszybciej ten obowiązek można wypełnić przez internet.

Zmiana okresów rozliczeniowych ryczałtowców w 2016 r. tylko do 20 stycznia

Jeżeli ryczałtowiec płacił w 2015 r. ryczał ewidencjonowany co miesiąc, a chciałby to robić w 2016 r. raz na kwartał - musi złożyć oświadczenie w tym zakresie do swojego urzędu skarbowego najpóźniej 20 stycznia 2016 r. W tym samym terminie trzeba złożyć oświadczenie, gdy ktoś chce zmienić okresy rozliczeniowe w ryczałcie odwrotnie – z kwartalnych na miesięczne.

Strata w spółce komandytowej, w której wspólnikami są osoby prawne – rozliczenie CIT

Umowa spółki komandytowej może przewidywać, oprócz ustanowienia udziału w zyskach, także odpowiedni udział wspólników w stracie spółki. Jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z takimi postanowieniami umowy spółki komandytowej?

Rozliczenie przychodów z najmu na PIT-28 do 1 lutego 2016 r.

Podatnicy osiągający przychody z najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą) i rozliczający je 8,5% ryczałtem mają obowiązek złożyć deklarację PIT-28 do urzędu skarbowego do końca stycznia następnego roku. W 2016 r. termin złożenia tego zeznania podatkowego upływa w poniedziałek 1 lutego (bo 31 stycznia wypada w niedzielę). Do 20 stycznia można zgłaszać formę opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości lub jej zmiany. W PIT-28 można uwzględnić ulgę rehabilitacyjną czy darowiznę na cele kultu religijnego, a także przekazać 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

Wybór podatku liniowego, ryczałtu lub karty na 2016 r. do 20 stycznia

Przedsiębiorcom pozostało już niewiele czasu na decyzję o ewentualnym zoptymalizowaniu wysokości podatku dochodowego w 2016 r. 20 stycznia br. mija termin zarówno wyboru innej formy opodatkowania działalności, jak i termin rezygnacji jednej na rzecz innej.

Ryczałt 8,5% od przychodów z reklamy w aplikacji i internecie

Przychody ze sprzedaży części ekranu w programie na telefony i tablety można rozliczać podobnie jak wpływy ze sprzedaży powierzchni na stronie internetowej – czyli jak przychody z najmu. A to pozwala na objęcie tej części wpływów ryczałtem o stawce 8,5%.

Jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy mają możliwość zreorganizować funkcjonowanie swojej firmy poprzez zmianę formy opodatkowania, której mogą dokonać do 20 stycznia nowego roku. Nie jest to tak skomplikowane, jak by się mogło wydawać. Jakie formy opodatkowania są możliwe i w jaki sposób zgłosić zmianę w urzędzie skarbowym?

IFK poleca: Wybór formy opodatkowania do 20 stycznia

20 stycznia 2016 r. upływa termin wyboru przez podatników opodatkowania podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową. Do tego dnia należy złożyć również oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania jedną z wymienionych form, jeżeli podatnik decyduje się na zmianę formy opodatkowania.

Spis z natury – opodatkowanie ryczałtem

Podatnicy, którzy podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani do sporządzania spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, na dzień zaprowadzenia ewidencji oraz na koniec każdego roku podatkowego.

Kto i jakie płaci podatki w Polsce?

W życiu są dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki. Jeżeli jednak przyjrzymy się dokładnie polskiemu systemowi podatkowemu, to drugi element sentencji nie jest wcale taki oczywisty. Niektóre podmioty nie płacą podatków wcale, inne stosunkowo niewielkie. Zróżnicowanie poziomu zobowiązań podatkowych powoduje zaburzenie uczciwej konkurencji na rynku, wypieranie podmiotów, które lepiej radzą sobie z zaspokajaniem potrzeb konsumentów, ale przegrywają ostateczną rywalizację na rynku ze względu na wyższe koszty pozaekonomiczne, czyli podatki. Małe i średnie polskie firmy są obciążane ze względu na ulgi podatkowe udzielane w różnych formach wielkim międzynarodowym korporacjom.

Mała księgowość - o czym powinieneś pamiętać?

Mała księgowość nie jest sposobem rozliczania się zarezerwowanym wyłącznie dla samozatrudnionych, lecz bardzo często prowadzona jest także przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest ona znacznie tańsza i prostsza od księgowości pełnej. Chociaż księgowość na zasadach uproszczonych nie jest rzeczą skomplikowaną, każdy przedsiębiorca rozliczający się w ten sposób powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Nowa Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) od 1 stycznia 2016 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Rozporządzenie wprowadza od 1 stycznia 2016 r. nową PKWiU 2015, która zastąpi dotychczas obowiązującą PKWiU 2008.

