REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jedziesz na majówkę, na urlop? Gdzie zapłacisz za autostradę w systemie e-TOLL?

Ministerstwo Finansów przypomina, że na płatnych odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica) obowiązuje system e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich (o łącznej masie całkowitej do 3,5 tony) oraz motocykli mogą opłacić przejazd kupując e-bilet autostradowy, bez rejestracji w e-TOLL i przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu.

Zmiany w programie Płatnik - wdrożenie nowej metryki 28 kwietnia 2023 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 28 kwietnia 2023 r. wieczorem nastąpi wdrożenie nowej metryki dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej w 2023 roku do 22 maja. Uwaga! Są nowe wzory ZUS DRA i ZUS RCA

Zakład Ubezpieczeń społecznych informuje, że do 22 maja 2023 r. część osób prowadzących pozarolniczą działalność musi złożyć dokumenty ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2023 r., uwzględniając w nich roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. ZUS przypomina, że obowiązują już nowe wzory ww. dokumentów rozliczeniowych.

Dane GUS o inflacji w kwietniu. Co już wiemy?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. wzrosły rdr o 14,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Dalsze trwanie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce – skutki prawne

W Polsce nadal jest formalnie utrzymywany stan zagrożenia epidemicznego. Jakie skutki prawne powoduje utrzymywanie tego stanu?

Najem prywatny mieszkania a podatki - VAT, kasa fiskalna, ryczałt

Od maja 2023 r. będę wynajmowała prywatnie dwa należące do mnie mieszkania na cele mieszkaniowe innych osób fizycznych. Nie prowadzę innej działalności. Jak mam rozliczyć VAT i podatek dochodowy z tego tytułu? Czy muszę stosować kasę fiskalną? 

PIT za 2022 rok można złożyć tylko do 2 maja. Od 3 do 10 maja automatyczna akceptacja zeznań w usłudze Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów przypomina, że zeznania podatkowe PIT za 2022 r. trzeba złożyć do 2 maja 2023 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Podatnicy złożyli już w ten sposób ponad 6,5 mln deklaracji. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Osoby rozliczające się przez internet szybciej otrzymują zwrot podatku.

ZUS o polskiej emeryturze dla obywatela Ukrainy

Obywatele Ukrainy, tak samo jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

REKLAMA

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 - (kwiecień/maj). Tabela

W kwietniu 2023 r. nastąpiło dalsze pogorszenie oprocentowania bankowych depozytów (lokat terminowych i kont oszczędnościowych). Część banków zdecydowała się na zmniejszenie oprocentowania lub zaostrzenie dodatkowych warunków skorzystania z promocyjnych depozytów. Tylko jeden bank wyszedł z propozycją lepszą niż przed miesiącem, ale niestety tylko do 1500 klientów. 

Wybory 2023 a podatki. Jaki system podatkowy wybierzemy na kolejne 4 lata?

Podstawowymi celami polityki podatkowej lat 2024-2027 powinny być: 

  • stabilizacja przepisów prawa,
  • przewidywalność planowanych zmian, w tym zwłaszcza poprzez długie okresy vacatio legis,
  • profesjonalizm i dobra wiara przy tworzeniu prawa. 

System podatkowy tworzony w tym duchu będzie zarówno efektywny fiskalnie jak i w miarę przyjazny dla uczciwych obywateli, czyli podatników. W końcu to oni płacą podatki i należy wreszcie obdarzyć ich zaufaniem i szacunkiem – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Czy poniesienie wydatku za podatnika przez osobę trzecią jest dla tego podatnika przychodem?

Czy jeżeli osoba trzecia zapłaci za podatnika podatek, składkę, czy poniesie inny wydatek (np. zaliczony do kosztów podatkowych), to podatnik ma przychód podlegający opodatkowaniu? Wyjaśnia prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Polskie służby skarbowe ćwiczą strzelanie

W komunikacie z 24 kwietnia 2023 r. Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie poinformowała o specjalistycznym szkoleniu strzeleckim instruktorów wyszkolenia strzeleckiego IAS w Szczecinie z instruktorami Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Ministerstwa Finansów, Grupy Zabezpieczenia Działań IAS w Białymstoku oraz IAS w Lublinie, które odbyło się na początku kwietnia br. 

