REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot wydatków dla europosła bez podatku

Nie będzie pobierany PIT od dochodu na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem mandatu europosła. Zwolnienie będzie miało zastosowanie w 2008 roku.

Nowy wzór zgłoszenia

Od dziś obowiązuje nowy wzór zawiadomienia o wyborze lub rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Podatki z ulgą na starość

Jest pomysł na zachętę do odkładania na emeryturę - informuje "Puls Biznesu". Będzie i ulga w podatku. Jeśli uda się zebrać 100 tys. podpisów, a Sejm powie tak.

Urzędy wprowadzą nowe konta

Urzędy skarbowe będą przekazywać darowiznę organizacjom. Muszą więc rozbudować ewidencję księgową.

REKLAMA

Odsetki od spóźnionego zwrotu podatku

Jeśli urząd skarbowy opóźnia się z wypłatą zwrotu części wydatków na materiały budowlane, kwota zwrotu podlega oprocentowaniu.

Nieodpłatna dostawa bez VAT

Nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlega VAT, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT od tych czynności, w całości lub w części - uznał wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Nowy minister finansów mówi o priorytetach

Redukcja polskiego długu, podatków oraz kosztów pracy przy utrzymaniu równowagi makroekonomicznej koniecznej dla wejścia do strefy euro - to cele nowego rządu.

Wizytator działa bezprawnie

Kontrolujący ma prawo do legitymowania i przesłuchiwania osób. Przyznanie takich kompetencji nie ma jednak podstawy prawnej. Skorzystanie z uprawnień podczas kontroli może szkodzić wizerunkowi firmy.

REKLAMA

Nowy wzór wniosku

Od dziś obowiązuje nowy wzór wniosku o zwrot VAT przeznaczonego m.in. dla firm, które nie mają siedziby w Polsce.

Przygotowanie pełnej informatyzacji

Towary do odprawy można zgłaszać elektronicznie. Jednak w praktyce na razie forma ta obejmuje tylko procedurę eksportową. W pozostałych obowiązują nadal dokumenty pisemne.

Składki ZUS księgowi powinni wpłacać terminowo

Do obowiązków głównej księgowej należy regulowanie na bieżąco składek na ubezpieczenie społeczne na rzecz ZUS. Żeby wywiązać się z tego obowiązku, księgowa nie musi mieć szczególnych dyspozycji ze strony kierownika jednostki sektora finansów publicznych.

Od nowego roku zarobisz więcej

W przyszłym roku wchodzą w życie korzystne zmiany w podatkach - zapowiada "Fakt".

Spadek z USA - podatek w Polsce

Nabyty przez Polaka spadek z USA, który podlega tam opodatkowaniu, powinien zostać opodatkowany także podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.

Konieczna jest rezerwa na badanie

Jeżeli w momencie tworzenia rezerwy na badanie sprawozdania znany jest koszt usługi, to rezerwę należy zaksięgować na koncie „Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów”.

Pawlak: potrzebne jest upraszczanie podatków

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że jest zgoda PO i PSL co do tego, że niezbędne jest upraszczanie podatków. Szef resortu gospodarki zapowiedział w "Sygnałach Dnia", że tymi sprawami koalicjanci zajmą się już od pierwszych tygodni.

Dzięki zmianom podatnicy mogą zaoszczędzić kilkaset złotych

Od 2008 roku będą obowiązywać zwaloryzowana skala podatkowa PIT i wyższe koszty dla pracowników. W przyszłorocznej skali podwyższony zostanie tylko pierwszy próg podatkowy i kwota wolna od podatku. W konsekwencji podatnicy zaoszczędzą kilkaset złotych, a pracodawcy mogą mieć problem z obliczaniem nowych limitów.

Realne opodatkowanie handlu wirtualnymi dobrami

Według niektórych szacunków, miłośnicy wirtualnego świata wydają rocznie ponad 1,5 mld dolarów rocznie na zakup wirtualnych przedmiotów, zwierząt, nieruchomości czy postaci (awatarów). Zjawisko dotarło już do Polski. Trudno jednak określić obowiązki podatkowe przy takich transakcjach.

Składka rentowa zostanie obniżona

Od 2008 roku pracownicy odniosą nie tylko korzyści związane z waloryzacją progów, kwoty wolnej i kosztów. Zyskają też na składce rentowej, która została obniżona z 3,5 do 1,5 proc.

