REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatki wzrosną, choć miały spaść

Miało być pięknie. Niższe stawki, ulgi na dzieci... Zamiast tego w przyszłym roku zapłacimy najpewniej wyższe podatki.

Jesteś w wykazie, nie płacisz

Osoby zatrudnione w organizacji międzynarodowej nie muszą płacić podatku dochodowego od otrzymywanego uposażenia. Aby jednak ze zwolnienia skorzystać, muszą znajdować się w wykazie funkcjonariuszy Organizacji Narodów Zjednoczonych Ministerstwa Spraw Zagranicznych - wyjaśniało Ministerstwo Finansów.

Coraz większe straty VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości przymierza się do wprowadzenia tzw. klauzuli obejścia prawa do swojego orzecznictwa. Przed Trybunałem toczą się właśnie trzy sprawy, w których zakwestionowano działania podatników. Wykorzystali oni obowiązujące przepisy w taki sposób, aby osiągnąć korzyści podatkowe, dla których te przepisy nie były stosowane. Wszystkie trzy sprawy (sygn. C-255/02, C-419/02 oraz C-223/03) dotyczą odzyskania VAT naliczonego. Orzeczenia mają zostać ogłoszone jeszcze w tym miesiącu.

Moment rozliczenia korekty

Nabyłem partię towaru z Niemiec 25 lipca br. i w tym samym miesiącu otrzymałem fakturę o wartości 23 234 euro. W partii miało znajdować się 340 sztuk produktu. Partia towaru została dostarczona w sierpniu i okazało się, że jest w niej 320 sztuk. Spowodowało to stosowną korektę faktury. Faktura otrzymana w lipcu została rozliczona w deklaracji za ten miesiąc. Czy dobrze rozumiem, że korektę faktury ujmę w deklaracji za sierpień, czy też mam złożyć korektę deklaracji za lipiec?

REKLAMA

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Co to jest kontrola podatkowa? Jakie są obowiązki kontrolera podczas kontroli podatkowej? Co powinien robić i na co może sobie pozwolić podatnik w czasie kontroli?

Środki przymusu pod kontrolą

O każdym przypadku użycia środka przymusu inspektor lub pracownik jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić, w formie pisemnej notatki służbowej, bezpośredniego przełożonego.

Jak rozliczyć zapłatę zaliczki, która nastąpiła w częściach

Podpisaliśmy kontrakt z polskim kontrahentem w EUR. Kontrahent przesłał nam 1 lipca zaliczkę z trzech różnych kont (dwa przelewy w PLN, jeden w EUR). Pieniądze wpłynęły na nasz rachunek 1, 2 i 3 lipca. Z jakim dniem i po jakim kursie powinniśmy wystawić fakturę VAT?

BCC chce 18-proc. stawki

Business Centre Club apeluje o obniżenie podatków i uproszczenie systemu podatkowego. BCC ma swoje pomysły na podatki, które zawarł w 92 postulatach dla nowego parlamentu i rządu.Marek Goliszewski, prezes BCC, zgłosił w imieniu swojej organizacji propozycję wprowadzenia 18-proc. powszechnego podatku dochodowego.

REKLAMA

Bez faktury stracisz

Niedopuszczalne jest rozliczenie VAT na podstawie kserokopii faktur, nawet jeśli zostały potwierdzone za zgodność przez wystawcę. Kradzież oryginałów faktur i ewidencji podatkowej nie może być też powodem niezastosowania sankcji VAT.

Czy zachowuje się prawo odliczenia podatku naliczonego przy okresowym braku sprzedaży

Nasza spółka zmieniła przedmiot działalności, rezygnując jednocześnie ze zwolnienia, z powodu wysokości obrotów. W pierwszych miesiącach nie przewidujemy sprzedaży, a tym samym nie wystąpi VAT należny. Czy VAT naliczony, który powstanie w okresie, kiedy nie wystąpi sprzedaż, może "oczekiwać" na moment odliczenia? Jaki jest termin odliczania nierozliczonego podatku naliczonego z poprzednich deklaracji VAT-7?

Nie każdy może wystąpić z wnioskiem

Ocena, czy certyfikowani księgowi mają prawo do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, należy do ustawodawcy, a nie do samorządu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Samorząd doradców zapowiada złożenie zażalenia.

