REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak liczyć przedawnienie przy odpowiedzialności osoby trzeciej

Organ podatkowy wydał i doręczył decyzję w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej w 2004 roku. Wobec tego datą rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia jest koniec 2004 r. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej zobowiązanie z tytułu decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej przedawnia się po trzech latach od końca roku kalendarzowego, w którym została doręczona decyzja o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, tj. 31 grudnia 2007 r.

Kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi

Zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych przysługuje m.in. w sytuacji, gdy uchylone zostały skutki prawne zawartej umowy, czyli w przypadku nieważności względnej opodatkowanej czynności. Jakie są warunki zwrotu PCC?

Podatnicy łatwiej rozliczą VAT

Sejm uchwalił obszerną nowelizacją ustawy o VAT, która wprowadza przepisy mające na celu uproszczenie rozliczania podatku i zniesienie ograniczeń formalnoprawnych.

Posłowie nie chcą egzaminu przy certyfikacie księgowym

Obowiązek zdawania egzaminu dla osób mających trzyletnią praktykę w księgowości oraz określone wykształcenie może zostać zniesiony.

REKLAMA

Małżonkowie złożą wspólny PIT od zagranicznych zarobków

Komisja Finansów Publicznych przyjęła sprawozdanie podkomisji z prac nad nowelizacją ustawy o PIT zakładające wspólne rozliczenie zagranicznych dochodów małżonków.

Spadkobiercy zapłacą PIT od emerytury kapitałowej

Wypłacane przez OFE emerytury kapitałowe zostaną włączone do katalogu przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wydatki na nadzór zostaną kosztem

Rząd chce wprowadzić do przepisów ustawy o CIT definicję ubezpieczyciela i zmienić przepisy dotyczące kosztów podatkowych.

Ewidencja nadpłaconych składek ZUS

W kwietniu 2008 r. pracownik spółki przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Składki za kwiecień naliczono w prawidłowej wysokości. Przez pomyłkę odprowadzono jednak składki od jego wynagrodzenia za maj. Spółka złożyła deklarację korygującą za maj i wystąpiła do ZUS o zwrot nadpłaconych składek. Ponieważ spółka miała zaległości w opłacaniu składek, ZUS zwrócił tylko różnicę. W czerwcu spółka wypłaciła pracownikowi należną mu część nadpłaty z własnych środków. Jak wykazać te operacje w księgach?

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT z faktury RR, jeśli zapłata nastąpiła w gotówce

Zakupiłem u rolnika ryczałtowego towary. Jednak zapłaty dokonałem gotówką w momencie sprzedaży i odbioru towarów. W związku z tym mam wątpliwości, czy przysługuje mi prawo do odliczenia VAT z faktury RR. Czy muszę jeszcze spełnić dodatkowe warunki, czy najistotniejszy jest sposób zapłaty?

Wartości niematerialne w świetle MSR

Kiedy jednostka może zaliczyć składnik do wartości niematerialnych? Jak prawidłowo wycenić te składniki aktywów w momencie ich nabycia lub wytworzenia? Gdzie odnieść zwiększenie wartości, która nastąpiła wskutek przeszacowania?

Umowa zlecenia czy umowa o dzieło

Jednostka budżetowa chce zlecić osobie fizycznej, niebędącej pracownikiem jednostki, umycie okien. Czy na taką pracę może być zawarta umowa o dzieło, czy też powinna to być umowa zlecenia? W jakim paragrafie ująć wykonaną usługę?

Obciążenie pracownika za zawinione niedobory

W wyniku niedbałości naszego pracownika powstał niedobór w towarach handlowych. Obciążyliśmy nim winnego pracownika. Czy otrzymane odszkodowanie stanowi przychód firmy? Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna.

Indywidualne stawki amortyzacyjne

Czy indywidualne stawki można zastosować do składników będących w leasingu? Czy można zrezygnować ze stosowania indywidualnych stawek amortyzacji?

Podatek zapłacą zakłady energetyczne

Akcyza płacona będzie przez dystrybutorów, a nie, jak obecnie, przez producentów energii elektrycznej.

