REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do założenia firmy wystarczy jeden wniosek

Do zarejestrowania firmy w gminie wystarczy wypełnić od 31 marca tylko jeden wniosek.

Które postanowienia mogą być zaskarżane w postępowaniu podatkowym

Organ podatkowy niewłaściwie wszczął w stosunku do mnie postępowanie, gdyż powinien to zrobić w stosunku do mojego ojca, który ma takie samo imię i nazwisko. Czy mogę zaskarżyć powyższe postanowienie?

Czy małoletnie dziecko może być stroną postępowania podatkowego

Moje 13 letnie dziecko nabyło spadek po swojej babci. Czy organ podatkowy będzie traktował ją już jako stronę, czy postępowanie będzie wszczęte po uzyskaniu przez nią pełnoletności?

W jaki sposób organ podatkowy może doręczać pisma

Otrzymałam wieczorem wezwanie do urzędu skarbowego, które wręczyła mi osoba podająca się za pracownika urzędu. Czy wezwanie zostało doręczone mi w sposób prawidłowy i czy w związku z tym muszę się stawić w urzędzie?

REKLAMA

Czy jest podatek przy wystąpieniu ze spółki cywilnej

Jestem przedsiębiorcą i od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą wraz ze wspólnikiem w formie spółki cywilnej. Ostatnio podjąłem decyzję o wystąpieniu ze spółki. W związku z tym mam pytanie, czy występując ze spółki będę musiał zapłacić PIT.

Czy jest podatek przy wystąpieniu ze spółki cywilnej - PIT-y 2008

Jestem przedsiębiorcą i od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą wraz ze wspólnikiem w formie spółki cywilnej. Ostatnio podjąłem decyzję o wystąpieniu ze spółki. W związku z tym mam pytanie, czy występując ze spółki będę musiał zapłacić PIT.

Jaki dzień uznać za datę wszczęcia postępowania podatkowego

Otrzymałem postanowienie o wszczęciu postępowania dnia 30 marca 2008 r. Na postanowieniu wpisana jest data 7 marca 2008 r. Który dzień należy uznać za datę wszczęcia postępowania?

Po co człowiekowi interpretacja podatkowa

Podatnicy zainteresowani zastosowaniem się do interpretacji wydanych na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, mogą skorzystać z interpretacji ogólnych lub indywidualnych. W przewodniku przedstawiamy zasady uzyskania interpretacji indywidualnej oraz korzyści, jakie ona daje podatnikowi.

REKLAMA

Zasady sporządzania sprawozdania Rb-WS

Sprawozdania Rb-WS sporządzają jednostki sektora finansów publicznych, zarówno podsektora rządowego, jak i samorządowego. Sprawozdanie to mają obowiązek sporządzić:

Niemcy i Francja zapowiadają walkę z rajami podatkowymi

Kanclerz Niemiec Anglea Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedzieli w czwartek zdecydowaną walkę przeciwko "rajom podatkowym".

Błąd w systemie Poltax nie opóźni zwrotu nadpłat

Błąd, który pojawił się w systemie Poltax wykorzystywanym w urzędach skarbowych, nie wpłynie na termin zwrotu nadpłat w PIT - zapewnia Ministerstwo Finansów.

Zasiłek dla bezrobotnych trzeba wpisać w PIT

Podatnik otrzymujący zasiłek dla bezrobotnych obowiązany jest wypełnić zeznanie roczne i wykazać w nim kwoty otrzymanych świadczeń.

Czy ściągnięcie bezpłatnego programu z internetu jest opodatkowane

Ściągam darmowe programy komputerowe z sieci. Mam ich całkiem sporo, wykorzystuje je również do pracy. Czy przypadkiem nie muszę zapłacić podatku z tego tytułu ?

Korekta kosztów z poprzednich miesięcy

Podczas analizy kont zauważono, że w miesiącach od września do października 2008 r. w spółce zawyżono koszty. Podatek został już zapłacony. Czy należy teraz skorygować zapisy w księgach rachunkowych i dopłacić podatek z odsetkami? Jeżeli tak, to czy pisać jakieś wyjaśnienie do urzędu skarbowego? A może należy to wyrównać dopiero w rozliczeniu rocznym?

Jak monitorować sytuację płatniczą kontrahenta w niepewnych czasach

Nasza firma nawiązała współpracę z kontrahentem, który w przeszłości miał spore problemy finansowe. Były one spowodowane głównie błędnymi decyzjami w obszarze zarządzania. O tej niefortunnej przeszłości dowiedzieliśmy się jednak już po podpisaniu umowy o współpracy. Teraz pozostaje nam więc jedynie śledzenie bieżącej sytuacji płatniczej kontrahenta.

Czy można zmienić uchwałę o przeznaczeniu zysku w spółce z o.o.