Będzie niższa stawka podatku

Już wkrótce zerową stawkę VAT będą stosowali podatnicy, którzy dostarczają towary lub świadczą usługi instytucjom wspólnot Europejskich, siłom zbrojnych NATO, misjom dyplomatycznym oraz niektórym organizacjom międzynarodowym.

Odliczajmy, póki można

Ciągle nie wiadomo, z jakich ulg podatkowych będziemy mogli za rok skorzystać. PO chce zlikwidować obowiązujące ulgi, z kolei PiS zastanawia się nad nowymi, m.in. dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Można sobie jeszcze zaklepać miejsce przy uldze odsetkowej, i to na długie lata.

Czy odpłatne wydanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest czynnością opodatkowaną VAT

Czy zorganizowanie na własne potrzeby przetargu, którego jednym z etapów jest udostępnienie oferentom, za opłatą, dokumentacji w postaci specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jest świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT?

Nie wyłudzaj zwrotu VAT na Malcie, bo spotka cię kara

Od 1 maja 2004 r. polscy przedsiębiorcy dokonujący zakupów na Malcie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą mają prawo do odzyskania naliczonego przy tych zakupach VAT. Jednak gdy przedsiębiorca będzie próbował wyłudzić nienależny zwrot podatku i wykryją to władze maltańskie, wszelkie zwroty na rzecz wnioskodawcy zostaną wstrzymane na okres do 2 lat.

Jak rozliczyć zaliczki przekazane w walucie obcej

Podpisaliśmy kontrakt z polskim kontrahentem w euro. Kontrahent przesłał nam 1 lipca zaliczkę z trzech różnych kont (dwa przelewy w złotych, jeden w euro). Pieniądze wpłynęły na nasz rachunek 1, 2 i 3 lipca. Z jakim dniem i po jakim kursie powinniśmy wystawić fakturę VAT?

Jak opodatkowane jest przekazanie zysku na kapitał zapasowy

Udziałowcy spółki z o.o. w protokole zatwierdzającym sprawozdanie finansowe podjęli uchwałę o wyłączeniu zysku z podziału i pozostawieniu go w spółce. Czy trzeba zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy (19%) od takiego zysku?

Sporne ograniczenie prawa do korekty

Obowiązująca od 1 września tego roku nowelizacja Ordynacji podatkowej uchyliła restrykcyjne przepisy dotyczące składania korekt deklaracji. W nowelizacji przewidziano jednak wyjątek.

Jak rozliczyć zakup samochodu na fakturę VAT-marża, sfinansowanego kredytem zaciągniętym na dowolny cel

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza ją w księdze przychodów i rozchodów. W czerwcu kupiła samochód ciężarowy na firmę jako środek trwały. Przez sprzedawcę została wystawiona faktura VAT-marża na kwotę 18 300 zł. Jaka kwota jest wartością początkową do amortyzacji środka trwałego? Czy koszty pożyczki bankowej na dowolny cel można zaliczyć do kosztów firmy? Pożyczka została udzielona osobie prowadzącej działalność i współmałżonkowi. Została przeznaczona na zakup samochodu.

Nie zaniżaj pochopnie kosztów

Zaniżenie kosztów często ma na celu m.in. wykazanie większej rentowności przedsiębiorstwa. Może również służyć bieżącemu dostosowaniu kosztów do sprzedaży.

Obwieszczenie jak załącznik

W katalogu materiałów budowlanych, które po 1 stycznia 2006 r. obejmie system zwrotu VAT, znajdą się wyroby wymienione w załączniku nr 5 do poprzedniej ustawy o VAT - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Infrastruktury.

Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Do opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu ustanowionej przed 1 maja 2004 r. trzeba doliczyć VAT. Nie jest to kwota brutto. Organy samorządu nie będą musiały płacić 22 proc. VAT z własnej kieszeni. Do opłaty mogą doliczyć podatek.

Czy wydatki na prowadzenie sprawy są kosztem

Jakość usług oferowanych przez naszą spółkę została zakwestionowana przez jednego z kontrahentów. Sprawa została skierowana do sądu. Wyrok okazał się dla nas niekorzystny. Czy wydatki poniesione na pomoc prawną dotyczącą tego procesu słusznie zaliczyliśmy do kosztów uzyskania przychodów?

