Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.
Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym od października 2017 r.
Aktualizacja: 22.02.2017
Do 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Następnie – od 1 stycznia 2013 r. – zaczął stopniowo wzrastać tak, aby docelowo osiągnąć 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Jednak od 1 października 2017 r. nastąpi powrót do poprzedniego, tj. krótszego, wieku emerytalnego. Spowoduje to pewne perturbacje w związku ze szczególną ochroną pracowników w wieku przedemerytalnym. »
Dyscyplinarka nie powinna wypaść ze świadectwa pracy
Aktualizacja: 17.02.2017
Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia propozycję modyfikacji treści świadectwa pracy polegającą na usunięciu informacji o trybie rozwiązania umowy o pracę, co skutkowałoby, np. brakiem danych na temat zakończenia umowy w trybie dyscyplinarnym. »
Zasady wydawania świadectw pracy
Aktualizacja: 14.02.2017
Na początku 2017 roku weszły w życie nowe regulacje w prawie pracy, które zmieniły zasady wydawania świadectw pracy. Na czym polegają zmiany? »
Jakie zasady obowiązują przy wydawaniu świadectwa pracy
Aktualizacja: 24.01.2017
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie wystawiania świadectwa pracy. Co uległo zmianie i jakich zasad należy obecnie przestrzegać przy wydawaniu świadectwa pracy? »
Zmiany w prawie pracy w 2017 r.
Aktualizacja: 13.01.2017
Od 1 stycznia 2017 roku zmieniły się nie tylko akty prawne związane z prawem pracy, ale także takie, które w sposób ogólny odnoszą się do sfery zatrudniania pracowników oraz innych osób. Niewielkie modyfikacje czekają na pracodawców również w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz prawa podatkowego. »
Aktualizacja: 21.12.2016
Obradujące w Gdańsku prezydium KK NSZZ "Solidarność" zgłosiło uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy, sposobu i trybu jego wydania, prostowania i uzupełniania. »
Jakie warunki zatrudnienia obowiązują w przypadku pracowników delegowanych
Aktualizacja: 19.12.2016
Warunki dotyczące zatrudnienia pracowników delegowanych na terytorium naszego kraju, jak również zasady współpracy z organami innych państw członkowskich, zadania i uprawnienia PIP związane z delegowaniem pracowników w ramach świadczenia usług określa ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. »
Jakie prawo zastosować przy zatrudnianiu pracownika z innego kraju
Aktualizacja: 15.12.2016
Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników z innych krajów, którzy z kolei mają za zadanie wykonywać pracę na terenie jeszcze innych krajów. Jak zatem zdecydować, które prawo powinno mieć zastosowanie do stosunku pracy zawartego w takich okolicznościach? Regulują to przepisy o tzw. normach kolizyjnych, które wyznaczają przestrzenne granice działania systemów prawnych i wskazują prawo właściwe do rozstrzygnięcia o skutkach prawnych w danym przypadku. »
Ograniczenie handlu w niedziele niespójne z Kodeksem pracy
Aktualizacja: 13.12.2016
Obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedzielę budzi wątpliwości branży handlowej. Przeciwko niemu są właściciele sklepów, stacji benzynowych, a nawet samoobsługowych maszyn sprzedających przekąski (tzw. automatów vendingowych). Poza tym nowe prawo może być niespójne z Kodeksem pracy oraz wprowadzać chaos w dotychczasowej legislacji. »
Podsumowanie zmian w prawie w listopadzie 2016 r.
Aktualizacja: 09.12.2016
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w listopadzie 2016 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu usług turystycznych oraz ochrony zabytków. Ponadto prezentujemy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwoty wolnej od podatku, którego postanowienia weszły w życie z końcem miesiąca, a także istotny wyrok Sądu Apelacyjnego dotyczący wysokości wynagrodzenia w kontekście ubezpieczenia społecznego. »
Od 2017 r. znikną niektóre bariery w prowadzeniu firmy
Aktualizacja: 05.12.2016
Ustawa, która ma usunąć niektóre bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej i przynieść 230 mln zł oszczędności już w pierwszym roku obowiązywania, została przyjęta przez Sejm. Większość przepisów ustawy wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r. »
Będą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców
Aktualizacja: 09.11.2016
W najbliższych miesiącach zmienią się zasady zatrudniania cudzoziemców. Prostsze ma być uzyskiwanie zezwolenia na pracę i pobyt dla obcokrajowca. Wprowadzone zostaną nowe zezwolenia na pobyt dla pracowników delegowanych z krajów trzecich. Od stycznia 2017 r. oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zostaną zastąpione przez zezwolenia na pracę sezonową i krótkoterminową. Uprości to procedury i da możliwość doboru zezwolenia do specyfiki pracy danego pracownika. »
Obowiązek potwierdzenia podstawowych ustaleń umowy o pracę
Aktualizacja: 21.10.2016
Począwszy od września tego roku, w skutek nowelizacji Kodeksu pracy, pracodawcy mają obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi ustaleń umowy o pracę niezawartej w formie pisemnej, przed dopuszczeniem pracownika do pracy. »
21 dni na odwołanie się od zwolnienia z pracy?
Aktualizacja: 20.10.2016
Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z 7 do 21 dni - takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje zespół do spraw prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. To będzie pierwsza inicjatywa legislacyjna Rady. »
Nowe obowiązki pracodawcy od 1 września 2016 r.
Aktualizacja: 13.09.2016
W dniu 1 września 2016 r. weszła w życie ustawa z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy – Dz. U. z 2014 r. poz.1502, z późn. zm. która wprowadza kilka istotnych zmian do katalogu obowiązków pracodawców. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?