REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fiskus sprawdzi zyski zagranicznych zakładów

Organy podatkowe mogą sprawdzać, czy dochody zagranicznych zakładów położonych w Polsce zostały określone zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Błędy w rozliczeniu dotacji mogą być kosztowne

Fiskus sprawdza rozliczenia otrzymanych przez podatników dotacji. Błędy mogą skutkować koniecznością zapłaty zaległości podatkowej. Korzystający z dopłat muszą zadbać o zgromadzenie solidnej dokumentacji.

Premier: rząd nie zamierza obecnie wprowadzić podatku katastralnego

Premier Jarosław Kaczyński powiedział w poniedziałek (25 czerwca), że podatek katastralny byłby obecnie przedwczesny i rząd nie zamierza go wprowadzać. Rząd chce natomiast zwrócić się do społeczeństwa o zgodę na zwiększenie podatków dla osób najzamożniejszych.

Nowelizacja ustawy o VAT

Sejmowa podkomisja rozpatrzy dziś ekspertyzy dotyczące zgodności z prawem UE poprawek do rządowej nowelizacji ustawy o VAT.

REKLAMA

O wysokości dopuszczalnego zadłużenia zadecyduje wskaźnik liczony oddzielnie dla każdej jednostki

Nowa ustawa o finansach publicznych zakłada wprowadzenie elastycznego wskaźnika zadłużenia w samorządach. Dzięki niemu każda jednostka będzie wiedziała, jak bardzo może się zadłużać.

Jak prawidłowo podwyższyć wartość początkową środka trwałego w związku z jego rozbudową

Jestem podatnikiem podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych. Do sierpnia 2006 r. była prowadzona rozbudowa zakładu. Wartość początkowa zakładu wpisana w ewidencji środków trwałych została wyliczona na podstawie faktur zakupu materiałów, robocizny pracowników i innych kosztów na podstawie dokumentów.

Kiedy zaksięgować koszty w metodzie kasowej, jeśli miesiąc wystawienia faktury jest inny niż otrzymania - problem

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Do końca 2006 r. pozostałe koszty (opłaty: za telefon, energię elektryczną, gaz, wodę, czynsz) księgowałam na podstawie wystawianych przeze mnie dowodów wewnętrznych. Podstawą ich wystawienia były faktury VAT od dostawców.

Kursy dla dorosłych są zwolnione z VAT

Udzielanie lekcji wyrównawczych, a także prowadzenie kursów w ośrodkach kształcenia dla dorosłych może być zwolnione z podatku od wartości dodanej.

REKLAMA

Jak wyliczyć 183 dni przebywania i pracy za granicą

Wyliczenie 183 dni przebywania za granicą jest jednym z warunków wyłączenia z opodatkowania za granicą dochodów osiąganych przez Polaka (rezydenta polskiego). Poniżej wskazujemy sposoby liczenia tych 183 dni, zawarte w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, których Polska jest stroną.

Jak płacić podatek od dochodów ze sprzedaży akcji i jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych

Uzyskane dochody z obrotu jednostkami funduszy inwestycyjnych podlegają zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu (19%), który pobiera i odprowadza płatnik (fundusz wypłacający należności). Dochodów tych nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach oraz o inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesionych w danym roku lub w latach poprzednich.

Czy udostępnianie środków trwałych podlega VAT

Przekazanie zleceniobiorcom oznaczonych środków (w celu realizacji usług wyłącznie na rzecz zlecającego) nie jest przekazaniem nieodpłatnym. W takich sytuacjach mamy do czynienia z umową świadczenia usług na rzecz firmy, połączoną z udostępnianiem do używania rzeczy niezbędnych do ich świadczenia - uważają organy podatkowe.

Fiskus wzbogaci się na nieruchomościach Polaków

Ekstrapodatek dla najbogatszych, o którym mówi premier Jarosław Kaczyński, to podatek katastralny - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".

Koszt zakupu określa akt notarialny

Podatnik kupujący używane mieszkanie od osoby fizycznej powinien przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji wynikającą z aktu notarialnego zakupu.

Były pracownik nie zawsze może wybrać ryczałt

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz byłych pracodawców, nie mogą korzystać z ryczałtu, jeżeli zakres przedmiotowy usług jest tożsamy z wynikającym ze stosunku pracy.

Propozycje premiera dotyczące podatków

Premier Jarosław Kaczyński zaproponował przeprowadzenie referendum, które miałoby pokazać, czy społeczeństwo jest za zwiększeniem podatków, by zaspokoić postulaty m.in. protestujących pielęgniarek.

Znaki skarbowe do końca 2008 roku

Znaki skarbowe będą obowiązywać do 31 grudnia 2008 r. Przewiduje to nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej, która trafi do podpisu prezydenta.