Koszty usługi gastronomicznej w księgach nabywcy

Jesteśmy czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierzamy zorganizować spotkanie z przedstawicielami firmy, z którą współpracujemy. Jak należy rozliczyć otrzymaną fakturę dokumentującą zakup usługi gastronomicznej?

Kiedy rozliczać należny podatek od tzw. usług medialnych

Świadczymy usługi, które są wymienione w załączniku nr 3 poz. 153 do ustawy o podatku od towarów i usług. Klienci wnoszą przedpłaty na świadczone przez nas usługi. Czy wartość tych przedpłat stanowi podstawę do naliczenia i odprowadzenia VAT, czy obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności, określonej w umowie? Faktury za usługi wystawiane są w każdym miesiącu z terminem płatności do 15. dnia następnego miesiąca.

Czy grozi wyższy VAT w budownictwie

Obecnie obowiązują preferencyjne stawki VAT w budownictwie. W 2007 r. kończy się jednak okres przejściowy i zgodnie z obowiązującymi przepisami podatek zostanie zwiększony z 7 do 22 proc.

Będzie roczny podatek od aut

Rozpoczęto prace nad projektem ustawy przewidującej wprowadzenie rocznego podatku od samochodów osobowych. Rozwiązanie to wzorowane jest na projekcie unijnej dyrektywy - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Podatnik ucieka, urzędnik zostaje

Podatnicy, mimo zmiany miejsca zamieszkania, często rozliczają się nadal ze starym, znanym im urzędem skarbowym. Na zmianę decydują się tylko wtedy, gdy liczą, że nowy urząd nie zada sobie trudu sprawdzenia ich dokumentacji.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostaw energii cieplnej

Spółka zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą energii cieplnej. Z tego tytułu zawarto umowę z odbiorcą na dostawę energii cieplnej, zgodnie z którą termin płatności ustalono na 21 dzień miesiąca po miesiącu wykonania usługi. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy energii cieplnej?

Ewidencja księgowa zaliczki na podróż służbową

Po raz pierwszy wysyłamy pracownika w podróż służbową za granicę. Chcemy mu wypłacić zaliczkę w euro. Czy jest to możliwe? Jak wyglądać będą w związku z tym rozliczenia w podatku dochodowym i jak należy ująć tę operację w księgach rachunkowych?

W jakich wypadkach nieściągalna wierzytelność stanowi koszt uzyskania przychodu

Czy wydatek poniesiony przez spółkę zajmującą się obrotem wierzytelnościami na zakup wierzytelności, która następnie okazała się nieściągalna ze względu na upadłość dłużnika, jest kosztem uzyskania przychodów?

Jak amortyzować nieruchomość należącą do banku spółdzielczego

Czy lokale mieszkalne wydzielone przy budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, będące własnością banku spółdzielczego, mogą być amortyzowane stawką 1,5%, a odpisy stanowić koszty uzyskania przychodu? W świetle art. 16c updop amortyzacji nie podlegają lokale i budynki zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, czyli rozumiem, że chodzi tu o spółdzielnie mieszkaniowe.

Obniżki PIT od 2007 roku

Polityka gospodarcza rządu powinna dążyć do zmniejszenia podatków i innych kosztów pracy i uproszczenia procedur gospodarczych dla przedsiębiorców - powiedział kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz.

Dodatkowe sankcje VAT

VAT jest podatkiem, który restrykcyjnie traktuje podatników naruszających zasady jego rozliczania. W niektórych przypadkach pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego, w innych nakłada podatek należny na czynności, które zdawałoby się nie podlegają VAT. Istnieje też sankcja w postaci dodatkowego zobowiązania oraz kara za brak kasy fiskalnej.

Będą niższe limity

W przyszłym roku ze zwolnienia VAT skorzystają podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2005 r. nie przekroczy 39 200 zł.

Nie każdy błąd to naruszenie dyscypliny

Gdy w sprawozdaniach budżetowych nie są wykazane należności zakładu, to nie stanowi to naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Ustalenie kosztów przy zbyciu ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej

Czy w przypadku odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć także opodatkowany zysk występującego wspólnika pozostawiony w spółce?

