REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulgi podatkowe, Deklaracje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy trzeba składać deklaracje VAT w czasie zawieszenie działalności gospodarczej?

Podatnicy VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie muszą składać deklaracji podatkowych VAT-7 (czy VAT-7K). Niemniej, jeśli w czasie zawieszenia działalności ponoszą stałe wydatki związane z tą działalnością i chcą odliczać VAT naliczony w tych wydatkach – deklaracje składać powinni. Obowiązek złożenia deklaracji wystąpi również wtedy, gdy podatnik zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Ulga na złe długi a sprzedaż wierzytelności

Podatnicy podatku VAT, którym kontrahenci nie zapłacili za sprzedane towary lub usługi mogą skorzystać z tzw. ulgi na złe długi i tym samym odzyskać podatek VAT odprowadzony od niezapłaconych faktur. W praktyce często zdarza się jednakże, iż podatnik po skorzystaniu z powyższej ulgi sprzedaje osobie trzeciej wierzytelności nią objęte. Wówczas pojawia się pytanie czy w takiej sytuacji należy dokonać korekty zwiększającej podatek należny.

Na pierwsze PIT-y czas do 31 stycznia

Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28). Mogą to zrobić także w wersji elektronicznej.

Formularze VAT w 2013 roku

Minister Finansów wprowadził od początku 2013 roku nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D. Skorzystaj z aktualnych wzorów formularzy.

REKLAMA

VAT 2013. Nowe wzory deklaracji podatkowych VAT

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D.

Które stypendia naukowe są zwolnione z PIT

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 7 grudnia 2012 r. wyjaśnił zasady stosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT, dotyczącego stypendiów naukowych. Stwierdził m.in., że zwolnienie to może mieć zastosowanie również do stypendiów dla młodych wybitnych naukowców - przyznanych na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o zasadach finansowania nauki.

Kiedy wykazać w deklaracji VAT usługę najmu, gdy najemca zapłacił z opóźnieniem

Podatnicy VAT świadczący usługi najmu miewają wątpliwości w deklaracji za jaki miesiąc mają wykazać obrót z tych usług – czy za miesiąc, w którym faktycznie otrzymali zapłatę, czy też może za miesiąc bezskutecznego upływu terminu płatności faktury.

Ulga na dziecko od 2013 roku – nowe zasady odliczania

Nie zmienią się zasady rozliczania ulgi prorodzinnej dla rodziców, wychowujących dwójkę dzieci. Większe odliczenie przysługiwać będzie osobom, które wychowują troje i więcej dzieci. Nowe zasady mogą być niekorzystne dla niektórych rodziców wychowujących jedno dziecko.

REKLAMA

Jak zmienią się ulgi podatkowe w 2013 r.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o PIT, która przewiduje zmiany w ulgach podatkowych - poinformowała Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej.

Ulga na dziecko dla przedsiębiorców w 2013 roku

Nowy kształt przepisów dot. ulgi prorodzinnej od 2013 r. może sprawić, że dla przedsiębiorcy, który dziś stosuje podatek liniowy bardziej opłacalne stanie się rozliczanie według skali podatkowej. Dotyczy to jednak wąskiej grupy przedsiębiorców uzyskujących roczne dochody na poziomie ok. 130 tys. zł i wychowujących co najmniej troje dzieci. Formę opodatkowania można zmienić do 20 stycznia.

Rozliczenie PIT za 2012 r. - nowa ulga podatkowa na oszczędzanie w IKZE

Od 2012 roku pojawiła się nowa możliwość obniżenia obciążeń na rzecz fiskusa - przy korzystaniu z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Małżonek wspólnika pożycza spółce – czy trzeba płacić PCC?

Co do zasady pożyczki pieniężne podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czasem jednak nie trzeba płacić PCC, jeżeli pożyczkodawca jest blisko spokrewniony z pożyczkobiorcą.

Ulga internetowa w podatku dochodowym

Miała zniknąć zupełnie ale jednak została, choć mocno ograniczona. Ulga internetowa od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2013 roku (tak samo jest w latach 2014-2019) przysługuje tylko tym podatnikom, którzy wcześniej z niej nie korzystali. Osoby te mogą odliczać wydatki na dostęp do internetu wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe.

Zezwolenie wyprowadzenia – czyli jak wyprowadzać swoje wyroby akcyzowe z cudzego składu podatkowego

W obecnych realiach gospodarczych, coraz częściej możemy spotkać się z usługą magazynowania wyrobów akcyzowych w składach podatkowych wykonywaną na rzecz podmiotów, które nie mogą lub z przyczyn ekonomicznych nie chcą prowadzić składu podatkowego. W przypadku, gdy podmiot zdecyduje się na przechowywanie swoich wyrobów akcyzowych w cudzym składzie podatkowym, musi być świadomy warunków, jakie wiążą się z wyprowadzaniem wyrobów akcyzowych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Deklaracje VAT-7 przy łączeniu spółek

Restrukturyzacje polegające na połączeniu spółek handlowych powodują liczne wątpliwości związane z prawidłowym rozliczeniem podatków za okres, w którym dochodzi do połączenia. Jednym z najczęściej zgłaszanych przez podatników problemów, jest kwestia złożenia deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło połączenie.

