REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT 2015, Zwrot vat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Loteria paragonowa 2015/2016 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

W 2015 roku Ministerstwo Finansów ma zorganizować dla wszystkich konsumentów loterię paragonową. Począwszy od maja lub czerwca 2015, co miesiąc losowana byłaby jedna nagroda główna (samochód), a dwa razy w każdym miesiącu nagrody dodatkowe (np. laptopy i tablety). Na nagrody przeznaczone ma być 100 tys. złotych miesięcznie. Akcja ma zachęcić do brania paragonów i tym samym do ograniczania szarej strefy nierejestrowanej (a więc nieopodatkowanej) sprzedaży.

Odliczenie VAT od samochodów - ewidencja i VAT-26

Podatnik zamierza kupić w kwietniu 2014 r. samochód osobowy, który będzie wykorzystywać wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i dokonywać od niego pełnych odliczeń. Od kiedy podatnik jest obowiązany zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie powinien złożyć informację VAT-26?

Odliczenie VAT od paliwa dla samochodów o przeznaczeniu mieszanym - od 1 lipca 2015 r.

W przypadku samochodów firmowych o przeznaczeniu mieszanym, 50-procentowe odliczenie VAT przysługuje w stosunku do wszystkich wydatków eksploatacyjnych, nie przysługuje jednak odliczenie VAT od paliwa do tych samochodów. Użytkujący w sposób mieszany posiadane pojazdy będą mogli odliczyć VAT od paliwa dopiero do 1 lipca 2015 r.

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić od 2015 roku zróżnicowanie stawek odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Podatnicy, którzy sami wykryją u siebie zaległość podatkową i niezwłocznie ją uiszczą, płacić będą niższe odsetki za zwłokę (50% stawki podstawowej). Natomiast ci podatnicy (dotyczyć to będzie tylko podatników VAT, akcyzy i dłużników celnych), u których zaległości zostaną wykryte przez organy podatkowe – zapłacą odsetki za zwłokę w wysokości 200% stawki podstawowej.

E-deklaracje podatkowe PIT i CIT w 2015 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o zmianie ustaw podatkowych PIT i CIT, który ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r. Zmiany zakładają, że od przyszłego roku większość deklaracji podatkowych podatnicy i płatnicy będą musieli przesyłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-deklaracje). Obecnie większość deklaracji może być fakultatywnie składana w formie elektronicznej.

Prof. Modzelewski o blokadzie zwrotów VAT

Nie trzeba było długo czekać na reakcję władz wywołaną dramatycznym spadkiem dochodów budżetowych z podatku od towarów i usług w marcu 2014 r. (tylko 6 mld zł - najniższy poziom w historii): w kwietniu faktycznie zablokowano zwroty tego podatku. Dało to pozorny efekt wzrostu dochodów budżetowych, które są różnicą między wpływami brutto a tymi zwrotami.

Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne

Konfederacja Lewiatan wydała opinię dotyczącą zmian w projekcie ustawy implementującej dyrektywę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych. Zapowiadane zmiany mają wejść w życie w 2015 r. i uprości rozliczenie podatku VAT od tego rodzaju usług.

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet zmian w podatkach, który ma zwiększyć stopień przestrzegania przepisów podatkowych i poprawić efektywność administracji podatkowej. Zasadnicza część pakietu podatkowego będzie wdrażana w latach 2015-2017.

Zmiany w VAT 2015 - Mały Punkt Kompleksowej Obsługi

Implementacja unijnych dyrektyw wprowadzi Mały Punkt Kompleksowej Obsługi, który uprości rozliczenie podatku VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną w ramach wspólnego rynku. Zapowiadane zmiany w VAT mają obowiązywać od 2015 r.

Niższa stawka VAT i odmrożenie skali podatkowej - najwcześniej w 2016 r.

Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości wcześniejszej niż w 2017 roku obniżki stawki VAT. Natomiast odmrożenie skali podatkowej będzie możliwe dopiero po wyjściu Polski z procedury nadmiernego deficytu, czyli najwcześniej w 2016 roku.

Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie odrębności podatkowej jednostek budżetowych. Wydawało się, sprawę rozstrzygnął w 2013 r. NSA orzekając, że jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT. Organy podatkowe w tej sprawie mają swoje zdanie.

