REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność ponosi też była dyrektor

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ponosi również osoba, która nie jest już pracownikiem jednostki, gdzie miały miejsce nieprawidłowości - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

Celnicy tropią oszustów

Po zablokowaniu przez Sejm podwyżek akcyzy na olej opałowy minister finansów zapowiedział zaostrzenie walki z nielegalnym handlem paliwami. Dotrzymał słowa.

Rejestracja na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Jestem w Polsce zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Mam okazję do wystartowania w konkursie na projekt szpitala, który znajdowałby się na terenie Niemiec. Czy w tym przypadku będę musiał zarejestrować się dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego?

Jak ująć w księgach rachunkowych podpisanie z biegłym rewidentem umowy o badanie sprawozdania finansowego za rok 2005

Jak ująć w księgach rachunkowych podpisanie z biegłym rewidentem umowy o badanie sprawozdania finansowego za 2005 r.? Na mocy tej umowy ustalono koszt badania na 18 000 zł (netto). Jednocześnie ustalono, że część tej kwoty, tj. 6000 zł, zostanie wypłacona w 2005 r., a ostateczne rozliczenie usługi nastąpi w 2006 r.

REKLAMA

Jak rozliczyć wydatki na samochód

Do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej można zaliczyć wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Koszty napraw, paliwa i opłat związanych z używaniem samochodu przedsiębiorca zaliczy do kosztów, ale tylko w granicach limitu.

Jakie dane powinna zawierać wewnętrzna faktura korygująca

Czy wystawiając wewnętrzną fakturę korygującą do noty kredytowej przy WNT (w związku ze zwrotem towaru) należy ująć w wewnętrznej fakturze korygującej tylko zwrócony towar (ograniczyć się do ujęcia pozycji, które dotyczą zwróconego towaru), czy też ująć wszystkie pozycje z pierwotnej faktury?

Ile kosztuje darmowa pożyczka

Organy podatkowe miały prawo uznać, że nieoprocentowana pożyczka od zagranicznego kontrahenta była nieodpłatnym świadczeniem dla spółki. Ustalając wysokość tego świadczenia, mogły też przyjąć oprocentowanie, jakie podatnik uzyskałby z lokalnego banku.

Ulgi dla rozpoczynających inwestycje

Projekt rozporządzenia w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej został przesłany do Komisji Europejskiej w celu notyfikacji. Rozporządzenie przewiduje m.in. zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorców rozpoczynających nowe inwestycje.

REKLAMA

Obowiązki podatkowe nie ustają

Wyprowadzenie się za granicę nie powoduje ustania obowiązków podatkowych podatników, którzy wciąż prowadzą działalność gospodarczą w Polsce lub też osiągają dochody z innych źródeł położonych w naszym kraju - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Czy powstanie przychód z nieważnej decyzji?

Czy zasądzona na rzecz podatnika kwota w związku ze stwierdzeniem nieważności decyzji o przekazaniu na jego rzecz nieruchomości stanowi przychód z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a więc nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Jak ująć w księgach rachunkowych przewalutowanie w celu zapłaty za materiał

Za pośrednictwem banku prowadzącego nasze rachunki walutowe zakupiliśmy z posiadanych środków pieniężnych wyrażonych w USD inną walutę, tj. euro, przeznaczoną na zakup materiałów. Jak prawidłowo wycenić tę operację? Czy w jej wyniku powstaną różnice kursowe i jak je prawidłowo wyliczyć pod względem podatkowym?

Co trzeba wiedzieć o inwentaryzacji

Jakie są terminy na sporządzenie inwentaryzacji? Jak prawidłowo dokumentować spis z natury? Kiedy występuje obowiązek sporządzenia spisu z natury w prawie podatkowym?

Jakie skutki podatkowe wywołuje sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu

Jakie podatki i w jakich terminach musi uiścić spółka, zbywając zabudowaną nieruchomość i prawo wieczystego użytkowania gruntu w drodze przetargu? Wycena została dokonana w następujący sposób: wartość rynkowa nieruchomości, w tym wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu. Jeżeli w drodze przetargu spółka uzyska wyższą cenę niż na wycenie - czy zwiększa tylko wartość nieruchomości, czy również wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu?

