REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mija termin zapłaty podatku

Dziś (ustawowy termin przypadał na 15 - dzień świąteczny) mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Jak potraktować sponsorowanie wyjazdu zagranicznego kontrahentów

Nasza spółka zaprosiła kilku kluczowych kontrahentów na wyjazd zagraniczny, połączony z wizytą w fabryce naszego dostawcy. Czy koszty wyjazdu należy potraktować jako darowiznę, czy jako reprezentację? Z racji wydatków poniesionych za granicą nie przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT.

Ustępujący wspólnik spółki musi zapłacić podatek dochodowy

Jeżeli po wystąpieniu ze spółki wspólnik nie będzie kontynuował działalności, to musi zapłacić 10-proc. zryczałtowany PIT z tytułu remanentu likwidacyjnego. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 5 czerwca 2006 r. (nr PB I-2/4150/IN-110/US Ł-Śr./06/MM).

Będą zmiany w podatku spadkowym

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedłożony przez ministra finansów.

REKLAMA

Nowa ustawa o opłacie skarbowej

Rząd przyjął projekt ustawy nowej ustawy o opłacie skarbowej, który przewiduje, że nakładanie opłaty skarbowej będzie ograniczone wyłącznie do dokumentów wydawanych przez organy administracji publicznej.

Kiedy urząd skarbowy musi zwrócić pobrany podatek

Podatnicy od dokonywanych przez siebie czynności cywilnoprawnych powinni zapłacić należny podatek. Istnieją jednak sytuacje, kiedy urząd zwróci im wpłacone kwoty.

Termin egzaminu na doradcę

Na 31 lipca został wyznaczony termin egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego.

Jaką stawkę VAT zastosować do usług porządkowych wykonywanych na zewnątrz budynków

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wykonywania prac porządkowych wewnątrz budynków mieszkalnych, jak również na zewnątrz tych budynków. Jaką stawkę powinnam stosować do usług porządkowych wykonywanych na zewnątrz budynku (zamiatanie chodników itp.)?

REKLAMA

Od przyszłego roku nie będzie ryczałtu przy najmie

Od 2007 roku nie będzie możliwości opodatkowania najmu ryczałtem. Podatnicy zyskają natomiast możliwość uwzględniania 30 proc. ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów przy najmie uzyskiwanym poza działalnością gospodarczą.

Długów podatkowych stale przybywa

Na każde 10 złotych ściągniętego podatku przypada złotówka zaległości podatkowej - wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów.

Nowa umowa z Anglią

Jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana nowa umowa z Wielką Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania - zapowiedziała minister Zyta Gilowska.

Ograniczenie jest zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczenie możliwości przekazywania 1 proc. podatku na cele organizacji pożytku publicznego, które dotyczy podatników płacących 19-proc. podatek liniowy jest zgodne z konstytucją.

Jak rozliczyć podróż służbową zleceniobiorcy

Osoba niebędąca pracownikiem (umowa zlecenia) towarzyszyła właścicielowi firmy w podróży służbowej. Była jego tłumaczem i ekspertem przy zakupie samochodu. Czy można zwrócić jej koszty podróży zagranicznej (bilet lotniczy, nocleg w hotelu)? Czy będą one kosztem? Czy dla zleceniobiorcy będą przychodem do opodatkowania?

Sprzedaż kwoty mlecznej z podatkiem

Sprzedaż kwoty mlecznej jest przychodem podatnika i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 31 maja 2006 r. (nr PBB3-4117/3-0030/2006).

Spółka europejska - miejsce opodatkowania

Spółka europejska (Societas Europaea - dalej SE) pozwala przedsiębiorcom w sposób efektywny planować prowadzenie działalności gospodarczej. Przykładowo, gdy spółka europejska będzie miała siedzibę w Polsce i w trakcie jej funkcjonowania zmienią się zasady opodatkowania dotyczące tej spółki na niekorzyść, spółka będzie mogła przenieść swoją siedzibę do innego państwa, nie ponosząc kosztów związanych np. z likwidacją firmy.

Jak księgować leasing

Ewidencja leasingu u obu stron umowy będzie zależała od jej zaklasyfikowania do leasingu finansowego lub operacyjnego. Znaczenie ma zidentyfikowanie kategorii umowy zarówno w prawie bilansowym, jak i podatkowym.

OECD krytykuje podwójne karanie

W raporcie o wymianie informacji podatkowej, opublikowanym przez OECD, organizacja skrytykowała państwa, które stosują zasadę podwójnej karalności.