Specjalny system korekt VAT dla samochodów

Od 1 kwietnia 2014 r., w wyniku zmiany przepisów związanych z odliczeniem VAT od samochodów, obowiązuje specjalny system korekt w podatku VAT związanych ze zmianą przeznaczenia użytkowanego samochodu.

List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT

W Pakiecie Działań Podatkowych Ministerstwo Finansów przedstawia nową koncepcję na to jak uporać się z wyłudzeniami na gruncie ustawy o VAT, tzw. list ostrzegawczy. Pomysł zakłada, że takie listy ostrzegawcze będą opracowywane w formie komunikatów ostrzegawczych dotyczących branż najbardziej narażonych na oszustwa w podatku VAT.

VAT 2015 - nowelizacja ustawy

Planowana jest kolejna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług - jej projekt został opublikowany na Rządowym Centrum Legislacji. Tym razem zmiany mają dotyczyć miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób niebędących podatnikami. Projekt aktualnie jest w fazie uzgodnień.

Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów

Za nami duże zmiany w VAT. Ale podatnicy powinni szykować się do kolejnych istotnych zmian przepisów podatkowych. Jakie są najbliższe plany legislacyjne rządu i Ministra Finansów w zakresie prawa podatkowego. Informacji udzielił nam Janusz Cichoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Odliczanie VAT od samochodów w okresie przejściowym

W deklaracji VAT-7 za kwiecień podatnicy po raz pierwszy będą dokonywać odliczeń związanych z samochodami na nowych zasadach. Powstaje problem, do jakich faktur możemy stosować te zasady, biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy podatnicy otrzymali w kwietniu faktury dotyczące dostaw i wykonanych usług w marcu.

Pakiet podatkowy Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy pakiet działań podatkowych. Proponowane przez MF zmiany mają służyć poprawie przestrzegania przepisów podatkowych oraz efektywności administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Urzędy skarbowe szybciej zwrócą VAT

Ministerstwo Finansów rekomenduje urzędom skarbowy, aby w podstawowym terminie bezzwłocznie zwracały VAT przedsiębiorcom. Chodzi o kwoty, które nie budzą żadnych wątpliwości ze strony fiskusa.

Zmiany dotyczące samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - odpowiedzi na najważniejsze pytania księgowych

Polecamy Multipakiet „Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r.” Będziesz mógł sprawdzić czy Twój samochód jest w wykazie samochodów, które uprawniają do pełnego odliczenia, ze względu na konstrukcję, a jeśli tak to czy musisz przeprowadzić badania techniczne i do kiedy. Dowiesz się też, jak postępować, gdy samochód nie jest w wykazie samochodów, które uprawniają do odliczenia 100%

Import usług – rozliczanie VAT od 2014 roku

Zmiany w VAT, które weszły w życie od 2014 roku dotyczyły przede wszystkim rozliczeń krajowych. Mają też jednak wpływ na rozliczenie transakcji zagranicznych, w tym importu usług. Zmieniły się terminy powstawania obowiązku podatkowego i zasady dokumentowania. Bez zmian pozostały natomiast zasady ustalania, czy polski podatnik jest zobowiązany do rozliczenia VAT od importu usług.

Szybszy zwrot VAT

Ministerstwo Finansów zapowiada, że przekaże w najbliższym czasie urzędom skarbowym w całym kraju swoją rekomendację do zwrotu podatku VAT bez zwłoki i przyjęcia praktyki przedłużania zwrotu tylko kwoty budzącej wątpliwości.

Odliczenie VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - wyjaśnienia MF

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady odliczania i rozliczania na gruncie podatku VAT wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

Samochód w firmie od 1 kwietnia 2014 r. - aktywne druki, przepisy

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się przepisy określające dokonywanie odliczeń podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Poznaj nowe przepisy obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. oraz skorzystaj z aktywnych druków do rozliczeń VAT od samochodów.

Zwolnienie podmiotowe z VAT 2014 / 2015

Od 2014 roku zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT, przestało mieć charakter zwolnienia podmiotowego. Definicja w aktualnych przepisach odnosi się wprost do wartości sprzedaży, tj. do przedmiotu opodatkowania. Limit kwotowy 150 000 zł nie uległ zmianie, jednak przestał dotyczyć wartości sprzedaży opodatkowanej VAT. Tak samo jest w 2015 roku.

