REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga nie tylko na polskie mieszkania

Likwidacja zwolnienia z PIT środków ze sprzedaży mieszkań, gdy podatnik oświadczy, że przeznaczy je na inne cele mieszkaniowe w Polsce, pozwoli uniknąć zarzutów o niezgodności tych regulacji z prawem unijnym.

Termin egzaminu na doradcę

Zgodnie z decyzją przewodniczącego Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego egzaminy pisemne na doradcę podatkowego odbędą się 6 i 7 grudnia.

Sądy mogą kontrolować interpretacje

Sądy administracyjne mogą sprawować kontrolę merytoryczną nad orzeczeniami dotyczącymi wiążących interpretacji podatkowych - stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Na ryczałcie zostaną tylko nieliczni podatnicy

Z 250 tys. do 150 tys. euro zmaleje od 2008 roku limit wysokości przychodów dla ryczałtowców. Przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu będą dzielić swoje firmy na mniejsze lub je likwidować. Zamiast wzrostu dochodów budżetowych, zwiększy się jedynie szara strefa

REKLAMA

Kiedy można ubiegać się o przyspieszony zwrot VAT

Podatnicy VAT mogą na umotywowany wniosek ubiegać się o przyspieszony zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 lub 60 dni.

Jak ewidencjonujemy bony towarowe

Przy zakupie towarów firma otrzymała bon o wartości 200 zł, który wykorzystała płacąc za dostawę o 200 zł mniej. Jak to zaksięgować? Czy jest to przychód dla spółki?

O opodatkowaniu decyduje miejsce zamieszkania

Czy istnieje obowiązek podatkowy w Polsce, przy stałym zamieszkaniu w Wielkiej Brytanii? - Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 września 2006 r. (nr PB I-3/4117/IN-53/US/2006/Ach)

Wysokość marży ma wpływ na podstawę opodatkowania

Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

REKLAMA

Polacy rozliczą się korzystniej

Sejm zgodził się w piątek na ratyfikację nowej polsko-brytyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podatki nie będą niższe

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy nie odczują różnicy mimo podwyższenia progów podatkowych. Nie będzie niższych składek na ubezpieczenia, za to pojawią się nowe ulgi.

Termin złożenia planu audytu

31 października mija termin złożenia rocznych planów audytu na 2007 rok w sektorze finansów publicznych.

Kiedy można odliczyć VAT z faktur za media

Nasz ZOZ jest podatnikiem VAT. Podatek naliczony rozliczamy według struktury sprzedaży. Kiedy możemy odliczać VAT z faktur za energię, telefony itp.? Czy ma tu znaczenie termin faktycznej płatności?

Interpretacje w Trybunale

Dziś Trybunał Konstytucyjny zajmie się przepisami Ordynacji podatkowej dotyczącymi wiążących interpretacji prawa podatkowego. Pytanie prawne skierował do Trybunału Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sejm znowelizował CIT

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych uchwalono w piątek. Wbrew początkowym planom rządu utrzymana zostanie ulga związana z darowiznami dla organizacji pożytku publicznego.

Trzeba podpisać umowę, żeby odliczać odsetki

Przepisy nie określają precyzyjnie, kiedy podatnik nabywa prawo do ulgi odsetkowej. Nieprecyzyjne przepisy fiskus będzie mógł wykorzystać przeciwko podatnikom. Kredyt udzielony do końca 2006 roku gwarantuje odliczanie ulgi mieszkaniowej w przyszłości.

Sprawozdania banków co kwartał

Banki sporządzające sprawozdania o należnościach skarbu państwa z tytułu udzielonych poręczeń spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych będą je musiały przekazywać Ministerstwu Finansów co kwartał.

Wiążące interpretacje wyda minister

Pełnomocnicy podatnika będą mogli podpisywać jego deklaracje. Interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów. Nie będzie natomiast instytucji sprawdzonego podatnika.

Sprawozdania w zakresie operacji finansowych

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 26 czerwca 2006 r. określiło rodzaje, formy, terminy i sposoby sporządzania sprawozdań przez jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną, z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego oraz ZUS i KRUS w zakresie operacji finansowych dotyczących należności, państwowego długu publicznego, poręczeń i gwarancji oraz odbiorców sprawozdań.