Chlebowski: radykalne podwyżki dla nauczycieli

W przyszłym roku być może wyższe składki na KRUS od bogatych rolników; za dwa lata płaski podatek z ulgą prorodzinną; po 2012 r. euro zamiast złotego - to najistotniejsze zapowiedzi szefa Klubu Parlamentarnego PO Zbigniewa Chlebowskiego w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Samorządowcy pomstują na ulgi podatkowe

Domagają się od PO rekompensaty za setki milionów złotych, które stracą z powodu wprowadzenia wysokiej ulgi podatkowej na dzieci

Nie każdy skorzysta z pełnej ulgi na dziecko

Ulga na dzieci przysługuje wszystkim rodzicom opodatkowanym według skali. I to osoby korzystające z tej ulgi najbardziej odczują obniżenie podatków w 2008 roku.

Potwierdzenie odbioru jest zbędne

Wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta jest niezgodny z konstytucją.

Komórka daje prawo do ulgi na internet

Osoby, które korzystają z internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego i mają na to fakturę VAT, mogą skorzystać z ulgi podatkowej i odliczyć poniesione wydatki - informuje "Rzeczpospolita".

Abolicja podatkowa powinna objąć wszystkich pracujących w Unii

Nowy rząd ma rozważyć wprowadzenie abolicji podatkowej dla Polaków pracujących w Anglii. Objęcie amnestią tylko jednej grupy podatników narusza konstytucyjną zasadę równości. Aby nie naruszać prawa, abolicja powinna objąć wszystkich pracujących w Unii po 1 maja 2004 r.

Podatek Belki na razie zostaje

- Musimy go znieść, ale może to nastąpić nie wcześniej niż w 2009 r. - powiedział wczoraj Zbigniew Chlebowski z PO, szef sejmowej komisji finansów publicznych

Bez sankcji kary będą jednolite

Przedsiębiorcy ponoszą różną odpowiedzialność za popełniane błędy. System kar, zwłaszcza stosowanie 30-proc. sankcji VAT, jest surowszy dla osób prawnych. Póki przepisy nie zostaną zmienione, podatnicy mogą odwoływać się od nakładanych kar.

Dochody z odsetek od obligacji bez podatku

ZMIANA PRAWA - Do końca 2059 roku nie będzie pobierany od nierezydentów podatek od dochodów z tytułu odsetek od obligacji wyemitowanych w 2008 roku.

Ulga przy rocznym meldunku

Aby skorzystać ze zwolnienia w PIT przy sprzedaży lokalu, trzeba być w nim zameldowanym nie krócej niż rok przed datą zbycia.

Chlebowski: Zmiany w podatkach muszą zaczekać

Jakie są priorytety nowo powołanej Komisji Finansów Publicznych na początku VI kadencji Sejmu?

Brak kontroli narusza prawo Unii Europejskiej

Włochy, rezygnując z kontroli czynności podlegających VAT dokonywanych w ciągu kilku ostatnich lat podatkowych, uchybiły obowiązkom wynikającym m.in. z VI Dyrektywy.

Meldunek decyduje o uldze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnął, jak i kto może skorzystać z ulgi meldunkowej. Meldunek należy liczyć od momentu rzeczywistego zameldowania, a nie nabycia nieruchomości. Zwolnienie podatkowe przysługuje tylko małżonkowi, który był zameldowany w mieszkaniu lub domu co najmniej rok.

Eksport towarów będzie łatwiejszy od 2008 roku

Wdrażany nowy System Kontroli Eksportu ECS ma zrewolucjonizować procedury celne dla potrzeb VAT. Zamiast papierowych potwierdzeń wywozu towarów będą e-maile.

Ustalono przyszłoroczne stawki dla podatników karty podatkowej

Znana jest już wysokość stawek podatku dochodowego, jakie będą płacili w 2008 roku przedsiębiorcy korzystający z karty podatkowej.

Skutki reformy minister Gilowskiej

Podatnicy rezygnują ze składania zapytań do urzędów skarbowych o wiążące interpretacje podatkowe, a urzędy też praktycznie przestały je wydawać. To skutek reformy wprowadzonej przez minister Gilowską - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Linki reklamowe z podatkiem

Od dochodów z kliknięć na reklamy internetowe trzeba płacić podatki - tak uważają urzędnicy fiskusa. Nie ma jednak oficjalnego stanowiska, jaką formę ma przybrać takie opodatkowanie.

