REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dla twórców 50 procent

Wiele wskazuje na to, że twórcy będą w dalszym ciągu mogli korzystać z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Możliwe, że decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona dziś w czasie spotkania przedstawicieli rządu oraz twórców i naukowców.

Wydatki na wniosek o dotacje nie są kosztem

Wydatków poniesionych na sporządzenie wniosków o przyznanie dotacji nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu - informuje Ministerstwo Finansów.

Przepisy zmieniają się zbyt często

Brak stabilności prawa, niejasne i niejednoznaczne przepisy czy sprzeczne interpretacje to tylko niektóre z głównych grzechów polskiego systemu podatkowego.

Kiedy wydatki ponoszone na rzecz podwykonawców można zaliczyć do kosztów

Czy w przypadku gdy inwestor jednoznacznie nie wyraża zgody na wykonanie prac wynikających z umowy o roboty budowlane przez podwykonawców wskazanych przez wykonawcę, wydatki ponoszone przez tego wykonawcę na rzecz podwykonawców będą stanowiły dla niego koszt uzyskania przychodów? - Pismo z 10 kwietnia 2006 r. nr PBB1/4218-0009/06/2

REKLAMA

Czy brak numeru NIP na fakturze wyłącza wystąpienie wewnątrzwspólnotowego nabycia

Zakupiliśmy od firmy słowackiej katalogi wyrobów sprzedawanych przez naszą firmę. Katalogi te są bezpłatnie przekazywane potencjalnym klientom. Otrzymaliśmy fakturę w euro, ale bez naszego numeru NIP. Jesteśmy zarejestrowanymi podatnikami VAT UE, jak nasz kontrahent. Czy taką dostawę katalogów traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Czy wystawiać fakturę wewnętrzną? Czy ujmować dostawę w informacji podsumowującej?

E-podatki od 2007 roku

Od początku 2007 roku polscy podatnicy będą mieć możliwość składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Duże firmy obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą mogły składać elektroniczne deklaracje już od 16 sierpnia 2006 r.

Unijny VAT poczeka

Posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych poświęcone rządowemu projektowi nowelizacji ustawy o VAT przełożono na 5 lipca.

Żeby nie stracić ulgi, z budową domu trzeba się pospieszyć

Jeżeli podatnik sam buduje dom na kredyt, powinien się pospieszyć. Żeby skorzystać z ulgi odsetkowej, na zrealizowanie inwestycji ma tylko trzy lata.

REKLAMA

Sami obliczamy zwrot

Osoby, które chcą odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, muszą samodzielnie obliczyć kwotę zwrotu.

Jak rozliczyć zaliczkę na poczet sprzedaży nieruchomości

Jakie są zasady opodatkowania zaliczki otrzymanej na poczet sprzedaży nieruchomości przez osobę prawną? Szczególnie interesuje nas rozliczenie VAT, zarówno w sytuacji zaliczenia zaliczki na poczet przyszłego świadczenia, jak i jako zabezpieczenie wykonania świadczenia. Co w sytuacji, gdy będziemy musieli zwrócić zaliczkę?

Ewidencja dopłat do wczasów

O sposobie zaewidencjonowania dopłat do wczasów pracowniczych w księgach rachunkowych decyduje źródło ich finansowania.

Dzierżawca zwykle nie musi płacić podatku

Podatnikiem podatku od nieruchomości jest tzw. posiadacz samoistny, jednak dzierżawca zwykle nie musi płacić podatku.

Termin składania VAT-11

Do 30 czerwca należy złożyć deklaracje dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-1).

Fiskus niegotowy do e-deklaracji

Istnieje ryzyko, że przed 16 sierpnia nie uda się uchwalić zmian w Ordynacji podatkowej znoszących obowiązek rozliczania się z fiskusem drogą elektroniczną.

Trudno się odwołać

Postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego mają dla podatników rozstrzygające znaczenie. Jednak mogą one być uchylone.

Ostatnie dni na zgłoszenie

Kandydaci na biegłych rewidentów mają dwa dni, a kandydaci na doradców podatkowych trzy dni - na złożenie dokumentów umożliwiających przystąpienie do egzaminów zawodowych.

Czy można zrobić korektę zakwestionowanej deklaracji VAT

Jestem podatnikiem VAT. Ostatnio była u mnie kontrola dotycząca głównie tego podatku. Stwierdzono m.in. pewne nieprawidłowości, które mogłabym wyeliminować, sporządzając korektę deklaracji VAT. Urząd skarbowy nie wydał jeszcze decyzji. Czy mogę sporządzić korektę tych deklaracji?