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - zmiana ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów skierowało 29 stycznia 2014 r. do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku VAT z tytułu nabycia pojazdów samochodowych i paliwa do ich napędu oraz innych wydatków z nimi związanych. 7 lutego Sejm uchwalił tę nowelizację (20 lutego uchwalił ją również bez poprawek Senat), która wejdzie w życie 1 kwietnia 2014 r. Nie będzie można nadal odliczać VAT od paliwa do samochodów firmowych wykorzystywanych także do celów prywatnych.

Terminy zwrotu VAT będą krótsze

Kolejny projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie, przewiduje skrócenie terminu zwrotu VAT a także ograniczenie możliwości przedłużania przez organy podatkowe terminu zwrotu.

Ulga budowlana w 2014 r.

Od 2014 r. istotnie zmienią się zasady korzystania z ulgi budowalnej. Dlatego, planując remont lub budowę domu warto zakupić materiały budowlane jeszcze w grudniu. Dzięki temu w okresie kolejnych 5 lat (do końca 2018 r.) będzie można ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach.

Mieszkanie dla młodych - start programu

23 listopada 2013 r. weszła w życie zasadnicza część przepisów ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 8 listopada 2013 r. , poz. 1304). Natomiast pozostałe przepisy tej ustawy, zawierające nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane, wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku.

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. sposób wystawiania faktur ulegnie gruntownym zmianom. W życie wchodzą bowiem nowości w ustawie o VAT, które w dużej mierze dotyczą właśnie fakturowania. Trzeba będzie zapomnieć o wieloletnich nawykach związanych przede wszystkim z terminami dokumentowania transakcji i rozliczania VAT.

Zasady zwrotu VAT za materiały budowlane w 2014 r.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi został utrzymany zwrot części wydatków na materiały budowlane, zmieniono tylko zasady zwrotu. Nowe zasady dotyczą wydatków poniesionych od 1 stycznia 2014 r. Prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane w 2014 r. będzie jednak ograniczone w porównaniu z obecnymi przepisami.

Odzyskanie VAT z niezapłaconych faktur - ulga na złe długi

Dość często zdarza się, że przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT nie otrzymuje zapłaty od swojego kontrahenta pomimo wykonanej usługi czy dostarczonego towaru. A podatek VAT musi zapłacić. W takiej sytuacji można skorzystać z tzw. ulgi za złe długi.

VAT 2013: Zwolnienie z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych

Od 1 października 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowe regulacje dotyczą m.in. zwolnienia z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Rząd i Ministerstwo Finansów planują utrzymać obecne stawki VAT (23% stawka podstawowa i 8% stawka obniżona) w latach 2014-2016.

Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. w handlu produktami wrażliwymi będzie miał zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT. Nowe przepisy mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w obrocie wyrobami stalowymi i paliwami.

Koniec z wydłużaniem terminów na zwrot VAT

Podatnikowi przysługuje prawo do złożenia skargi do sądu administracyjnego na postanowienie przedłużające termin zwrotu podatku VAT. Natomiast organy podatkowe chcąc wydłużyć termin do zwrotu nadpłaty będą musiały szczegółowo uzasadnić swoje stanowisko.

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - III kwartał

Osoby składające wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane w III kwartale 2013 r., mają zauważalnie wyższe limity zwrotu, niż ci składający w II kwartale 2013 r.. Cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania wzrosła bowiem w I kwartale 2013 r. (w porównaniu do IV kwartału 2012 r.) o 182 zł. To pierwszy wzrost tego wskaźnika od roku.

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2014 - I kwartał

Osoby składające w I kwartale 2014 r. wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane (nabyte do końca 2013 roku), mają nieco wyższe limity zwrotu, niż ci składający w IV kwartale 2013 r.. Cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania wzrosła bowiem w III kwartale 2013 r. (w porównaniu do II kwartału) o 96 zł - wyniosła 3975 zł.