Odpowiedzialność za sprawozdanie

Za sprawozdanie finansowe jednostki i jego zgodność z danymi w ewidencji księgowej odpowiada kierownik jednostki - uznała Główna Komisja Orzekająca.

Jak opodatkować udostępnienie wzoru umowy wraz z tłumaczeniem

Chciałabym użyczyć odpłatnie wzoru umowy wraz z jej tłumaczeniem na język angielski. Za tłumaczenie zapłaciłam osobie, która je dla mnie wykonała. Jak należy prawidłowo rozliczyć: czy wystawiam fakturę VAT i naliczam VAT 22% (jak od tłumaczenia), czy traktuję to jako umowę użyczenia i płacę tylko podatek dochodowy?

Wyższy PIT od zlecenia

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT przewiduje od 2009 roku likwidację 20-proc. zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów dla umów zlecenia i o dzieło oraz 50-proc. dla umów autorskich.

Konto dla dużych firm

Oferta banków jest coraz bogatsza. Jednak wiele osób nadal narzeka na wysokość opłat za usługi bankowe. Dotyczy to zwłaszcza osób fizycznych, które prowadzą działalność w małym zakresie. Dla nich opłaty za tzw. konta firmowe są za wysokie, tak jak dla podatniczki, która jako emerytowana nauczycielka udziela korepetycji.

Cudzoziemiec nie może unikać podatku

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają na celu zapobieganie konieczności dwukrotnego płacenia podatku. Celem tych umów nie jest natomiast ułatwianie podatnikom unikania opodatkowania.

Czy w trakcie roku pracownikowi można podwyższyć koszty uzyskania przychodów

Nasz pracownik na stałe mieszka w Łodzi, ale pracuje w Warszawie. Żeby ograniczyć dojazdy, wynajął w Warszawie mieszkanie. Czy w związku z tym możemy w trakcie roku podwyższyć mu koszty uzyskania przychodów? Jeśli tego nie zrobimy, to czy pracownik, rozliczając się za cały rok, może sam podwyższyć sobie koszty?

Rząd zapewnia, że rozszerzy 1 proc.

Bez względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego rząd nie wycofa się z propozycji rozszerzenia możliwości przekazania 1 proc. podatku o przedsiębiorców rozliczających się 19 proc. liniową stawką PIT - zapewnił w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Zalety budżetu zadaniowego

Przy planowaniu budżetu zadaniowego ważne jest rozeznanie, na co wydajemy środki publiczne i na co chcemy je wydawać.

Jak zaksięgować wydatki poniesione w podróży służbowej zapłacone kartą kredytową

Ostatnio właściciel firmy często wyjeżdża w celach służbowych do Niemiec. Czy zakup paliwa na paragon na terenie Niemiec można uznać za koszt i zaksięgować w pkpir? Jeśli tak, to po jakim kursie? Jak postąpić w przypadku, gdy płatność dokonywana jest kartą kredytową?

Gwarancje podatkowe dla euro 2012

Wiceminister finansów Jarosław Neneman potwierdził w Sejmie, że rząd gwarantuje między innymi zwolnienia celne i podatkowe w zakresie importu i eksportu przez uczestników i organizatorów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 niezbędnych do udziału w turnieju i jego przeprowadzenia.

Jakie problemy powstają w transakcjach z unijnymi kontrahentami

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy często współpracują z kontrahentami unijnymi. Po dwóch latach praktycznego stosowania przepisów polscy podatnicy wciąż napotykają problemy podatkowe wynikające z takich transakcji.

Funkcjonariusze celni jak policjanci

Służba Celna ma stać się formacją uzbrojoną o uprawnieniach policyjnych. Tak wynika z proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie o Służbie Celnej.

1 procent: w 2007 wszyscy odliczą

Od 2007 roku podatnicy wybierający 19-proc. PIT zyskają nowe preferencje. Będą mogli przekazywać 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Plan kont trzeba dostosować do działalności firmy

Firma powinna dostosować plan kont księgowych do swojej działalności. Pozwoli to na szybkie uzyskanie informacji koniecznych do kierowania jednostką.

Dochód ze sprzedaży jest opodatkowany

Sprzedaż praw i roszczeń z tytułu wybudowania stanowiska parkingowego podlega PIT. Dochód z takiej transakcji należy uwzględnić w zeznaniu rocznym. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 2 czerwca 2006 r. (nr PB I-3/4117/IN-22/IIUSŁ-B/2006/AA).

