REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulga na dzieci, Dochody zagraniczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak opodatkować dochody uzyskane na rynku walutowym?

Obecne zawirowania na rynkach walutowych i duże wahania kursów walut skłaniają coraz większą liczbę osób do inwestowania w instrumenty finansowe tego rynku. Warto wiedzieć, jaki podatek trzeba zapłacić od dochodów z tego tytułu.

Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?

Jeżeli dziecko zarabiało za granicą raczej nie skorzystasz z ulgi prorodzinnej

Ministerstwo Finansów wbrew prezentowanemu przez lata stanowisku uznaje obecnie, że do limitu dochodów dziecka wlicza się zarówno dochody uzyskane w Polsce, jak i za granicą. Te ostatnie bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie. Tak więc zdaniem fiskusa nawet jeśli dochód zagraniczny dziecka nie jest w Polsce opodatkowany, powinien być wliczony do limitu, który praktycznie uniemożliwia skorzystania z ulgi.

Gdzie powinna płacić podatki Ukrainka pracująca w Polsce?

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć wynagrodzenie wypłacane pomocy domowej z Ukrainy zatrudnionej na umowę zlecenia? Czy powinna te dochody opodatkować w Polsce i tu złożyć zeznanie podatkowe? Osoba ta na Ukrainie ma rodzinę i centrum interesów życiowych. Czy podatnik – osoba fizyczna zatrudniający taką pomoc ma obowiązki płatnika

Jak rozliczyć dochody z pracy uzyskane w Holandii?

Mieszkam na stałe w Polsce. W 2010 roku pracowałem na umowę o pracę w Polsce oraz w Holandii. Uzyskany w Holandii dochód podlegał opodatkowaniu za granicą. Czy dochody z Holandii muszę wykazać i opodatkować w zeznaniu podatkowym za 2010 r.? Czy mogę skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej?

Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

Jeśli pracowaliśmy lub planujemy pracować legalnie w Niemczech, powinniśmy zapoznać się z procedurą związaną ze zwrotem nadpłaconego tam podatku. Możemy próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego w niemieckim urzędzie skarbowym. Z obserwacji Euro-Tax.pl wynika, że na jednego polskiego emigranta pracującego w Niemczech w ciągu trzech miesięcy przypada przeciętnie 900 euro nadpłaconego podatku, który można odzyskać.

Kto może liczyć na zwrot podatku z zagranicy?

Każdy, kto w zeszłym roku pracował zagranicą, powinien pamiętać o tym, żeby rozliczyć się również z zagranicznym fiskusem. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie pieniędzy z płaconego tam podatku. A jest o co walczyć - średni zwrot za 3 miesiące pracy wynosi 3 000 zł, zdarzają się jednak przypadki, kiedy kwoty te są o wiele wyższe i mogą sięgać nawet 65 847 zł (rekordowy zwrot).

Pracowałeś za granicą - odzyskaj nadpłacony podatek

Osoby, które pracowały legalnie za granicą, mogą uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Można próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego w zagranicznym urzędzie skarbowym.

Na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy?

Jak długo jest ważny certyfikat rezydencji i czy może być dostarczony w formie elektronicznej

Podatnicy w swojej działalności dokonują wypłat m.in. z tyt. odsetek, należności licencyjnych, dywidend, dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, usług niematerialnych na rzecz osób prawnych i fizycznych mających rezydencję podatkową (tj. siedzibę lub miejsce zamieszkania) poza terytorium Polski (nierezydenci).

Gdzie rozliczyć dochody polskiej firmy z usług na rzecz brytyjskiego kontrahenta

Prowadzę w Polsce działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Podpisałem kontrakt z firmą brytyjską na obsługę i serwis systemów informatycznych. Usługi wykonuję zdalnie w siedzibie swojej firmy. Moje wizyty w Wielkiej Brytanii są sporadyczne i krótkotrwałe – jadę do kontrahenta tylko wtedy, gdy należyte wykonanie przeze mnie usługi wymaga wykonania jakichś cząstkowych czynności na miejscu, w jego siedzibie. Należność za faktury wpływa na konto firmowe w polskim banku. Gdzie powinienem rozliczać się z tych dochodów – w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii? Nadmieniam że w Wielkiej Brytanii nie rejestrowałem działalności gospodarczej, a moje (i mojej rodziny) miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce.