Jak ustalić cenę wykupu leasingowanego lokalu biurowego

Leasingujemy lokal biurowy. Jest to leasing operacyjny. Jak przy wykupie takiego lokalu ustalić cenę? Czy leasingobiorca będzie mógł ustalić dla tego lokalu indywidualne stawki amortyzacyjne?

Jest szansa na zwrot nadpłaty

Zakłady pracy chronionej mają szansę odzyskać pieniądze utracone w wyniku niekorzystnej zmiany przepisów pozbawiającej ich prawa do zwolnień podatkowych. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że podstawą zwrotu są przepisy konstytucji.

Nie będzie 50-procentowej stawki

Trybunał Konstytucyjny uznał przepis wprowadzający 50-proc. stawkę PIT za niezgodny z konstytucją. Powstały obawy, że nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2006 r. Ministerstwo Finansów uspokaja. 50-proc. stawka PIT nie wejdzie w życie od nowego roku.

Operatorów nie stać na księgi rachunkowe

Urzędy skarbowe zaczynają wydawać decyzje, z których wynika, że podatnicy świadczący usługi dostarczania sieci telekomunikacyjnych muszą bezwzględnie prowadzić księgi rachunkowe - alarmuje rzecznik praw obywatelskich w piśmie do ministra finansów.

Reklama w internecie tak jak w telewizji

Do reklamy w środkach masowego przekazu należy zaliczyć również tę, która zamieszczana jest w Internecie - twierdzą organy podatkowe. Zdaniem ekspertów, to rewolucyjna interpretacja. Umożliwia zaliczenie w całości do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reklamę umieszczaną na ogólnodostępnych stronach internetowych.

Po pięciu latach nie ma zaległości

Podatnik może nabyć przedsiębiorstwo bez narażania się na przejęcie odpowiedzialności za zaległości podatkowe sprzedającego tylko wtedy, gdy od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość, upłynęło pięć lat.Podatnicy często kupują składniki przedsiębiorstwa, np. nieruchomości. Planując taki zakup, niejednokrotnie zastanawiają się, czy nie będą musieli ponosić odpowiedzialności za cudze zaległości podatkowe.

Częściowe odliczenie VAT niezgodne z przepisami Unii

Częściowe odliczanie VAT związanego z nabyciem towarów lub usług sfinansowanych z subwencji stosowane przez podatników wykonujących wyłącznie czynności opodatkowane jest sprzeczne z przepisami szóstej dyrektywy - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (Sygn. akt C-204/03).

Jakie elementy powinna zawierać korekta faktury VAT marża

Moja firma handluje tzw. towarami używanymi. Dlatego też potwierdzając dokonaną sprzedaż wystawiamy faktury VAT marża. Teraz z powodu podwyższenia ceny będziemy musieli wystawić kilka faktur korygujących i stąd nasze pytanie: czy korekta tej faktury musi zawierać jakieś szczególne elementy, odróżniające ją od innych faktur korygujących?

Powstał budżet trudny do realizacji

Realizacja budżetu na 2006 rok może być trudna - ocenia Rada Polityki Pieniężnej. Nie podoba jej się również pomysł, żeby środki z zagranicznych emisji długu wymieniać na rynku.

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT

W czerwcu 2004 r. otrzymałem jako agent fakturę VAT za niedobory towarów z naliczonym 22% VAT. Czynność ta nie powinna być opodatkowana VAT. Jednak odliczyliśmy podatek z tej faktury. Czekamy na korektę faktury. Czy mieliśmy prawo odliczyć VAT i kiedy ewentualnie możemy go skorygować?

Gdzie należy opodatkować nabycie i eksport towarów poza terytorium kraju

Firma polska, zarejestrowana jako podatnik VAT i działająca na terenie kraju, ma zamiar kupować towar u kontrahenta unijnego i sprzedawać na eksport (poza obszar Wspólnoty). Przy czym, towar będzie wysyłany bezpośrednio od kontrahenta unijnego do odbiorcy spoza Unii, a polska firma będzie wystawiała jedynie faktury. Jaką stawkę VAT zastosować w tej sytuacji przy sprzedaży? Czy przy zakupie wystąpi nabycie wewnątrzwspólnotowe?