Zmiany w systemie SENT - zboża, jaja, mięso i produkty pszczele

21 kwietnia 2023 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Systemem SENT został objęty przewóz zboża, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023 - 2 zł zwrotu za 1 litr oleju napędowego

21 kwietnia 2023 r. Rada Ministrów postanowiła, że w drugim okresie składania przez rolników wniosków o zwrot podatku, tj. od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r., zwrot do 1 litra zakupionego oleju napędowego wyniesie 2 zł. 

Wzrost płac (ponad 12% r/r) niższy niż inflacja

W Polsce wynagrodzenia rosną w tempie powyżej 12 proc., ale nadal wolniej niż inflacja. Ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez co najmniej pół roku – ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w komentarzu do danych GUS z 21 kwietnia 2023 r.

Mój Prąd 5.0. 2023 – jak przygotować i złożyć wniosek o dofinansowanie?

Jak złożyć wniosek w piątej edycji programu Mój Prąd 5.0. w 2023 roku? Jakie dokumenty trzeba przygotować? Jak można skorygować złożony wniosek? Wnioski można składać od 22 kwietnia 2023 r.

Mój Prąd 5.0. - 2023. Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła? Wnioski od 22 kwietnia

W sobotę 22 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00 uruchomiony został piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd” (PPMP5) - poinformowały Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła można uzyskać?

Majówka 2023. Ile zapłacisz za nocleg nad morzem i w górach?

Majówka w 2023 roku - o ile zechcemy ją spędzić poza domem i nie na własnej działce - będzie sporo droższa niż przed rokiem. Same tylko stawki za noclegi są przeciętnie o 20% wyższe niż przed rokiem. Tym niemniej w popularnych miejscowościach turystycznych urlopowiczów nie zabraknie – tak przynajmniej sugerują dane na temat obłożenia hoteli. 

Waloryzacja zasiłku pogrzebowego od 2024 roku – projekt ustawy. Ile wyniesie zwaloryzowany zasiłek?

Wprowadzenie waloryzacji zasiłku pogrzebowego na zasadach, na jakich są waloryzowane m. in. renty i emerytury, zakłada projekt ustawy przygotowany przez Komisję do Spraw Petycji Sejmu RP. Waloryzacja zasiłku pogrzebowego ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

Zwolnienie z VAT i cła towarów dla uchodźców wojennych z Ukrainy i osób dotkniętych tą wojną

Komisja Europejska zwolniła z VAT i ceł towary przeznaczone dla uchodźców wojennych z Ukrainy i dla osób dotkniętych tą wojną. Te zwolnienia obowiązują w całym 2023 roku w 10 państwach UE (w tym w Polsce).

Wynajem mieszkań 2023 - opłacalność spadnie. Dlaczego? O ile spadną czynsze?

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania w 2023 roku? Dlaczego w bieżącym roku opłacalność wynajmu mieszkań spadnie? O ile spadną czynsze?

Tranzyt zboża z Ukrainy przez Polskę będzie wznowiony 21 kwietnia o północy

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy (m.in. zboża) zostanie wznowiony 21 kwietnia o północy, czyli w nocy z czwartku na piątek - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii przekazanej PAP. Trwają prace nad nowelizacją odpowiedniego rozporządzenia.

Przewozy zbóż, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich będą objęte systemem SENT

Przywozy do Polski zbóż, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich albo przewozy przez terytorium Polski (tranzyt) tych towarów zostaną objęte systemem SENT. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów- opublikowanego 19 kwietnia 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn od lipca 2023 r.

Sejm znowelizował 14 kwietnia 2023 r. ustawę o podatku od spadków i darowizn. Zwiększone zostały kwoty wolne w tym podatku. Zmieniła się również treść przepisów dot. zwolnienia z tego podatku najbliższej rodziny.