Jak rozpocząć ewidencję w księdze, jeśli podatnikowi odmówiono dalszego opodatkowania w formie karty podatkowej

Odmówiono mi opodatkowania w formie karty podatkowej (zgłoszenie złożone po terminie) i mam obowiązek założenia i prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak rozpocząć ewidencję w księdze, jak ująć dotychczas prowadzoną działalność (od 20 kwietnia 2005 r.)? Jakich zapisów dokonać w związku z poniesionymi wcześniej wydatkami, np. na wyposażenie, czynsz za lokal itp., jak wyliczyć i zapisać dotychczasowy przychód?

Czy dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Podatnik nie może uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy przysługiwało mu odliczenie tego podatku.

Jak rozliczać podatek

Przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych, informacyjnych, próbek i prezentów o małej wartości nie podlega VAT. Podatnik ma jednocześnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kontrowersyjna korekta VAT

Brak możliwości skorygowania deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej to rozwiązanie wprowadzone ostatnią nowelizacją Ordynacji podatkowej.

Sprzedaż wierzytelności poniżej jej wartości

Prowadzę przedsiębiorstwo budowlane i mam trudności z odzyskaniem należności od kontrahentów. Zamierzam odsprzedać je podmiotowi zajmującemu się obrotem wierzytelnościami i windykacją. Oferuje mi on zapłatę w wysokości od 40 do 85 proc. wartości tych wierzytelności. Czy otrzymane kwoty należy opodatkować podatkiem dochodowym? Jak potraktować różnicę między wartością wierzytelności a uzyskaną ceną?

Boją się wymontowywać

Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT zezwala na likwidację kratek w samochodach firmowych, od których odliczono podatek. Przedsiębiorcy jednak tego nie robią, bo boją się, że fiskus może upomnieć się o podatek.

Nie można powielać błędów z przeszłości

Organy podatkowe nie mogą ponownie wydać korzystnej dla podatnika decyzji, nawet jeśli wcześniej taką w wyniku błędu wydały. Zasada zaufania do organów podatkowych nie polega na powielaniu błędów i wydawaniu decyzji niezgodnych z prawem.

Albo nowa ustawa, albo zmiana obecnej

PiS pozostawiło napisanie zmian w ustawie o VAT przedsiębiorcom z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. PO uważa, że potrzebna jest całkowicie nowa ustawa. Zapewnia, że opracowała projekt, ale nie chce go ujawniać przed dopracowaniem szczegółów.

Znamy już limit przychodów

Od 30 września znana jest kwota, która zobowiązuje do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych przez jednostki osiągające określony limit przychodów.

Czy umowa z kontrahentem unijnym powoduje obowiązek rozliczenia importu usług

Czy usługi prowizyjne świadczone przez zagraniczną (niemiecką) osobę fizyczną nieposiadającą NIP UE i zarejestrowanej działalności gospodarczej powodują powstanie u mnie obowiązku podatkowego w zakresie VAT (import usług)? Czy daną usługę mogę księgować w koszty jedynie na podstawie pisemnej umowy zawartej z tą osobą i dokumentu KW (Kasa Wypłaci)? Czy mogę w imieniu tej osoby wystawić rachunek?

Kto jest uznawany za małego podatnika

Nie wszyscy wiedzą, jaki przedsiębiorca może być uznany za tzw. małego podatnika w rozumieniu ustawy o VAT.

Czy od zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty VAT od sprowadzonego z zagranicy samochodu należy zapłacić opłatę skarbową

Sprowadziłem samochód z zagranicy. Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności. W celu zarejestrowania tego samochodu muszę uzyskać zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty VAT. Czy z jego uzyskaniem wiążą się jakieś opłaty?

Jak skorygować błędnie wykazany na fakturze numer rejestracyjny samochodu

W związku z prowadzoną działalnością handlową i użytkowaniem wprowadzonych do ewidencji środków trwałych samochodów kilkakrotnie otrzymałem faktury z błędnie wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu. Czy błędnie wykazany na fakturze numer rejestracyjny samochodu może zostać skorygowany przez wystawienie noty korygującej?

REKLAMA