REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można stosować 50% koszty do opracowania materiałów oraz wykładów na kursach

Czy mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu w przypadku wykonywania w ramach umowy o dzieło usług w zakresie edukacji, obejmujących przeprowadzenie wykładów na kursach oraz opracowywanie materiałów?

Interpretacje/Rachunkowość

Ministerstwo Finansów nie popiera pomysłu zniesienia obowiązku sporządzania miesięcznych sprawozdań jednostkowych przez samorząd terytorialny.

RPO/ PIT

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o opracowanie nowego wzoru formularza PIT-40A/11A, w czytelnym układzie graficznym, oraz wprowadzenie wyjaśnienia w broszurach informacyjnych do zeznania rocznego.

Jak znieść podwójne opodatkowanie

Projektem zmian w Ordynacji podatkowej, który ma umożliwić zaniechanie poboru podatku w kraju od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

REKLAMA

Jak skorzystać z ulgi internetowej

Ponosiłem wydatki na instalację i korzystanie z Internetu od 2003 r. Dysponuję fakturami potwierdzającymi te wydatki, wystawionymi na moje nazwisko. Z Internetu korzystam w domu, w którym stale mieszkam z żoną i teściami. Nie jestem tu jednak zameldowany, a dom jest własnością teściów. Czy będę mógł odliczyć te wydatki od dochodu uzyskanego w 2005 r. Czy moja żona również może skorzystać z tego odliczenia - jesteśmy małżeństwem od 2002 r. i nie mamy rozdzielności majątkowej?

Na zmianach w podatkach można stracić

Znany jest już projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw datowany na 4 kwietnia 2006 r. Te inne ustawy to wszystkie akty prawne, które Ministerstwo Finansów chce zmienić.

Pomagamy rozliczyć dochody z Niemiec

Dochód uzyskany w Niemczech jest zwolniony w Polsce z podatku dochodowego. Dochód ten uwzględnia się jednak w Polsce przy ustaleniu stawki podatkowej.

Sprawozdania o umowach z fiskusem

W Ministerstwie Finansów przygotowano projekty rozporządzeń, w których określono wzory sprawozdań o realizacji przez podatników uzgodnionych z fiskusem metod ustalania cen transakcyjnych.

REKLAMA

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie w deklaracji VAT-7 i kpir

Proszę wskazać, jak zaksięgować nabycie części zamiennych do naczepy. Faktura z 17 stycznia 2006 r., gotówkowa, wartość 1600 euro, od niemieckiego kontrahenta. Wartość 1600 euro przeliczyłam po średnim kursie NBP z 17 stycznia 2006 r., wystawiając fakturę wewnętrzną: wartość netto + 22% VAT. W jakiej pozycji deklaracji VAT-7 należy ująć podatek należny i naliczony, a w której kolumnie kpir ująć wartość zakupionych części do remontu naczepy?

Czy można odliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu bankowego

17 listopada 2005 r. uzyskałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego na działce uwzględnionej w planie zagospodarowania przestrzennego jako działka budowlana. W 2006 r. zamierzam zaciągnąć w banku kredyt na budowę tego domu. Ani ja, ani małżonka nie korzystaliśmy z odliczenia wydatków w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Czy będę mógł odliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu bankowego, udzielonego na budowę domu jednorodzinnego? Jeżeli tak, to w jakim czasie? - Pismo z 31 stycznia 2006 r. nr RO-XV/415/PDOF-704/78/US/06

Gilowska potwierdziła wystąpienie o odwołanie Mecha

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska potwierdziła w piątek, iż wystąpiła o odwołanie wiceministra finansów Cezarego Mecha. Gilowska powiedziała, że "powodem zbiorczym" jest to, że nie dadzą "rady razem współpracować".

VAT/Nowelizacja

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany te są spowodowane koniecznością dostosowania pojęcia usług elektronicznych do definicji tych usług wprowadzonej przez rozporządzenie Rady z 17 października 2005 r., które zawiera przepisy wykonawcze do szóstej dyrektywy VAT.

Czy wydanie nagród w ramach programu lojalnościowego jest czynnością opodatkowaną VAT

Prowadzimy m.in. sprzedaż części zamiennych do samochodów. Chcemy zorganizować konkurs dotyczący sprzedaży tych części. Uczestnikami konkursu będą klienci (firmy i osoby fizyczne), którzy za każdy zakup otrzymają określoną regulaminem liczbę punktów, na podstawie których zostaną przydzielone nagrody. Jak należy opodatkować te nagrody (VAT i podatek dochodowy)?

