REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Stawki podatkowe, VAT - zakres opodatkowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie firmy skorzystają z niższej stawki CIT od 2017 r.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obniża CIT dla małych firm z 19 na 15%. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2017 r. zmniejszoną stawkę podatkową będą miały firmy, których roczny obrót nie przekracza 1,2 mln euro. Rozwiązanie to będzie również dotyczyć podatników rozpoczynających działalność.

Import towarów – podstawa opodatkowania VAT

Definicja importu towarów została wskazana w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (ustawie o VAT). Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej.

Czy opłata manipulacyjna jest opodatkowana VAT?

Goście, którzy planują skorzystać z zakwaterowania w hotelu, mogą telefonicznie lub e-mailowo zarezerwować pokój. Ustalają standard pokoju, termin noclegów i cenę. Do określonej daty mogą bezkosztowo anulować rezerwację. Jeśli tego nie zrobią, a nie przyjadą, muszą zapłacić hotelowi opłatę no-show charge (opłata za niedojechanie). Jest VAT od tej opłaty czy go nie ma?

15% CIT dla małych firm od 2017 roku - Sejm przyjął poprawki Senatu

5 września Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy obniżającej CIT dla najmniejszych firm. Celem nowelizacji ustawy o CIT, którą uchwalił Sejm 22 lipca 2016 r. jest obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc.

Stawki VAT w 2017 roku bez zmian

W 2017 roku nie ulegnie zmianie wysokość stawek VAT w porównaniu do 2016 roku. Podstawowa stawka wyniesie, tak jak dotąd 23%. Taką informację przekazał 25 sierpnia 2016 r. minister finansów Paweł Szałamacha.

Kontrakt menadżerski członka zarządu - opodatkowanie VAT

Czy menedżer spółki, pełniący funkcję członka zarządu oraz zatrudniony na podstawie kontraktu menadżerskiego prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i tym samym jest podatnikiem VAT?

Od 2017 r. niższy CIT dla firm o przychodach do 1,2 mln euro rocznie

Obniżona stawka CIT (15 proc.) obejmie firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie - takie rozwiązanie zakłada nowelizacja ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Stawki VAT dla podobnych produktów - NSA pyta TSUE

W dniu 16 czerwca 2016 r. NSA skierował pytanie prejudycjalne (sygn. I FSK 2078/14) do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE), który oceni czy różnicowanie stawki VAT ze względu na termin przydatności do spożycia dla wyrobów ciastkarskich nie narusza przepisów unijnych. Rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie, bez wątpienia będzie miało istotne znaczenie dla opodatkowania również innych produktów spożywczych, ale także może dać odpowiedź na pytanie o generalną możliwość ustanawiania przez państwa członkowskie dodatkowych warunków różnicujących zastosowanie niższej stawki, mimo podstawowych podobieństw dla porównywanych produktów.

Niższy CIT dla małych firm od 1 stycznia 2017 r.

Sejm pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przygotowanym przez ministra finansów. Zakłada on, że od 1 stycznia 2017 r. CIT płacony przez małych przedsiębiorców zostanie obniżony.

Od 2017 r. stratę podatkową przedsiębiorca rozliczy w ciągu 15 lat?

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt zakłada możliwość rozliczenia straty podatkowej w ciągu 15 lat podatkowych, zwiększenie limitu odpisu amortyzacyjnego do 10 tyś. zł oraz zmniejszenie stawki podatku liniowego do 15%. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Jaka stawka VAT na kebaby, hamburgery i frytki?

Posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, czyli kebaby czy frytki, sprzedawane w punktach gastronomicznych, nie mogą być objęte 5-proc. podatkiem VAT - stwierdziło Ministerstwo Finansów. I opracowało interpretację ogólną, poświęconą kwestii opodatkowania posiłków w lokalach gastronomicznych.

Stawka VAT na sprzedaż posiłków i dań przez placówki gastronomiczne - interpretacja ogólna MF

Minister finansów wydał 24 czerwca 2016 r. interpretację ogólną, w której uznał, że posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5% stawki VAT. Produkty takie, co do zasady, są opodatkowane 8% stawką VAT, z pewnymi wyjątkami, do których ma zastosowanie podstawowa stawka VAT (aktualnie, prawdopodobnie tylko do końca 2016 r. - 23%). Na wysokość stawki VAT dla tych produktów nie ma wpływu to, czy ich sprzedaż będzie traktowana jako świadczenie usług, czy też jako dostawa towarów.