Wyższe limity kilometrówki

Od wczoraj (14 listopada) obowiązują nowe stawki ryczałtu za używanie prywatnych samochodów do celów służbowych.

Urząd skarbowy zwróci nadwyżkę naliczonego VAT

Jeśli podatnik kończy działalność i ma nadwyżkę VAT do zwrotu, urząd musi mu zwrócić podatek. W celu odzyskania VAT należy złożyć wniosek o zwrot podatku do urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że przekazanie towaru na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu VAT.

Od biletów dla pracowników nie ma VAT

Gdy towary nie są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, odliczenie VAT nie przysługuje. Zatem przekazanie tych towarów nie będzie opodatkowane.

Nabycie domu zwalnia z PIT

Podatnik, który sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, nie mógł skorzystać ze zwolnienia, kupując gospodarstwo rolne. Zwolniony może być tylko przychód w części wydatkowanej na dom wchodzący w skład gospodarstwa.

Francja chce wspólnie ścigać przestępców

Francja opowiada się za utworzeniem Eurofisc, który ma być biurem zbliżonym do policji europejskiej. Nowa instytucja miałaby zajmować się ściganiem przestępców podatkowych.

Warto uchwalić gotowy projekt ustawy o VAT

Platforma Obywatelska zapowiedziała dużą nowelizację ustawy o VAT. Warto, żeby pamiętała, że specjalna podkomisja w poprzednim Sejmie wypracowała projekt, który w ogromnej większości jest gotowy do uchwalenia.

Polska chce preferencji do 2010 roku

Dziś Rada UE ds. Ekonomicznych i Finansowych ma dyskutować nad przedłużeniem okresów przejściowych dla preferencji podatkowych. Polska chce utrzymać niższy VAT na żywność i książki do końca 2010 roku.

Zasady odliczeń niezgodne z prawem UE

Polskie przepisy uzależniają odliczenie VAT m.in. od możliwości zaliczenia wydatku do kosztów w podatku dochodowym. Zdaniem ekspertów, takie ograniczenie w wielu przypadkach jest sprzeczne z prawem wspólnotowym. Jeśli przepis z ustawy o VAT nie zostanie usunięty, może trafić przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Dieta za obowiązki społeczne zwolniona z PIT

Organ podatkowy ma uwzględnić społeczny charakter funkcji działacza związkowego. Dalszym etapem będzie zakwalifikowanie uzyskanych przychodów do działalności wykonywanej osobiście.

Losy niższego VAT-u rozstrzygną się w grudniu

Z powodu sprzeciwu Niemiec i Danii dopiero w grudniu rozstrzygnie się, czy Polska będzie miała prawo stosować obniżoną stawkę VAT na wynegocjowane w traktacie akcesyjnym towary i usługi od 1 stycznia 2008 roku - podały w poniedziałek źródła dyplomatyczne w Brukseli.

UKS nie pasują do policji finansowej

Platforma Obywatelska proponowała wprowadzenie policji finansowej zamiast dzisiejszego CBA, która miałaby tropić nieprawidłowości gospodarcze. W skład nowej instytucji miałaby zostać włączone także urzędy kontroli skarbowej. Zdaniem ekspertów nie jest to dobry pomysł.

Kłopoty z podatkiem przy pożyczkach

Kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów pożyczek przysparza wielu problemów przedsiębiorcom. Nie wiadomo, kiedy podatek płacić, a kiedy czynność spod niego jest wyłączona.

Podatek liniowy ceną za koalicję

Już tylko podpisanie deklaracji koalicyjnej dzieli nas od formalnego zawarcia koalicji PO z PSL. Jak dowiedział się "Dziennik", Donald Tusk i Waldemar Pawlak parafują dokument w najbliższy czwartek.

Podatnikiem jest importer, a nie agencja celna

Podmiot, na którego ustawa nakłada obowiązek podatkowy, jest podatnikiem VAT. W przypadku importu towarów podatnikiem jest więc importer, a nie agencja celna.

Wzrost stawek dla pojazdów

Od 14 listopada 2007 r. obowiązywać będą nowe stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.

REKLAMA