Utrata prawa do ryczałtu ewidencjonowanego – remanent

Ryczałtowcy tracący prawo do rozliczania się w tej formie nie wiedzą czy mają obowiązek sporządzać spis z natury na dzień utraty prawa do ryczałtu ewidencjonowanego. Jeżeli taki obowiązek istnieje, to czy powinni zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego oraz uwzględniać wartość remanentu w kosztach podatkowych przy ustalaniu dochodu opodatkowanego według skali podatkowej PIT? Ministerstwo Finansów wyjaśnia.

IFK poleca: S24 czyli rejestracja spółki przez internet

Dzięki wprowadzeniu systemu S24 możliwa jest rejestracja spółki z o.o., jawnej i komandytowej przez internet w ciągu 24 godzin. Bez wychodzenia z domu możliwe jest podpisanie umowy, dokonanie płatności elektronicznej i wysłanie do sądu rejestrowego wszystkich niezbędnych dokumentów w celu rejestracji spółki.

Upadłość spółki a odpowiedzialność zarządu

Jedną z podstawowych zasad we wszystkich spółkach jest zakres bezpośredniej odpowiedzialności osób na co dzień zarządzających spółką. W każdej umowie spółki organy spółki muszą być wyraźnie określone. Osoby prowadzące sprawy spółki są jednocześnie odpowiedzialne za sprawy spółki, a w przypadku niewłaściwego zarządu, w tym upadłości spółki, jedynie one mogą zostać pociągnięte do osobistej odpowiedzialności.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2016 r.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2016 r. będą mogli opłacać podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą, którzy w 2015 r. uzyskają przychody z działalności prowadzonej samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 636.555 zł lub w formie spółki, a suma przychodów wszystkich wspólników nie przekroczy kwoty 636.555 zł. Prawo do kwartalnego opłacania ryczałtu w 2016 r. będą mieli podatnicy, których przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki w 2015 r. nie przekroczą kwoty 106.092,50 zł.

Kiedy ryczałtowiec musi przejść na księgę przychodów i rozchodów?

Ryczałtowiec nie może tak po prostu przejść sobie w trakcie roku z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym na opodatkowanie skalą. Może się to natomiast stać niejako odgórnie – warto wiedzieć, które działania pozbawią nas w środku roku prawa do stosowania zryczałtowanego PIT-u.

Czy sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych obejmuje cydr

Czy napój alkoholowy typu cydr może być sprzedawany w ramach sprzedaży bezpośredniej od 1 stycznia 2016 r., jeżeli jest wyprodukowany z owoców pochodzących z własnej uprawy, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy?

Optymalny wybór zaliczki na podatek dochodowy i inne korzyści podatkowe

Optymalny wybór formy opodatkowania, to nie jedyna metoda na obniżenie zobowiązania podatkowego. Pewne elementy planowania podatkowego wystąpić powinny w ciągu roku.

Najem prywatny opodatkowany ryczałtem 8,5% - podatek tylko od czynszu

Wynajmując mieszkanie, zwykle otrzymujemy od najemcy dwa rodzaje opłat – czynsz najmu i opłaty z tytułu kosztów administracyjnych i eksploatacyjnych mieszkania. Tutaj powstaje pytanie, od których kwot należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy?

Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Na początku 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy, które dadzą możliwość prowadzenia działalności polegającej na przetwarzaniu (w sposób inny niż przemysłowy) i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Do produktów tego rodzaju będą zaliczane m.in. pieczywa, wędliny, dżemy, kompoty, sery, a także mąka wytworzona ze zboża pochodzącego z własnej uprawy. Jako sposób opodatkowania będzie można zastosować ryczałt w wysokości 2% uzyskanych przychodów.

Ryczałt od najmu - jak rozliczyć odsetki od spóźnionego czynszu

Od dochodów z najmu mieszkania czy lokalu użytkowego można zapłacić podatek zryczałtowany. Ale od odsetek naliczonych od spóźnionego czynszu trzeba płacić podatek na zasadach ogólnych – uważają organy podatkowe. I to mimo orzeczeń sądowych, wg których odsetki powinny być traktowane pod względem podatkowym tak samo, jak należność główna.

Czy przedsiębiorca może opodatkować 8,5% stawką ryczałtu przychody z najmu?

Nie tak łatwo prowadzić firmę, a przy okazji płacić 8,5-proc. ryczałt od wynajmowania własnej nieruchomości. Fiskus często się na to nie zgadza. Sądy administracyjne również.