Jak zaksięgować korektę faktury zwiększającą sprzedaż

Jak prawidłowo należy zaewidencjonować w pkpir korektę faktury VAT zwiększającą sprzedaż? Jak rozliczyć podatek dochodowy i VAT?

Gdzie opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz kontrahenta z Niemiec

Nasza spółka świadczy usługi księgowe na rzecz firmy mającej siedzibę na terenie Niemiec. Firma ta nie ma siedziby ani miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Jest zarejestrowana w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług z tytułu usług transportowych i ma NIP. Jaką stawką należy opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz firmy mającej siedzibę na terenie Niemiec? - Pismo z 17 lipca 2006 r. nr PP/443-92-1/06

Świadczenie usług przewozu osób przez Austrię - wyrok ETS

Usługi transportu osób są opodatkowane w miejscu wykonywania, z uwzględnieniem pokonanych kilometrów. Dlatego każdy podatnik, który wykonuje przewóz osób przez różne kraje UE, jest zobowiązany w każdym z tych krajów rozliczyć VAT.

Jak rozliczyć VAT od zakupu wewnątrzwspólnotowego

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nastąpiła harmonizacja przepisów podatku od towarów i usług oparta na regulacjach VI Dyrektywy. Pojawiły się nowe zasady rozliczania VAT przy handlu pomiędzy podmiotami z krajów Wspólnoty. Wewnątrzwspólnotowy zakup oraz dostawa towarów charakteryzują się odmiennymi zasadami rozliczania VAT w porównaniu z dostawą krajową.

Termin egzaminu na doradcę

Egzaminy pisemne na doradcę podatkowego odbędą się 6 i 7 grudnia. Osoby, które chcą w nim wziąć udział, muszą złożyć dokumenty nie później niż na 30 dni przed datą egzaminu, czyli 6 listopada.

Wzory uchwały budżetowej

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła wzór projektu uchwały budżetowej na 2007 rok wraz z załącznikami dla gmin, powiatów, województw i miast na prawach powiatów.

Czy od pożyczki udzielonej podmiotowi wspólnotowemu należy zapłacić pcc

Nasza spółka zamierza udzielić pożyczki podmiotowi zagranicznemu (UE), który jest jednocześnie podmiotem powiązanym (spółka matka). Czy taka transakcja jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Nie będzie postulowanych ulg podatkowych

Nie będzie ulgi na zakup leków przez emerytów ani wyższych kosztów dla pracowników zatrudnianych po raz pierwszy. Posłowie nie zgodzili się na te zmiany.

Nielegalne biura kuszą niską ceną

Biura rachunkowe nieposiadające uprawnień psują rynek usług księgowych. Grzywna za brak uprawnień nie odstrasza od prowadzenia nielegalnej działalności. Za błędy popełnione przez biura płacą klienci korzystający z ich usług.

Jak amortyzować kupione przez przedsiębiorstwo znaki towarowe

Kupione przez przedsiębiorców znaki towarowe podlegają amortyzacji pod warunkiem uwzględnienia przewidywanego okresu użytkowania znaków.

Posłowie rezygnują z regulacji dotyczących sprawdzonego podatnika

Instytucja sprawdzonego podatnika została wykreślona z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Podatek ekologiczny w Sejmie

Sejmowa Podkomisja Nadzwyczajna ds. podatku od samochodów zobowiązała wczoraj ministra finansów do przedstawienia analizy dotyczącej stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie rządowego projektu ustawy oraz podatków samochodowych stosowanych w innych krajach UE

Czy należy uiszczać opłatę skarbową od poświadczeń kopii faktur

Poświadczenia za zgodność z oryginałem kopii faktur VAT będących załącznikami do wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego pozostają poza zakresem przedmiotowym ustawy o opłacie skarbowej. - Pismo z 15 września 2006 r. nr PL-835-96/BG/06/254

Jak ująć w księgach otrzymany zadatek oraz zapłaconą prowizję

W sierpniu zawarliśmy umowę przedwstępną na sprzedaż nieruchomości i otrzymaliśmy zadatek. Korzystaliśmy z usług pośrednika. Umowa notarialna zostanie zawarta w styczniu przyszłego roku. Jak prawidłowo zaksięgować zadatek oraz prowizję zapłaconą pośrednikowi?

