REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, PIT - ulgi i zwolnienia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Transakcje z podmiotem zagranicznym a obowiązek podatkowy


Czy dokonanie przedpłaty na rzecz kontrahenta z Czech na towar pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, który na terytorium Czech znajduje się na składzie celnym wywołuje obowiązek podatkowy?

Stawka podatku za usługę projektową

Podatniczka wykonuje - na rzecz firmy z siedzibą we Wrocławiu - usługę projektową (zakwalifikowaną wg symbolu z PKWiU 74.2 - usługi architektoniczne i inżynierskie) dotyczącą nieruchomości mającej powstać w Moskwie. W związku z tym podatnik pyta jaką stawkę podatku powinna w tym przypadku zastosować?

Dwie działalności, jedna deklaracja


Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko, na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej
i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. W roku bieżącym dodatkowo rozpoczyna prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego. Czy podatnik w jednej deklaracji może wykazywać pozycje dotyczące obu działalności?

Czy konieczny jest okres trzech miesięcy prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów przez gospodarstwo rolne?


Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54 poz. 535) w art. 43 ust. 4 określa, iż jedynie rolnik ryczałtowy, który dotychczas korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 i zamierza zrezygnować z tego zwolnienia, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy.

REKLAMA

Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT

Czy w sytuacji, kiedy podmiot zagraniczny jest już zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, należy uznać, że Oddział tego podmiotu również jest już zarejestrowany dla podatku od towarów i usług w Polsce oraz może i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie
dla potrzeb podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych?

Który urząd skarbowy jest właściwy przy VAT od sprzedaży działek


Czy w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli sprzedaż działek gruntowych (w planie zagospodarowania przestrzennego tereny te są przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną) zostanie objęta podatkiem VAT, właściwym urzędem skarbowym do poboru tego podatku jest urząd właściwy dla miejsca położenia nieruchomości, czy też urząd właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika?

Pośrednictwo finansowe a VAT


Czy usługi pośrednictwa finansowego podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Obowiązek podatkowy w VAT


Podatnik zwraca się z pytaniem, czy podatnik podatku VAT ma obowiązek bezwzględnie odprowadzać należny podatek od towarów i usług , jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej?

REKLAMA

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Korzystając z ulgi na dziecko, które uczy się albo studiuje można mieć kilka wątpliwości, których nie precyzują wystarczająco przepisy ustawy o PIT. Dostrzegło to też Ministerstwo Finansów, które udzieliło oficjalnych wyjaśnień w tych kwestiach.

Jak poprawnie skorzystać z ulgi na dziecko - radzi doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers

Ulgę na dziecko (zwana też prorodzinną) rozliczana jest teraz inaczej niż w zeszłym roku. Przedstawiamy rozmowę z Joanną Narkiewicz-Tarłowską, doradcą podatkowym w PricewaterhouseCoopers. Ekspertka wyjaśnia zawiłości najpopularniejszej ulgi w PIT.

Stawki VAT w 2017 i 2018 roku

Od początku 2011 r. obowiązują stawki VAT w wysokości 23 %, 8 % i 5 %. Stawka 0 % nadal będzie stosowana co do zasady do obrotu międzynarodowego. Stawki VAT podwyższone 1 pkt procentowy (z 22 % na 23 % i z 7 % na 8 %) wprowadzone były początkowo na okres tymczasowy (na 3 lata, tj. do 31 grudnia 2013 r.). Mimo poprawy sytuacji finansów publicznych stawki te obowiązują cały czas. W projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. przyjętym przez Radę Ministrów 26 września 2017 r. założono pozostawienie stawek VAT w 2018 roku na poziomach obowiązujących w 2017 roku.

Ulga internetowa - PIT 2009

Korzystając z Internetu w miejscu swojego zamieszkania możemy odliczyć od dochodu ponoszone na ten cel wydatki ale nie więcej niż 760 zł.

Ulga internetowa 2012 / 2013

Jeżeli korzystaliśmy w 2012 r. z Internetu możemy w rozliczeniu dochodów tego roku odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem ponoszone na ten cel wydatki ale nie więcej niż 760 zł. Od rozliczenia dochodów roku 2013 ulga internetowa ulega istotnemu ograniczeniu - odliczać będą mogli tylko ci podatnicy, którzy nie odliczali wcześniej niż za 2012 rok i tylko przez 2 lata.

Czy jeżeli firma opłaca pracownikowi aplikację prawniczą, to pracownik ma przychód

Wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika w związku z opłacaniem przez pracodawcę kosztów kształcenia w ramach aplikacji radcowskiej oraz aplikacji adwokackiej, stanowi dla pracownika przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Jednakże z uwagi na zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT pracodawca nie jest obowiązany do naliczania i odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. Dotyczy to również np. studiów podyplomowych.

