REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Propozycje zmian w podatku VAT

Odliczenie pełnej kwoty VAT przy nabywaniu samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej, możliwość odliczania podatku VAT przez 5 lat i rozszerzenie stosowania tzw. ulgi na złe długi - to jedne z najważniejszych propozycji dotyczących podatku VAT, które przedstawił zespół ds. podatkowych - poinformował pracujący w zespole, Tomasz Grunwald z KPMG.

Czy zniknie karne 30 procent

Sankcja VAT obowiązuje od czasu wprowadzenia ustawy o podatku od towarów i usług, czyli od 1993 roku. Postrzegana jest przez wielu przedsiębiorców i ekspertów jako sposób na dotkliwe karanie, a nawet nękanie podatników.

Kasy fiskalne

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić obowiązek instalowania kas fiskalnych dla podmiotów handlujących przedmiotami o dużej wartości, jak części samochodowe, sprzęt elektroniczny, płyty DVD i biżuteria - poinformował PAP wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Sprawozdawczość

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w piątek, jakie zasady sporządzania sprawozdania Rb-WS (roczne sprawozdanie o wydatkach strukturalnych) powinny stosować za 2005 r. jednostki sektora finansów publicznych.

REKLAMA

Jak ewidencjonować należności i koszty wynikające z ugody z dłużnikiem

Skierowaliśmy sprawę do sądu o zaległe należności. W trakcie sporu została podpisana ugoda. Dłużnik zobowiązał się do zapłaty 70% należnej kwoty. Jak należy zaksięgować tę ugodę i pozostałą niezapłaconą część?

Trzy polskie sprawy przed ETS

Spośród 14 spraw, które wpłynęły do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z nowych państw Unii, trzy przesłano z Polski. ETS wypowie się m.in. na temat zgodności z prawem unijnym polskiej akcyzy na samochody. Od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej Polsce przysługuje prawo wnoszenia skarg do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Trybunał bada zgodność z prawem aktów wspólnotowych. Zapewnia również jednolitą wykładnię prawa wspólnotowego.

Interpretacja musi dotyczyć pytającego

Interpretację podatkową możemy uzyskać wtedy, gdy prawidłowo napiszemy wniosek i zapytamy w swojej sprawie, a nie innego podatnika. W przeciwnym razie odpowiedzi nie uzyskamy. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Rzeszowie z 28 lutego 2006 r. (nr IS.I/2-4361/2/06).

VAT

Należy rozważyć możliwość wystąpienia z wnioskiem do Komisji Europejskiej o to, by Polska mogła korzystać do 2010 roku z obniżonej stawki VAT na usługi wymagające dużego nakładu pracy - uważa Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

REKLAMA

Usprawnienie przekazywania 1 proc. podatku na pożytek publiczny

Posłowie SLD złożyli do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakłada on usprawnienie przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Jak kwota na fakturze powinna być wyrażona słownie

Faktury VAT otrzymywane za usługi telekomunikacyjne zawierają w podsumowaniu wartość netto + VAT = wartość brutto, natomiast kwota wyrażona słownie z reguły jest inna, gdyż uwzględniane jest w niej tzw. rozliczenie kwoty do zapłaty, w następstwie czego kwota wyrażona słownie to nie kwota brutto z faktury, ale saldo rozliczenia z TP SA. Czy tak wystawiona faktura jest fakturą poprawną?

Najczęściej oszukują pracownicy

Pracownicy, kierownicy, właściciele firm, oszukują wszyscy, wynika z opublikowanego ostatnio raportu Europejskiej Federacji Księgowych. Na 85 proc. wykrywanych oszustw, największe straty powodują te dokonywane przez pracowników - wynika z ankiety Ernst&Young, na którą powołują się autorzy raportu.

Fiskus nie weźmie od rodziny

Ministerstwo Finansów zapowiedziało likwidację od początku 2007 roku podatku od spadków i darowizn w ramach najbliższej rodziny. Jeśli te zapowiedzi zostaną zrealizowane podatnicy sporo zyskają.

Akcyza

Jest już gotowy projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wykonania szczególnego nadzoru podatkowego, który ma za zadanie usprawnienie kontroli stosowania znaków akcyzy.