Zwrot wydatków za nocleg nie jest przychodem opodatkowanym PIT

Zwrócone pracownikowi odbywającemu zagraniczną podróż służbową wydatki za hotel na podstawie faktury, gdy przekraczają limit przysługujących diet, nie stanowią przychodu opodatkowanego PIT.

Sejm zliberalizował ulgę na złe długi w VAT

Sejm znowelizował w środę ustawę o VAT. Jedna z przyjętych poprawek ma ułatwić firmom skorzystanie z ulgi na złe długi, inna ma ograniczyć urzędom skarbowym możliwość zwracania różnicy podatku bez odsetek za zwłokę.

Unijne środki na założenie firmy zwolnione z podatku

Ministerstwo Finansów chce zwolnić z PIT środki unijne otrzymane przez podatników na założenie firmy. Zwolnienie ma obowiązywać dopiero od 2010 roku.

Z ulgi mieszkaniowej trudno będzie korzystać

Od 1 stycznia 2009 r. ulga meldunkowa w PIT będzie zastąpiona ulgą mieszkaniową. Aby uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości, podatnik będzie musiał wydać przychód w ciągu dwóch lat. Podatnikom będzie trudno skorzystać z nowej ulgi, bo będą musieli dokonywać skomplikowanych wyliczeń.

Po zamknięciu ksiąg trzeba przeprowadzić inwentaryzację

Spółki, które na 31 sierpnia zamknęły księgi rachunkowe i rozpoczęły prowadzenie księgi podatkowej, muszą przeprowadzić inwentaryzację. Jeżeli przeprowadzenie spisu z natury nie jest możliwe, inwentaryzacji dokonuje się drogą porównania danych z ksiąg.

Jak rozliczyć użyczenie członkowi rodziny składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą

Jestem właścicielką jednoosobowej firmy. Prowadzę księgi handlowe. Zatrudniam w księgowości 2 osoby. Mam też lokal, w którym mieści się hurtownia i biuro. Mój ojciec założył małą firmę handlową i prowadzi pkpir. Co musiałabym zrobić, aby użyczyć ojcu nieodpłatnie części lokalu, tj. pomieszczenia na dokumenty, i komputera? Jakie będą skutki podatkowe takiego działania?

Jak rozliczyć przekazanie samochodu osobowego pomiędzy firmami małżonków

Prowadzę księgowość małżonków, którzy prowadzą działalność gospodarczą osobno. W związku z ograniczeniem działalności gospodarczej mąż chce przekazać w drodze darowizny samochód osobowy do firmy żony. Pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Samochód ten należał do majątku męża i był do tej pory środkiem trwałym w jego firmie. Został już zamortyzowany. Jak ustalić jego wartość początkową przy wprowadzaniu tego samochodu do ewidencji żony? Czy można ten samochód amortyzować?

Data zapisu dowodu w księgach rachunkowych

W trakcie przeprowadzonej kontroli został postawiony zarzut nieumieszczania w księgach rachunkowych daty wprowadzenia dowodu księgowego oraz daty jego zapisu do ksiąg. Jakie daty powinny zostać umieszczone na pojedynczym dowodzie księgowym oraz w księgach rachunkowych, np. dzienniku dokumentów? Ustawa o rachunkowości mówi o dacie operacji, dacie dokumentu oraz dacie zapisu. Co oznaczają poszczególne daty? Dodam, że księgowość prowadzona jest z użyciem systemu komputerowego.

Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury

Nasza pracownica otrzymała fakturę od kontrahenta, wysłaną listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, a następnego dnia omyłkowo wrzuciła ją do niszczarki. Wystąpiliśmy do kontrahenta o wystawienie duplikatu faktury, lecz otrzymaliśmy go dopiero 4 miesiące później. Czy mam prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze kosztowej w miesiącu otrzymania duplikatu?

Promocja i marketing a koszty reprezentacji

Czy do kosztów można zaliczyć wydatki na przekąski i napoje? Czy ubranie z logo firmy dalej można zaliczyć do kosztów?

