REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak pomniejszyć daninę solidarnościową? Można uwzględnić straty z lat ubiegłych

Mam kolejny korzystny wyrok dla podatników dotyczący możliwość pomniejszenia daniny solidarnościowej.

Tabela kursów średnich NBP z 12 stycznia 2024 r. Jakie zmiany w kursach walut?

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP z 12 stycznia 2024 roku - nr 009/A/NBP/2024. Jakie zmiany w kursach walut?

Będą zmiany w ustawie o rachunkowości. Projekt trafi do Sejmu w I kwartale 2024 r.

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości. Ta nowelizacja ma na celu implementację do prawa polskiego przepisu unijne w zakresie ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały. Założenia tej nowelizacji zostały opublikowane w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd ma przyjąć ten projekt i skierować do Sejmu w I kwartale 2024 roku.

Podatki 2024. Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? KSeF jednym z priorytetów

Jakie są priorytety resortu finansów w zakresie polityki fiskalnej (podatkowej) w 2024 roku? Przedstawił je 4 stycznia 2024 roku Jarosław Neneman Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, działający z upoważnienia Ministra Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Co nowego w podatkach w 2024 roku? Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów? 

REKLAMA

MF szykuje zmiany w kryptoaktywach. Nowe przepisy w drugim kwartale 2024 r.

Resort finansów przygotuje projekt ustawy o kryptoaktywach. Nowe przepisy, które mają zapewnić skuteczny nadzór i ochronę inwestorów na rynku kryptoaktywów, zostaną przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2024 r.

Jak zarządzać wydajnością w firmie? [Raport AICPA & CIMA i WBCSD] Ponad 70% firm nie wykorzystuje pełnego potencjału swoich strategii

Mały ZUS plus 2024 – warunki, termin zgłoszenia, ile wynosi. Jak liczyć 36 miesięcy płacenia niższych składek? Kto może skorzystać z tej ulgi składkowej?

Tylko do końca stycznia mają czas na zgłoszenie przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS plus” i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ale uwaga - te osoby prowadzące działalność gospodarczą, które korzystały z tej ulgi składkowej w 2023 roku a w 2024 roku nadal spełniają warunki - nie muszą zgłaszać się drugi raz.

Ulgi podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT. Ile zwrotu można otrzymać?

W rozliczeniu rocznym PIT rodziny z dziećmi oraz opiekunowie prawni wychowujący dzieci mają możliwość skorzystania z kilku ulg podatkowych. Jakie to ulgi? Ile zwrotu można uzyskać rozliczają PIT w 2024 roku?

REKLAMA

Dyrektywa NIS2 - kogo dotyczą nowe przepisy?

Dyrektywa NIS2 dotycząca cyberbezpieczeństwa, wejdzie w życie w październiku 2024 roku, obejmując szerszą niż dotychczas grupę organizacji. Wprowadzi także dotkliwe kary w wysokości nawet 10 mln euro lub 2% światowych obrotów dla podmiotów kluczowych, co sprawia, że powinny się nią zainteresować także zarządy objętych przepisami przedsiębiorstw.

Polskie przepisy, które ograniczają możliwość występowania o odsetki od nadpłaconych podatków są niezgodne z prawem UE. Wyrok TSUE

TSUE wydał wyrok potwierdzający, że polskie przepisy ograniczające prawo podatników do odsetek od nienależnie pobranych podatków są sprzeczne z prawem UE. Podatnik może żądać zwrotu nadpłaty wraz z odsetkami liczonymi od dnia pobrania do dnia zwrotu, a nie za krótszy okres, jak chciał tego fiskus (wyrok z 8 czerwca 2023 r., sprawa C-322/22).