KAS: Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy nie dotyczy podróżnych

Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśniła, że wprowadzony rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 r. zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych, nie dotyczy produktów przywożonych przez podróżnych na własne potrzeby. Ilość takich produktów nie może jednak wskazywać na ich przywóz w celach handlowych.

SLIM VAT 3 i ustawa uszczelniająca VAT w sektorze e-commerce przyjęte przez Sejm. Co się zmieni?

Ministerstwo Finansów informuje, że uchwalony przez Sejm 14 kwietnia 2023 r. pakiet SLIM VAT 3 to kolejny pakiet rozwiązań mający na celu ułatwienie w rozliczaniu podatku od towarów i usług. Pakiet realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Natomiast uchwalona tego samego dnia ustawa uszczelniająca VAT w sektorze e-commerce obejmuje m.in. raportowanie płatności transgranicznych, jeżeli dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 płatności na rzecz tego samego odbiorcy.

Rozlicz PIT do 2 maja 2023 r. i wygraj samochód, mieszkanie lub 100 tys. zł

Termin złożenia deklaracji podatkowej dla większości Polaków upływa w 2023 roku 2 maja. Wielu podatnikó już się rozliczyło. Tych, którzy ze skarbówką nie rozliczą się w terminie, czekają konsekwencje, np. odsetki za zwłokę. Zamiast płacić kary lepiej skorzystać z ulg i odliczeń – w tym roku jest ich ponad 25. Do rozliczeń zachęcają też miasta, które walczą o podatników, oferując wiele zniżek oraz profitów i to nie byle jakich. W niektórych regionach można wygrać samochód, mieszkanie czy 100 000 tys. zł. 

Korzystniej było kupić mieszkanie niż wynajmować. Różnica nawet 42 tysiące rocznie

Przez ostatnich kilkanaście lat zakup mieszkania na kredyt opłacał się bardziej niż jego najem. Różnica w kosztach jest wręcz zaskakująco wysoka. Majątek właściciela rósł bowiem przeciętnie aż o 42 tysiące złotych rocznie w porównaniu do majątku kogoś kto wybrał najem. Tak wynika z szacunków przygotowanych przez HRE Investment Trust.

Rata kredytu hipotecznego i zdolność kredytowa 2023 – połowa kwietnia

W kwietniu 2023 r. kolejny miesiąc z rzędu rośnie zdolność kredytowa Polaków w zakresie kredytów hipotecznych. W ciągu miesiąca kwota, którą możemy pożyczyć na zakup mieszkania, zwiększyła się aż o 80 tys. złotych. W ten sposób zdolność kredytowa wzrosła o ponad 50% w porównaniu do "dołka" w 2022 roku.  

Handel internetowy w Polsce zmienia się - nowy obowiązek raportowania sprzedawców i opodatkowanie

Od 1 maja 2023 r. na portale e-commerce takie jak Allegro, OLX czy Vinted, zostanie nałożony nowy obowiązek raportowania wykazu sprzedawców. Zmiany w handlu internetowym obejmą także opodatkowanie niektórych transakcji dotyczących przedmiotów używanych.

Stawki podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego - zmiany od 2024 roku

Minister Finansów będzie musiał publikować na swojej stronie internetowej przed końcem roku informacje o stawkach podatku od nieruchomości obowiązujących we wszystkich gminach w Polsce w kolejnym roku. Dotyczyć to będzie także publikacji obniżonych cen skupu żyta i obniżonych cen sprzedaży drewna określonych uchwałą rady w poszczególnych gminach, które to dane są podstawą do określenia wymiaru podatku rolnego i podatku leśnego w tych gminach.

ZUS o deklaracjach PIT - 13. i 14. emerytura, składka zdrowotna, stawka podatku, małoletni uprawnieni do renty rodzinnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie z 17 kwietnia 2023 r. udzielił wyjaśnień odnośnie deklaracji PIT za 2022 rok.

Zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Zboża, jaja, owoce, warzywa, mięso. Czego jeszcze nie wolno przywozić do Polski?

W sobotę 15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz. U. z 2023, poz. 717). Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca 2023 r. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski (m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw).

Doradcy podatkowi nie chcą mieć tego samego kodu PKD co księgowi. Dlaczego?

Pod koniec marca br. Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych zawnioskował do Głównego Urzędu Statystycznego o rozdzielenie czynności doradztwa podatkowego i księgowości w nowej klasyfikacji PKD. Aktualnie dwa różne zawody: doradcy podatkowego i księgowego mają ten sam kod PKD 69.20Z. 

Chatboty, algorytmy, sztuczna inteligencja a prawa konsumenta - stanowisko UOKiK

Jak powinno się używać chatboty, algorytmy cyfrowe i inne formy sztucznej inteligencji w zgodzie z prawami konsumenta - wyjaśniali przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podczas obrad sejmowej podkomisji ds. regulacji prawnych w dniu 12 kwietnia 2023 r.

Połowa Polaków oszczędza na jedzeniu. Powód? Wysokie ceny. Ile miesięcznie wydajemy na żywność?

50% Polaków mieszkających w miastach ograniczyło wydatki na jedzenie z powodu inflacji i wysokich cen. Tak wynika z raportu „Nawyki zdrowotne i żywieniowe Polaków w czasach wielkiej inflacji - RAPORT 2023 – MyBestPharm”. 

Ceny drewna 2023 - sosna, świerk, brzoza, dąb, buk, olcha - marzec/kwiecień

Jakie ceny drewna były i są notowane w marcu i kwietniu 2023 roku? Ile kosztują poszczególne rodzaje i grupy handlowe drewna? Sosna, świerk, buk, dąb, olcha brzoza. Ile kosztuje drewno opałowe w 2023 roku?

Mandat drogowy za granicą: Niemcy, Czechy, Słowacja i inne państwa europejskie. Taryfikatory. Jak zapłacić zagraniczny mandat?

Zdjęcia zwykle stanowią miłą pamiątkę z zagranicznych podróży, wyjątek dotyczy ujęć z fotoradarów. Jakie są taryfikatory kar za przekroczenie prędkości w innych europejskich krajach? Jak można najkorzystniej uregulować należność za zagraniczny mandat? Na co naraża się kierowca, który zlekceważy wezwanie do zapłaty?

Jak długo trzeba pracować na 1 m2 mieszkania w Polsce?

W każdym miesiącu Główny Urząd Statystyczny podaje dane na temat przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń. Znajdziemy tam informacje o pensjach w różnych sektorach gospodarki. Dzięki temu możemy sprawdzić, jak długo przedstawiciele różnych zawodów muszą pracować na metr kwadratowy mieszkania w największych, polskich miastach. 

Odroczone płatności - dlaczego warto korzystać. Kup teraz, zapłać później

Na czym polegają zakupy z odroczonym terminem płatności ("Kup teraz, zapłać później")? Jakie są korzyści z tej formy płatności a jakie zagrożenia? Jak mądrze z tej opcji korzystać?

Maksymalna cena gazu dla piekarni i cukierni

ZUS informuje, że przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek oraz wykorzystują do prowadzenia działalności piec ogrzewany gazem ziemnym, będą mogli korzystać z ceny maksymalnej gazu wynoszącej 200,17 zł/MWh.

Abonament RTV - kontrole. Poczta Polska wyjaśnia kto i jak może prowadzić kontrolę

Czy listonosz może dokonywać kontroli rejestracji odbiornika RTV? Czy trzeba rejestrować telewizor, jeżeli nie ogląda się na nim telewizji, tylko  filmy i seriale z płatnej platformy vod? Kto może kontrolować płacenie abonamentu rtv? Wyjaśnia Poczta Polska. Informuje m.in., że nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów realizuje zadania na terenie całego kraju w zakresie abonamentu rtv.