Ułatwienia w zakładaniu spółek handlowych

Od 15 stycznia 2015 r. obowiązują nowe przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych. Zmiany przewidują szereg nowych rozwiązań mających na celu ułatwienie zakładania spółek handlowych oraz uproszczenie formalności związanych w szczególności z ich rejestrowaniem i dopełnianiem obowiązków sprawozdawczych.

Spółka komandytowa – zmiany na lepsze?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to wciąż najliczniejsza grupa przedsiębiorstw w naszym kraju. Jednak to spółki komandytowe jako forma prowadzenia działalności gospodarczej odnotowały największy wzrost zainteresowania w ostatnich latach. Wg GUS w okresie 2010-2013 ich liczba wzrosła prawie dwukrotnie. Co sprawia, że przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie?

Wypłata dywidendy do spółki komandytowej – rozliczenia podatkowe (PIT i CIT)

Wspólnikami spółki kapitałowej mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowość prawnej (w tym spółka komandytowa jako spółka osobowa). Podobnie, w przypadku wspólników spółki komandytowej, jej wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Rejestracja spółek jawnych i komandytowych przez internet

Nowelizacja ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw zakłada możliwość załatwiania spraw dotyczących spółek jawnych, komandytowych i z ograniczoną odpowiedzialnością za pośrednictwem internetu. Większość nowych regulacji weszła w życie 15 stycznia 2015 r.

Obowiązki przedsiębiorcy na przełomie 2014 i 2015 roku – ryczałt ewidencjonowany

Grudzień i styczeń to czas porządków księgowych i finansowych: sporządzania inwentaryzacji, zamykania ksiąg, składania zeznań rocznych i opłacania składek.

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową - skutki podatkowe

W przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową, w sytuacji podejmowania w poprzednich latach uchwał o podziale zysku i przeznaczenia na kapitał zapasowy/rezerwowy lub inny fundusz w spółce przekształcanej nie mamy do czynienia z zyskiem niepodzielonym, co skutkuje brakiem konsekwencji podatkowych.

Rejestracja przez internet spółek jawnej i komandytowej

Możliwość rejestracji spółki jawnej oraz spółki komandytowej za pośrednictwem internetu zakłada nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, którą Senat zaakceptował bez poprawek w czwartek 4 grudnia 2014 r. Niższe będą opłaty sądowe od wniosków o wpis do rejestru spółek, oraz zmian umowy w zakresie tych czynności, które będą wykonywane w systemie teleinformatycznym i zgłaszane za jego pośrednictwem.

Rejestracja spółki jawnej i spółki komandytowej przez internet - zmiany w ksh

Zmiany w kodeksie spółek handlowych, zaakceptowane bez poprawek przez Senat, wprowadzają możliwość rejestracji spółki jawnej i spółki komandytowej przez internet. Zmiany zakładają również m.in. obniżenie opłat sądowych od wniosków o wpis do rejestru spółek.

Jak zarejestrować spółkę od 1 grudnia 2014 r. – KRS, US, ZUS

Od 1 grudnia 2014 r. wchodzą w życie istotne zmiany w zakresie rejestrowania spółek w KRS, a także w urzędach skarbowych i ZUS.

Opodatkowanie najmu i dzierżawy - MF zastanowi się nad interpretacją

Wiceminister finansów Janusz Cichoń zapewnił, że jego resort przeprowadzi analizę stosowania różnych stawek opodatkowania umów najmu i dzierżawy oraz pouczy urzędy skarbowe, w jakich przypadkach mają stosować podatek ogólny - 19 proc., a w jakich niższy - 8,5-proc. ryczałt.

Reklamy na blogu opodatkowane jak najem

Zysk, jaki bloger uzyskuje z udostępniania na swoim blogu różnych reklam, musi rozliczyć z fiskusem. Minister Finansów zezwolił osobom fizycznym na opodatkowanie takich przychodów ryczałtową stawką 8,5-proc.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2015 - limity

Spadły nieco limity przychodów uprawniające do korzystania z opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zatem mniejsza niż dotąd liczba podatników będzie mogła korzystać w 2015 roku z tej lubianej przez przedsiębiorców formy opodatkowania. Limit przychodów osiągniętych w 2014 r. uprawniający do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu w 2015 roku wynosi 626.880,- zł (w 2014 r. obowiązuje limit 633.450,- zł przychodów), a limit przychodów uprawniający do kwartalnego rozliczania ryczałtu: 104.480 zł.

Sporządzanie spisu z natury – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jak prawidłowo sporządzać spis z natury w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt jako forma opodatkowania

Ryczałtem podatkowym nazywamy uproszczoną metodę naliczania podatku, w której nie ustala się podstawy wymiaru podatku. Kto i w jakich warunkach może zatem korzystać z tej formy ustalania wymiaru podatku?

REKLAMA