Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Faktura do paragonu – NIP na paragonie od 1 stycznia 2020 r.
Aktualizacja: 04.09.2019
Ustawodawca wprowadza ograniczenie w zakresie możliwości wymiany paragonów fiskalnych na faktury. Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. W przypadku naruszenia nowych przepisów grozi sankcja w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze. »
Obowiązkowy split payment a odwrotne obciążenie
Aktualizacja: 22.08.2019
Dotychczas stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) przez podatników było dobrowolne. Natomiast już od września 2019 roku ustawodawca wprowadza zmiany w tym zakresie. Split payment stanie się obowiązkowy dla niektórych podatników. Czy zastąpi odwrotne obciążenie? »
Solidarna odpowiedzialność w VAT - zmiany od 1 września 2019 r.
Aktualizacja: 02.09.2019
Zmiany w solidarnej odpowiedzialności są powiązane z wprowadzeniem obowiązkowego split payment od 1 września 2019 r. Wynika z nich, że przedsiębiorca, który kupi, choćby za złotówkę, elektronikę, biżuterię, węgiel lub części do samochodu odpowie solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony VAT. »
Obowiązkowa podzielona płatność w VAT - konieczne wydłużenie vacatio legis
Aktualizacja: 15.07.2019
Obowiązkowa podzielona płatność w podatku VAT (split payment) ma wejść w życie już od 1 września 2019 r. Zdaniem pracodawców przedsiębiorcy nie zdążą się przygotować, dlatego apelują o wydłużenie vacatio legis do końca tego roku. »
Kasy fiskalne online - do kiedy można stosować kasy „starego” typu?
Aktualizacja: 22.08.2019
Rewolucja w kasach fiskalnych polegająca na wprowadzeniu jako powszechnie obowiązujących kas fiskalnych online powoli staje się faktem. Podatnicy używający kas „starego” typu, czyli z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii muszą mieć na uwadze, że czas ich stosowania został przez ustawodawcę ograniczony. Przykładowo, kas rejestrujących z papierowym zapisem kopii nie można będzie nabyć już po 31 sierpnia 2019 r. »
Zastosowania stawki 0% VAT przy WDT i transakcjach łańcuchowych - zmiany od 1 stycznia 2020 r.
Aktualizacja: 12.07.2019
Od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące rozliczania transakcji transgranicznych. Zmiany są istotne, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, szczególnie w zakresie dokumentów potwierdzających prawo do zastosowania stawki 0% VAT przy WDT i transakcjach łańcuchowych. »
Emitenci kart paliwowych i ich klienci nie mogą odliczać VAT
Aktualizacja: 12.07.2019
Emitenci kart paliwowych, a także ich klienci, nie mogą odliczać podatku VAT od zakupionego paliwa - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok ten może znacząco zmienić dotychczasowy sposób rozliczeń. Wyrok nie dotyczy jednak koncernów paliwowych. »
Organ podatkowy musi informować o toczącym się postępowaniu
Aktualizacja: 12.07.2019
To na organie podatkowym spoczywa obowiązek dochowania wszelkiej staranności w zawiadomieniu obywatela o toczącym się postępowaniu, zaś brak takiego działania nie może obciążać nikogo poza organem. »
„Must-have” każdego Dyrektora Finansowego i Managera działu podatków
Aktualizacja: 11.07.2019
Ogólnopolskie Forum Dyrektorów Finansowych to jedno z najważniejszych spotkań Dyrektorów Finansowych i Managerów działów podatkowych w Polsce. 26 września 2019 r. będzie znakomitą okazją do spotkań biznesowych oraz wymiany wiedzy między wybitnymi ekspertami, a uczestnikami. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl. »
Ulga na zakup kasy fiskalnej online - kto może skorzystać?
Aktualizacja: 11.07.2019
Od 1 maja 2019 r. ustawodawca wprowadził nowy rodzaj kas rejestrujących, tj. kasy fiskalne online. Nowego rodzaju kasy docelowo zastąpią obecnie stosowane przez podatników kasy z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Od kiedy należy stosować kasy fiskalne online i komu przysługuje ulga na ich zakup? »
Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. - wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie
Aktualizacja: 11.07.2019
Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie to jedna ze zmian zaproponowanych w Pakiecie Przyjazne Prawo (PPP). Wydłużenie będzie możliwe do 25. dnia następnego miesiąca, zamiast obecnych 10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej. Inne propozycje zawarte w PPP to prawo do popełnienia błędu przez pierwszy rok działalności gospodarczej, ochrona konsumencka dla firm z CEIDG czy rozszerzenie definicji rzemieślnika. Nowe regulacje w większości mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r. »
Obowiązkowy split payment – jak przygotować się do zmian?
Aktualizacja: 10.07.2019
Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT (tzw. split payment) w niektórych branżach. Dlatego jeszcze przed wejściem w życie (1 września 2019 r.) obowiązkowych rozliczeń z wykorzystaniem rachunku VAT należy się odpowiednio przygotować. Warto też mieć na uwadze, że walka o zwolnienie środków z rachunku VAT nie zawsze będzie łatwa. »
Likwidacja deklaracji VAT i zastąpienie ich plikami JPK_VAT od 2020 r.
Aktualizacja: 11.07.2019
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która zakłada zastąpienie deklaracji VAT plikami JPK_VAT, a także uszczelnienie VAT m.in. w handlu internetowym oraz eliminacja nieprawidłowości w akcyzie związanej z obrotem preparatami smarowymi. Nowe rozwiązania w zakresie JPK_VAT zaczną obowiązywać od 2020 r. »
Zmiany w podatku VAT od 1 stycznia 2020 r. (Quick Fixes) – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Aktualizacja: 05.07.2019
W związku z wejściem w życie Dyrektywy Rady (UE) 2018/1910 oraz rozporządzenia wykonawczego 2018/1912, Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 24 czerwca 2019 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Jest to kolejny z etapów uszczelniania poboru VAT, ale również projekt wprowadzający istotne modyfikacje dla przedsiębiorców w transakcjach unijnych. »
Nie będzie wyższej stawki VAT na napoje owocowe
Aktualizacja: 04.07.2019
Przedstawiciele rządu zadeklarowali, że podczas prac nad nową matrycą stawek VAT przywrócą 5 proc. stawkę dla napojów owocowych z 20 proc. zawartością soku owocowego. Rada podatkowa Konfederacji Lewiatan uznała, że jest to bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, sadowników i rolników. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?