Jak ewidencjonować różnice kursowe

Zakupiony przez nas towar sprzedaliśmy zagranicznemu kontrahentowi. Niestety, mimo wezwań do zapłaty, do 31 grudnia 2005 r. faktura nie została uregulowana. Kontrahent nie potwierdził również salda. Dlatego dokonaliśmy odpisu aktualizującego należności w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Jak należy zaewidencjonować różnice kursowe powstałe przy tej transakcji?

Po pięciu latach można sprzedać mieszkanie bez podatku

Podatniczka 22 sierpnia 2000 r. zakupiła wraz z mężem nieruchomość obejmującą własność działki niezabudowanej, na której rozpoczęła budowę domu jednorodzinnego. Odbiór domu miał być dokonany przez wydział nadzoru budowlanego starostwa powiatowego do stycznia 2006 r. W styczniu 2006 r. podatniczka zamierza sprzedać tę nieruchomość. Czy w wyniku sprzedaży tej nieruchomości w styczniu 2006 r. powstanie obowiązek zapłaty 10-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego. - Pismo z 31 stycznia 2006 r., nr PF-I-41180/INT/1/NM/05).

PIT

Najczęściej rozliczaną ulgą w zeznaniach podatkowych za 2005 r. jest ulga remontowa - wynika z sondy przeprowadzonej przez PAP. Nieco mniej popularna jest ulga związana z użytkowaniem internetu, z której w tym roku można korzystać po raz pierwszy.

Zwrot części akcyzy

Sejmowa Komisja Finansów publicznych przyjęła wczoraj jako wiodący rządowy projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zwrot części akcyzy ma następować raz na pół roku.

Urzędy nie chcą umarzać odsetek

Wbrew zaleceniom Ministerstwa Finansów urzędy skarbowe nie chcą umarzać odsetek od podatku, który należało zapłacić przy sprzedaży akcji pracowniczych Banku Handlowego. Tymczasem resort finansów zastanawia się nad stworzeniem mechanizmu zwrotu odsetek, tak by pracownicy banku nie musieli walczyć o nie w sądach.

Spadki

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, w którym zwalnia z podatku od spadków i darowizn podatników będących obywatelami państw-stron porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, nabywających w Polsce nieruchomości.

Pożyteczne, ale niedoskonałe

W 2005 roku organy podatkowe wydały 60 352 wiążące interpretacje podatkowe. Czas, jaki na to poświęciły, to 740 563 godziny. Oznacza to, że gdyby te interpretacje miał wydać jeden urzędnik, zajęłoby mu to 70 lat.

Wzajemna współpraca w zakresie podatków między państwami UE

Utworzenie wspólnego rynku i swobodny obrót na terenie Unii Europejskiej towarów, osób, usług i kapitału, obok licznych wynikających z tego korzyści, stwarza także sprzyjające warunki rozwoju zjawisk negatywnych, takich jak uchylanie się od opodatkowania i unikanie płacenia podatków. W związku z tym zrodziła się potrzeba zakrojonej na szeroką skalę współpracy między państwami członkowskimi UE, dotyczącej gromadzenia i wymiany informacji o sytuacjach podlegających opodatkowaniu, w celu prawidłowego wymiaru podatków.

Jak wyceniać aktywa i pasywa przejętej firmy

Kupiliśmy przedsiębiorstwo, które było naszym podwykonawcą. Czy przy rozliczaniu przejęcia należy uwzględnić wszystkie zobowiązania i należności tego przedsiębiorstwa (np. zobowiązania i należności wynikające z potrąceń od wynagrodzeń), czy też - ustalając wartość firmy - należy wyłączyć wzajemne rozrachunki?

Nie wszystkie wydatki są kosztem

W przypadku samochodu osobowego do kosztów firmy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne tylko do równowartości 20 000 euro, czyli obecnie około 75 tys zł. Kosztem uzyskania przychodów są - co do zasady - wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Zasada ta dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

RPP obniżyła stopy procentowe

Od dziś stopa lombardowa wynosi 5,50 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 11,00 proc. zamiast dotychczasowych 11,50 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Czy ważny jest termin płatności za fakturę

Świadczymy usługi dostępu do internetu na rzecz odbiorców indywidualnych. Zamierzamy wystawiać faktury za internet z góry za pół roku. W umowach z odbiorcami nie jest określony termin płatności. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy VAT? Kiedy zarejestrować je na drukarce fiskalnej, czy w terminie płatności czy też w momencie zapłaty? Czy ważny jest termin płatności za fakturę?