Przeniesienie własności towarów w zamian za umorzenie udziałów to dostawa opodatkowana VAT

Przez lata sądy administracyjne nie mówiły jednym głosem w zakresie tego, czy przekazanie wspólnikowi przez spółkę towarów w zamian za nabyte od tego wspólnika udziały w celu ich umorzenia stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Kwestia ta została jednoznacznie rozstrzygnięta w uchwale siedmiu sędziów NSA z 16 listopada 2015 r. (sygn. akt I FPS 6/15).

Po wprowadzeniu 15-proc. CIT firmy będą przechodzić z PIT na CIT

Rząd zakłada, że z obniżonej 15-procentowej stawki CIT będzie mogło skorzystać około 90 proc. podatników CIT, czyli blisko 400 tys. firm. Przy czym wprowadzenie niższej stawki CIT spowoduje wzrost liczby spółek prawa handlowego; będzie to efekt wyboru tej formy działalności przez osoby fizyczne dotychczas rozliczające się podatkiem PIT.

Dla akcyzy fakty powinny być ważniejsze od formalności

Zdaniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zarówno ogólna systematyka, jak i cel Dyrektywa Rady 2003/96/WE opierają się na zasadzie, według której produkty energetyczne są opodatkowane zgodnie z ich faktycznym wykorzystaniem. A zatem zastosowanie stawki akcyzy na olej opałowy jak dla paliwa napędowego w wyniku naruszenia warunku formalnego, podczas gdy faktyczne zużycie tego oleju na cele opałowe nie budzi wątpliwości, godzi w tę systematykę i cel, a przez to jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Jaką stawką opodatkować przychód z umorzenia pożyczki

Przychód z umorzenia pożyczki, która została udzielona przedsiębiorcy, podlega opodatkowaniu. Stawka podatku od tego przychodu jest taka sama jak ta, którą przedsiębiorca wybrał do opodatkowania całej działalności gospodarczej. A zatem w niektórych przypadkach stawka podatku może wynieść jedynie 3 proc.

Porozumienie państw UE w sprawie dyrektywy o unikaniu opodatkowania

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie projektu dyrektywy dotyczącej unikania opodatkowania, łagodząc jednak część propozycji Komisji Europejskiej, a wejście innych odsuwając w czasie.

Wierzytelności jako wkład do spółki bez VAT

Aport wierzytelności do spółki nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT, a zatem nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem – tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowe z 28 kwietnia 2016 r. (IBPP2/4512-171/16/ICz).

Opodatkowanie VAT majątku likwidowanych firm - wyrok TSUE

Jeżeli podatnik zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej, państwa członkowskie mogą opodatkować VAT posiadany przez niego jeszcze w tym momencie majątek przedsiębiorstwa – wynika z wydanego 16 czerwca 2016 r. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Niższa stawka CIT dla małych podatników od 1 stycznia 2017 r.

Rząd przygotował nowelizację ustawy o PIT oraz ustawy o CIT, która zakłada obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników tj. podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Uszczelnienie VAT pozwoli na większą obniżkę stawek?

Wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdził, że osiągnięcie maksymalnych efektów uszczelniania podatku VAT pozwoliłoby na dokonanie większej obniżki stawek VAT niż o 1 pkt proc.

Umowa zamiany rzeczy – opodatkowanie VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega przede wszystkim odpłatna dostawa towarów dokonana na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Usługi udzielania pożyczek a VAT

Usługa polegająca na udzielaniu pożyczki w ramach działalności gospodarczej podatnika co do zasady podlega opodatkowaniu VAT, nawet jeśli świadczenie takie zostało wykonane jednorazowo przez ten podmiot. Przy czym, transakcja taka jest objęta zwolnieniem z podatku VAT.

Opodatkowanie VAT sprzedaży niezabudowanych prywatnych działek

Właściciele gruntu często są zmuszeni do dokonania podziału nieruchomości na mniejsze działki, wydzielenia dróg oraz wystąpienia o warunki zabudowy. To działania podobne do tych, które prowadzą firmy zajmujące się handlem ziemią i przygotowaniem kupowanych działek pod zabudowę. Dlatego niektórzy prywatni właściciele zastanawiają się, czy skoro postępują jak przedsiębiorcy, będą musieli zapłacić podatki jak przedsiębiorcy, a więc m.in. VAT?

15 proc. CIT dla małych podatników od 1 stycznia 2017 r.