"Inflacja" po raz kolejny ekonomicznym słowem roku

"Inflacja" po raz kolejny została wybrana ekonomicznym słowem roku 2023, kontynuując trend z 2022 roku - informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Jakie podatki płacą księża (duchowni) w Polsce w 2024 roku? Kwartalny ryczałt a niektórzy PIT

Księża (duchowni) w Polsce, którzy osiągają dochody, płacą podatki - duchowni mający przychody wyłącznie z tytuły pełnienia funkcji o charakterze duszpasterskim (proboszczowie, wikariusze) płacą podatek w formie kwartalnego ryczałtu – poinformował na konferencji prasowej w dniu 9 stycznia 2024 r. konsultor Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski.

Które przepisy podatkowe trzeba poprawić?

Poprawienie przepisów dotyczących m.in. poboru podatku u źródła, raportowania schematów podatkowych czy definicji zagranicznej jednostki kontrolowanej zaproponowali przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan. Jakie jeszcze przepisy podatkowe do poprawki?

Sprzedaż dla rolnika - czy trzeba wystawiać faktury w KSeF?

Czy rolnikom, którzy nie mają działalności, a są VAT-owcami, będziemy musieli wystawiać faktury w KSeF, czy nie?

Nowy obowiązek dla podatników CIT: tzw. JPK-CIT, czyli nowa wersja JPK-KR. Od kiedy?

Na podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) zostanie nałożony nowy obowiązek przesyłania ksiąg rachunkowych organom podatkowym w formie opartej o obecne JPK-KR (tzw. JPK-CIT). Opublikowany 29 listopada 2023 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia przewiduje nałożenie na podatników dodatkowych obowiązków w tym zakresie. Ministerstwo Finansów udostępniło również nową strukturę logiczną JPK-KR. W praktyce oznacza to, że organy podatkowe będą mogły jeszcze skuteczniej typować podmioty do kontroli. Podatnicy mają już niewiele czasu na to, by przygotować się do zmian.

Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

Prezes NBP A. Glapiński: inflacja spadnie niedługo poniżej 3% ale może zauważalnie wzrosnąć w II połowie 2024 roku. Coraz więcej złota w skarbcu NBP

Na konferencji prasowej 10 stycznia 2024 r. prezes NBP Adam Glapiński komentował najnowsze dane makroekonomiczne, wyjaśniał powody wczorajszej decyzji Rady Polityki pieniężnej i jednocześnie snuł prognozy dot. inflacji na kolejne miesiące.

Roczne rozliczenia podatkowe przez KRUS emerytów i rencistów

KRUS obliczy podatek dochodowy za rok 2023 od większości wypłaconych emerytur i rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

Tabela kursów średnich NBP z 10 stycznia 2024 roku - nr 007/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 10 stycznia 2024 roku - nr 007/A/NBP/2024. Jaki kurs euro, dolara, jena?

W jaki sposób zmienić formę opodatkowania? W jakim terminie?

Skala podatkowa, ryczałt czy liniowy? Jak zmienić formę opodatkowania w 2024 roku? W jakich terminach jest to możliwe?

Ministerstwo Finansów: nie prowadzimy prac nad przesunięciem terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF

W odpowiedzi na pytanie redakcji Biuletynu VAT, Wydział Prasowy Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów poinformował 9 stycznia 2024 r., że w chwili obecnej nie są prowadzone w MF prace nad przesunięciem terminu obowiązkowego KSeF.

Ministerstwo Finansów: nie prowadzimy prac nad przesunięciem terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF

W odpowiedzi na pytanie redakcji Biuletynu VAT, Wydział Prasowy Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów poinformował 9 stycznia 2024 r., że w chwili obecnej nie są prowadzone w MF prace nad przesunięciem terminu obowiązkowego KSeF.

Chorobowe finansowane przez ZUS nadzieją dla wielu pracodawców

Podczas ostatniego posiedzenia rządu ogłoszono plan wprowadzenia nowych przepisów, które umożliwią ZUS przejęcie odpowiedzialności za wypłatę świadczeń chorobowych już od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Ta istotna zmiana jest odpowiedzią na potrzeby pracodawców, szczególnie w kontekście rosnących kosztów najniższego wynagrodzenia. Przewiduje się, że dzięki nowym regulacjom pracodawcy będą mogli zaoszczędzić około 11 miliardów złotych rocznie, co stanowi znaczącą ulgę finansową. Dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego podkreśla wagę tej zmiany w obliczu aktualnych wyzwań gospodarczych.