Kasa fiskalna i rejestrująca to jedno urządzenie

Resort finansów chce od 2008 roku wprowadzić kasy rejestrujące u lekarzy. Zdaniem ekspertów kasa fiskalna i kasa rejestrująca to jedno i to samo urządzenie. Kasy w gabinetach lekarskich nie wpłyną na ceny usług oraz zwolnienie z VAT.

Związki samorządowe muszą stosować nowe przepisy

W najnowszej wersji projektu ustawy o finansach publicznych Ministerstwo Finansów jasno określiło, że przyszły akt prawny muszą stosować również związki samorządowe.

Jak ująć w księgach rachunkowych uproszczone zaliczki na podatek dochodowy

W 2007 r. wpłacam zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej, w wysokości 1/12 podatku należnego za 2006 r. Wpłacone zaliczki odnoszę na konto „Podatek dochodowy”. Na koniec roku zaksięguję podatek wynikający z deklaracji rocznej CIT-8. Czy robię to poprawnie?

Diety związkowców są opodatkowane

Pełnienie obowiązków w związku zawodowym nie posiada znamion obowiązków społecznych czy obywatelskich. Diety wypłacane za ich pełnienie nie mogą więc korzystać ze zwolnienia z podatku.

Jak rozliczyć naprawę towarów za granicą

Spółka prowadząca działalność gospodarczą na terenie Polski zleca naprawę składników ruchomego majątku rzeczowego usługodawcy mającemu swoją siedzibę w Niemczech.

Jak opodatkować VAT usługi kateringowe

Usługi kateringowe do końca 2007 roku podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc., stawką podatku od towarów i usług. Natomiast towary sprzedawane w stanie nieprzetworzonym opodatkowane są stawką właściwą dla danego towaru.

Jak przebiega egzekucja zaległego podatku

Niezapłacenie podatku w terminie powoduje powstanie zaległości podatkowej. Brak zapłaty zaległego podatku w sposób dobrowolny skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego, które ma doprowadzić do zapłaty zaległości wraz z odsetkami. Dodatkowo opornego podatnika obciążają koszty egzekucyjne.

Wątpliwości trzeba rozstrzygać na korzyść podatnika

Uposażenia żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju powinny być zwolnione z podatku. Wątpliwości związane z interpretacją przepisów należało rozstrzygnąć na korzyść podatników.

Nie boimy się konkurencji

Księgowi nie są w stanie zagrozić doradcom podatkowym. Ich praca się uzupełnia. Teraz konieczna jest poprawa wizerunku zawodu oraz zmiany w działaniu i organizacji korporacji.

Wypłata środków z OFE nie zawsze jest opodatkowana

Wypłata środków z OFE w przypadku śmierci członka funduszu podlega PIT. Nie dotyczy to wypłaty transferowej środków na rzecz małżonka zmarłego.

Za brak rozliczenia najmu grozi sankcja

Wynajmując mieszkanie, nawet znajomym, podatnik powinien rozliczyć się z fiskusem. Jeśli tego nie zrobi, może okazać się, że organy podatkowe zażądają od niego zapłaty 75-proc. podatku.

Wydatki na materiały z logo powinny być kosztem

Od decyzji fiskusa zależy, czy kosztem będą wydatki na materiały z logo firmy. Jedne urzędy gadżety z logo traktują jako reprezentację, inne jako reklamę. Jeśli nie powstanie jednolite stanowisko, spory z urzędami będą się nasilać.

Dziś poznamy uzasadnienie

Dziś mija termin publikacji pisemnego uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie doradców podatkowych.

Organy samorządowe nadal będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników

Mimo że od 1 lipca 2007 r. wydawaniem interpretacji podatkowych będzie zajmował się minister finansów, nadal będą to również robić wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta albo marszałek województwa.

Jak zaksięgować samochód sprowadzony z Niemiec

Sprowadziłam z Niemiec używany samochód, który przeznaczony jest do dalszej sprzedaży. Został on kupiony od obywatela Niemiec na umowę kupna-sprzedaży. Jak należy ująć w księgach rachunkowych zakup takiego auta?

Jak ewidencjonować kapitał własny

Jeżeli udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością obejmowane są po cenie wyższej od ich wartości nominalnej, nadwyżkę ewidencjonuje się na koncie „Kapitał zapasowy”.