Gdzie podlegają opodatkowaniu dochody pracowników oddelegowanych do pracy na Litwie

Nasza spółka z o.o. na podstawie umowy świadczy usługi polegające na wynajmowaniu pracowników: monterów i spawaczy oraz pracowników nadzoru do realizacji prac montażowo – spawalniczych. Nasi pracownicy wyjeżdżają na Litwę i tam na miejscu świadczą pracę. Ich pobyt na Litwie będzie kilkumiesięczny (od 3 do 11 miesięcy). Gdzie będą podlegać opodatkowaniu wynagrodzenia tych pracowników wypłacane przez naszą spółkę – w Polsce, czy na Litwie? Nadmieniam, że nasza spółka nie posiada na Litwie żadnego oddziału ani filii.

Czy nabycie nieruchomości w Polsce przez nierezydenta zmienia jego status podatkowy

W ubiegłym roku w związku z podjęciem pracy u zagranicznego pracodawcy przeprowadziłem się za granicę. Planuję tu pozostać na stałe, a na pewno przez co najmniej kilka – kilkanaście najbliższych lat. Jestem bezdzietnym kawalerem i w związku z tym po przeprowadzce to za granicą koncentruje się cała moja aktywność życiowa. Polskę odwiedzam sporadycznie, a moje pobyty na pewno nie przekroczą łącznie w żadnym roku 183 dni. Zastanawiam się jednak nad zainwestowaniem w przyszłości zarobionych za granicą pieniędzy w nieruchomości (działki, mieszkania, domy) w Polsce. Czy tak inwestycja spowoduje, że znowu będę podlegał obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce?

Gdzie płaci PIT nierezydent uzyskujący dochody z tytułu praw autorskich po zmarłym ojcu

Od kilku lat mieszkam na stałe wraz z rodziną (żona, dzieci) w Hiszpanii. Tutaj pracuję, tu jestem ubezpieczony i płacę podatki. W Polsce bywam jedynie sporadycznie i nie zamierzam się do niej przeprowadzać, gdyż w Hiszpanii mam swoje centrum życiowych interesów. Posiadam również certyfikat rezydencji wydany przez władze podatkowe Hiszpanii. Od połowy 2010 r. uzyskuję w Polsce jedynie dochody z tytułu praw autorskich po zmarłym ojcu. Są to tzw. tantiemy z tytułu skomponowania i odtwarzania utworów muzycznych. Czy z tych dochodów będę musiał rozliczyć się w Polsce?

Jak udokumentować fakt zmiany obowiązku podatkowego

Po wielu latach zamieszkiwania za granicą po przejściu na emeryturę zamierzam wrócić do Polski i tu zamieszkać. Dotychczas rozliczałem się z podatków za granicą. Po przeprowadzce do Polski zmieni się moja rezydencja podatkowa i to w Polsce będę zobowiązany się rozliczać z całości moich dochodów. Czy fakt zmiany obowiązku podatkowego muszę udokumentować w jakiejś określonej formie?

Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Jestem studentką studiów dziennych. Uczę się i mieszkam w Polsce. Mój ojciec pracując w przeszłości w Szwajcarii według wewnętrznych regulacji tego kraju nabył prawo do renty inwalidzkiej i tym samym do zasiłku na dzieci (tzw. renty dziecięcej). Szwajcarska renta wpływa na moje konto w polskim banku. Bank od każdej przelanej mi kwoty potrąca podatek. Czy postępuje prawidłowo? Czy taka renta rzeczywiście podlega w Polsce opodatkowaniu?

Jak odliczyć w PIT zapłacone do ZUS składki od dochodów osiągniętych w Niemczech

Przez kilka miesięcy pracowałem w Polsce, a obecnie pracuję w Niemczech. Zatrudnia mnie jednak polska firma. Z informacji uzyskanych od mojego pracodawcy wynika, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia za pracę w Niemczech odprowadzane są do polskiego ZUS-u. Czy w związku z tym w zeznaniu rocznym będę mógł sobie w całości odliczyć te składki odpowiednio: od dochodu i od podatku?

