REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aktualizacja systemu dla sprawozdań

Dostępna jest już aktualizacja systemu BeSTi@ umożliwiająca sporządzenie sprawozdań za II kwartał 2006 r. zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie sprawozdawczości budżetowej - poinformowały regionalne izby obrachunkowe.

Usługowe prowadzenie ksiąg

Dziś wchodzi w życie zmienione rozporządzenie ministra finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 122, poz. 846). Według nowych przepisów, certyfikat księgowy może zostać wydany osobom fizycznym,

Wydatki powinny być limitowane

Stan finansów publicznych w Polsce można poprawić, wprowadzając kilkuletnie limity dotyczące wydatków i deficytu budżetowego - uważają eksperci.

Czy podatek niesłusznie naliczony przez unijnego dostawcę zwiększa podstawę opodatkowania w WNT

Firma niemiecka, która jest naszym dostawcą i posiada NIP unijny, wystawiła nam fakturę w języku niemieckim i w euro. Faktura opiewa na wartość brutto 6100 euro. W tym netto 5000 euro i 22% VAT, tj. 1100 euro. Czy faktura ta została wystawiona prawidłowo? Jaką wartość należałoby przelać za zakupiony towar?

REKLAMA

Uchybienia w dowodzie księgowym a uznanie kosztu

Czy wydatki na eksploatację lokalu (jeszcze nie oddanego do używania): opłaty za CO, wywóz nieczystości i abonament za wodomierz, udokumentowane fakturą VAT wystawioną na małżonków, w przypadku gdy działalność gospodarczą prowadzi tylko jedno z nich, stanowią koszt uzyskania przychodów? - Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z 13 czerwca 2006 r. (nr PB I-2/4117/IN-10/US Łask/06/JF)

Nie wszystkim można oszacować dochód

Szacowanie występuje w przypadku braku ksiąg podatkowych, do których prowadzenia zobowiązują przepisy. Gdy nie istnieje obowiązek prowadzenia ksiąg, nie można szacować podstawy opodatkowania.

Jak różnice kursowe od kredytu dewizowego wpływają na odroczony podatek dochodowy

Zaciągnęliśmy długoterminowy kredyt we frankach szwajcarskich przeznaczony na sfinansowanie produkcji urządzeń. Czy powstałe różnice kursowe wynikające z wyceny bilansowej tego kredytu powodują konieczność ustalenia aktywów lub rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego? Jak to ustalić i jak wykazać je na kontach?

Nie trzeba likwidować ulgi odsetkowej

Likwidacja ulgi odsetkowej, którą zaproponowało w projekcie zmian do ustawy o PIT Ministerstwo Finansów, zaskoczyła wszystkich. Resort finansów uzasadnia to koniecznością dostosowania przepisów do prawa unijnego w związku z zarzutem wobec Polski dotyczącym naruszenia Traktatu Wspólnot Europejskich (TWE).

REKLAMA

Terminy składania deklaracji

Jutro mija termin składania deklaracji VAT-7,VAT-8,VAT-12, AKC-3. Do 25 lipca należy również rozliczyć podatek od towarów i usług przez podmioty zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT

Powrót podatku od aut

Sejmowe komisje zajmą się rządowym projektem ustawy o podatku od samochodów. Posłowie nie zgodzili się na jego odrzucenie w pierwszym czytaniu.

Posłowie zajmą się akcyzą

Sejm będzie dalej pracował nad ustawą o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju opałowego, która przewiduje podwyżki akcyzy na olej opałowy i gaz do samochodów.

Dla twórców 50-proc. koszty

W rozliczeniach podatkowych twórcy w dalszym ciągu będą mogli uwzględniać 50-procentowe koszty uzyskania przychodu.

Czy możliwe jest uniknięcie bycia płatnikiem podatku od licencji

Kupujemy u kontrahenta zagranicznego dostęp do bazy danych. Czy jednoznaczny zapis w umowie, mówiący o tym, że "podatek dochodowy leży po stronie licencjodawcy", zwalnia nas od stosowania zasady potrącania z należności podatku dochodowego "u źródła"? Posiadamy certyfikaty rezydencji podatkowej kontrahenta.

Jak ewidencjonować przychody z funduszy unijnych - metoda wynikowa

W praktyce podmioty gospodarcze stosują najczęściej metodę wynikową ewidencjonowania otrzymanych przychodów z tytułu dotacji. Jest ona właściwa i powinna być stosowana przez jednostki, w odniesieniu do których przepisy systemowe nie zawierają szczególnych, innych niż zawarte w ustawie o rachunkowości, uregulowań.

Nowelizacja dzięki rozporządzeniu

Zmiany dotyczące m.in. środków transportu i sprzedaży wysyłkowej przewiduje nowelizacja ustawy o VAT.