Zdaniem ministra finansów Paweł Szałamacha planowana obniżka stawki podatku CIT dla małych podatników do 15 proc. ma szansę wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

Przekazanie zestawu próbek nie jest opodatkowane VAT

Nieodpłatne przekazanie próbek, także w formie zestawu nie będzie opodatkowane VAT - pod warunkiem, że czynność ta zostanie dokonana na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

Pakiety medyczne dla pracowników a podatek VAT

Coraz częściej pracodawcy w celu uatrakcyjnienia warunków zatrudnienia zapewniają swoim pracownikom pakiety medyczne, uprawniają do korzystania z określonych usług medycznych. Pracodawcy często mają wątpliwości z prawidłowym rozliczeniem tego rodzaju świadczeń na gruncie ustawy o VAT.

Stawki VAT na niektóre produkty medyczne na razie bez zmian

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakładający podniesienie stawki VAT na smoczki, czy soczewki inne niż korekcyjne został wycofany. Ministerstwo Finansów sprawdzi, czy jest możliwe pozostawienie części stawek VAT na obecnym poziomie.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Jakie są stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Kto może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Stawki podatku od handlu - 0,4 proc., 0,8 proc. i 1,4 proc.

Trzy progresywne stawki podatku od sprzedaży detalicznej, czyli 0,4 proc. od miesięcznego przychodu między 1,5 mln i 17 mln zł, 0,8 proc. od przychodu między 17 mln i 170 mln zł oraz 1,4 proc. od przychodu miesięcznego ponad 170 mln zł - takie rozwiązanie zakłada nowa wersja projektu w zakresie podatku od handlu.

Wydłużenie okresu rozliczenia straty podatkowej do 15 lat

Poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nad którym trwają obecnie prace w Sejmie, oprócz propozycji zmniejszenia stawki podatku CIT z 19 proc. do 15 proc. i zmiany limitu w zakresie amortyzacji środka trwałego, zakłada również możliwość rozliczania straty podatkowej w ciągu 15 lat podatkowych.

Zerowa stawka akcyzy na wyroby energetyczne

Jakie są zasady opodatkowanych zerową stawką akcyzy w przypadku przeznaczenia wyrobów energetycznych do sprzedaży detalicznej?

8% VAT tylko na soczewki korygujące wzrok

Od 1 lipca 2016 r. mają zmienić się stawki VAT na część sprzętu medycznego oraz niektóre produkty farmaceutyczne. Przykładowo sprzedaż soczewek kontaktowych i okularowych do korekty wzroku tak jak dotąd będzie opodatkowana obniżoną stawką VAT (8%) Zaś soczewki niesłużące leczeniu będą opodatkowane podstawową stawką VAT.

Obniżka CIT nie pomoże najmniejszym firmom

Wprowadzenie preferencyjnej stawki w wysokości 15 proc. tylko wobec podatników CIT z pominięciem przedsiębiorców będących osobami fizycznymi narusza zasadę równości wobec prawa oraz zaburza uczciwą konkurencję - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Propozycje zmian w ustawach o PIT i CIT w ocenie przedsiębiorców

Głównym celem zmian w ustawach o PIT i CIT zaproponowanych niedawno przez rząd jest „realizacja zapowiedzi wyrażonej w exposé premier Beaty Szydło”, polegającej na obniżeniu stawki podatku CIT dla małych podatników do wysokości 15 proc.. Jednak zmiana ta jest tylko elementem szerszych zmian, które zakłada projekt nowelizacji. Większość pozostałych projektowanych regulacji jest jednoznacznie niekorzystna dla przedsiębiorców.

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych określone zostały w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. W jakiej wysokości i kiedy należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Komornicy nie powinni doliczać VAT do opłaty egzekucyjnej

Komornicy nie powinni doliczać VAT do opłaty egzekucyjnej - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Jego zdaniem ta kwestia wymaga ustawowego uregulowania.

Czy można opodatkować na podstawie obecnej ustawy o VAT zdarzenia, które miały miejsce przed jej wejściem w życie?

Na pytanie zadane w tytule odpowiedź może być tylko jedna: ustawy nakładające podatki nie mogą mieć mocy wstecznej, bo jest to sprzeczne z Konstytucją RP. Przedmiotem opodatkowania mogą wyłącznie zdarzenia, które miały miejsce pod rządami danej ustawy.

Odszkodowanie bez VAT

Otrzymane środki pieniężne stanowiące odszkodowanie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie mogą być udokumentowane fakturą. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 stycznia 2016 r. (ITPP2/4512-1103/15/AK).