Księga zamiast ryczałtu

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące likwidacji karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przeraziły drobnych przedsiębiorców. To obecnie najkorzystniejsze formy opodatkowania, chętnie wybierane przez małe firmy, rzemieślników, drobny handel.

Kłopotliwe usługi z raju podatkowego

Regulacje dotyczące rozliczania VAT od usług świadczonych przez doradców z krajów uznawanych za tzw. raje podatkowe są krytykowane.

Coraz lepsza obsługa firm

Jednolity Rozmówca Podatkowy ma zapewnić wyższy poziom obsługi podatników. Dziś rusza kolejny etap tego programu. Ministerstwo wytypowało następny tzw. wyspecjalizowany urząd skarbowy, w którym prowadzony będzie kolejny etap programu Jednolity Rozmówca Podatkowy. Firmy, które płacą największe podatki i mają kluczowe znaczenie dla gospodarki, mogą liczyć na coraz lepszą obsługę.

Podpis doradcy to zdecydowanie za mało

Czy doradca podatkowy mający pełnomocnictwo do składania deklaracji podatkowych w imieniu podatnika i na jego rzecz ma prawo do składania deklaracji PIT-5, podpisywanych wyłącznie przez siebie? - decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z 2 lutego 2006 r., nr PBI-2/4117/IN-12/US Sieradz/05/JF.

Jak należy ewidencjonować naliczenie składek po kontroli ZUS

Nasza spółka jest po kontroli ZUS obejmującej okres od stycznia 2003 r. do sierpnia 2005 r. Jak ująć w księgach rachunkowych naliczenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zgodnie z protokołem ZUS? Czy są one kosztem uzyskania przychodów bieżącego okresu?

Jak ująć w księgach rachunkowych rozliczenia VAT

Podatek od towarów i usług jest to podatek pośredni nakładany na takie czynności, jak: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów czy import usług.

Zmieniliśmy Gazetę Prawną

Właśnie pojawiła się na rynku w nowej, lepszej formie, idealnej dla największego w Polsce dziennika gospodarczego. Największego nie tylko ze względu na najlepsze wyniki sprzedaży detalicznej, ale również z powodu szerokiego zakresu, ilości oraz wysokiej jakości drukowanych informacji i porad.

Podatki w Unii

Francja chce, aby Bruksela oddała krajom członkowskim UE prawo do suwerennego decydowania o niektórych podatkach, w tym VAT - pisze w poniedziałek brytyjski dziennik Financial Times.

Jakich formalności należy dokonać przy instalowaniu kasy fiskalnej

Jakich formalności należy dokonać, kiedy konieczne jest zainstalowanie kasy fiskalnej? Szczególnie interesuje nas, jakie dokumenty i druki oraz w jakim terminie musimy złożyć w urzędzie skarbowym.

Niemiecki VAT

Rząd niemiecki uzgodnił kształt budżetu na 2006 rok. Jedną z najistotniejszych zmian będzie podwyższenie stawki VAT o 3 proc. z obecnych 16 proc. do 19 proc.

Zwrot OC

Przepis nieobowiązującego rozporządzenia ministra finansów z 1997 r. pozwalający zakładowi ubezpieczeń na dochodzenie zwrotu odszkodowania, jeżeli szkoda została wyrządzona umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, był zgodny z konstytucją i kodeksem cywilnym.

Jest podatek od karty płatniczej dla pracownika

Od wartości limitu na karcie przyznanej pracownikowi przez pracodawcę trzeba zapłacić podatek dochodowy - twierdzi Ministerstwo Finansów.

Sołtys doręczy decyzję

Sejm przyjął poprawkę do rządowej nowelizacji Ordynacji podatkowej przywracającą gminom prawo do doręczania pism podatkowych za pośrednictwem sołtysów. To bardzo ważne dla samorządów wiejskich i miejsko-wiejskich.

