REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty pracy i ich klasyfikacja

Koszty pracy to jeden z najbardziej istotnych czynników wyboru form zatrudnienia pracowników przez daną firmę. Ich udział w kosztach działalności jednostki stanowi bowiem znaczącą pozycję. Wysokość kosztów pracy zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Rozliczenie VAT importu towaru kupionego przez Internet

Import towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu VAT w Polsce niezależnie od tego, czy w państwie, z którego sprowadzane są towary, istnieje VAT. VAT z tytułu importu towarów jest rozliczany w sposób odmienny od obowiązującego przy innych czynnościach podlegających opodatkowaniu. W tym zakresie zasady odliczania są określone w przepisach art. 33–40 ustawy o VAT.

Liczba dni pracujących i wolnych w 2015 r.

Większość pracujących na pewno zastanawia się, ile dni będzie musiała przepracować w 2015 roku? Z wyliczeń wynika, że w nowym roku będziemy musieli spędzić w pracy 252 dni, czyli o 2 dni więcej niż w roku 2014.

Wynagrodzenia w krajach UE w 2015 r. będą rosnąć

Prognozy wynagrodzenia na rok 2015 dla krajów Unii Europejskiej są optymistyczne. W ocenie analityków z Europejskiej Komisji Gospodarczej przeciętne wynagrodzenie w Europie będzie ciągle wzrastać, chociaż ze zróżnicowaną dynamiką.

REKLAMA

Odwrócony VAT od komórek i laptopów od 1 kwietnia 2015 r.

Rozszerzenie na nowe grupy towarów stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia VAT zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, którym ma zająć się rząd. Mechanizmem odwróconego obciążenia zostaną objęte telefony komórkowe, laptopy, notebooki czy konsole do gier. Zmiany miałyby wejść w życie 1 kwietnia 2015 r.

Skrócenie terminu wydawania interpretacji podatkowych do 2 miesięcy

Ministerstwo Finansów przyjęło "Koncepcję rozwoju Krajowej Informacji Podatkowej". Jednym z głównych założeń proponowanych zmian jest skrócenie terminu wydawania interpretacji indywidualnych do 2 miesięcy (obecnie organy podatkowe mają na to 3 miesiące). Ministerstwo planuje także ujednolicenie wydawanych interpretacji podatkowych.

Dłuższy termin na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO)

Pakiet portowy, który wchodzi w życie od 1 stycznia 2015 r. w ramach tzw. czwartej transzy deregulacji, zakłada wydłużenie terminu dla przedsiębiorców na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO).

Opłaty związane z eksploatacją mieszkania nie są przychodem dla ryczałtowca

Organy podatkowe uznają za przychód podlegający opodatkowaniu tylko opłaty za najem, jakie najemca przekazuje wynajmującemu. Przychodem dla ryczałtowca nie będą więc koszty mediów czy czynszu na rzecz spółdzielni albo opłat za zarządzanie wspólnotą majątkową.

REKLAMA

Odsetki od lokat bankowych od 2015 roku przychodem z działalności gospodarczej

Od 1 stycznia 2015 r. przychodem z działalności gospodarczej będą odsetki od lokat terminowych, założonych przez przedsiębiorcę. To oznacza, że przedsiębiorcy wszelkie zyski z bankowych depozytów będą musieli wykazywać w rozliczeniach podatkowych – wynika z analizy Tax Care.

Większość Polaków nie chce wprowadzenia euro

Badania opinii publicznej wskazują na niewielki wzrost poparcia dla wprowadzenia euro w Polsce od maja 2013 r. Zwolennicy euro stanowią obecnie 32% badanych, podczas gdy jego przeciwnicy – 55%.

Sąd administracyjny będzie mógł nakazać zmianę decyzji

Sądy administracyjne będą mogły nakazywać urzędom zmianę zaskarżonej przez obywatela decyzji; dziś mogą tylko polecać urzędom ponowne zbadanie sprawy. Takie zmiany zakłada projekt reformy, która wkrótce trafi do drugiego czytania w Sejmie.

Akcyza od tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych wyrobów

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w świetle przepisów dyrektywy Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. UE L z 2011 r. Nr 176, str. 24) oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.) - skład i przeznaczenie tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych do niego wyrobów nie ma decydującego znaczenia przy ocenie czy wyroby te są tytoniem do palenia.

Opodatkowanie kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC) od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie nowe zasady opodatkowania kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC). Raje podatkowe staną się przez to mniej atrakcyjne.