Odliczenia podatkowe w działalności badawczo-rozwojowej. Dodatkowe kontrole fiskusa w tym zakresie to mit

Odliczenia związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej są dobrym sposobem na poprawę sytuacji ekonomicznej. Jednak część podatników nie wie o możliwości skorzystania z atrakcyjnych dla nich rozwiązań. Z kolei inni zupełnie niepotrzebnie obawiają się dodatkowych kontroli fiskusa. A zaznaczyć trzeba, że jeżeli już, to zazwyczaj są to jedynie drobne działania sprawdzające. Dzięki należycie przygotowanemu rozliczeniu, można sporo zyskać i spokojnie czekać na zwrot. Państwo sprzyja bowiem podejmowaniu innowacyjnych działań. Świadczą o tym wprowadzane preferencje – ulga B+R, na prototyp, na ekspansję czy ulga na robotyzację. Wkrótce też przekonamy się, jak nowy rząd będzie wspierał firmy w ww. zakresie i co ewentualnie się zmieni. Należy to obserwować z uwagą, bo zainteresowanie ulgami podatkowymi, szczególnie w obszarze innowacji będzie rosło. Warto więc wyprostować niektóre opinie, jakie krążą.

Jednak nie 3 miesiące, ale tylko 1 miesiąc "Wakacji od ZUS" dla JDG

Premier Donald Tusk ogłosił zmianę planów dotyczących "Wakacji od ZUS" dla jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), redukując okres zwolnienia ze składek z trzech do jednego miesiąca rocznie.

Składka zdrowotna 2024 - skala podatkowa i podatek liniowy

W 2024 roku składka zdrowotna dla przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej wynosi 9% dochodu z działalności gospodarczej, a dla tych opodatkowanych podatkiem liniowym - 4,9% dochodu. Minimalna składka zdrowotna nie może niższa niż 381,78 zł miesięcznie. A roczna składka zdrowotna to minimum 4581,36 zł.

Czy KSeF przewiduje procedurę samofakturowania?

Czy w KSeF przewidziana jest procedura samofakturowania?

Od kiedy można rozliczać PIT za 2023 rok?

Rok 2023 dobiegł końca, a wraz z nim zbliża się czas na coroczne rozliczenia podatkowe PIT. Od 15 lutego 2024 roku podatnicy będą mogli skorzystać z usługi e-Urzędu Skarbowego – Twój e-PIT, dostępnej na platformie podatki.gov.pl. Jest to ułatwienie przygotowane przez KAS dla osób, które chcą szybko i sprawnie dokonać rozliczenia podatkowego za rok 2023.

Od 2025 roku ZUS będzie płacił zasiłek chorobowy dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności [decyzja Rady Ministrów]

W dniu 9 stycznia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności, przedłożoną przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rada Ministrów: Wakacje od ZUS (tylko 1 miesiąc) na pewno w 2024 roku. Są już najważniejsze założenia

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman poinformował 4 stycznia 2024 r., że w kierowanym przez niego resorcie trwają prace nad projektem "wakacji od ZUS" (zwanych także jako "urlop dla przedsiębiorców") - chodzi o wakacje składkowe, czyli możliwość niepłacenia przez 3 miesiące składek na ZUS. Minister przekazał, że program ten na pewno będzie działał w 2025 roku ale nie można wykluczyć, że ruszy jeszcze w 2024 roku. W dniu 9 stycznia 2024 r. Rada Ministrów podjęła decyzję, że ów tzw. urlop dla przedsiębiorców zacznie obowiązywać jeszcze w 2024 roku. Ale Kancelaria Prezesa Rady Ministrów napisała w komunikacie tylko o 1 miesiącu niepłacenia składek ZUS. Ten 1 miesiąc potwierdził też premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzieniu Rady Ministrów.