Podatek od najmu tablicy reklamowej

Jeśli umowa najmu tablicy reklamowej nie jest zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może opodatkować przychody z tego tytułu ryczałtem. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 19 czerwca 2006 r. (nr PBB3-4117/3-0029/2006).

Kiedy odpowiada się za cudze podatki

Procedura podatkowa przewiduje, że organy podatkowe w ściśle określonych przypadkach mogą dochodzić zaspokojenia zobowiązania podatkowego od innej osoby niż podatnik. W takim przypadku osoba trzecia staje się zobowiązana do zapłaty "nie swojego" podatku. Odpowiedzialność osoby trzeciej za zobowiązanie podatnika jest solidarna z podatnikiem, ale może powstać po wydaniu decyzji orzekającej taką odpowiedzialność. Kiedy osoby trzecie będą ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe innych osób?

Koszty w spółkach jednoosobowych

Umowa o pracę zawarta przez jednoosobową spółkę z członkiem jej jednoosobowego zarządu (udziałowcem) narusza przepisy kodeksu pracy i nie jest prawnie skuteczna.

Unijny VAT w sejmie

Dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o VAT.

Jak ewidencjonować rabat

Otrzymany od kontrahenta rabat w księgach rachunkowych ewidencjonuje się na podstawie faktury korygującej. Rabat jest obniżką umówionej ceny towaru - oznaczoną procentowo lub kwotowo. Sprzedawcy udzielają go najczęściej nabywcom, którzy kupują duże ilości towaru lub płacą w krótkim terminie.

Do wniosku trzeba dołączyć faktury

Podatnicy składający wniosek o zwrot VAT powinni pamiętać, by dołączyć do niego potrzebne załączniki. Będą to przede wszystkim faktury VAT.

Nie zawsze jest potrzebne zaświadczenie

Nie wszyscy starający się o świadczenia rodzinne muszą przedstawiać zaświadczenia z urzędu skarbowego. Obowiązku takiego nie mają podatnicy ryczałtu. W ich przypadku wystarczy oświadczenie.

Nie wszędzie płaci się podatek katastralny

W większości państw Unii Europejskiej - podobnie jak w Polsce - obowiązuje podatek od nieruchomości lub gruntowy. Tylko w nielicznych krajach UE nie trzeba płacić takich podatków. W niektórych krajach Unii Europejskiej stawki podatku od nieruchomości wynoszą kilka procent wartości nabywanej nieruchomości.

W jaki sposób należy określać jednostkę miary i ilość towaru na fakturze VAT

Firma sprzedaje napoje. Na fakturze nie ma kolumny pod nazwą: jednostka miary towaru. Są kolumny: produkt, ilość i cena. Produkt jest określony np. jako napój wiśniowy 0,2 l x 24 butelki. Następnie podana jest ilość takiego produktu. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Czy można ilość produktu wyrazić w ułamku, np. 10/24?

Lokal musi być oddany do użytkowania

Opłaty wynikające z faktury VAT dotyczące bieżącej eksploatacji zakupionego, ale jeszcze nie oddanego do użytkowania lokalu, nie mogą bezpośrednio stanowić kosztu uzyskania przychodu. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 13 czerwca 2006 r. (nr PB I-2/4117/IN-10/US Łask/06/JF).

Trzeba się pospieszyć z kredytem

Zaakceptowany przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada likwidację ulgi odsetkowej, która miała być rekompensatą za pozbawienie podatników starych ulg mieszkaniowych.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT

Zgodnie z ogólną zasadą VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Od tej reguły jest jednak dość dużo wyjątków. Przykładowo w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie zwrotu akcyzy na olej

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie stawki zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego w produkcji rolnej, na który rząd przeznaczy 650 mln zł - podano w komunikacie.

Potrzebna jest ewidencja

Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą dodatkowo prowadzić ewidencję wyposażenia. Zakupione wyposażenie wpisuje się do ewidencji w dniu przyjęcia go do używania.

Jak ewidencjonować prawa (uprawnienia) do emisji zanieczyszczeń do powietrza

Proszę o wyjaśnienie, jak prawidłowo należy księgować przyznane na okres trzyletni (2005-2007) uprawnienia do emisji do powietrza gazów cieplarnianych zgodnie z ustawą o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 281, poz. 2784).

Czy pozostaną 50-proc. koszty

Do końca tygodnia rząd ma przedstawić decyzję dotyczącą losów proponowanej likwidacji 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców.

Długi większe, szara strefa mniejsza

Wzrost zaległości w płaceniu akcyzy spowodowany jest głównie przeniesieniem egzekucji tego podatku z urzędów skarbowych do izb celnych - uważa Ministerstwo Finansów. Jednocześnie resort tłumaczy, że 40 proc. zaległości celnych to odsetki.

