REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT 2021, Kasy fiskalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wystawienie faktury na żądanie nabywcy 2013/2014

Prowadzę sklep. Zdarza się, że klient, któremu sprzedałem towar na paragon, po jakimś czasie przychodzi do mnie z paragonem i żąda wystawienia faktury. Czy mam taki obowiązek? Jeżeli tak, czy obowiązek ten jest ograniczony czasowo?

Co powinien zawierać paragon fiskalny

Określenia stosowane na paragonach fiskalnych muszą być jednoznaczne. Nie należy stosować nazw grup produktów, ale ogólne, czyli np. zamiast warzywa/owoce trzeba podać – pomidory, jabłka.

Nazwy towarów i usług na paragonach - interpretacja ogólna MF

Po kilku komunikatach Minister Finansów zdecydował się na zawarcie wyjaśnień odnośnie kwestii oznaczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi w formie interpretacji ogólnej. Prezentujemy tę interpretację z 12 września 2013 r. w całości.

Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Zwolnienie podmiotowe z VAT traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł. Może to nastąpić nawet po jednej transakcji. Najczęstszym przypadkiem jest tu sprzedaż używanego samochodu firmowego osobie fizycznej.

Kasy rejestrujące - nowe kryteria i warunki techniczne od 1 października 2013 r.

Od 1 października 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które określa szczegółowe kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Nowe obowiązki dla stosujących kasy rejestrujące

1 października 2013 r. podatnicy nie tylko powinni dostosować treść paragonów do przepisów nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, ale też dochować innych obowiązków wynikających z przepisów o kasach rejestrujących.

Nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów wydało korzystną dla podatników ogólną interpretację podatkową w sprawie jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług na paragonach fiskalnych. Zgodnie z jej treścią możliwe jest stosowanie ogólnych nazw towarów i usług w kasach rejestrujących.

Nazwy produktów na paragonie fiskalnym

Paragon musi być czytelny i umożliwiać nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Posługiwanie się nazwami na paragonie, które nie pozwalającymi na jednoznaczną identyfikację sprzedawanego produktu jest niezgodne z prawem.

Paragon fiskalny - jednoznaczna identyfikacja towarów

Podatnicy realizujący obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych muszą pamiętać o prawidłowej konstrukcji paragonu. Znaczenie ma nawet kolejność wymienianych na nim danych. Posługiwanie się nazwami nie pozwalającymi na jednoznaczną identyfikacje sprzedawanego produktu jest niezgodne z prawem.

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - jak zapisywać nazwy towarów i usług na paragonach

W piśmie z 9 sierpnia 2013 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej, Minister Finansów określił swoje aktualne wytyczne co do wskazywania na paragonach fiskalnych nazw towarów i usług - tak by pozwalało to na ich jednoznaczną identyfikację.

Treść paragonu fiskalnego - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów zmieniło nieco swoje zalecenia odnośnie określania na paragonach fiskalnych nazwy towaru lub usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację. Najnowsze wyjaśnienia MF zawarte są w piśmie z 9 sierpnia 2013 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Urzędów Kontroli Skarbowej.

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek

Prowadzę sprzedaż rejestrowaną za pomocą kas fiskalnych. Co obecnie należy uznawać za oczywiste pomyłki w sporządzonym paragonie fiskalnym i jak wygląda ich ewidencja? Czy do ewidencji pomyłek nadal może być używany dawny zeszyt korekt lub kupiony gotowy bloczek albo pojedyncze druki wpinane w segregator?

Kasy rejestrujące - obowiązek prowadzenia ewidencji

Urząd skarbowy, w ramach akcji "Weź paragon", przeprowadza w okresie wakacyjnym kontrole kas rejestrujących. Dlatego warto wiedzieć, kiedy powstaje obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej oraz czy sytuacje losowe, takie jak awaria czy przerwa w dostawie prądu, zwalniają go z obowiązku wydawania paragonu.

Jak prawidłowo stosować nazwy na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów przedstawiło wyjaśnienie dotyczące obowiązku umieszczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi w sposób pozwalający na jednoznaczną ich identyfikację.

Nazwa towaru na paragonie fiskalnym 2013 – wymóg jednoznacznej identyfikacji

Ministerstwo Finansów udzieliło na swojej stronie internetowej wyjaśnień w zakresie obowiązku umieszczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru lub usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację. Wyjaśnienia te nie mają statusu interpretacji podatkowej. Prezentujemy je w całości poniżej.

Okazjonalna sprzedaż żywności – kasy fiskalne, podatki i inne wymogi prawne

Wykonywanie przez podatnika VAT działalności gospodarczej powoduje, że realizowana przez niego sprzedaż musi być ewidencjonowana. Nawet sporadyczna sprzedaż żywności będzie czasem opodatkowana.

Nazwy towarów w kasie fiskalnej i na paragonach w 2013 roku

Jak szczegółowe nazwy powinny być obecnie podawane na paragonach? Czy do 30 września 2013 r. możemy podawać tylko nazwę określonej grupy towarów (np. „nabiał”), czy też musi to być szczegółowa nazwa towaru?