LIABILITIES - zobowiązania

Odsetki ustawowe w wysokości 8% od 23 grudnia 2014 r.

Rada Ministrów obniżyła z dniem 23 grudnia 2014 r. wysokość odsetek ustawowych do 8% w stosunku rocznym. Wcześniej (od 15 grudnia 2008 r.) obowiązywała stawka 13%. Obecnie stawka odsetek ustawowych jest równa stawce odsetek od zaległości podatkowych, która od 9 października 2014 r. wynosi także 8% rocznie.

Księgowe ujęcie transakcji związanych ze świadectwami pochodzenia energii elektrycznej

W ostatnich latach zaobserwować można na polskim rynku co raz dynamiczniejszy rozwój energetyki odnawialnej. Jednym z charakterystycznych elementów tego rynku są funkcjonujące od 1 października 2005 roku, świadectwa pochodzenia energii wytworzonej w odnawialnych źródłach, czyli tak zwane świadectwa pochodzenia energii lub zielone certyfikaty. Są one wydawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie art. 9e Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku – Prawo energetyczne i stanowią podstawę otrzymania wynikających z nich praw majątkowych.

Nowe formularze CIT od 2015 roku

Rozporządzenie Ministra Finansów z 12 grudnia 2014 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wprowadza nowe wzory druków CIT na 2015 rok.

Zwolnienia w PIT - zmiany od 2015 roku

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają szereg zmian w zakresie zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiamy poniżej te zmiany.

Standaryzacja pism urzędowych

25 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze standaryzacją niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych, która wprowadza jednolite wzory wniosków (przygotowanych w formie dokumentów elektronicznych) w niektórych procedurach administracyjnych związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Zmiany dla płatników składek ZUS od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. wprowadzone zostają nowe ułatwienia dla płatników składek. Wynika to z wejścia w życie ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej1), której przepisy wprowadzają zmiany m. in. do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych2).

VAT na karty prepaid od 1 stycznia 2015 r.

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień w sprawie opodatkowania podatkiem VAT doładowań oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych (prepaid) w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2015 r.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 1 stycznia 2015 r.

Czwarta transza deregulacji gospodarki, która wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r., wprowadza m.in. instytucję Wiążącej Informacji Akcyzowej, która umożliwia uzyskanie wiążącej informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego.

Ranking najważniejszych zmian w prawie w 2014 r. – cz. III

Koniec roku to najlepszy czas na podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy pod kątem zmian w polskim prawie. W czterech kolejnych publikacjach przedstawimy Państwu ranking TOP 10 zmian w prawie w 2014 r. W rankingu tym znajdą się naszym zdaniem, najważniejsze nowelizacje dotychczas obowiązujących aktów prawnych oraz nowe akty prawne, które weszły w życie w mijającym roku. W poniższej publikacji zaprezentujemy kolejne akty prawne naszego rankingu.

Nowe zasady opodatkowania kontrolowanych spółek zagranicznych

Od dnia 1 stycznia 2015 r. zmieniają się zasady opodatkowania kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC). Czego dokładnie będą dotyczyły wprowadzone zmiany?

Pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji - wzór 2015

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów określające wzór pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wzór zawiadomienia o odwołaniu tego pełnomocnictwa.

Świąteczne życzenia: impresja na serio

Jak co rok składamy sobie życzenia świąteczne („gwiazdkowe” – w języku europejskiej poprawności) powtarzając na jednym oddechu banalne, często nic nie znaczące słowa. Szkoda, że tak się dzieje, bo właśnie wtedy warto powiedzieć wszystko, co należy rzec z tej okazji tym, których nie spotkamy przy świątecznym opłatku.

Zwrot VAT z innego kraju UE - wniosek 2015

1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Sponsoring i darowizna kosztem podatkowym firmy

Nawet tuż przed Świętami przedsiębiorca może obniżyć swój podatek. Wystarczy, że podpisze umowę sponsorignu albo dokona darowizny. Ale trzeba pamiętać, aby umowa sponsoringu była prawidłowo skonstruowana, oraz że wysokość odpisów od darowizny jest limitowana – przypomina Tax Care.