Za rodzinne ogrody nie płacimy podatku

Rodzinne ogrody działkowe są zwolnione z podatku rolnego. Działkowcy nie muszą też płacić podatku od nieruchomości za altany i obiekty budowlane położone na terenie ogrodów.

Audytor pod nadzorem

Od 29 czerwca zacznie obowiązywać VIII Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie ustawowych badań rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Od tej daty Polska oraz pozostałe 24 kraje Wspólnoty będą miały dwa lata na wprowadzenie przepisów dyrektywy do legislacji krajowych.

Czy wydatki na firmową imprezę można zaliczyć do kosztów

Razem ze wspólnikiem prowadzimy sieć hurtowni papierniczych. W tym roku w wakacje chcielibyśmy zorganizować imprezę integracyjną dla pracowników. Słyszeliśmy, że możemy mieć problemy z zaliczeniem kosztów takiej imprezy do kosztów podatkowych naszej firmy. Jednak nasza księgowa mówi, że jest to możliwe. Czy to prawda?

Instytucja sprawdzonego podatnika

Projektodawcy wykazali się przewrotnością. Za cenę drobnych ustępstw, ciężar i koszty kontroli prawidłowości rozliczeń przeniesiony został na podatnika. Wprowadzenie nowej instytucji nie jest w pełni korzystne dla podatników.

Wycena aktywów trwałych

Jednostki, które przechodzą na sprawozdawczość zgodną z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, mogą wycenić aktywa trwałe w wartości godziwej lub przeszacowanej.

Jak rozliczyć najem, gdy nie prowadzimy działalności

Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuję teren mojej działki pewnej firmie za kwotę 200 zł miesięcznie. Czy mam obowiązek rejestrowania się na potrzeby VAT i składania deklaracji miesięcznych VAT-7? Czy powinienem składać deklaracje PIT-5? Czy wystarczy, jak wykażę te kwoty w rozliczeniu rocznym PIT-37 w rubryce "inne przychody"?

E-deklaracje nieobowiązkowe

Rządowym projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej przewidującym zmiany dotyczące kontaktów podatników z fiskusem drogą elektroniczną zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Koszty uzyskania przychodu dla twórców - czy koniec burzy w szklance wody?

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów nie są jakimkolwiek przywilejem. Wokół proponowanego przez rząd projektu radykalnego obniżenia zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów pojawiło się dużo zamieszania i emocji.

Od 1 lipca nowe przepisy

Jednolite stosowanie przez państwa Unii Europejskiej przepisów o VAT ma zapewnić nowe rozporządzenie Rady UE. Wejdzie ono w życie 1 lipca 2006 r.

Wolnośc podatkowa od 24 czerwca

W tym roku tzw. dzień wolności podatkowej ogłaszany od 13 lat przez Centrum im. Adama Smitha przypadł w sobotę 24 czerwca.

Będzie sankcja za niezapłacony podatek

Będą sankcje za fikcyjne darowizny. Jeśli podatnik powoła się na darowiznę, od której nie zapłacił podatku, fiskus zażąda od niego 20 proc. jej wartości.

Zaliczka z konta

Trudno zaakceptować sytuację, gdy fiskus bezprawnie, bo bez uprzedniego upomnienia, zajmuje nam konto bankowe. Tu również powinny obowiązywać pewne procedury.

Jaki jest zakres kosztów ogólnych budowy i jak należy je prawidłowo ewidencjonować oraz rozliczać

Pracuję w firmie budowlano-montażowej. Realizujemy obecnie kilka inwestycji budowlanych. Proszę o wyjaśnienie, jakie konkretnie pozycje kosztowe zaliczamy do kosztów ogólnych budowy i w jaki sposób należy je prawidłowo rozliczać oraz ewidencjonować.

Odliczysz, jeśli masz umowę

Jeśli podatnik chce skorzystać z ulgi odsetkowej, musi posiadać umowę kredytową, która potwierdza udzielenie kredytu przeznaczonego na inwestycję związaną z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych. - Decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z 22 maja 2006 r. (nr PBB34117/30026/ 2006).

Czy przekazanie gratisu dołączanego do sprzedawanego towaru podlega opodatkowaniu

Czy należy opodatkować VAT i podatkiem dochodowym dostawę gratisu (brodzika) dołączonego do sprzedawanego towaru (kabiny prysznicowej)? Gratis ze względu na złą jakość nie przedstawia wartości handlowej. Przy jego zakupie odliczyliśmy VAT.

Firmy powiązane: sankcje za brak dokumentów

Coraz więcej transakcji zawieranych jest między firmami powiązanymi kapitałowo lub personalnie. Transakcje te muszą zostać odpowiednio udokumentowane.

REKLAMA