Sejm/Podwójne opodatkowanie

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie złożonego przez Platformę Obywatelską projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Zmiany mają umożliwić ministrowi finansów wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, w sytuacji gdy podatek został już odprowadzony za granicą.

Preferencja dla jednego podatnika

Jeżeli kilku przedsiębiorców dokonuje dostawy tego samego towaru w różnych krajach unijnych w ramach handlu wewnątrzwspólnotowego, to z preferencji VAT może skorzystać tylko jeden z nich. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) stwierdził w wyroku C-245/04, że jeżeli dwie następujące po sobie odpłatne dostawy tych samych towarów między podatnikami VAT stanowią pojedynczą wewnątrzwspólnotową wysyłkę lub pojedynczy wewnątrzwspólnotowy transport, to mogą być one przypisane tylko jednej z tych dwóch dostaw.

Osobne limity i dowody wpłat

Z ulgi odsetkowej mogą korzystać współwłaściciele mieszkań i domów. Nie muszą nawet być małżeństwem czy rodziną. Każdy ma własny limit ulgi, ale też każdy musi spłacać odsetki.

Ulga zamiast pomóc obciąży

Od 1 stycznia 2007 r. ma zostać wprowadzona nowa ulga podatkowa w postaci możliwości odliczenia pełnej kwoty wolnej na każde dziecko w rodzinach z co najmniej trójką dzieci - zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Od 2008 roku ulga ma być rozszerzona również na rodziny z dwójką dzieci.

Reforma podatkowa/Opłata skarbowa

Ministerstwo Finansów opublikowało pierwszy projekt z pakietu ustaw, które mają zostać zmienione w ramach reformy podatkowej. Jest to projekt ustawy o opłacie skarbowej datowany na 3 kwietnia 2006 r.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Gdy wydanie nieruchomości następuje później niż podpisanie aktu notarialnego, obowiązek podatkowy VAT powstaje z chwilą otrzymania ostatniej części zapłaty, nie później niż 30 dnia od wydania nieruchomości. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2006 r. (nr PPB2-443/1311/2005)

Jak rozliczyć dofinansowanie na wyposażenie stanowisk pracy

Prowadzimy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zatrudniliśmy w styczniu 2006 r. osoby skierowane z urzędu pracy. Na podstawie umowy zawartej z urzędem otrzymaliśmy refundację na wyposażenie stanowisk pracy. Zostały zakupione środki trwałe, materiały, wyposażenie, będą też w części refundowane wynagrodzenia i ZUS. Prosimy o przedstawienie księgowań z tym związanych oraz sposobu rozliczenia w VAT i podatku dochodowym od osób prawnych.

OECD/Opodatkowanie zarobków

OECD opublikowała raport dotyczący opodatkowania wynagrodzeń w 2005 roku. Państwa, w których zarobki opodatkowane są najwyżej, to: Belgia, Niemcy i Węgry. Najniżej opodatkowują wynagrodzenia Korea, Meksyk i Nowa Zelandia.

Przedsiębiorcy/System podatkowy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych wyraziła rozczarowanie przedstawionymi przez wicepremiera Zytę Gilowską propozycjami zmian w systemie podatkowym i pozapłacowych kosztach pracy.

Małżonek może odliczyć wydatki

Gdy głównym najemcą jest tylko jeden z małżonków, między którymi zniesiono wspólność majątkową, drugiemu przysługuje prawo do ulgi remontowej, tylko jeśli ponosił wydatki na remont najmowanego lokalu.

Kiedy będą rozliczenia w sieci

Od 16 sierpnia podatnicy powinni przesyłać wszystkie deklaracje do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Może się to jednak opóźnić, jeżeli ministerstwo nie przygotuje na czas formatów technicznych deklaracji.

Na jakim formularzu należy składać korekty deklaracji VAT

Złożyłam korektę deklaracji VAT-7 na bieżącym formularzu. Urząd skarbowy zwrócił mi jednak tę korektę, żądając złożenia korekty na deklaracji VAT-7, obowiązującej w rozliczeniu za okres, którego dotyczy korygowana deklaracja. Czy słusznie? Z czego to wynika?