Jak przejść z podatkowej księgi na księgi rachunkowe

Podatkowa księga przychodów i rozchodów (dalej: pkpir) jest ewidencją prowadzoną dla celów podatku dochodowego. Zasadniczo wynika z niej jedynie wysokość przychodów i kosztów podatkowych. Natomiast księgi rachunkowe to „obraz” całego przedsiębiorstwa, z całym jego majątkiem i wszystkimi zobowiązaniami. Dlatego dla podatników, którzy z początkiem nowego roku mają obowiązek zaprowadzenia ksiąg rachunkowych lub chcą zrobić to dobrowolnie, przejście na „pełną księgowość” jest procesem dość skomplikowanym.

Użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r. - umowa

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy będą wyceniać wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych na podstawie pojemności pojazdu i liczby dni korzystania z niego w miesiącu przez zatrudnionych.

Oskładkowanie umów zlecenia na nowych zasadach w 2015 r. i w 2016 r.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązkiem ubezpieczeń społecznych zostaną objęci członkowie rad nadzorczych, bez względu na inne posiadane przez te osoby tytuły do ubezpieczeń społecznych. Natomiast od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązywać minimalna podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowych dla zleceniobiorców. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy systemowej.

GRANICA - mobilna aplikacja przygotowana przez Służbę Celną

Bezpłatna aplikacja „Granica" wdrożona przez Służbę Celną to kolejna innowacyjna usługa* dla osób przekraczających granicę. Aplikacja, przygotowana na urządzenia mobilne, udostępnia informacje o aktualnej sytuacji na polskich, drogowych przejściach granicznych. Pozwala uzyskać informacje o długości kolejki, średnim czasie oczekiwania na odprawę, prognozach zmiany tego czasu w najbliższych godzinach. Daje możliwość zaplanowania i wyboru najdogodniejszego przejścia granicznego.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

O konieczności konstruowania i stosowania motywacyjnych systemów wynagrodzeń wie każdy manager. Dobry system motywacyjny to nie tylko większe przywiązanie pracownika do firmy, ale i przewaga konkurencyjna nad innymi firmami w wyścigu po najlepszych pracowników. Jednakże przy budowaniu optymalnych systemów motywacyjnych, warto wziąć pod lupę strukturę potrzeb pracownika. Tylko tak możemy stworzyć optymalne narzędzia motywacyjne. Który zatem system wynagradzania jest lepszy dla firmy, a który dla pracowników – zespołowy czy indywidualny?

TANGIBLE ASSETS - aktywa materialne

Ranking najważniejszych zmian w prawie w 2014 r. – cz. II

Koniec roku to najlepszy czas na podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy pod kątem zmian w polskim prawie. W czterech kolejnych publikacjach przedstawimy Państwu ranking TOP 10 zmian w prawie w 2014 r. W rankingu tym znajdą się naszym zdaniem, najważniejsze nowelizacje dotychczas obowiązujących aktów prawnych oraz nowe akty prawne, które weszły w życie w mijającym roku. W poniższej publikacji zaprezentujemy kolejne dwa akty prawne naszego rankingu.

Należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w bilansie

Jak prawidłowo wyceniać należności nieściągalne, przedawnione i umorzone w prawie bilansowym i podatkowym?

Czas pracy kierowców - nowelizacja ustawy

Szykują się zmiany w regulacjach dotyczących czasu pracy kierowców. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował, że resort ma już przygotowaną nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem roku trafić ma do konsultacji społecznych.

Zamknięcie roku 2014 r. – rozwiązanie najczęstszych problemów

Zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje na dzień kończący dany rok obrotowy. Przed ich zamknięciem jednostka powinna przeprowadzić określone czynności, aby rzetelnie i jasno przedstawić sytuację majątkową i finansową oraz prawidłowo ustalić wynik finansowy.

Czy udział w firmowej wigilii trzeba opodatkować

Pracownicy, którzy biorą udział w firmowej wigilii nie uzyskują z tego tytułu przychodu, który należałoby doliczyć do ich podstawy opodatkowania.

Nowe zasady rozliczeń usług elektronicznych od 1 stycznia 2015 r. (VAT MOSS)

Od 1 stycznia 2015 r. według nowych zasad będą rozliczane usługi telekomunikacyje, nadawcze i elektroniczne. Zmiana dotyczy jednak tylko przypadków, gdy usługi te będą świadczone dla osób, które nie są podatnikami (czyli zasadniczo chodzi o osoby fizyczne). W takiej sytuacji polski podatnik będzie musiał się rozliczać w kraju, z którego pochodzi klient, chyba że wybierze specjalną procedurę rozliczeń (MOSS). Rejestracji można dokonywać już od 1 października 2014 r. Nowe zasady rozliczeń będą wymagały od świadczącego te usługi sprawdzenia, czy klient jest podatnikiem oraz gdzie ma siedzibę lub miejsca pobytu.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym instytucję tzw. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), która stanowi swoistą formę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dającą ochronę jej właścicielowi.