Kasy fiskalne 2013 - zwrot pieniędzy klientowi

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności wpłaciła mi należność za szkolenie. Kwotę tę zaewidencjonowałam na kasie. Okazało się, że osoba ta wpłaciła mi za dużo pieniędzy. Mam jej zwrócić część kwoty. Czy ujmuję to w ewidencji? Czy oprócz tego muszę posiadać jakiś dokument, np. protokół czy KW, z potwierdzeniem odbioru pieniędzy przez tę osobę? Czy powinnam uzyskać od tej osoby oryginalny paragon?

Nazwa na paragonie fiskalnym - wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów wyjaśniło wątpliwości podatników dotyczące umieszczania nazwy na paragonie fiskalnym, w sposób pozwalający na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi.

Czy trzeba wymieniać kasy fiskalne od 1 października 2013 r. ?

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Jedną z najbardziej dyskutowanych zmian, to ta dotycząca paragonów. Na przystosowanie swoich kas do nowych regulacji podatnicy mają czas do 30 września br. Powstaje pytanie co z kasami które nie mają możliwości technicznych aby spełnić wymagania ustawowe. MF w wyjaśnieniach uspokaja, że nie oznacza to obowiązku wymiany kasy na nową od 1 października 2013 r. Można użytkować stare kasy do czasu ich zużycia.

Programowanie kasy fiskalnej – nazwy towarów i usług na paragonie

Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację.

Dobowy raport fiskalny - dzień bez sprzedaży

Podatnicy ewidencjonujący sprzedaż kasami fiskalnymi miewają wątpliwości, czy muszą sporządzić fiskalny raport dobowy w dniu, w którym nie wystąpiła sprzedaż.

Czy do końca września trzeba kupić nowe kasy rejestrujące

Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. W treści rozporządzenia znalazł się jeden niepokojący zapis. Sugeruje on, że podatnicy, których kasy rejestrujące nie spełniają warunków określonych w nowym rozporządzeniu, mogą je stosować tylko do 30 września 2013 r.

Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej

Od 1 kwietnia 2013 r. w nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących zostały określone m.in. zasady ewidencjonowania zwrotu i reklamacji towarów oraz korygowania pomyłek w ewidencjonowaniu.

Zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych i paragonów

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do stosowania nowych przepisów w zakresie kas fiskalnych, Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które pozwalają obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów. Mogą one nadal być wykorzystywane aż do czasu ich zużycia.

Nie będzie dalszych ulg na zakup kas fiskalnych

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13881 wyjaśnił kwestię ulg z tytułu zakupu kas rejestrujących.

Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013 r.

Od początku kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych, które przynosi dość sporo zmian. Eksperci Ministerstwa Finansów przygotowali omówienie najważniejszych z tych nowości. Poniżej publikujemy te wyjaśnienia.

Nie trzeba wymieniać kas fiskalnych po 1 kwietnia

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że zmiany w przepisach rozporządzenia, które weszły w życie 1 kwietnia 2013 r., nie wymagają wymiany używanych do tej pory kas, które pozwalają obecnie na prawidłowe ewidencjonowanie obrotów. Mogą one nadal być wykorzystywane aż do czasu ich zużycia. Ministerstwo wypowiedziało się także odnośnie szczegółowości nazw towarów i usług zamieszczanych na paragonach.

Kasy rejestrujące od 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia ma wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Pomimo że w większości powiela ono dotychczasowe regulacje, zawiera również przepisy nakładające na podatników nowe obowiązki lub normujące kwestie dotychczas nieregulowane, a spotykane w praktyce.

Zmiany w VAT 2013 r. - odpowiedzi MF na najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmian w podatku VAT od 1 stycznia 2013 r., których udzieliło Ministerstwo Finansów.

Kiedy rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej 1 lutego 2013 r. Pierwsza dostawa towarów na rzecz podmiotów wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT miała miejsce 14 lutego 2013 r., a jej wartość wyniosła 5.000 zł, zaś druga o wartości 16.000 zł miała miejsce 28 lutego 2013 r. W jakim terminie podatnik powinien rozpocząć ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących?

Jak skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy zobowiązani do ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej, mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Jakie warunki muszą spełniać, aby skorzystać z tej preferencji podatkowej?

Nowe przepisy w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie terminów oraz zakresu obowiązkowych przeglądów technicznych kas rejestrujących. Rozporządzenie ma zastąpić przepisy rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1338 ze zm.).

Zgłoszenie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego

Fiskalizacja kasy rejestrującej nie wystarcza do rozpoczęcia ewidencjonowania nią sprzedaży. Podatnicy VAT prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych muszą jeszcze zgłosić do urzędu skarbowego kasy rejestrujące (fiskalne), którymi chcą rejestrować obrót. Kasa fiskalna może działać tylko z unikatowym numerem ewidencyjnym, który nadać może jedynie naczelnik właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Na to zgłoszenie jest jedynie 7 dni od dnia fiskalizacji kasy.