Więcej zakupów z ulgą

Aby skorzystać z ulgi na innowacyjność, nowe technologie będzie można kupić od każdej firmy, a nie tylko od jednostek naukowych. Sejm znowelizował wczoraj ustawę o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Nie będzie opłaty skarbowej od podań

Od przyszłego roku zostaną zlikwidowane znaki opłaty skarbowej od podań i załączników. Ma to ułatwić komunikację drogą elektroniczną między podatnikami a fiskusem.

Dług podarowany, podatek do zapłaty

Dwa dni temu pisaliśmy, że najemcy mieszkań należących do gmin, którym samorząd umorzy zaległy czynsz, muszą zapłacić podatek. Takie jest stanowisko resortu finansów.

Jak należy wycenić rozchód walut obcych z rachunku walutowego

Posiadamy rachunek walutowy. Wpływy na rachunek wyceniamy według kursu kupna banku obsługującego, wypływy - według kursu sprzedaży tego banku. Jak wyliczyć różnice kursowe na własnym rachunku bankowym na koniec miesiąca? Czy różnice kursowe na rachunku bankowym można rozliczyć tylko na koniec roku?

Przepisy wykonawcze do VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG

Od 1 lipca 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady UE nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. (Dz.U. Nr L 288) w celu zapewnienia prawidłowego i bardziej ujednoliconego stosowania przepisów VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG. Oprócz nowych zasad ustalania miejsca świadczenia usług, nowe rozporządzenie określa również nowe zasady ustalania zwolnień, skorzystania z prawa do odliczenia VAT, które zostaną omówione w tym opracowaniu.

PIT/Rozliczenia

Izba Skarbowa w Zielonej Górze przypomina, że w trakcie wypełniania zeznań za rok 2005 trzeba sprawdzić, czy trzeba złożyć aktualizację NIP. W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej taki obowiązek powstaje np. w przypadku zmiany nazwiska, miejsca zamieszkania, dowodu osobistego czy też numeru konta bankowego wskazanego do zwrotu nadpłaty podatku.

Sprawozdanie można poprawić

Czas sporządzania sprawozdań finansowych za 2005 rok już minął. W pewnych jednak przypadkach można je jeszcze skorygować.

Jest ulga na zakupy ratalne

Wydatek związany z zakupionym urządzeniem gazowym możemy odliczyć w ramach ulgi remontowej nawet wtedy, gdy kupiliśmy je na raty i do tej pory nie zapłaciliśmy całości należnej kwoty.

Kto może ubiegać się o zaliczkowy zwrot podatku VAT

Firma posiada status zarejestrowanego czynnego podatnika VAT od 8 marca. 12 marca dokonaliśmy zakupu budynku wraz z gruntem, w którym to budynku zamierzamy prowadzić opodatkowaną działalność gospodarczą. Budynek wraz z gruntem ma wartość brutto 450 000 zł (345 000 zł netto). Stanowi on nasz środek trwały. Sprzedaż opodatkowaną zamierzamy rozpocząć od maja 2006 r., ale chcielibyśmy wystąpić o zaliczkowy zwrot VAT. Czy mamy do tego prawo?

Wzrosną podatki dla małych firm

Kolejna przygotowana przez Gazetę Prawną analiza skutków wprowadzenia zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów wyraźnie wskazuje, że straci na nich większość podatników likwidowanego w 2007 roku ryczałtu i karty podatkowej.

Poprawmy sobie wynik finansowy

W momencie przejścia jednostki na sprawozdawczość zgodną z MSR istnieje możliwość sterowania wynikiem. Nie ma jednak pewności, że wpłynie to pozytywnie na wynik finansowy.

Więcej firm, wyższe wpływy

Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki podlegającej ustawie o CIT, ponieważ zapewnia im to większe poczucie bezpieczeństwa.

Spadkobiercy bez sukcesji

Spadkobiercy osób trzecich nie mają szans na odzyskanie podatku zapłaconego przez tych ostatnich. W razie ich śmierci nie mogą kontynuować postępowania podatkowego. Rozwiązanie takie jest jednak zgodne z ustawą zasadniczą - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Czy można zaliczyć pensję żony do kosztów

Czy zatrudniając małżonkę, z którą nie prowadzę wspólnego gospodarstwa domowego i odrębnie zamieszkuję, mogę traktować poniesione wydatki na zatrudnienie jako koszty przedsiębiorstwa i w związku z tym dokonać korekt kosztów i deklaracji PIT-5 i PIT-4? - postanowienie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 13 marca 2006 r., nr I/415-13.1-226/06/ZDB.

Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-53

W tym miesiącu wróciłem z Wielkiej Brytanii. Pracowałem tam przez dwa miesiące na umowę o pracę. Wiem, że powinienem zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy od uzyskanego wynagrodzenia i złożyć deklarację. Czy w deklaracji PIT-53 przychody wykazuje się narastająco od początku roku? Czy prawidłowe jest wykazanie wcześniej zapłaconej zaliczki na podatek dochodowy?

Kto musi zainstalować kasy fiskalne w 2006 roku

1 kwietnia 2006 roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Po raz kolejny zostały w nim przedłużone zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych dla określonych kategorii podatników. Zwolnienia obowiązują do końca roku. Część podatników będzie musiała jednak zainstalować kasy przed 1 września. I to bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Jak ustalić prawidłową stawkę VAT

Jak potwierdzić prawidłowość symbolu PKWiU? Kiedy trzeba podawać klasyfikację towaru na fakturze? Które towary i usługi są opodatkowane stawką obniżoną? Kiedy przepisy przewidują zwolnienie od VAT? Czy od opinii klasyfikacyjnej można się odwołać? W jaki sposób sporządzić wniosek do GUS?

Interpretacje/Kasy fiskalne

Podatnik, który kontynuuje działalność gospodarczą, jeżeli w poprzednim roku podatkowym kwota jego obrotów nie przekroczyła 40 000 zł, podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas fiskalnych.

TK/Ordynacja podatkowa

Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że art. 97 Ordynacji podatkowej nie narusza konstytucyjnych zasad państwa prawa, prawa do sądu czy ochrony prawa do dziedziczenia. Przepis ten daje spadkobiercom podatnika lub płatnika prawo do wstępowania w jego obowiązki.

Czy wybierając ponownie zwolnienie, należy sporządzić remanent

Czy korzystając z ponownego zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy o VAT, trzeba z chwilą ponownego wyboru zwolnienia rozliczyć i odprowadzić VAT od środków trwałych, które są i będą w dalszym ciągu używane w dalszej działalności? Urząd skarbowy każe mi odprowadzić VAT od środków trwałych na takich zasadach, jakbym likwidował działalność. Prowadzę działalność jako osoba fizyczna. Czy urząd skarbowy ma rację? Jeżeli tak, to z jakich przepisów to wynika?

Fikcyjna obniżka PIT

Propozycja likwidacji ryczałtowych kosztów uzyskania przychodów dla umów autorskich i umów cywilnoprawnych będzie ciosem dla wielu podatników. Zdaniem ekspertów to dowód na to, że obniżka podatków po raz kolejny jest fikcją.

Za dużo ulg, za mało dotacji

W 2004 roku statystyczny pracujący Polak wsparł przedsiębiorców kwotą ponad 2188 zł. Większość pomocy pochodziła z dotacji i ulg podatkowych.

Do odliczenia potrzebna faktura

Jeśli wspólnota mieszkaniowa prowadziła remont budynku mieszkalnego i to na nią wystawione są faktury, jej członek nie będzie mógł skorzystać z ulgi remontowej.

Szansa na szybszy zwrot VAT

Przyszłe zmiany w VAT mają zlikwidować niezgodności z prawem unijnym. Powinny również doprowadzić do skrócenia terminów zwrotu podatku. Intencją ustawodawcy w momencie wprowadzania przepisu ograniczającego prawo do odliczenia w przypadku importu usług z tzw. rajów podatkowych była chęć wyeliminowania przypadków uchylania się od opodatkowania. Przy czym uchylanie, jeżeli występuje, to jedynie w podatku dochodowym.

Od umorzonego czynszu jest podatek

O nieludzkich przepisach podatkowych i bezduszności fiskusa zaalarmowali samorządowcy z Choszczna. W 2004 roku podjęto tam uchwałę określającą zasady i tryb umarzania należności jednostek organizacyjnych gminy. Na jej podstawie umorzono zaległe czynsze mieszkańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

REKLAMA