Jak rozpocząć sprzedaż znaków opłaty skarbowej i blankietów wekslowych

Prowadzę księgowość w firmie zajmującej się udzielaniem kredytów. Chcielibyśmy, aby w naszej firmie można było sprzedawać klientom znaki opłaty skarbowej i blankiety wekslowe, np. w celu złożenia dodatkowego zabezpieczenia (weksel) i do pełnomocnictw (do lokat - opłata skarbowa). Słyszałam, że do takiej sprzedaży uprawniony jest tylko PKO BP SA, a ja muszę wystąpić o zgodę do urzędu gminy. Czy faktycznie muszę występować o takie zezwolenie?

Coraz mniej kartowiczów

Konieczność ewidencjonowania przychodów za pomocą kas fiskalnych sprawia, że prosta forma opodatkowania w postaci karty podatkowej opłaca się coraz mniejszej liczbie przedsiębiorców.

Bezpłatne porady trzeba zwolnić z VAT

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra finansów z wnioskiem o zwolnienie z VAT bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej osobom ubogim i potrzebującym. RPO zwrócił uwagę, że przepisy Unii Europejskiej dopuszczają taką możliwość.

Wójt mógł zapłacić rachunki za energię

Zapłacenie rachunków gminy za energię elektryczną, gdy nie przewidywał tego jej plan wydatków, nie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - uznała Główna Komisja Orzekająca.

Czy podatnicy zwolnieni przedmiotowo z VAT mają obowiązek wystawiania faktur

Prowadzę działalność gospodarczą - usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego. 15 listopada 2004 r. złożyłam do urzędu zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R), w którym podałam, że będę dokonywać sprzedaży zwolnionej. Czy mam obowiązek wystawiania faktur VAT dokumentujących wykonywane czynności?

Czy można odliczyć VAT od nabycia materiałów reklamowych

Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT od opracowanych w agencji reklamowej materiałów reklamowych (ulotki, foldery) oraz papieru firmowego rozdawanych klientom przy kasach, na targach itd.? Materiały te traktuję jako promocyjno-reklamowe, związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i nie opodatkowuję VAT należnym.

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy sprzedaży poprzez sklep internetowy

Prowadzę sprzedaż poprzez sklep internetowy. Sprzedaż dokumentowana jest fakturami. W jaki sposób i w którym momencie ewidencjonować sprzedaż, w przypadku gdy zapłata następuje wcześniej niż dostawa towarów?

Jak opodatkować sprzedaż złomu

Jeżeli sprzedajemy złom przed upływem sześciu miesięcy od dnia nabycia, powinniśmy wysokość dochodu ze sprzedaży wynikającą z umowy ująć w zeznaniu rocznym i opodatkować wraz z pozostałymi przychodami według skali podatkowej.

Gdzie należy rozliczyć podatek z tytułu importu towarów do innego niż Polska państwa członkowskiego

Podatnik sprowadza statkiem towar z Indonezji. Portem docelowym jest np. Hamburg. Tam też będzie towar oclony, a następnie przywieziony na teren Polski. Nie zostanie zastosowana procedura tranzytu. Kto i gdzie powinien zapłacić podatek VAT?

Marynarze mogą odzyskać nadpłaty

Minister finansów uważa, że przepisy stosowane do zwrotu podatku marynarzom pracującym dla duńskiego armatora są jasne i nie wymagają urzędowych wyjaśnień. Interweniującemu w sprawie rzecznikowi praw obywatelskich obiecał jednak, że będzie przyglądał się, jak przebiega zwrot nadpłat marynarzom.

Za sprzedaż działki podatek

Podział gruntu budowlanego na mniejsze działki oraz ich sprzedaż powoduje konieczność zarejestrowania się jako podatnik VAT i odprowadzenia 22 proc. podatku.

Ministrowi finansów przybędzie pracy

Od 1 września 2005 r. minister finansów wydaje interpretacje dotyczące umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej.

Czy sprzeciw na korektę deklaracji dokonaną przez organ podatkowy podlega opłacie skarbowej

Od 1 września br. urzędy skarbowe mogą w określonych sytuacjach same dokonywać korekty składanych deklaracji podatkowych. Wiem, że w przypadku gdy nie zgodzę się z taką korektą, mogę wnieść sprzeciw do organu, który skorygował deklarację. Czy takie pismo podlega opłacie skarbowej?