Kasy fiskalne 2013 - nie masz kasy nie możesz sprzedawać

Od 1 marca 2013 r. powinni stosować kasy fiskalne podatnicy VAT, których obrót przekroczył w 2012 roku 20 tys. zł, a nie są zwolnieni z tego obowiązku. Okazuje się, że brakuje w sprzedaży najtańszych urządzeń, a i droższe modele kas nie są w ciągłej sprzedaży. A przecież kto nie ma kasy fiskalnej, a mieć powinien - nie może prowadzić sprzedaży towarów i usług.

Raporty fiskalne dobowe i miesięczne - kiedy trzeba je drukować

Nie wydrukowałam raportu dobowego z 31 stycznia, mimo że w tym dniu była sprzedaż i wydawałam paragony. Następnego dnia wydrukowałam raport dobowy, ale już z data nie 31 stycznia, lecz 1 lutego 2013 r. Wydrukowałam też raport miesięczny. Kiedy powinnam je rozliczyć?

Kasy fiskalne 2013 / 2014 – obowiązki, zwolnienia, sankcje

Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2012 Nr 0, poz. 1382) – dalej rozporządzenie MF, wprowadziło próg zwolnienia w ewidencjonowaniu przy użyciu kasy fiskalnej na poziomie 20.000 zł. Przepisy te obowiązują również w 2014 roku.

Kasy fiskalne 2013 – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Eksperci Ministerstwa Finansów udzielili odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w 2013 roku pytania dotyczące kas rejestrujących (fiskalnych).

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.

W 2013 r. należy przechowywać rolki z kas fiskalnych z papierowymi kopiami paragonów fiskalnych za 2011 i 2012 rok. Za wcześniejsze lata rolki mogą zostać trwale zniszczone. Rolki dotyczące sprzedaży wykonanej w 2013 r. należy przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tego tytułu (czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Kto powinien mieć kasę fiskalną po 1 marca 2013 r.

W 2011 r. rozpocząłem sprzedaż detaliczną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W 2011 r. nie miałem obowiązku zainstalowania kasy. Mój obrót w 2012 r. z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyniósł niewiele ponad 20 000 zł. Również w tym roku nie miałem obowiązku instalowania kasy. Czy mam obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej w 2013 r.?

Kontrole kas fiskalnych

W okresie ferii zimowych fiskus przeprowadza wzmożone kontrole kas fiskalnych. Pod lupę kontroli skarbowej trafią przede wszystkim przedsiębiorcy z miejscowości turystycznych.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2013 r.

W latach 2013-2014 będzie obowiązywało nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które zawęża zakres stosowanych dotychczas zwolnień.

Kiedy podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencji na kasie fiskalnej?

Od początku 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W rozporządzeniu przewidziano m.in. zrównanie limitu obrotów pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność.

Jak długo należy przechowywać paragony?

Zakończyła się okres, w którym przepisy dopuszczały możliwość przechowywania kopii papierowych paragonów fiskalnych jedynie przez okres dwóch lat. Od początku 2013 r. okres ten została wydłużony do lat pięciu.

Kasy fiskalne 2013 – zakres zwolnień w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie nowego zakresu zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych (kas rejestrujących). Nowe zasady obowiązują od 1 stycznia 2013 roku do końca roku 2014.

Od 2013 roku kasy fiskalne prawie dla wszystkich

Stosowanie kas fiskalnych będzie od 2013 r. obowiązkowe dla podatników mających obrót przynajmniej 1667 zł miesięcznie (20 tys. zł rocznie).

Kasy fiskalne 2013 / 2014 – limit zwolnienia spada do 20 tys. zł

Od 2013 roku zmalało do 20.000,- zł (do końca 2012 r. było 40.000,- zł) limit obrotów, powyżej którego trzeba prowadzić kasę rejestrującą (fiskalną). Nie będą już zwolnione z obowiązku prowadzenia kas szkoły nauki jazdy. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie dotyczy 2013 i 2014 roku.

Ulga z tytułu nabycia kasy fiskalnej

Podatnicy rozpoczynający ewidencję przy użyciu kasy rejestrującej (kasy fiskalnej) mogą odzyskać do 700 zł z tytułu jej zakupu - nie więcej jednak niż 90% ceny zakupionej kasy. Odliczenia można dokonać w składanej deklaracji VAT.

Ukrywasz dochody? Skarbówka Cię wytropi

Jak informuje Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach ok. 10% kontrolowanych przedsiębiorców w miesiącach styczeń-luty 2012 roku na terenie woj. śląskiego otrzymało mandaty za brak ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W tym czasie inspektorzy kontroli skarbowej skontrolowali ponad 6 tysięcy przedsiębiorców i nałożyli 507 mandatów na łączną kwotę 87.780,00 zł.

Jedna kasa fiskalna do kilku punktów sprzedaży

Objęcie lekarzy obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej wywołało „z lasu” problem, czy lekarz może mieć tylko jedną „przenośną” kasę fiskalną, jeżeli prowadzi kilka punktów sprzedaży usług jednocześnie, tj. leczy pacjentów w kilku miejscach.

REKLAMA