Czy dofinansowanie do zielonej szkoły dla dziecka jest opodatkowane PIT?

Jeżeli wypoczynek dziecka w formie zielonej szkoły jest zorganizowany przez podmiot spełniający kryteria przepisów MEN, to dofinansowanie ze środków obrotowych firmy do tego wypoczynku dzieci będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

e-Deklaracje – najczęstsze problemy

System e-Deklaracje, za pomocą którego podatnicy mogą składać oświadczenia podatkowe przez Internet, to co roku bardziej popularny sposób rozliczania się z fiskusem. Jednak w opinii części podatników wciąż zbyt skomplikowana. Przedstawiamy najczęstsze problemy z nią związane.

VAT-7 i PCC-3 przez internet bez podpisu elektronicznego

Od 1 października 2012 r. podatnicy (ale tylko osoby fizyczne) mogą składać przez internet (system e-Deklaracje) deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-7D i PCC-3 bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym.

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości - koszty spadkobierców

Przy sprzedaży nieruchomości podstawą opodatkowania PIT jest dochód (różnica między przychodem i kosztami jego uzyskania). Jednak konkretne przepisy, które tworzą tę zasadę, mogą prowadzić do rażącego pokrzywdzenia osoby, która nabyła nieruchomość w drodze dziedziczenia.

Sprzedaż i wyprzedaż przez Internet – kto i kiedy musi odprowadzić podatek?

Letnie wyprzedaże w pełni. Przed polowaniem na cenowe okazje w galeriach handlowych warto zrobić porządek w swojej szafie. Wystawiając w sieci nienoszoną odzież, biżuterię czy obuwie można zarobić na kolejne zakupy. O czym powinien wiedzieć każdy Sprzedający oraz kiedy transakcje na aukcjach czy w opcji Kup Teraz są traktowane jako działalność zarobkowa, wyjaśnia Akademia Allegro.

Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - PIT-11 i PIT-4R

Podmiot zatrudniający pracowników przed wniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinien przekazać spółce, która tą część przejmuje wszelkie dane niezbędne do prawidłowego wystawienia informacji PIT-11 i sporządzenia deklaracji PIT-4R za cały rok podatkowy.

Kiedy korekta deklaracji wyłącza sankcje karne skarbowe

Korekty deklaracji i połączona z nimi płatność zaległości podatkowej, mająca prowadzić do niekaralności w świetle art. 16a KKS, nie chronią w pełni przed możliwymi sankcjami karnymi skarbowymi związanymi z błędami podatkowymi. Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 czerwca 2012 r.. Orzeczenie to komentuje Tomasz Rolewicz, starszy menedżer w Zespole ds. Postępowań Podatkowych PwC.

Dopłata do środka trwałego – rozliczenia w CIT

Jeżeli podatnik otrzymuje dopłatę już po przyjęciu środka trwałego i rozpoczęciu amortyzacji, nie ma obowiązku korygowania kosztów wstecz, powinien natomiast dokonać jednorazowego zmniejszenia kosztów w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał dopłatę. Kwotę dopłaty w dniu jej otrzymania należy przeliczyć wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania dopłaty. W wyniku otrzymania przedmiotowej dopłaty nie powstaną podatkowe różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 1 w zw. z art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT.

Udzielasz pełnomocnictwa ale nadal odpowiadasz za podatki

Podatnicy udzielają dość często księgowym, czy innym pracownikom pełnomocnictw do podpisywania deklaracji podatkowych. Nie zwalnia to jednak mocodawców z odpowiedzialności za podatki. Jeżeli pełnomocnik popełni błąd w deklaracji, to ewentualnej dopłaty podatku z odsetkami urząd będzie domagał się od podatnika. Gdy pełnomocnikiem podpisującym deklarację był profesjonalista - podatnik może uzyskać od niego odszkodowanie na drodze cywilnoprawnej.

Klient nie płaci – jak odzyskać uiszczone podatki VAT i PIT

Aby uruchomić procedurę odzyskiwania uiszczonego VAT wykazanego na fakturach niezapłaconych przez klientów - przedsiębiorca musi czekać 180 dni. Do zakończenia całej procedury zwrotu VAT potrzeba co najmniej 7 miesięcy. Jeszcze gorzej jest w przypadku PIT. Na zaliczenie do kosztów podatkowych kwot zaliczonych wcześniej do przychodów, przedsiębiorca może czekać nawet kilka lat (aż zakończy się sprawa w sądzie i egzekucja okaże się bezskuteczna).