Dla kogo niższy CIT

Rząd planuje od przyszłego roku obniżyć podatek CIT dla małych podatników i nowo zakładanych firm z 19 do 15 proc. To rozwiązanie obejmie mniej niż 8 proc. przedsiębiorstw i nie pozostawi w ich kieszeniach pieniędzy wspierających rozwój.

15 proc. CIT narusza zasadę równości

W dotychczasowym systemie – równość przedsiębiorców, bez względu na formę prawną prowadzonej działalności, zapewniała jednakowa, 19% stawka CIT i zrównana z nią 19% stawka podatku liniowego dla osób fizycznych. Naruszenie powyższej równości poprzez obniżenie stawki do 15% wyłącznie podatku dochodowego od osób prawnych, zaburza warunki konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami.

Kto skorzysta z 15% stawki CIT?

Eksperci pytani przez PAP uważają, że z obniżonej do 15% stawki CIT skorzysta od 2017 r. niewiele firm, bowiem podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są najczęściej spółki z o.o. i spółki akcyjne), których roczne obroty przekraczają z reguły 1,2 mln euro rocznie. A stawka 15% jest projektowana dla podatników osiągających niższe obroty.

Stawka 15% CIT dla małych podatników od 2017 roku

Ministerstwo Finansów przygotowało i skierowało do konsultacji międzyresortowych projekt ustawy, zgodnie z którym mali podatnicy (roczny obrót nie większy niż równowartość 1,2 mln euro) będą od 2017 roku płacić obniżoną do 15% stawkę podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Resort finansów szacuje, że taką stawkę CIT będzie mogło stosować ok. 90 proc. podatników tego podatku ok. 400 tys. spółek i innych podmiotów. Projekt zawiera także kilka doprecyzowujących zmian w PIT i CIT uszczelniających system tych podatków.

Opodatkowanie VAT usług telemedycznych

Ministerstwo Finansów dotychczas nie uregulowało w sposób jednoznaczny kwestii związanych z opodatkowaniem VAT usług telemedycznych. Nie ma to obecnie wpływu na pacjentów. W przypadku jednak, gdy fiskus będzie częściej stosował wykładnię, że e-medycyna powinna płacić VAT, to pacjenci mogą ponieść dodatkowe koszty.

Stawka VAT 0% do dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz sił zbrojnych USA stacjonujących w Polsce

Ministerstwo Finansów przygotowało 18 lutego 2016 r. specjalną broszurę, w której zawarło wyjaśnienia w zakresie stosowania stawki 0% VAT do dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz sił zbrojnych USA stacjonujących w Polsce. Prezentujemy poniżej te wyjaśnienia w całości.

Usługi transportu międzynarodowego – kiedy można stosować stawkę 0% VAT

Przedsiębiorcy działający w branży transportowej często niemal mechanicznie stosują stawkę VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego. Tymczasem zawsze pamiętać należy, że ustawa o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) określa szczególne przypadki zastosowania stawki 0 %.

Usługi szkoły pływania są usługą kompleksową opodatkowaną 23% stawką VAT

Szczególne wątpliwości na gruncie podatku od towarów i usług budzi kwestia świadczeń kompleksowych (złożonych). Zagadnienie to ma istotne znaczenie praktyczne, ponieważ uznanie dwóch lub więcej świadczeń za jedną kompleksową usługę, determinuje sposób opodatkowania, który powinien być w takiej sytuacji jednolity.

Stawki podatku od sprzedaży detalicznej

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej 2 lutego trafił do uzgodnień międzyresortowych. W porównaniu z pierwotną propozycją Ministerstwa Finansów zmianie uległ m.in. zapis dotyczący stawki podatku od sprzedaży w soboty, niedziele i święta - w te dni mają obowiązywać dwie stawki 1,3 oraz 1,9 proc.

Propozycja obniżki stawki podatku CIT do 15 proc.

Ryszard Petru (Nowoczesna) przedstawił propozycje zmian w podatku dochodowym od osób prawnych. Proponowana obniżka stawki CIT do 15 proc. (zamiast obecnych 19 proc.) dotyczyłaby przedsiębiorstw osiągających do 20 mln zł obrotu. Lider Nowoczesnej przypomniał, że obniżkę CIT-u obiecywał PiS w kampanii wyborczej.

Jaka stawka ryczałtu dla usług budowlanych wykonywanych z materiałów powierzonych

Od dłuższego czasu przedsiębiorcy budowlani opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mają wątpliwości odnośnie zastosowania właściwej stawki podatkowej w przypadku usług świadczonych przy użyciu materiałów budowlanych przekazanych przez klienta.

REKLAMA