Jak rozliczać diety pracownika w krajowej podróży służbowej

Pracodawca wydając pracownikowi polecenie odbycia podróży służbowej ma obowiązek zwrotu wydatków, które pracownik poniósł w jej trakcie. Równocześnie koszty podróży służbowej pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, o ile podróż służbowa jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i została podjęta w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Czy dochody z akcji można pomniejszyć o straty z funduszy inwestycyjnych?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał w precedensowym wyroku z 14 grudnia 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1147/09), że podatnik ma prawo odliczyć stratę z tytułu udziału w funduszach kapitałowych od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji. Od lat urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów twierdziły i twierdzą nadal, że jest to niemożliwe.
We wrześniu 2011 r. NSA zakwestionował tezę zaprezentowaną przez WSA w Warszawie.

Zwolnienie dla osób sprzedających akcje NFI

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT stanowi, że wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji.

Zwolnienia z podatku nie ma przy zbyciu udziałów w spółce z o.o.

Osoby, które zainwestowały w udziały spółek z o.o. przed wprowadzeniem podatku giełdowego nie mają prawa do zwolnienia z tego podatku. Nawet wtedy gdy ich inwestycja została przeprowadzona przed 2004 r.

Kiedy dochody ze sprzedaży akcji są wolne od podatku

Inwestycje w akcje mają charakter długoterminowy. Dlatego wciąż są podatnicy, którzy zachowali prawo do zwolnień od podatku giełdowego. Pomimo to, że prawo takie mają podatnicy, którzy nabyli akcje przed końcem 2003 r. Decydują o tym następujące przepisy.

Szybszy zwrot VAT za materiały budowlane?

Po poprawkach senackich z powrotem do Sejmu trafiła ustawa o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Które stypendia są zwolnione z PIT

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć zakup pieca gazowego

Jestem osobą niepełnosprawną, w podeszłym wieku (81 lat), inwalidą II grupy i inwalidą wojennym, zamieszkałym samotnie w domku jednorodzinnym. Z uwagi na fakt, że opalanie domu węglem było dla podatnika zbyt ciężkim zajęciem, zamontowałem gazowy piec centralnego ogrzewania. Czy mogę wydatek na piec odliczyć w ramach ulgi rehablilitacyjnej?

Limity ulg i odliczeń w PIT 2015 / 2016

Wszystkie ulgi PIT-owe w 2 tabelach (odliczenia od podatku i odliczenia od dochodu), które zawierają aktualne wartości dla rozliczenia rocznego dochodów uzyskanych w 2015 roku, a także dla dochodów uzyskanych w 2016 r.

Pobierz darmowy program do wypełniania PIT-ów za 2010 rok

Prezentujemy Państwu sprawdzone, darmowe programy do wypełniania i drukowania rocznych PIT- ów.

Pobierz darmowy program do wypełniania PIT-ów za 2009 rok "PITy 2009"- PIT 2009

Prezentujemy Państwu sprawdzony, darmowy program komputerowy do wypełniania i drukowania PIT- ów. Już od 12 lat podatnicy skutecznie rozliczają się za pomocą tego programu. Program PITy 2009 umożliwia rozliczenie dochodów i przychodów uzyskanych w 2009 roku m.in. na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZG, PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B.

PIT 2010 - darmowy program PITy 2010

Prezentujemy darmowy program do wypełniania i drukowania PIT-ów za 2010 rok PITy 2010 firmy IPS Przedsiębiorstwo Informatyczne.

Zmiany dotyczące limitów obrotów w 2010 roku dla potrzeb VAT

W dniu 20 października 2009 r. Polska doczekała się zielonego światła od Unii Europejskiej na podwyższenie limitu obrotów, po przekroczeniu którego podatnik będzie zmuszony do rozliczania VAT-u (limit zwolnienia podmiotowego). Jest też nowy limit dla małych podatników VAT.

Ustawa o VAT 2022 Dział XIII Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

Ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 roku - tekst jednolity, Dział XIII Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe (art. 139- 176).

Ustawa o VAT 2022 Dział XII Procedury szczególne

Ustawa o VAT - stan prawny na 1 luty 2022 roku - tekst jednolity, dział XII Procedury szczególne (art. 113-138)

Ustawa o VAT 2022 Dział XI Dokumentacja

Ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 roku - tekst jednolity, Dział XI Dokumentacja (art. 106-112c)

Ustawa o VAT 2022 Dział X Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku. DZIAŁ Xa Odpowiedzialność podatkowa nabywcy w szczególnych przypadkach

Ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 roku, Dział X Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku. DZIAŁ Xa Odpowiedzialność podatkowa nabywcy w szczególnych przypadkach - (art. 96- 105d).