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2014 - II kwartał

Osoby składające w II kwartale 2014 r. wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane (objęte fakturami wystawionymi do końca 2013 roku) , mają wyższe limity zwrotu, niż ci składający w I kwartale 2014 r.. Cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania wzrosła bowiem w IV kwartale 2013 r. (w porównaniu do III kwartału 2013) o 253 zł - wyniosła 4228 zł.

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał

Osoby składające wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane w IV kwartale 2013 r., mają niższe limity zwrotu, niż ci składający w III kwartale 2013 r.. Cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania spadła bowiem w II kwartale 2013 r. (w porównaniu do I kwartału) o 140 zł - wyniosła 3879 zł.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2020

Od 2014 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja w zasadach uzyskiwania zwrotu VAT za materiały budowlane. Zwrot ten został bardzo ograniczony podmiotowo i przedmiotowo. Niektórzy (osoby mające więcej niż 35 lat) stracili tą możliwość jeżeli nie zdążyli z wydatkami do końca 2013 roku. Od wydatków poczynionych w 2014 r. nie ma m.in. możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Zasady te nie zmieniły się w kolejnych latach (2015-2019) a także w 2020 roku.

Zmiany w zwrocie VAT za materiały budowlane od 2014 r.

Rząd zdecydował się częściowo zachować zwrot podatku VAT za materiały budowlane po 2013 roku. Jednak skorzystać z takiej możliwości będą mogli nieliczni i w mocno ograniczonym stopniu. Uzyskanie zwrotu podatku niebawem będzie dotyczyć jedynie osób, które nie ukończyły jeszcze 36 roku życia i nie posiadają innych nieruchomości. Są jeszcze inne ograniczenia.

Jak szybko uzyskać zwrot VAT

Przedsiębiorca musi czekać na zwrot VAT aż 180 dni, jeżeli w danym miesiącu nie wykonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu. Są jednak sposoby, by odzyskać zwrot VAT już po 25 dniach.

Zaliczenie zwrotu VAT na poczet innego podatku

W przypadku, gdy podatnik wykazał w deklaracji nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu, może domagać się następnie zliczenia zwrotu podatku od towarów i usług na poczet innego podatku, także takiego, dla poboru którego właściwy jest inny urząd skarbowy niż ten, do którego podatnik ma obowiązek uiścić VAT.

Czy fizyczny zwrot zaliczki jest warunkiem wystawienia faktury korygującej?

Wątpliwości podatników budzi kwestia, czy w przypadku braku fizycznego zwrotu zaliczki można wystawić fakturę korygującą in minus (odnośnie całej zaliczki), a następnie wystawić kolejną fakturę zaliczkową na inny zadeklarowany przez kontrahenta rodzaj towaru lub usługi.

Fiskus wstrzymuje zwrot podatku VAT

Firma Nexa z Zamościa straciła płynność finansową i kończy działalność. Fiskus nadal wstrzymuje spółce zwrot 30 mln zł z tytułu podatku VAT.

Zwrot VAT po omyłkowym opodatkowaniu czynności zwolnionej

Podatnik dokonujący czynności zwolnionej z VAT, którą błędnie uznał za czynność opodatkowaną, jest uprawniony do odzyskania zapłaconego i wykazanego na fakturze podatku VAT. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 11 kwietnia 2013 r. w sprawie C-138/12 (Rusedespred OOD).

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane z końcem 2013 r.

Likwidacja ulgi w podatku VAT dla inwestorów indywidualnych z końcem 2013 r. to cios dla budownictwa - uważają przedsiębiorcy. Chodzi o odebranie osobom, które budują lub remontują domy indywidualnie, możliwości odliczenia części podatku VAT na niektóre materiały budowlane.

Zwrot VAT za materiały budowlane - wnioski do końca 2018 r.

Z końcem 2013 r. nastąpi likwidacja systemu zwrotu VAT za materiały budowlane. Wnioski o zwrot VAT będzie można jednak składać przez 5 kolejnych lat, czyli do końca 2018 r.

Nowe zasady zwrotu podatku VAT podróżnym

1 kwietnia 2013 r. weszły w życie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym zasad zwrotu podatku VAT podróżnym.

Sprzedaż powypadkowego pojazdu przez ubezpieczyciela

Czy ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu kwoty podatku VAT w przypadku zbycia pozostałości pojazdu wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej?

REKLAMA