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Korzystając z ulgi na dziecko, które uczy się albo studiuje można mieć kilka wątpliwości, których nie precyzują wystarczająco przepisy ustawy o PIT. Dostrzegło to też Ministerstwo Finansów, które udzieliło oficjalnych wyjaśnień w tych kwestiach.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania czytaj w języku polskim

W przypadku rozbieżności między polskim tłumaczeniem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a wersją tej umowy w innym języku organy podatkowe wiążą zapisy umowy w języku polskim.

Odzyskaj nadpłacony podatek dochodowy

Pracującym legalnie za granicą w krajach UE należy się zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Przeczytaj krok po kroku, o czym powinniśmy pamiętać, by go odzyskać. Rad udziela Andrzej Jasieniecki, ekspert Euro-tax.pl.

Ulga na dziecko 2018/2019

To niewątpliwie najpopularniejsza i najkorzystniejsza ulga w PIT. Od rozliczenia za rok 2013 zwiększyły się istotnie kwoty możliwe do odliczenia dla osób wychowujących więcej niż dwoje dzieci. Z kolei niektórzy rodzice jedynaków mogą w ogóle nie skorzystać z tej ulgi. Od rozliczenia za 2014 rok nastąpiło kolejne zwiększenie kwot możliwych do odliczenia za trzecie , czwarte i każde kolejne dziecko. Jeżeli ktoś będzie miał za mały podatek, by odliczyć całą ulgę - otrzyma nieodliczoną kwotę w pieniądzu z urzędu skarbowego. W rozliczeniu za 2015, 2016, 2017, 2018 a także w 2019 roku zasady rozliczania tej ulgi nie uległy zmianie.

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - co warto wiedzieć?

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.

Ulga abolicyjna

Który PIT dla kogo?

Wybór właściwego formularza lub formularzy do rozliczenia swoich dochodów (przychodów) nie zawsze jest prostą sprawą. Czasem wystarczy nam jeden formularz, a bywają sytuacje, że oprócz trzech zasadniczych PIT-ów musimy złożyć również kilka załączników. A zatem który PIT dla kogo?

Który PIT dla kogo? - PIT 2011

Wybór właściwego formularza lub formularzy do rozliczenia swoich dochodów (przychodów) nie zawsze jest prostą sprawą. Czasem wystarczy nam jeden formularz, a bywają sytuacje, że oprócz trzech zasadniczych PIT-ów musimy złożyć również kilka załączników. A zatem który PIT dla kogo?

Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą - PORADNIK

Jeżeli pracujesz za granicą albo zamierzasz wyjechać, a nie wiesz jak rozliczyć swoje dochody z zagranicznych wyjazdów – zapoznaj się krok po kroku z poniższym kompleksowym opracowaniem.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Dochody z pracy najemnej podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym praca jest wykonywana. Niezależnie od tego podatnicy, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, są zobowiązani do rozliczenia tych dochodów również w Polsce. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania tych samych dochodów, między państwami są zawierane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jak przeliczyć przychody i podatek zapłacony za granicą na złotówki

Jak odjąć diety od przychodów uzyskanych za granicą

Jak obliczyć podatek korzystając z jednej z metod unikania podwójnego opodatkowania

W przykładach prezentujemy wyliczenia podatku od dochodów zagranicznych z zastosowaniem obu metod unikania podwójnego opodatkowania.

Do czego służy certyfikat rezydencji

Prawidłowy certyfikat rezydencji wydany osobie fizycznej jest dokumentem, w którym zagraniczna administracja podatkowa potwierdza rezydencję podatkową danej osoby fizycznej, czyli posiadanie przez nią miejsca zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium danego kraju. Jest to równoznaczne z traktowaniem takiej osoby w tym państwie jako podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wreszcie można skorzystać z abolicji podatkowej

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach - PITy 2007

Ulga z tytułu wychowywania dzieci, zwana też ulgą na dzieci, prorodzinną lub rodzinną to najkorzystniejsze i najpowszechniejsze odliczenie od podatku z obecnie obowiązujących. Ulga ta rodzi jednak wiele wątpliwości. Poznajmy zatem odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników związane z tą ulgą.

Już możesz skorzystać z abolicji

Jeżeli pracowałeś w latach 2002-2007 za granicą w państwie, z którym Polska miała podpisaną niekorzystną umowę podatkową nie musisz dopłacać podatku. Jeżeli już dopłaciłeś - polski fiskus zwróci Ci tą kwotę. Musisz jednak złożyć (lub skorygować) zeznania podatkowe za te lata. Dochody uzyskane od 1 stycznia 2008 r. są objęte nową ulgą podatkową. 