Przyspieszony zwrot różnicy podatku

Czy można złożyć wniosek o przyspieszony zwrot różnicy podatku w kwocie mniejszej niż wynikająca z deklaracji VAT-7, tzn. wniosek obejmowałby różnicę odpowiadającą części zapłaconych faktur? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 stycznia 2007 r., sygn. 1401/PV-I/4407/14-140/06/JM

Jak ustalić wysokość kosztów dla wykonawcy utworów muzycznych własnych i cudzych

Zatrudniamy osobę, która zajmuje się prowadzeniem orkiestry. Na wykonaną pracę jest podpisana umowa o dzieło. Osoba ta opracowuje utwory już istniejące, bywa też, że tworzy własne. Czy z taką osobą może być podpisana umowa o dzieło, czy też w przypadku opracowywania obcych utworów powinniśmy podpisać z nią umowę zlecenia? Czy możemy stosować 50-proc. koszty uzyskania?

Jakie zmiany przewiduje projekt ustawy o akcyzie

Projekt z 25 maja 2007 r. nowej ustawy o podatku akcyzowym został opracowany w związku z koniecznością harmonizacji polskich regulacji z przepisami wspólnotowymi poprzez wdrożenie nowych rozwiązań wynikających z Dyrektywy Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych, dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.

Z karty można zrezygnować

Podatnik ma prawo zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej. Może to zrobić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku.

Decyduje moment otrzymania zaliczki

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, np. zaliczkę, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Kasy fiskalne dla rzemieślników?

Związek Rzemiosła Polskiego zgłosił zastrzeżenia do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych. ZRP postuluje o sprecyzowanie, czy zgodnie z projektem rozporządzenia obowiązek używania kas fiskalnych obowiązywać będzie właścicieli warsztatów, dokonujących napraw samochodów wraz z montażem części i akcesoriów samochodowych.

Auta z kratką, czyli kosztowny błąd fiskusa?

Ponad 200 tys. właścicieli aut z kratką prawdopodobnie odzyska zapłacony VAT za benzynę. Błąd urzędników sprzed trzech lat może kosztować podatników kilkaset milionów złotych.

Nowe upoważnienia dla kontrolerów

Od dzisiaj obowiązuje nowy wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej wprowadzony przez ministra finansów rozporządzeniem z 24 maja 2007 r. Wzór stanowi załącznik do rozporządzenia (Dz.U. nr 101, poz. 677).

Kupując nieruchomość, warto zadbać o dokumentację

Głównym obszarem kontroli organów podatkowych w zakresie kupna nieruchomości jest cena takiej transakcji oraz źródło jej finansowania. Dlatego warto zbierać dokumentację potwierdzającą racje kupującego.

Będzie mniej czasu na sporządzenie raportów

Skrócenie terminu sporządzenia sprawozdania utrudni przygotowywanie pełnej informacji dla inwestorów. Ministerstwo Finansów powinno rozważyć możliwość zniesienia części wymogów sprawozdawczych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zniesienie obowiązku sporządzania kwartalnych raportów jednostkowych.

Jak ująć w księgach rachunkowych umowę cesji leasingu

W kwietniu tego roku nasza spółka z o.o. przejęła od innej spółki umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego. W maju planujemy przejęcie kolejnej umowy - tym razem dotyczącej leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Jak poprawnie zaewidencjonować takie przejęcie?

Kto najlepiej doradza w podatkach

Najlepszą firmą doradztwa podatkowego jest spółka Deloitte, natomiast firmą rozwijającą się najbardziej dynamicznie - MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Tak wynika z rankingu polskiego doradztwa podatkowego "Rzeczpospolitej".

Zmienią się zasady ewidencji wartości firmy

Od 2009 roku w bilansie wykazywana będzie całkowita wartość przejętego przedsiębiorstwa, a nie nabyta jego część.

Odsetki dyskontowe były kosztem działalności

Koszty dyskonta weksli w postaci odsetek dyskontowych i prowizji bankowych mogły być zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodu.

Kosztami są wydatki brutto

Remontując mieszkanie, podatnik musi przyjąć jako koszt uzyskania przychodu wartość faktur brutto zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych i faktur brutto robocizny z tytułu prac remontowych. - Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 16 maja 2007 r. (nr IIUSpbIA/1/415-38/30c/23/07/BB)

Jaką stawką są opodatkowane bezpłatne usługi wstępu na programy artystyczne oraz koncerty

Według jakiej stawki należy opodatkować świadczone przez Dom Kultury usługi polegające na organizacji programów artystycznych oraz koncertów kapel i orkiestr, gdy za wstęp na nie nie są pobierane żadne opłaty?

Ewidencja otrzymanej darowizny w organizacjach non profit

Ewidencja otrzymania darowizn w księgach spółek handlowych została dokładnie uregulowana. Natomiast ewidencje darowizn oraz dotacji dla organizacji non profit, stanowiących przychód statutowy, a w szczególności darowizn niepieniężnych, mogą budzić pewne wątpliwości.

Przychód powinien ustalić podatnik

Zawarcie umowy użyczenia nieruchomości zamiast np. umowy najmu nie chroni użyczającego przed koniecznością rozliczenia się z fiskusem.

REKLAMA