Stopy procentowe NBP bez zmian od 9 stycznia. Co dalej ze stopami NBP w 2024 roku?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

10% podatek minimalny od stycznia 2024 roku. Ko zapłaci nową daninę?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce został wprowadzony 10% podatek minimalny dla podatników CIT, obejmujący spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne, komandytowe, komandytowo-akcyjne i niektóre spółki jawne. Podatek ten dotyczy firm mających siedzibę lub zarząd w Polsce oraz podatkowych grup kapitałowych, które w danym roku podatkowym poniosły straty lub osiągnęły niski stosunek dochodu do przychodu (poniżej 2%). Podatek minimalny będzie funkcjonować równolegle do klasycznego CIT, ale jego obliczanie uwzględnia inne zasady, z możliwością odliczeń. Nie dotyczy on podatników PIT, niektórych małych podatników CIT oraz firm w szczególnych sytuacjach finansowych. Pierwsze rozliczenia tego podatku przewiduje się w 2025 roku.

Estoński CIT to nie tylko opodatkowanie wypłaconych zysków

Estoński CIT pozwala na znaczące obniżenie zobowiązań podatkowych. Jest w szczególności dedykowany spółkom, które nastawione są na inwestowanie wypracowanych zysków w celu dalszego rozwoju. Należy jednak pamiętać, że nie ogranicza się on tylko do podatku od wypłaconej dywidendy. Przypadków wymagających zapłaty podatku jest więcej, a niektóre z nich mogą być mniej zrozumiałe, co w efekcie grozi ryzykiem niewypełnienia wszystkich obowiązków podatkowych.

Tabela kursów średnich NBP z 9 stycznia 2024 roku - nr 006/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 9 stycznia 2024 roku - nr 006/A/NBP/2024. Jakie zmiany w kursach walut?

Przepisy dotyczące pracy w okresie zimowym. Co należy się pracownikowi?

W obliczu zimowych mrozów, istotne jest zwrócenie uwagi na przepisy regulujące pracę przy niskich temperaturach. Co się należy pracownikowi w okresie zimowym?

Od kiedy podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, jakie skutki dla budżetu państwa i JST [Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku PIT z 30 000 zł do 60 000 zł mogłoby w 2024 roku spowodować zmniejszenie obciążeń podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych o ok. 48 mld zł. Taką informację przekazał pod koniec grudnia 2023 r. Jarosław Neneman Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Już na początku stycznia 2024 r. Jarosław Neneman w odpowiedzi na inną interpelację poselską potwierdził, że postulat podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł pozostaje aktualny. Choć nie wskazuje na razie żadnego terminu wprowadzenia tej wyższej kwoty wolnej.

Grupa VAT, czyli wspólne rozliczanie VAT przez kilku podatników

Wśród regulacji podatkowych jest niewiele takich, które byłyby oceniane pozytywnie przez doradców podatkowych oraz doktrynę. Do tych nielicznych wyjątków należą przepisy o grupach VAT, pozwalające na wspólne rozliczanie VAT przez kilku podatników.

Opłata od plastikowych jednorazówek (opakowań) – co z VAT? Jak wykazać na fakturze lub paragonie?

Za jednorazowe, plastikowe opakowania płacimy wszyscy od początku roku. Przepisy jednak nie zawierają jednoznacznej odpowiedzi, w jaki sposób opłata powinna zostać wykazana na fakturze lub paragonie.

Tabela kursów średnich NBP z 8 stycznia 2024 roku - nr 005/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 8 stycznia 2024 roku - nr 005/A/NBP/2024. Jakie mamy dzisiaj kursy walut? 