Obligacje warszawskie bez podatku

Minister finansów zwolni z podatku dochody z obligacji emitowanych w 2009 roku przez Warszawę - wynika z projektu rozporządzenia resortu finansów.

Częściowy zwrot oszczędności będzie opodatkowany

Podatnik, który wycofa część środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym, zapłaci zryczałtowany podatek dochodowy.

Budżet zarobi na reformie agencji rządowych

Środki agencji wykonawczych, w które ma zostać przekształconych osiem agencji rządowych, będą podlegały kontroli. Nowe agencje będą też wpłacały do budżetu nadwyżkę środków finansowych.

Darowizny kościelne - odliczenie podatkowe z limitem lub bez

Jeżeli wspieramy finansowo swoją parafię lub inne kościelne podmioty, możemy te darowizny odliczyć od swojego dochodu przed opodatkowaniem. Są dwie ulgi kościelne – jedna jest ograniczona do 6% dochodu, a druga nie ma żadnego limitu.

Jak klasyfikować i wyceniać zakup oraz sprzedaż akcji w księgach spółki z o.o.

Zarząd spółki podjął decyzję o przeznaczeniu wolnych środków na inwestycje finansowe. Akcje nowo powstałej spółki niepublicznej miałyby charakter inwestycji długoterminowej, natomiast akcje nabyte na giełdzie będą zbywane w razie nagłego zapotrzebowania na gotówkę lub wzrostu kursu. Jest to pierwszy tego typu zakup. Jak należy ujmować w księgach rachunkowych nabycie oraz sprzedaż akcji? Spółka nie stosuje MSR.

Po 10 latach nie trzeba zwracać ulgi budowlanej

Jeśli podatnik sprzeda nieruchomość z nieukończoną budową po upływie dziesięciu lat od jej nabycia, nie będzie musiał zwracać ulgi budowlanej, z której korzystał na tę nieruchomość.

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia

Pracownikowi jednostki przez pomyłkę wypłacono za wysokie wynagrodzenie za czerwiec 2008 r. (błąd systemu komputerowego naliczania płac). Co zrobić w takiej sytuacji, jak odzyskać te pieniądze, czy można dokonywać potrącenia z wynagrodzenia pracownika?

Nieprawidłowości w gospodarce finansowej jednostek sfery budżetowej

Kontrole przeprowadzane przez powołane w tym celu państwowe instytucje kontrolne dowodzą, że w gospodarowaniu środkami publicznymi występują różne nieprawidłowości. Znaczenie jednostkowych uchybień jest oczywiście bardzo zróżnicowane, ale rozpatrywane całościowo, mają znaczący wpływ na ocenę funkcjonowania procedur kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych.

Czy różnice kursowe są kosztem lub przychodem

Czy różnice kursowe powstałe w wyniku zastosowania różnych kursów walut wynikających z ustawy VAT i CIT stanowią koszt uzyskania przychodu lub przychód podatkowy?

Jak przeprowadzić inwentaryzację drogą potwierdzenia sald

Jednostki przeprowadzają inwentaryzację roczną na trzy sposoby (w zależności od tego, z jakim składnikiem aktywów lub pasywów mają do czynienia): drogą spisu z natury, potwierdzenia sald oraz porównania danych księgowych z odpowiednimi dokumentami.

Zmiany w rachunkowości nie zakończą kryzysu

Przywódcy największych gospodarek w Europie chcą zmian w rachunkowości banków. Wycena aktywów według wartości rynkowej powoduje destabilizację sektora bankowego. Według ekspertów kryzysowi winni są nieuczciwi ludzie, nie rachunkowość jako system.

Od 2009 roku na zgłoszenie spadku będzie sześć miesięcy

Termin na złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabycia spadku lub darowizny, od którego zależy zwolnienie z podatku najbliższej rodziny, zostanie wydłużony do sześciu miesięcy.

Cudzoziemiec będzie miał gdzie zaskarżyć interpretację podatkową...

Jeżeli jakiś podmiot nie będzie miał miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce, to obowiązywać będzie pierwotna regulacja w zakresie właściwości sądu.

Wydatki na odzież roboczą są kosztem

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież roboczą. Świadczenie nie podlega PIT. Wartość netto odzieży stanowi w księgach koszt operacyjny.