Podpis pod deklaracją podatkową może złożyć księgowa

Nie tylko sam podatnik może podpisywać zeznania i deklaracje podatkowe. Zgodnie z art. 80a. ordynacji podatkowej, deklaracja podatkowa (w tym też e-deklaracja) może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta – o ile ustawy nie stanowią inaczej. Zatem można udzielić księgowej lub innej osobie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji.

Odliczenie składki zdrowotnej z renty rodzinnej

Czy rodzic ma prawo odliczyć od podatku składkę zdrowotną pobraną z renty rodzinnej małoletniego dziecka?

Ulga meldunkowa – zmiana rezydencji podatkowej

Decyduje rezydencja podatkowa w momencie udzielenia kredytu. Późniejsza zmiana rezydencji nie pozbawia podatnika prawa do kontynuowania odliczeń w ramach ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych.

Puste faktury, a korekta deklaracji VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Każda osoba, która wprowadza do obrotu prawnego fakturę VAT z wykazaną kwotą podatku (bez względu na powód nieprawidłowego wystawienia faktury) ma obowiązek zapłaty wykazanego w niej podatku VAT. „Puste” faktury nie są uwzględniane w deklaracjach VAT. Jeżeli to jednak nastąpi trzeba dokonać korekty deklaracji chyba, że doszło do zawyżenia podatku VAT – wtedy, zdaniem Ministerstwa Finansów, (gdy transakcja wystąpiła) nie ma podstaw do korekty deklaracji.

PIT-38 od dochodów z giełdy nie wyklucza wspólnego rozliczenia innych dochodów

Dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych (uzyskanych na giełdzie i poza nią) wymagają oddzielnego rozliczenia wynikającego z nich podatku niż ma to miejsce w przypadku innych dochodów, takich jak z pracy na etacie czy też prowadzonej działalności gospodarczej. Wiąże się z tym również konieczność złożenia osobnej deklaracji podatkowej - PIT-38, którą można złożyć tylko indywidualnie. Jednak inne dochody (z pracy, czy działalności) można rozliczyć wspólnie.

Ulga meldunkowa przysługuje żonie i mężowi

W 2007 r. Podatniczka wraz z mężem kupiła mieszkanie własnościowe. W mieszkaniu tym zameldowany na pobyt stały przez okres powyżej 12 miesięcy przed datą zbycia był tylko mąż Podatniczki. W 2011 r. mieszkanie zostało sprzedane. Czy ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulgi meldunkowej) może skorzystać każdy z małżonków?

Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC

W przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9637 zł, członkowie najbliższej rodziny objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) po spełnieniu określonych warunków. Pożyczki w rodzinie opiewające na niższe kwoty nie wymagają wcale zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Termin złożenia deklaracji VAT

Zdecydowana większość podatników podatku od towarów i usług rozlicza VAT w terminach miesięcznych. W takim przypadku deklaracje należy złożyć w urzędzie skarbowym w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują też możliwość rozliczania się za okresy kwartalne.

VAT-7 i inne deklaracje do rozliczania VAT

Większość podatników rozlicza się w systemie miesięcznym. Deklaracja podatkowa w takiej sytuacji powinna być złożona na druku VAT-7. Wzór druku VAT-7, jak również innych druków związanych z rozliczeniem podatku VAT określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., nr 211, poz. 1333 z późn. zm.).

VAT-7 - błędy rachunkowe popełniane przy wypełnianiu deklaracji

Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują tryb kontroli deklaracji podatkowej w ramach tak zwanych czynności sprawdzających. Uprawnienie w tym zakresie przysługują urzędom skarbowym. Czynności te mają na celu między innymi sprawdzenie terminowości składania deklaracji, czy formalnej jej poprawności. Uprawnienia w tym zakresie przysługują również w zakresie składanych przez podatników deklaracji dotyczących podatku od towarów i usług.

VAT-7 – najczęstsze błędy formalne przy wypełnianiu deklaracji

Rozliczenie podatkowe składane przez podatnika podatku VAT ma charakter deklaratoryjny – podatnik deklaruje w nim wysokość należnego podatku. Jest bowiem tak, że deklaracja nie tworzy zobowiązania podatkowego, bo te wynika z wykonania czynności opodatkowanych. Tym samym deklaracja podatkowa stwierdza jedynie istnienie zobowiązania i jego wielkość. Nie należy jednak umniejszać roli deklaracji podatkowej i trzeba dołożyć wszelkich starań, by wypełnić ją poprawnie.