Jak rozliczyć dochód z pracy sezonowej w Niemczech

Pracowałem w okresie wakacji w Niemczech (praca sezonowa). Łącznie zarobiłem 700 euro. Jak rozliczyć ten dochód w zeznaniu rocznym za 2009 rok składanym na PIT-36?

Korekta zeznania rocznego - PITy 2007

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania sporządza się na tym samym druku PIT, który był właściwy dla złożenia zeznania rocznego.

Pytania (i odpowiedzi) z dyżuru telefonicznego z 11 kwietnia 2008 r. - PITy 2007

Przeczytaj wybrane odpowiedzi na pytania z dyżuru telefonicznego naszego Eksperta.
Poruszane były m.in. kwestie opodatkowania nieruchomości, ulgi odsetkowej, ulgi internetowej i ulgi z tytułu wychowywania dzieci.

Pytania (i odpowiedzi) z dyżuru telefonicznego z 3 kwietnia 2008 r. - PITy 2007

Przeczytaj wybrane odpowiedzi na pytania z dyżuru telefonicznego naszego Eksperta.

Jak jest opodatkowana emerytura z Wielkiej Brytanii

Dochody osoby zamieszkałej w Polsce z tytułu świadczenia emerytalno-rentowego, otrzymywanego z Anglii z tytułu wcześniej wykonywanej pracy w zawodzie górnika, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Czy alimenty są opodatkowane - PITy 2007

Wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są alimenty płacone na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 lat oraz na te (bez względu na wiek), które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny. Alimenty na rzecz innych osób są wolne od PIT tylko do 700 zł miesięcznie.

Jak odebrać nadpłatę podatku - PITy 2007

Zwrot nadpłaty następuje na wskazany rachunek bankowy podatnika, płatnika lub inkasenta obowiązanego do posiadania rachunku bankowego. Obowiązku takiego nie mają osoby, które mają prawo do zwrotu nadpłaty wykazanej w zeznaniach rocznych nie dokumentujących dochodów z działalności gospodarczej (np. PIT-37).

Czy konkubentowi przysługuje prawo do ulgi na dziecko - PITy 2007

Co z prawami osób wychowujących dzieci w konkubinacie ? Przykładowo dzieci mieszkają z matką, w sytuacji gdy pracuje tylko ojciec (jest gdzie indziej zameldowany), który mieszka razem z rodziną i ją utrzymuje. Czy ulga na dzieci mu przysługuje?

Czy konkubentowi przysługuje prawo do ulgi na dziecko

Co z prawami osób wychowujących dzieci w konkubinacie ? Przykładowo dzieci mieszkają z matką, w sytuacji gdy pracuje tylko ojciec (jest gdzie indziej zameldowany), który mieszka razem z rodziną i ją utrzymuje. Czy ulga na dzieci mu przysługuje?

Czy żona pozostająca na utrzymaniu męża cudzoziemca musi się rozliczać w Polsce - PIT 2009

Mój mąż cudzoziemiec mieszka, pracuje i płaci podatki za granicą (w Meksyku). Ja przez jakiś czas pozostaję w Polsce i jestem na jego utrzymaniu. Mąż przekazuje mi środki przeznaczone na utrzymanie na rachunek bankowy, co dokumentują wyciągi bankowe. Czy w takim przypadku jestem zobowiązana do odprowadzania jakiegokolwiek podatku w Polsce?

Czy żona pozostająca na utrzymaniu męża cudzoziemca musi się rozliczać w Polsce

Mój mąż cudzoziemiec mieszka, pracuje i płaci podatki za granicą (w Meksyku). Ja przez jakiś czas pozostaję w Polsce i jestem na jego utrzymaniu. Mąż przekazuje mi środki przeznaczone na utrzymanie na rachunek bankowy, co dokumentują wyciągi bankowe. Czy w takim przypadku jestem zobowiązana do odprowadzania jakiegokolwiek podatku w Polsce?

Jak rozliczyć dochody z firmy w Niemczech i z umowy o pracę w Polsce

Jak należy prawidłowo rozliczyć dochody z działalności gospodarczej w Niemczech.

REKLAMA