Nowe zasady oskładkowania zleceń w 2015 r. i w 2016 r.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązkiem ubezpieczeń społecznych zostaną objęci członkowie rad nadzorczych, bez względu na inne posiadane przez te osoby tytuły do ubezpieczeń społecznych. Natomiast od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązywać minimalna podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowych dla zleceniobiorców. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy systemowej.

Koszty uzyskania przychodów – ujęcie w księgach rachunkowych

Wydatki by mogły zostać uznane za podatkowe koszty uzyskania przychodów powinny być ewidencjonowane w księgach rachunkowych podmiotu zobowiązanego do prowadzenia pełnej rachunkowości, ale niekoniecznie muszą być ujmowane „jako koszt”. Tak uznają sądy administracyjne w opozycji do stanowiska organów podatkowych.

Czas pracy kierowców - będą nowe przepisy

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz poinformował w czwartek 18 grudnia 2014 r. sejmową komisję infrastruktury, że resort przygotował nowelizacje ustawy o czasie pracy kierowców, która jeszcze przed końcem 2014 roku trafić ma do konsultacji społecznych. Nowelizacja ta zakłada, że minister infrastruktury i rozwoju będzie w rozporządzeniu ustalał wysokość diet i ryczałtów za noclegi dla kierowców. Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w 2015 roku.

Realizacja prognozy dochodu z VAT-u na 2015 rok wymaga zaangażowania cudotwórcy

W budżecie państwa na 2015 rok przewidziano 10% wzrost dochodów z VAT, czyli do poziomu ponad 132 mld zł. Mimo koniecznego optymizmu co do skuteczności prowadzonej w naszym kraju polityki finansowej, byłby to sukces, który przekracza granice wyobraźni – twierdzi profesor Witold Modzelewski.

Ranking najważniejszych zmian w prawie w 2014 r. – cz. I

Koniec roku to najlepszy czas na podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy pod kątem zmian w polskim prawie. W czterech kolejnych publikacjach przedstawimy Państwu ranking TOP 10 zmian w prawie w 2014 r. W rankingu tym znajdą się naszym zdaniem, najważniejsze nowelizacje dotychczas obowiązujących aktów prawnych oraz nowe akty prawne, które weszły w życie w mijającym roku. W poniższej publikacji zaprezentujemy pierwsze dwa akty prawne naszego rankingu.

Nowe Prawo działalności gospodarczej w I połowie 2015 r.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński liczy na to, że Nowe Prawo działalności gospodarczej, zostanie uchwalone jeszcze w pierwszym półroczu 2015 roku. Nowe regulacje mają pomagać w prowadzeniu firmy i odciążać od nadmiernych kosztów administracyjnych, które obecnie tłumią przedsiębiorczość.

Świąteczne spotkania w firmach - jak traktują je pracownicy

Wiele firm podtrzymuje tradycję organizowania świątecznych spotkań. Jednak dla prawie 44 proc. pracowników takie spotkania nie mają wiele wspólnego z przyjemnością, a wręcz przeciwnie – stanowią obowiązek, który „trzeba” wypełnić. Mimo to ponad połowa pracowników uważa, że pracodawcy powinni podtrzymywać tradycję firmowych wigilii – takie wnioski płyną z badania portalu infoPraca.

Czy bony i talony podarunkowe korzystają ze zwolnienia z PIT

Bony i talony, które często wybierane są przez pracodawców na podarunki przed świętami, nie podlegają zwolnieniu podatkowemu. Natomiast wolne od podatku dochodowego są świadczenia pieniężne (np. w postaci kart przedpłaconych) do wysokości 380 zł, sfinansowane w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Urząd skarbowy zniszczył firmę, która ujawniła karuzelę VAT

Sprawa dotyczyła Centrum Handlowe Nexa. Spółka jeszcze w roku 2012 zatrudniała ponad 100 osób - obecnie natomiast znajduje się w stanie agonii po tym, jak właściciel firmy odkrył i ujawnił, że jego przedsiębiorstwo wykorzystywane było w procederze nazywanym karuzelą VAT.

REKLAMA