Ulga z tytułu nabycia kasy fiskalnej

Podatnicy rozpoczynający ewidencję przy użyciu kasy rejestrującej (kasy fiskalnej) mogą odzyskać do 700 zł z tytułu jej zakupu - nie więcej jednak niż 90% ceny zakupionej kasy. Odliczenia można dokonać w składanej deklaracji VAT.

Ile trzeba mieć podatku, by w pełni skorzystać z ulgi na dziecko

W przypadku ulgi na dziecko, o której mowa w art. 27f ustawy o PIT, odliczeń dokonuje się od podatku obliczonego przy zastosowaniu skali podatkowej, pomniejszonego o składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Niektórym podatnikom brakowało dotąd podatku, by móc w pełni skorzystać z ulgi. Jednak od rozliczenia za 2014 rok przepisy w tym zakresie uległy istotnej zmianie na korzyść podatników.

Ulgi w PIT dla przedsiębiorców

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowani wg skali podatkowej PIT mogą skorzystać z odliczeń od dochodu (np. z tytułu przekazanych darowizn, wydatków na Internet), odliczeń od podatku (np. ulga na dziecko), a także z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo mogą jedynie zmniejszyć swój dochód o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a podatek o składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Płacącym podatek w formie karty podatkowej zostaje tylko odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

NIP 2012 – zmiany od A do Z

Czy wiesz co to jest identyfikator podatkowy? Kiedy trzeba posługiwać się NIP-em, a kiedy wystarczy PESEL? Do czego potrzebny jest formularz ZAP-3? Eksperci Krajowej Informacji Podatkowej wyjaśniają najważniejsze kwestie.

Aktywne wzory nowych formularzy - NIP-2, NIP-7, ZAP-3

Minister finansów określił nowe wzory formularzy NIP-2, NIP-7, ZAP-3 oraz ich załączniki, które obowiązują od 1 stycznia 2012 r. Zobacz aktywne wzory formularzy.

Czy małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć, jeśli zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej

Ogólna zasada opodatkowania dochodów jest taka, że każdy podatnik rozlicza się indywidualnie i płaci podatek dochodowy od własnych przychodów. Również małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez dochodów. Od tego jest jednak wyjątek.

Dochody z pracy w Estonii – rozliczenie PIT

Polak pracujący w Estonii może rozliczyć uzyskane tam w zeszłym roku dochody albo w Estonii albo w Polsce – w zależności od tego którego kraju jest rezydentem podatkowym. Pierwszym krokiem będzie więc ustalenie rezydencji podatkowej danej osoby.

Czy długi już spłacone podlegają uldze w VAT na tzw. ‘złe długi’?

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT otrzymał zapłatę za dokonaną transakcję, sam ma obowiązek odprowadzić podatek VAT za jej dokonanie. Aby zrekompensować przedsiębiorcy jego niekorzystną sytuację, wprowadzono tzw. ulgę na (lub „za”) złe długi.

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn dla współwłaściciela

Czy istnieje możliwość objęcia zwolnieniem wynikającym z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn tzw. „ulgą mieszkaniową” nabycia w drodze spadku lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość przez osobę będącą współwłaścicielem budynku mieszkalnego?

Ulga rehabilitacyjna - vademecum

Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna? Jakie wydatki podlegają odliczeniu? Jak skorzystać z ulgi? Jakie dokumenty są niezbędne do jej uzyskania?

Podatek od czynności cywilnoprawnych - vademecum

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych? Co podlega opodatkowaniu, jak i kiedy się rozliczyć? Komu przysługują zwolnienia?

Samochody do demontażu mogą podlegać akcyzie

Przepisy podatkowe częstokroć nie przystają do życia a próby ich poprawiania mogą mieć niespodziewane dla ich autorów oraz dla niektórych podatników negatywne skutki uboczne. Jednym z przykładów powyższych „usterek” jest sytuacja podmiotów prowadzących stacje demontażu pojazdów, które w ramach tej działalności przyjmują do demontażu i/lub utylizacji m.in. samochody dopuszczone do ruchu i zarejestrowane za granicami Polski (tj. na zagranicznych tablicach rejestracyjnych).

Ulga meldunkowa dla obojga małżonków - kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów

Ulga meldunkowa (dotycząca sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008) ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zatem zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 7 października 2011 r. (nr DD2/033/66/KOI/2011/DD-433).

Nie można zmieniać podatkowych „reguł gry” w trakcie przedsięwzięcia finansowego czy gospodarczego

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny uznał, że podatnicy, którzy podjęli określone czynności zmierzające np. do uzyskania ulgi podatkowej nie mogą być zaskakiwani przez ustawodawcę w toku tych czynności nowymi, mniej korzystnymi przepisami. Ta linia orzecznicza Trybunału ma niezwykle istotne znaczenie dla podatników w kontekście licznych zmian przepisów podatkowych.

REKLAMA