Czy braki w dowodzie rejestracyjnym powodują utratę prawa do odliczenia

Zakupiliśmy używane samochody ciężarowe (w dowodach rejestracyjnych widnieje wpis "samochód ciężarowy"). Nie posiadamy w swojej dokumentacji świadectw homologacji. Uzyskaliśmy zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o spełnieniu wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Czy w takiej sytuacji możemy odliczyć VAT, mimo braku wpisu w dowodach podrodzaju: "wielozadaniowy" albo "van"?

Różnice zdań ws. reformy podatków

Prezydent Lech Kaczyński przyznał na piątkowej konferencji po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że istnieją różnice między nim a wicepremier, minister finansów Zytą Gilowska w sprawie reformy podatków.

Senatorowie przeciw cięciom

Senatorowie PO zaapelowali do premiera, by rząd wycofał się z planu dotyczącego likwidacji 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców i naukowców i zastąpienie ich 20-proc. kosztami.

Mija termin złożenia INTRASTAT

12 czerwca (ustawowy termin przypada 10 czerwca w sobotę) mija termin składania zgłoszeń INTRASTAT. Jednym ze sposobów ich dokonywania jest użycie systemu teleinformatycznego, tj. za pomocą systemu CELINA.

Sprzedaż kwoty mlecznej z podatkiem

Sprzedaż przez rolnika niewykorzystanej kwoty mlecznej oraz prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych podlega 22-proc. stawce VAT - wyjaśnia resort finansów w odpowiedzi na interpelacje poselskie.

Ewidencja oraz dokumentowanie zakupów i sprzedaży w podatku od wartości dodanej

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wspólnotowych regulacji prawnych dotyczących prowadzenia ewidencji oraz dokumentowanie zakupów i sprzedaży w podatku od wartości dodanej.

Czeka nas likwidacja karty podatkowej

Likwidacja z początkiem 2009 roku karty podatkowej może spowodować, że część drobnych przedsiębiorców korzystających z tej formy rozliczeń zacznie działać w szarej strefie.

Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą przez podatnika VAT

Zawarłem umowę zlecenia w zakresie nadzoru nad mieniem i obsługi biurowej firmy w upadłości. W umowie określono odpowiedzialność zleceniodawcy wobec osób trzecich. Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych i księgowych. Czy będę podlegał VAT z tytułu tej umowy? Jeżeli tak, to czy w przypadku braku zapłaty za zlecenie powinienem wystawić fakturę?

Ryzykowne obniżenie kosztów

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że obniżenie w latach 2007-2008 kosztów uzyskania przychodów dla twórców i naukowców z 50 proc. do 20 proc. i z 20 proc. do 10 proc. jest rozwiązaniem wysoce ryzykownym.

Łatwiej będzie przekazać jeden procent podatku

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskich projektów zmian w ustawie o PIT przewidujących uproszczenie procedury przekazania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe członka zarządu

Jeśli wniosek o upadłość złożony przez członka zarządu został oddalony, nie wywiera żądnego skutku prawnego. Nie może więc decydować o zwolnieniu z odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Błędy wpływają na wynik

Ponad 21 tysięcy jednostek podlega co roku audytowi. Przy tej okazji wychodzą na jaw liczne nieprawidłowości i zniekształcenia informacji zawartych w księgach rachunkowych.

Będą kolejne umorzenia

1 lipca musi wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych w sektorze budżetowym i samorządowym.

Jaką fakturę wystawić, gdy zaliczka okazała się wyższa od ceny towaru

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy wystawiono fakturę zaliczkową, a następnie po wydaniu towaru okazał się on tańszy. Pobrana przez nas zaliczka była za wysoka. Jakie dokumenty powinniśmy wystawić kontrahentowi?

Gdzie płacony jest VAT

Jeżeli miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy jest Szwecja, usługi te opodatkowane są w tym kraju. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 25 kwietnia 2006 r. Izby Skarbowej w Rzeszowie (nr IS.II/1/4430-44/06).

Kapitałowe opodatkowanie

Zwolnienie z podatku sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych firmom inwestycyjnym oraz sprzedaży maklerskich instrumentów finansowych dokonywanej za pośrednictwem firm inwestycyjnych zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych złożony w Sejmie przez PO.

SLD przeciw zmianom

Sojusz Lewicy Demokratycznej skrytykował na wczorajszej konferencji przyjęty przez rząd projekt zmian w podatkach.

Ekologiczny w nowej wersji

Ministerstwo Finansów w nowej wersji podatku ekologicznego od samochodów wprowadziło wyższe wartości norm euro, które stanowią podstawę do wyliczenia tego podatku. Ma to przynieść budżetowi 1,2 mld zł, zamiast zakładanych 890 mln zł.

REKLAMA