Bez korzyści ze stawki liniowej

IMF (Międzynarodowy Fundusz Monetarny) opublikował raport dotyczący konsekwencji wprowadzenia podatku liniowego. Według autorów raportu podatek ten nie przyczynia się do wzrostu tempa rozwoju gospodarczego i zwiększenia wpływów podatkowych.

Drugie czytanie Ordynacji

W Sejmie powinno dziś odbyć się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Dopłaty bez podatku

Od dziś obowiązują przepisy, które wprowadzają zwolnienie od podatku dochodowego dopłat otrzymanych do oprocentowania kredytów preferencyjnych.

Czy wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracownika wykonawcy stanowią koszty podatkowe

Zakład budżetowy przeprowadził remont kanalizacji sanitarnej. Zgrzewanie rur zlecił firmie X. Zgodnie z umową zakład poniósł koszty zakwaterowania i wyżywienia pracownika firmy X. Czy wydatki na ten cel będą stanowić w zakładzie koszty uzyskania przychodów?

Nowy podatek zastąpi akcyzę od aut

Dziś podkomisja zajmie się podatkiem od samochodów. Nowe przepisy mają zastąpić kontrowersyjną akcyzę. Przyszły podatek może być niespójny z prawem UE.

Amortyzacja i ustalanie różnic kursowych do zmiany

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o CIT, przewidującego m.in. zmiany w ustalaniu różnic kursowych.

Posłowie zaproponowali wprowadzenie nowych preferencji dla podatników

Podczas drugiego czytania nowelizacji ustawy o PIT, które odbyło się wczoraj w Sejmie, zgłoszono kolejne poprawki. Oznacza to, że projektem znów będzie musiała zająć się komisja.

Zaniechanie poboru podatku

Dzisiaj zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra finansów z dnia 27 września 2006 r. Minister finansów zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych

Jak ewidencjonować zakup usługi gastronomicznej

Z okazji jubileuszu firmy zorganizowaliśmy przyjęcie dla pracowników i kontrahentów. W związku z tym zamówiliśmy kompleksową usługę gastronomiczną. Jak prawidłowo zaksięgować jej zakup? Czy jest ona kosztem reprezentacji w wartości netto? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną?

Czy fiskus może żądać dostępu do e-faktur

Podatnik zobowiązany jest na żądanie organów podatkowych zapewnić dostęp on-line do archiwum faktur VAT wysyłanych i otrzymywanych elektronicznie. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 października 2006 r., nr IPB_1/4407-0002/06/I

Jak zaksięgować inwestycje w nieruchomości

Nieruchomości, z wynajęcia których jednostka czerpie korzyści finansowe, w przypadku gdy nie są wykorzystywane w jej działalności, traktuje się jak inwestycje.

Komisanci mają prawo odliczać akcyzę zapłaconą przez komitenta

Urzędy celne słusznie pobierają od komisantów akcyzę od sprzedaży samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją. Nie powinny jednak kwestionować prawa do obniżenia akcyzy o kwotę zapłaconą na wcześniejszym etapie obrotu.

Firmy mogą płacić niższe podatki

Działania zmierzające do obniżenia obciążeń podatkowych przedsiębiorcy powinni podejmować już na etapie wyboru formy prowadzenia działalności.

Kiedy rozliczyć koszty zastępstwa procesowego

W jakim miesiącu zaliczyć do kosztów wydatki na zastępstwo procesowe? Z datą wyroku czy z datą ich poniesienia? Prowadzę pkpir i rozliczam się metodą memoriałową.

Zmiany w Ordynacji Podatkowej

Rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przewiduje zmiany w wydawaniu wiążących interpretacji podatkowych. Proponuje się, żeby tylko minister finansów mógł wydać takie interpretacje.

Zysk powinny pomniejszać wszystkie spółki

Przepisy dotyczące możliwości odliczania części dywidendy wypłacanej wyłącznie przez spółkę niemiecką są niezgodne z prawem unijnym - stwierdził rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Księgowi zabiegają o własną korporację

Zawód księgowego może się wkrótce zmienić. Nowe przepisy nie wpłyną na jakość sprawozdań. Są obawy, że powstanie kolejny zamknięty zawód.

Nowe opłaty za wpis są za wysokie

Podatnicy będą musieli zapłacić 75 zł za uzyskanie interpretacji podatkowej i 250 zł za wpis do rejestru sprawdzonych podatników - zakłada projekt zmian w Ordynacji podatkowej.

REKLAMA