Jak wprowadzić do ewidencji księgowej komputery "składaki"

Okazało się, że w jednostce znajdują się w użytkowaniu (od 2-3 lat) komputery będące tzw. składakami. Zostały one złożone ze starych części pochodzących ze zamortyzowanych i zlikwidowanych komputerów oraz różnych nowych części zakupionych w celach remontowych (które po pobraniu ich z magazynu zakwalifikowano od razu w koszty). W jaki sposób należałoby ujawnić te zestawy komputerowe i na jakiej podstawie wprowadzić je do ewidencji oraz w jakiej wartości?

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Kupując towary na terenie państw Wspólnoty, nabywca otrzymuje od kontrahenta fakturę z kwotami wyrażonymi w walucie obcej. Należy je ująć w księgach rachunkowych na dzień wystawienia faktury w wysokości średniego kursu ogłaszanego przez NBP w tym dniu. Regulacje dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiera ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Określa ona dokładnie, kiedy następuje tego rodzaju dostawa oraz między jakimi podmiotami (art. 9, 11).

Polisy nie zawsze z podatkiem

Polisy posagowe dla dzieci niepowiązane z funduszami inwestycyjnymi są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ile można odliczyć za internet

Podatnik korzystający z ulgi na internet może odliczyć nawet 760 zł, pod warunkiem udokumentowania poniesionych wydatków. Ulga internetowa od niedawna gości w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2005 roku. A to oznacza, że dopiero w tegorocznym zeznaniu podatnicy po raz pierwszy będą mogli z niej skorzystać.

Jak amortyzować sieć komputerową

Świadczymy usługi związane z dostępem do internetu. Niezbędne do prowadzenia tej działalności są kable, anteny, puszki, których wartość jednostkowa nie przekracza 3500 zł. Różne urządzenia o jednostkowej niskiej wartości tworzą sieć. Sieć ta obejmuje zasięgiem jeden lub kilka bloków mieszkalnych. W jaki sposób mamy ująć te wydatki w naszych księgach? Czy wydatki na okablowanie pojedynczych bloków mieszkalnych stanowią inwestycję w obcych środkach trwałych? Czy można je zaliczyć bezpośrednio do kosztów?

Reforma podatkowa wpadła w poślizg

Maleją szanse na to, że w 2006 roku zostaną uchwalone zmiany w podatkach. Oznacza to nie tylko złamanie wyborczych obietnic. Przede wszystkim nie można liczyć na usprawnienie systemu podatkowego, tak mocno krytykowanego przez przedsiębiorców.

Po remoncie można odzyskać VAT

Podatnik, który korzystał w poprzednich latach z ulgi remontowej, teraz może złożyć wniosek o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Krążące interpretacje

Gazeta Prawna dotarła do informacji, z których wynika, że wydawaniem interpretacji podatkowych od 1 stycznia 2007 r. nadal będą się zajmowały urzędy skarbowe, a nie Ministerstwo Finansów.

Kiedy podatnik nabywa prawo do odliczenia VAT

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą od 1 grudnia 2005 r. 15 grudnia kupił samochód. Jednak zgłoszenie rejestracyjne VAT-R złożył 30 grudnia. Czy może dokonać odliczenia VAT z faktury otrzymanej przed dokonaniem rejestracji?

Koszt udokumentowany rozliczeniem karty kredytowej

Czy wydatek na zakup książek merytorycznie związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, udokumentowany zestawieniem operacji karty kredytowej, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów? - Postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 21 grudnia 2005 r. (nr RO-XV/415/PDOF-630/194-BD/05)

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kontroli skarbowej i Ordynacji podatkowej

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kontroli skarbowej i Ordynacji podatkowej, która ma usprawnić działalność organów podatkowych, szczególnie podczas kontroli w dużych firmach.Za przyjęciem ustawy głosowało 398 posłów, przeciw było 3 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Odlicz po rozwodzie

Ślub z osobą, która korzystała ze starych ulg mieszkaniowych, to dla podatnika korzystającego z ulgi odsetkowej koniec odliczania. I nie ma znaczenia, że małżonkowie mają rozdzielność majątkową. Tylko orzeczenie rozwodowe pozwala znów korzystać z ulgi.

REKLAMA