Fundacja rodzinna udziela licencji do oprogramowania podmiotowi powiązanemu – skutki podatkowe

Udzielenie przez fundację rodzinną odpłatnej licencji do oprogramowania komputerowego na rzecz podmiotu powiązanego stanowi dozwolony zakres działalności fundacji rodzinnej. Jednakże, jeżeli udzielenie owej licencji przez fundację rodzinną będzie służyło prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany to dochód z tego tytułu nie będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego i będzie opodatkowany zgodnie z ogólnymi zasadami podatku CIT.  Tak wynika z Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2023 roku.

Zmiany podatkowe 2024 - bezpłatne spotkanie online

Zmiany podatkowe 2024. Zapraszamy na bezpłatne spotkanie 16 stycznia 2024 roku, z cyklu kawa z INFORLEX. Wydanie EXTRA – weźmie udział dwóch cenionych ekspertów.

Rząd analizuje wprowadzenie "Wakacji od ZUS" dla przedsiębiorców

Rada Ministrów ma omówić na najbliższym posiedzeniu kierunek i harmonogram prac nad projektem ustawy wdrażającej tzw. urlop dla przedsiębiorców, znany jako "Wakacje od ZUS". Informacja na ten temat pojawiła się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), gdzie szczegółowo przedstawiono planowane działania.

MF potwierdza: plan podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł nadal aktualny

W odpowiedzi na interpelację poselską, wiceminister finansów Jarosław Neneman potwierdził, że postulat podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł pozostaje aktualny. Dodał, że jego realizacja będzie wymagała dokładnych analiz i będzie dostosowana do wyników audytu stanu finansów publicznych.

Co się dzieje gdy wysłana faktura do KSeF jest odrzucona?

Co się dzieje w przypadku gdy wysłana faktura do KSeF jest odrzucona, czy taką fakturę poprawiamy i wysyłamy ponownie? Czy fakturę, która została odrzucona w KSeF można anulować lub wystawić korektę?

Gdzie tkwi podstawowy błąd w koncepcji tzw. faktur ustrukturyzowanych i KSeF?

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest prosta i zna ją każdy, kto zajmuje się na co dzień fakturowaniem: w Krajowym Rejestrze eFaktur będą od 1 lipca 2024 r. zgromadzone miliony dokumentów, które obiektywnie nie będą fakturami potwierdzającymi realnie wykonane czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Będzie to więc kosztowny śmietnik, który będzie wyłącznie przysparzał bólu głowy zarówno władzy jak i milionom podatników – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

Opodatkowanie kryptowalut w Polsce – przychody, koszty, rozliczenia

Jakie transakcje związane z kryptowalutami są opodatkowane w Polsce? Co jest przychodem podatkowym, a co kosztem? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak trzeba rozliczyć podatek od kryptowalut?

Zmiany w podatkach 2024 - co nas czeka?

W 2024 roku czeka nas mniej zmian w prawie podatkowym w porównaniu z latami ubiegłymi. W lipcu zacznie obowiązywać Krajowy System e-Faktur (KSeF). Istotna będzie m.in. dyskusja składce zdrowotnej czy implementacja unijnej dyrektywy o tzw. globalnym minimalnym podatku od korporacji.

Zmiany dotyczące odpadów objętych zgłoszeniem do rejestru SENT od 12 stycznia 2024 r.

Już od 12 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające nową grupę towarów (odpadów) podlegającą monitorowaniu przewozu i obrotu (SENT).

Czy pomoc pieniężna od dzieci podlega opodatkowaniu?

Pomoc pieniężna jaką podatniczka otrzymywała od swoich dzieci nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn - tak uznał organ skarbowy. Jak dokładnie wyglądała sprawa, o tym w poniższym artykule.

Tabela kursów średnich NBP z 5 stycznia 2024 roku - nr 004/A/NBP/2024

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP na 5 stycznia 2024 roku - nr 004/A/NBP/2024. Jakie zmiany w kursach walut?

REKLAMA