Czy pojazd kolekcjonerski podlega akcyzie

Dokonałem nabycia pojazdu z Niemiec - samochodu kolekcjonerskiego. Czy, zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym, powinienem zapłacić podatek akcyzowy przed zarejestrowaniem go w wydziale komunikacji?

Rozliczanie darowizny środka trwałego

Otrzymany środek trwały w drodze darowizny musimy ująć w księgach rachunkowych. Powinniśmy zaliczyć go do rozliczeń międzyokresowych przychodów.

Jak rozliczyć podatek od tłumaczeń

Jeśli wartość tłumaczeń wykonanych przez Polaków dla Komisji Europejskiej w danym roku podatkowym przekroczy kwotę w złotych odpowiadającą równowartości 10000 euro, będą oni zobowiązani, jako podatnicy VAT, zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać od 20 października 2005 r., do wystawiania faktur ze stawką 0 proc.

Obowiązki pożyczkobiorcy jako płatnika

Jako przedsiębiorca zaciągnąłem u osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, oprocentowaną pożyczkę na bieżącą działalność. Ponieważ termin spłaty pożyczki nie został dotrzymany, dodatkowo narosły jeszcze odsetki z tytułu opóźnienia. Jakie są w tej sytuacji moje obowiązki jako płatnika - przy spłacie pożyczki razem z odsetkami?

Tłumacz nie odzyska VAT-u

Miejscem świadczenia usług tłumaczeń na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich, które nie są podatnikami VAT, jest Polska. Oznacza to, że świadczący takie usługi są zobowiązani wystawić fakturę z polskim VAT, mimo że Polska podpisała umowę o przywilejach i immunitetach Wspólnot Europejskich w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Czy PiS powtórzy stare błędy

Prawo i Sprawiedliwość obiecuje przedsiębiorcom ulgi inwestycyjne. Będą nagrodą za tworzenie nowych miejsc pracy. To element programu walki z bezrobociem.

Spółka mogła odliczyć VAT

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej, ma prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów dokonany przed zgłoszeniem rejestracyjnym VAT - stwierdził białostocki WSA.

Jak opodatkować przychody ze zbycia nieruchomości

Jak opodatkować przychód z odpłatnego zbycia części nieruchomości nabytej w drodze umowy o ustanowieniu prawa wieczystego użytkowania, wykorzystywanej przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej? Czy podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu sprzedaż w 2005 r. nieruchomości nabytej w drodze darowizny?

Zwrot VAT przy nabyciu samochodu przez obywatela Danii

Obywatelka Danii nabyła samochód osobowy u dealera w Polsce i zamierza go sprowadzić do Danii. Jakie w przypadku takiej transakcji ciążą na niej obowiązki w podatku od towarów i usług? Czy w opisanym przypadku ta sama osoba - obywatelka Danii - ma jakieś możliwości odzyskania podatku w Polsce?

Jak odliczyć podatek naliczony od kosztów inwestycji służącej sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w 2005 r. (podatnik VAT, sprzedaż tylko opodatkowana). Zakupił grunt wraz z budynkiem do rozbiórki. Na zakupionym gruncie wybuduje budynek usługowo-mieszkalny na wynajem (działalność opodatkowana i zwolniona). Jak odliczać VAT od zakupów inwestycyjnych? Podatnik nie posiada jeszcze projektu. Czy odliczać VAT w całości, a po wprowadzeniu do użytkowania dokonywać korekty VAT przez 10 lat?

Jak ewidencjonować wydatki inwestycyjne pokrywane z kapitału rezerwowego

Wspólnicy spółki z o o. podjęli uchwałę o przeznaczeniu kapitału rezerwowego na pokrycie wydatków inwestycyjnych w związku z modernizacją środka trwałego. Proszę o przykład, w jaki sposób należy zaksięgować tę operację.

Zaufanie jest najważniejsze

Etyka zawodowa, prymat interesu klienta nad innymi interesami, rzetelność, bezstronność i kompetencja zawodowa to cechy, które powinny wyróżniać zawód zaufania publicznego - stwierdzono na konferencji zorganizowanej przez Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Bony dla emeryta są opodatkowane

Zakład pracy, wydając talony towarowe zatrudnionym na część etatu pracownikom, którzy jednocześnie pobierają emeryturę, musi pobrać od nich zaliczki na podatek - uznał dyrektor izby skarbowej.

REKLAMA