W jaki sposób należy dokonywać odpisów z tytułu trwałej utraty wartości środków trwałych

Jesteśmy firmą zajmującą się handlem żwirem. Posiadamy wagę pojazdową, która niedawno uległa uszkodzeniu. Mimo to jest ona przez nas wykorzystywana tylko w węższym zakresie. Waga jest już stara, używamy jej od ponad 13 lat i naprawa uszkodzonego elementu byłaby bardzo kosztowna. Jak fakt obniżenia funkcjonalności wagi należy wykazać w księgach rachunkowych?

Nowa umowa polsko-brytyjska

Pracownicy zarabiający tylko w Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają w Polsce, będą zwolnieni z płacenia podatku w kraju. Wynika to z podpisanej wczoraj nowej umowy z Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania.

VAT w budownictwie

Firmy budowlane oraz deweloperskie chcą szybkiego uchwalenia ustawy o VAT w budownictwie, która zdefiniuje politykę społeczną państwa wobec budownictwa mieszkaniowego.

To jeszcze nie reforma

W rządowych i poselskich projektach ustaw zaproponowano kilkaset zmian podatkowych. Ich uchwalenie nie przyczyni się jednak do radykalnego zreformowania systemu podatkowego.

Ulga tylko do końca roku

Przepisy ustanawiające ulgę podatkową związaną z wydatkami na kluby sportowe są niezgodne z konstytucją. Przestaną obowiązywać 31 grudnia tego roku. Podatnicy, którzy skorzystają z ulgi w tym roku, będą mogli ją uwzględnić w rozliczeniu za 2006 rok.

Jak ująć w pkpir zagraniczną fakturę za szkolenie

Właściciel firmy brał udział w szkoleniu na terenie Niemiec. Organizowała je niemiecka firma, która posiada NIP UE. Na fakturze wystawionej przez tę firmę widnieje kwota netto, VAT 16% i kwota brutto. Co jest dla mnie kosztem? Kwota netto czy brutto? Jak to zaksięgować w pkpir? Czy mam naliczać VAT 22% w Polsce? A jeśli tak, czy mogę go potem odliczyć?

Pożyczka z ZFŚS a VAT

Czy udzielanie pożyczek i pobór z tego tytułu odsetek w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług? - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 8 maja 2006 r., sygn. PP-I-005/123/AD/06

E-deklaracje do wyboru

Notariusze, komornicy, sądy i podatnicy obsługiwani przez tzw. duże urzędy skarbowe nie będą musieli składać elektronicznych deklaracji podatkowych od 16 sierpnia.

Powstał standard e-faktury

Wzór faktury elektronicznej przygotowała Krajowa Izba Rozliczeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Unizeto Technologies.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji części budżetowych oraz określenia ich dysponentów.

Podatki w Sejmie

20-21 lipca 2006 r. posłowie rozpoczną prace nad rządowym pakietem ustaw podatkowych - poinformowało wczoraj Centrum Informacyjne Rządu.

Jak ewidencjonować usługi medyczne na rzecz pracowników

Nasza spółka zawarła umowę z placówką świadczącą usługi medyczne. Na podstawie tej umowy zapewniamy opiekę naszym pracownikom, w tym między innymi: opłacamy badania wstępne, okresowe oraz inne badania i wizyty lekarskie. Jak ująć w księgach rachunkowych wydatki na opiekę medyczną? Czy stanowią one koszty uzyskania przychodów dla naszej spółki oraz czy takie świadczenia uznać za przychody pracowników ze stosunku pracy?

Łatwiejsze rozliczenia

Osobom, które wyjechały za chlebem za granicę i chcą rzetelnie rozliczać się z polskim fiskusem, trzeba ułatwiać życie. Nie można na nich nakładać ani niepotrzebnych obowiązków biurokratycznych, ani nadmiernie wysokich obciążeń fiskalnych.

Komisja prosi o wyjaśnienie

Komisja Europejska zwróciła się wczoraj do Polski, Portugalii, Czech, Węgier i Malty o wyjaśnienie, dlaczego stosują obniżoną stawkę VAT na pieluszki dziecięce.

Zmianę adresu trzeba zgłosić

Każdy podatnik po zmianie adresu zamieszkania musi złożyć aktualizację NIP. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany grzywną.

Pomoc unijna wymaga zmian w planie kont

Firmy, urzędy i inne instytucje, które korzystają ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskich, muszą przeznaczyć dla nich odpowiednie pozycje w swoim planie kont.

Solidarna odpowiedzialność za VAT

Jakie są dwa rodzaje solidarnej odpowiedzialności za VAT? Czy osoba trzecia może być zobowiązana do zapłaty VAT wraz z osobą (podatnikiem) pierwotnie zobowiązaną do jego zapłaty? Jakie jest w tej sprawie stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?

Czy korzystanie z darmowych programów komputerowych stanowi import usług elektronicznych

Prowadzę działalność polegającą m.in. na tworzeniu stron internetowych. Użytkuję darmowe, powszechnie dostępne oprogramowania znajdujące się w Internecie na zagranicznych i polskich stronach internetowych. Korzystam również z CD-ROM stanowiących dodatki do gazet komputerowych. Czy muszę naliczać VAT z tytułu importu usług?