Ustawa o VAT 2022 Dział IX Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Ustawa o VAT - stan prawny na 1 luty 2022 roku, Dział IX Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe (art. 86- 95)

Ustawa o VAT 2022 Dział VIII Wysokość opodatkowania

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział VIII Wysokość opodatkowania (art. 41- 85)

Ustawa o VAT 2022 Dział VII Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział VII Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów (art. 33- 40)

Ustawa o VAT 2022 Dział VI Podstawa opodatkowania

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział VI Podstawa opodatkowania (art. 29 - 32)

Ustawa o VAT 2022 Dział V Miejsce świadczenia

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, dział V Miejsce świadczenia (art. 22- 28o)

Ustawa o VAT 2022 Dział IV Obowiązek podatkowy

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, dział IV Obowiązek podatkowy (art. 19- 21)

Ustawa o VAT 2022 Dział III Podatnicy, płatnicy i przedstawiciele podatkowi

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, Dział III Podatnicy, płatnicy i przedstawiciele podatkowi (art. 15- 18d)

Ustawa o VAT 2022 Dział II Zakres opodatkowania

Ustawa o VAT 2022 - ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity. Dział II Zakres opodatkowania (art. 5-14)

Ustawa o VAT 2022 Dział I Przepisy ogólne

Ustawa o VAT 2022 - ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - stan prawny na 2 luty 2021 r. - tekst jednolity. Dział I Przepisy ogólne (art. 1-4)

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 3: Zwolnienia przedmiotowe. Tekst jednolity - stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Jak są opodatkowane nagrody w konkursie organizowanym w mediach

Od wygranych w grach i konkursach pobiera się co do zasady zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości nagrody. Jednak zwolniona z PIT jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych przez środki masowego przekazu jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 760 zł.

Bony czy pieniądze - co dać pracownikowi na Święta

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do otrzymywanych na Święta bonów, które możemy wymienić najczęściej na towary. Czy to dobry pomysł?

Stawki ryczałtu

Stawki ryczałtu są różne, zależą od rodzaju działalności i są wymienione w art. 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, wzrosła stawka VAT na część materiałów budowlanych z 7% na 22 %. Aby złagodzić szok cenowy Polacy mogą ubiegać się o zwrot różnicy w podatku. Zwrot dotyczy jednak tylko udokumentowanych wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe po 30 kwietnia 2004 r. Osoby składające wnioski o zwrot VAT w I kwartale 2015 roku mają niższe limity niż ci, którzy składali wnioski w poprzednim kwartale.

Jak opodatkowane jest dofinansowanie wypoczynku

Jestem właścicielem firmy. Pomimo wielu problemów związanych ze spowolnieniem gospodarczym nie zamierzam jednak rezygnować z dofinansowania wypoczynku dla dzieci niektórych moich pracowników, dotyczy to zwłaszcza tych, którzy otrzymują niższe zarobki. Mam jednak pewne wątpliwości, czy od osób, których dzieci skorzystają z takich świadczeń, firma powinna w związku z tym pobrać zaliczki na podatek dochodowy (PIT).

Rodzina na swoim zwolniona z PIT

Uzyskane dopłaty w ramach uczestnictwa w programie „Rodzina na swoim” są zwolnione z PIT.

Jak odzyskać VAT z faktury niezapłaconej przez kontrahenta

Prowadzę niewielką działalność gospodarcza. Kilka miesięcy temu sprzedałem towar nowemu kontrahentowi. Wystawiłem fakturę na sporą kwotę i z tego tytułu odprowadziłem VAT do urzędu skarbowego. Ale kontrahent do tej pory mi nie zapłacił. Czy mogę jakoś odzyskać VAT?

Czy córka uzyskująca dochody z najmu uprawnia rodziców do ulgi

Nasza córka ma 22 lata i studiuje. Jednocześnie uzyskuje od 2008 roku przychody z najmu swojego mieszkania 15 tys. zł w 2008 roku. Przychody te rozlicza w formie ryczałtowej (złożyła za 2008 rok PIT-28). Córka nie ma żadnych innych dochodów. Czy my, jako rodzice możemy odliczyć sobie ulgę na naszą córkę?

Ostatki PIT-owe

Tylko do 30 kwietnia do północy można było złożyć (lub wysłać) swojego PIT-a za 2008 r. bez ryzyka konsekwencji karno-skarbowych. Złożenie PIT-a po terminie może być dla podatnika bolesne.

REKLAMA