Import można rozliczyć w urzędzie innym niż polski

Jeśli procedura celna jest zakończona na terytorium innego państwa członkowskiego i tam towar dopuszczany jest do obrotu, import towarów jest dokonany w tym państwie.

Delegacje władz organizacji a koszty uzyskania przychodu

Czy wydatki na delegacje wypłacane członkom zarządu i komisji rewizyjnej, niebędącym pracownikami, stanowią dla stowarzyszenia koszt uzyskania przychodów?

Kiedy nastąpi utrata wartości aktywów

Wycena bilansowa aktywów i pasywów jest najważniejszą czynnością zamknięcia ksiąg rachunkowych. Oznacza to aktualizację ich wartości do realnej wysokości, tak aby sprawozdanie finansowe przedstawiało rzetelny obraz sytuacji finansowej i majątkowej jednostki. Wycena bilansowa, w tym ustalenie ewentualnej utraty wartości, należy chyba do najtrudniejszych zagadnień w rachunkowości.

Jak rozliczyć zakup mebli biurowych do wynajmowanego lokalu

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zakupiłam meble biurowe do lokalu wynajmowanego na działalność. Na fakturze jest napisane: meble biurowe - komplet-zestaw mebli biurowych. Cena 6355 zł + VAT. Na fakturze nie wyszczególniono, co wchodzi w skład zestawu, ale w praktyce jest to: biurko z szafką zintegrowaną, szafka z szufladami i zestaw szafek kuchennych. Jak powinnam rozliczyć ten zakup w kosztach? Czy powinnam amortyzować cały komplet przez 5 lat? A może, mimo że nie ma wyszczególnienia poszczególnych elementów zestawu na fakturze, to najpierw powinnam podzielić go na 3 części i ustalić wartość początkową każdej z nich, a dopiero potem amortyzować osobno każdą z tych części?

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika

Dokonując potrąceń z wynagrodzenia pracownika, pracodawcy mają często kłopoty z ustaleniem tzw. kwoty wolnej. Kodeks pracy nie rozstrzyga bowiem, jak postąpić w nietypowych sytuacjach. W jaki sposób prawidłowo dokonywać potrąceń?

Korzystna zmiana w orzecznictwie dotyczącym usług finansowych

Dla podmiotu świadczącego usługi pośrednictwa w zakresie wymiany walut podstawą opodatkowania jest kwota marży (tzw. spread) stanowiąca w tym wypadku postać wynagrodzenia za usługi.

Niższa opłata skarbowa za poświadczenie kopii

Opłata skarbowa od poświadczenia zgodności odpisu lub kopii dokonanego przez organy administracji rządowej lub samorządowej wyniesie 1 zł.

Więcej podatku Belki?

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które uniemożliwią unikanie tzw. podatku Belki przy wykupie krótkoterminowych polis na życie. Dziś takie ubezpieczenia pełnią faktycznie funkcję lokat bankowych - informuje "Rzeczpospolita".

Skargi trafią do wszystkich WSA

Od 11 października skargi na interpretacje indywidualne mogą rozpatrywać wszystkie WSA. Dotyczy to także spraw, które już wpłynęły do sądu w Warszawie, a nie mają terminu rozprawy. Rozpatrywanie spraw zróżnicuje orzecznictwo, co nie musi być korzystne dla podatników.

Skargi na interpretacje podatkowe mogą rozpatrywać wszystkie WSA

Od 11 października skargi na interpretacje podatkowe mogą rozpatrywać wszystkie WSA. Nowy przepis odnosi się również do spraw, które już wpłynęły do sądu w Warszawie, ale nie mają jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy.

Jak ustalić zmianę stanu produktów

Jak należy ustalać zmianę stanu produktów? Na czym polega zamknięcie kręgu kosztowego?

Umorzony podatek nie jest ani przychodem, ani kosztem

Umorzona kwota podatku od nieruchomości nie powinna stanowić przychodu ani kosztu uzyskania przychodów. Nie powinna być także ujmowana w rocznym zeznaniu podatkowym.

REKLAMA