Można odliczyć VAT od paliwa

Podatnik kupujący paliwo do motoroweru może odliczyć kwotę podatku naliczonego. Izba Skarbowa w Opolu rozstrzygnęła kwestię odliczenia VAT od paliwa kupionego do motoroweru używanego w działalności gospodarczej.

Raporty statystyczne kłamią

Raporty statystyczne dotyczące podatków rzadko odzwierciedlają faktyczne dane. Brak im też komentarza. Lepiej zatem traktować je z przymrużeniem oka.

Stawka VAT na budownictwo mieszkaniowe

Ministerstwo Budownictwa przedstawiło wczoraj na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury projekty nowelizacji ustawy o VAT, których przejęcie zapewniłoby utrzymanie po 2007 roku preferencyjnej

Jak wycenić potrącenie z należności wyrażonych w walucie obcej

Wystawiliśmy fakturę na dostawę wewnątrzwspólnotową w kwocie 1000 euro. Kontrahent (odbiorca) obciążył nas kosztami związanymi z dokonaną płatnością (100 euro) i przesłał na nasz rachunek bankowy 900 euro. Jak wycenić powstałe na tej transakcji różnice kursowe?

Nowe mierniki jakości wykonywanych zadań

Nowe mierniki do budżetu zadaniowego opracowali eksperci z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Określają one kryteria dla zadań, tak aby odpowiadały różnym potrzebom.

E-deklaracje w Senacie

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senatu ma dojść do głosowania rządowej nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Podatnik nie traci prawa do ulgi

Nie można pozbawić podatnika prawa do odliczenia VAT, jeśli był on nieświadomym uczestnikiem oszustwa podatkowego - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Dofinansowanie zwrotu kosztów - skutki w VAT

Nasz zakład w 2004 r. zatrudniał bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych oraz programu aktywizacji obszarów wiejskich. Z urzędami pracy podpisano umowę o zwrot kosztów zatrudnienia bezrobotnych, tj. płace, ZUS itp. Czy otrzymane dofinansowanie podlegało VAT? Jeżeli nie, to czy wartość środków należy wliczyć do sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu, a tym samym do struktury sprzedaży za rok 2004 i korekty podatku naliczonego?

Zagraniczna faktura uprawnia do ulgi

Jeśli podatnik chce skorzystać z ulgi remontowej na podstawie faktury wystawionej przez zagranicznego sprzedawcę, musi mieć tłumaczenie faktury na język polski. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze z 26 czerwca 2006 r. (nr Pd-I-415/70/06).

VAT w spółdzielniach mieszkaniowych

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. Dotyczy to również czynności wykonywanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Nie wszystkie czynności będą jednak opodatkowane.

Dobre praktyki dotyczące cen

Rada UE przyjęła kodeks dobrych praktyk dotyczący dokumentacji związanej z cenami transferowymi. Celem kodeksu jest standaryzacja dokumentów, jakie spółki muszą dostarczyć władzom podatkowym w związku z dokonywanymi wewnątrz grupy transakcjami z elementem transgranicznym.

Niezamortyzowana wartość likwidowanej inwestycji

Jednostka świadcząca usługi medyczne zmieniła lokal biurowy na większy. W starym lokalu poniosła wydatki inwestycyjne (traktowane jako inwestycje w obcym środku trwałym), które nie zostały w pełni zamortyzowane do dnia zmiany lokalu. Czy jednostka może zaliczyć do kosztów podatkowych niezamortyzowaną wartość likwidowanej inwestycji w obcych środkach trwałych, jako że likwidacja nie wynika ze zmiany rodzaju wykonywanej działalności, lecz z rozwoju działalności ZOZ?

Gdy brak ksiąg, dochód można szacować

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej może być ustalany za pomocą norm szacunkowych, ale tylko wtedy, gdy podatnik nie prowadzi ksiąg - wyjaśnia minister.

Kary za niedopełnienie obowiązków

Kierownicy jednostek, które nie zadbały o zbadanie sprawozdań finansowych, mogą zapłacić grzywnę albo nawet trafić do więzienia.

Ewidencja diet służbowych

Dieta wypłacona pracownikowi z tytułu podróży służbowej stanowi koszt pracodawcy, który należy zaewidencjonować w księgach.

Jak opodatkować czynności wchodzące w skład usługi transportowej

Jesteśmy firmą transportową. Na zlecenie naszych kontrahentów przewozimy towary w Polsce. W podpisywanych przez nas umowach odrębnie określane są koszty paliwa, przestojów, parkingów, noclegów kierowców. Jakimi stawkami powinniśmy opodatkować te czynności? Czy każdą z nich możemy opodatkować odrębną stawką?

Reforma podatkowa teraz w rękach posłów

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu ma dojść do długo oczekiwanego pierwszego czytania pakietu rządowych projektów ustaw wchodzących w skład reformy podatkowej. Także dziś mają się rozpocząć prace nad propozycjami poselskimi. W sumie do pierwszego czytania skierowano dwadzieścia projektów.

REKLAMA