Ile zarabia prezes NBP? 3-4 razy mniej niż prezesi banków komercyjnych w Polsce

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował 6 kwietnia 2023 r. na konferencji prasowej, że jego wynagrodzenie netto, to ok. 600 tys. zł rocznie. Glapiński zauważył, że jego zarobki są wyraźnie niższe niż prezesów innych banków centralnych w Europie i 3-4 razy niższe niż wynagrodzenie prezesów działających w Polsce banków komercyjnych.

Stopy NBP 2023. Bez zmian do końca roku? Kiedy obniżka stóp?

Stopy NBP nie zmieniają się od września 2022 r. 5 kwietnia 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz nie zmieniła stóp procentowych. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego stopy procentowe pozostaną bez zmian przez cały 2023 r.

GUS zna nasze numery telefoniczne i dane osobowe. RPO pyta premiera: dlaczego?

Rada Ministrów w rozporządzeniu zobowiązała dostawców usług telefonicznych (telekomy) do przekazania danych o abonentach Głównemu Urzędowi Statystycznemu. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał premiera Morawieckiego dlaczego zakres tych danych jest tak obszerny (m.in. numery telefonów, imiona, nazwiska, PESEL-e) i czemu to ma służyć.

ZPP o limitach transakcji gotówkowych B2C i B2B: trzeba bronić obecności gotówki w obrocie i zrezygnować ze szkodliwych zmian

W memorandum z 4 kwietnia 2023 r. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców broni obecności gotówki w obrocie gospodarczym - zarówno w transakcjach między przedsiębiorcami (B2B), jak i między przedsiębiorcami a konsumentami (B2C). Zdaniem ZPP trzeba zrezygnować ze szkodliwych zmian przepisów dot. limitów płatności gotówkowych (zwłaszcza B2C), które mają wejść w życie od początku 2024 roku. 

Zapłata zaległych składek ZUS i składki zdrowotnej – skutki w podatku dochodowym. Interpretacja ogólna Ministra Finansów

W dniu 30 marca 2023 r. Minister Finansów wydał ogólną interpretację podatkową, dotyczącą konsekwencji podatkowych (w podatku dochodowym od osób fizycznych – PIT i podatku dochodowym od osób prawnych - CIT) zapłaty przez płatnika zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - w części, w której powinny być one sfinansowane z dochodu ubezpieczonego – podatnika (pracownika, zleceniobiorcy, byłego pracownika lub zleceniobiorcy). Zdaniem Ministra zapłata przez płatnika tych zaległych składek jest neutralna podatkowo dla podatnika, a płatnik nie może tych zapłaconych składek zaliczyć do kosztów podatkowych.

Limity płatności gotówkowych bez zmian od 2024 roku? Projekt ustawy o wolności posługiwania się gotówką w Polsce

4 kwietnia 2023 r. w Sejmie posłowie Solidarnej Polski i PiS przedstawili projekt ustawy o wolności posługiwania się gotówką w Polsce. Ustawa ta przewiduje zachowanie status quo w zakresie obrotu gotówkowego i zniesienie mniejszych limitów płatności gotówkowych (uchwalonych w ramach tzw. Polskiego Ładu), które mają wejść w życie od początku 2024 roku.

FENG - zmiana harmonogramu naborów na 2023 rok

W dniu 30 marca opublikowano zaktualizowany harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na ten rok. Uwzględnia on terminy wszystkich planowanych w 2023 r. konkursów, finansowanych w ramach nowej polityki spójności na lata 2021-2027. Dłuższy termin pierwszych naborów wniosków w „Ścieżce SMART”, nowe terminy naborów dla takich konkursów jak: „Granty na Eurogranty”, „Promocja marki innowacyjnych MŚP” – sprawdź zmiany w harmonogramie dla programu FENG.

Przelewy bankowe w Święta Wielkanocne. Kiedy dojdzie przelew wysłany w Wielki Piątek?

Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Świąt Wielkiej Nocy w 2023 roku? Kiedy dojdą do odbiorcy przelewy bankowe wysłane w Święta?

REKLAMA