Uchwała o przeznaczeniu zysku może być zmieniona, choć istnieją poglądy kwestionujące taką możliwość. Taka zmiana powinna być zgłoszona do sądu rejestrowego. Odpowiedniej korekcie powinny podlegać inne dokumenty spółki, w tym w szczególności bilans. Jako alternatywne rozwiązanie powinni należy rozważyć wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za 2008 r.

UE: Nie będzie niższego VAT na ubranka dziecięce

Unia Europejska nie zgodziła się na stosowanie w Polsce obniżonej stawki VAT na ubranka dziecięce. Niższy VAT będzie utrzymany na gastronomię i budownictwo mieszkaniowe.

ZUS płaci więcej za dojazd

Osoby wzywane do ZUS otrzymują zwrot całych kosztów przejazdu.

Wszystkie hasła podatkowe od A do Z

Podatki od A do Z.

Księgowi zarobią już o 15 proc. mniej

Kandydaci do pracy w sektorze bankowości i finansów nie stawiają już wyśrubowanych żądań płacowych. Godzą się na pensje o 10-15 proc. niższe niż kilka miesięcy temu.

Wniesienie dopłat przez wspólników

Ze wstępnie sporządzonego sprawozdania finansowego wynika, że spółka poniesie dość pokaźną stratę. Wspólnicy chcą uchwalić obowiązek wniesienia dopłat na jej pokrycie. Jak należy zaksięgować te dopłaty - na kapitał zapasowy czy rezerwowy?

Co grozi za opóźnienie w dokonaniu przeglądu kasy rejstrującej

Prowadzę sklep z odzieżą sportową. Sprzedaż rejestruję na kasie fiskalnej. Ostatniego przeglądu technicznego kasy dokonałem 7 grudnia 2007 r. W jakim terminie powinienem zgłosić serwisowi wykonanie kolejnego obowiązkowego przeglądu technicznego kasy? Co grozi za ewentualne opóźnienie w dokonaniu tego przeglądu?

Czy praktyka w księgowości jest potrzebna, by przystąpić do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jedną z nich są warunki, jakie musi spełnić osoba chcąca przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy. Jakie to warunki?

KE: Polsce grozi Trybunał za obniżony VAT na pieluszki

Komisja Europejska (KE) poinformowała w środę, że jest gotowa wystąpić do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce i czterem innym krajom UE, które niezgodnie z prawem stosują obniżoną stawkę VAT na pieluszki dziecięce.

Ministerstwo Infrastruktury chce obniżyć stawkę podatku za najem

Ministerstwo Infrastruktury chce obniżyć stawkę podatku za wynajmowanie nieruchomości. Osoby, które z tego tytułu uzyskują przychody miałyby płacić ryczałt w wysokości 5 proc. - informuje "Gazeta Prawna".

Niedoręczona w terminie interpretacja potwierdza stanowisko podatnika

Jeżeli organ podatkowy nie doręczy skutecznie interpretacji wnioskodawcy przed upływem 3 miesięcznego terminu, traci kompetencje do jej wydania. W takiej sytuacji w obrocie prawnym pojawia się interpretacja uznająca stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w pełnym zakresie – wyrok WSA w Warszawie z 4 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1862/08).

Ulgi w spłacie podatku

Może się czasem zdarzyć, że nie będziemy w stanie zapłacić podatku, który „wyszedł” w rocznym zeznaniu czy złożonej deklaracji. Choroba, zalanie, niespodziewane wydatki – wszystko to może zachwiać naszymi finansami i uniemożliwić uregulowanie zobowiązań podatkowych. W takich sytuacjach warto spróbować wystąpić z wnioskiem o umorzenie zaległości, rozłożenie podatków na raty bądź odroczenie w czasie ich terminu zapłaty.

Zgoda na stałą obniżoną stawkę VAT w niektórych usługach

Po wielu miesiącach sporów ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się we wtorek ws. dopuszczenia na stałe, od 2010 r., stosowania przez kraje członkowskie obniżonej stawki VAT na niektóre "pracochłonne" usługi, w tym budownictwo oraz gastronomię.

TK: wspólnicy zlikwidowanej spółki mają prawo do zwrotu VAT

Wspólnicy zlikwidowanej spółki cywilnej mają prawo do zwrotu podatku VAT zapłaconego w czasie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Prokurator nie będzie ścigał ministra finansów

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko ministrowi finansów, który wstrzymał wypłatę nagród dla urzędników.

Umorzenie zaległości podatkowych z przyczyn niezależnych od podatnika

Organy podatkowe powinny wziąć pod uwagę sytuację majątkową i rodzinną podatnika. Umorzenie zaległości podatkowych będzie uzasadnione w przypadkach spowodowanych działaniem czynników, na które podatnik nie miał wpływu - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 29 października 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 263/08).

Od kiedy i w jakiej wysokości pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Pracownik zasłabł w pracy i został odwieziony do szpitala. My za ten dzień wypłaciliśmy mu wynagrodzenie tak jak za cały dzień pracy, mimo że od tego dnia miał zwolnienie lekarskie. Natomiast wynagrodzenie i zasiłek chorobowy wypłacaliśmy pracownikowi od następnego dnia zwolnienia lekarskiego przez 182 dni. Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe wypłaciliśmy pracownikowi do 31 grudnia 2008 r. Był to jednak 183. dzień ciągłego zwolnienia lekarskiego.

Nowe zasady przekazywania 1% w rozliczeniu za 2008 r.

W rozliczeniu za 2008 r. został utrzymany główny mechanizm przekazywania 1% podatku należnego za pośrednictwem naczelników urzędów skarbowych, to przepisy w tym zakresie ponownie uległy pewnej modyfikacji.

Szybkipit.pl ma pomóc podatnikom w rozliczeniu podatkowym

Ministerstwo Finansów uruchomiło w poniedziałek stronę internetową, która ma pomóc podatnikom rozliczyć się z fiskusem. Szybkipit.pl jest częścią rozpoczętej właśnie kampanii dotyczącej składania rocznych zeznań podatkowych.

ZUS przekazał matkom 1,7 mld zł zaległych składek

Prawie połowa matek przebywających na urlopach wychowawczych i macierzyńskich ma już wyjaśnione zaległości w ZUS. Ponad 630 tys. kobiet otrzymało składki za lata 1999 - 2001. ZUS powinien przekazywać zaległe składki powiększone o odsetki.

Przychody według prawa bilansowego i prawa podatkowego

Przy ustalaniu wyniku finansowego należy odpowiednio uporządkować zarówno koszty, jak i przychody. O ile dla celów rachunkowych należy się kierować zasadą współmierności kosztów i przychodów, o tyle podstawę opodatkowania należy ustalać, uwzględniając koszty i przychody podatkowe, które niekoniecznie są równe kosztom i przychodom rachunkowym.

KONTROLA PODATKOWA - nie daj się zaskoczyć i znaj swoje prawa

Kontrola podatkowa to coś co może spotkać każdego podatnika. Fiskus ma prawo skontrolować, czy prawidłowo płacimy podatki. Ale my też mamy swoje prawa podczas kontroli. Ważne byśmy je znali.

Kogo skontroluje skarbówka

Już kupując drogi sprzęt elektroniczny, luksusową biżuterię, ekskluzywne meble czy zagraniczną wycieczkę, możemy trafić pod lupę urzędników skarbowych - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

MF: niższe karne odsetki tylko dla zaległości po 1 stycznia br.

Wprowadzone przez ostatnią nowelizację Ordynacji podatkowej niższe odsetki karne dla podatników, którzy sami ujawnią zaległość podatkową, dotyczą tylko okresu od 1 stycznia br. - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w interpretacji podatkowej.

Jak rozliczać samochody służbowe udostępniane pracownikom do użytku prywatnego

Spółka nabyła kilka samochodów osobowych. Posłużą one wykonywaniu przez nią działalności jako samochody służbowe dla pracowników. Charakter pracy tych pracowników wymaga mobilności i częstych wyjazdów poza siedzibę spółki. Jednocześnie pracownicy ci wystąpili o zgodę na okresowe wykorzystanie samochodów także do celów prywatnych.

Jak instytucja kultury powinna ewidencjonować przychody z tytułu publikacji

Instytucja kultury działająca na podstawie statutu nadanego jej przez organizatora w ramach działalności statutowej prowadzi działalność wydawniczą. Wydaje różne publikacje, które przeznacza do sprzedaży. Ceny sprzedaży ustalane są po kosztach druku. Przychody za sprzedane publikacje powiększają przychody instytucji i są przeznaczane na działalność statutową.

1 proc. podatku - ponad 6 tys. podmiotów do wyboru

Ponad 6,3 tys. podmiotów mają do wyboru podatnicy, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Wspomóc w ten sposób można m.in. stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, a nawet ochotniczą straż pożarną.

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą) - PIT 2011

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą) - PIT 2009

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą) - PIT-y 2008

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś w 2008 r. dochody w kraju i za granicą.

Przykład rozliczenia indywidualnego na PIT-36 (dochody w kraju i za granicą)

Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.

Zmieni się układ sprawozdania finansowego

Zmiany wymogów prezentowania danych w sprawozdaniach finansowych będą wymagały dostosowania systemów księgowych.

Jak długo należy przechowywać dokumenty kasowe

Jak długo należy przechowywać dokumenty kasowe? Czy nadal trzeba je przechowywać przez 5 lat?

Jak ująć w księgach rachunkowych niedobór przedmiotu niskiej wartości

Firma stwierdziła niedobór wiertarki o wartości netto 400 zł. Kosztami został obciążony pracownik, który odpowiadał za ten sprzęt. W jaki sposób zaksięgować wpłatę od pracownika?

Które zmiany ustawy o rachunkowości wpływają na sprawozdanie finansowe za 2008 r.

W trakcie 2008 r. wprowadzono wiele zmian w ustawie o rachunkowości. Które z nich mają zastosowanie do sprawozdań finansowych za 2008 r.?

REKLAMA