REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe ulgi

W piątek Sejm przyjął ustawę o wspieraniu działalności innowacyjnej. Ma ona na celu m.in. promowanie powstawania prywatnych ośrodków badawczo-rozwojowych oraz zwiększenie popytu na produkty takich jednostek. Jednym z instrumentów, które mają temu służyć, są zaproponowane w ustawie ulgi podatkowe.

Postanowienie z dnia 18 maja 2005 r. Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu w sprawie interpretacji prawa podatkowego (sygn. DWUS DPD 005/28/05).

Czy przedpłata od nabywcy unijnego na poczet przyszłych usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Prowadzimy działalność reklamową. Odbiorcami naszych usług są zarówno przedsiębiorcy polscy, jak i podatnicy posiadający siedzibę na terytorium Unii Europejskiej. Czy przedpłata od kontrahenta unijnego na poczet wykonania przyszłych usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego?

Zasady opodatkowania najmu części budynku mieszkalnego

Oboje z mężem jesteśmy podatnikami VAT czynnymi. Poza działalnością gospodarczą, którą prowadzi każde z nas na własny rachunek, uzyskujemy przychody z najmu części budynku mieszkalnego, stanowiącego naszą prywatną współwłasność. Usługi najmu świadczymy dla firmy będącej podatnikiem VAT, która przeznacza pomieszczenia dla swoich pracowników na cele mieszkalne. W umowie najmu zaznaczyliśmy, że mieszkań nie można używać na cele inne niż mieszkalne. Budynek ani żadna jego część nie jest ujęta w ewidencji środków trwałych, nie jest też związany z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą. Przychody z najmu wykazujemy w deklaracji VAT-7 jako zwolnione (PKWiU ex. 70.20.11). Wątpliwości nasze budzi sposób rozliczeń narzucony przez najemcę, tj. liczba faktycznie wykorzystanych dni w miesiącu razy kwota za 1 dzień, a raczej za nocleg. Czy taki sposób rozliczeń nie spowoduje, że najem ten powinien być opodatkowany stawką 7%? Czy nie lepiej byłoby zrobić aneks do umowy i określić czynsz najmu na stałym poziomie?

REKLAMA

Kasy fiskalne u prawników i lekarzy

Na drodze do wprowadzenia kas fiskalnych u lekarzy i prawników stoją pewne przeszkody. Lekarz nie płaci VAT-u, więc pojawia się pytanie, po co mu kasa fiskalna. U prawników przeszkodą jest specyfika zawodu. Decyzje o objęciu bądź nieobjęciu obowiązkiem ewidencyjnym tych grup zawodowych podejmie kierownictwo resortu finansów jesienią br. Może się okazać, że będzie to już decyzja przyszłego rządu - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Koszty księgowe i podatkowe w przypadku zbycia środka trwałego

Spółka z o.o. do celów rachunkowych przyjęła stawkę amortyzacji w wysokości 20%, mimo że stawka podatkowa wynosi 10%. Jakie w związku ze sprzedażą tej maszyny należy przyjąć odpisy amortyzacyjne?

Polska nie chce wyższej stawki VAT

Nie będzie obniżki akcyzy na paliwo

REKLAMA

Moment zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów

Czy wydatek poniesiony w grudniu 2004 r. na uiszczenie należności za wykonanie badań w zakresie uzyskania "deklaracji zgodności" produkowanej stolarki okiennej należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2004, mając na uwadze, że produkcja tych okien będzie trwała również w roku podatkowym 2005?

Jak obliczyć podatek z faktur wystawionych w walutach obcych

Gdy podatnik dokonuje obrotu międzynarodowego, pojawia się problem, według jakiego kursu należy przeliczyć kwoty wyrażone w dokumencie faktury. Ponadto trzeba wskazać, że nawet faktury wystawiane przez polskiego podatnika mogą być wyrażone w walucie obcej. Bez względu jednak na przyjętą walutę faktury wartość podatku zawsze musi być określona w złotówkach. Zatem nie tylko w obrocie z zagranicą, ale i krajowym może zaistnieć potrzeba przeliczenia na złotówki kwot zapisanych w fakturze VAT w walucie obcej.

Koszty badania rocznego pakietu sprawozdawczego na potrzeby grupy kapitałowej

Rozporządzenia jeszcze nie ma


Minister nauki i informatyzacji nie podjął jeszcze decyzji o podpisaniu rozporządzenia dotyczącego elektronicznych faktur, które już zostało zaakceptowane przez ministra finansów - dowiedziała się "GP".

Będzie rekompensata za wzrost podatku VAT

Osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, będzie przysługiwała rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane.

Bliżej zwrotu VAT

Połączone sejmowe komisje poparły poprawki do projektu ustawy o zwrocie inwestorom indywidualnym części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Komisja żąda wyjaśnień

Komisja Europejska zdecydowała o przesłaniu Polsce żądania udzielenia informacji o podatku akcyzowym na samochody nakładanego w momencie pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z krajów UE.

Będą surowsze kary. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

Kary do pięciu lat więzienia i wysokie grzywny za przestępstwa paliwowe, w tym jazdę na oleju grzewczym, zakłada przyjęta wczoraj przez Sejm poprawka do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego.

Sejm uchwalił. Ustawy "antylichwiarskie"

Sejm uchwalił maksymalną wysokość odsetek, która na dzień dzisiejszy wyniosłaby ok. 26 proc. Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania, będzie ono chroniło przed lichwiarskimi pożyczkami. Przeciwnicy argumentują, że to wyborcza kiełbasa, a nowe przepisy spowodują rozwój czarnego rynku kredytowego.

Ewidencja księgowa odsetek

Koszty finansowe: W księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz odsetki i obciążające ją koszty z tytułu odsetek dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

PIT. Leki za grosz

Osoby, które kupiły w aptece "lek za grosz", będą musiały zapłacić podatek od rzeczywistej ceny leku, jeśli apteka będzie pokrywać różnicę w cenie bonami towarowymi. W przypadku jednak gdy apteka - podobnie jak supermarkety - zastosuje promocję danego leku skierowaną do wszystkich, to pacjent podatku już nie zapłaci -wynika z wyjaśnień organów podatkowych.

Trudniej będzie ukryć dochody

Zarówno prawnicy, jak i lekarze będą musieli zainstalować kasy fiskalne. Obowiązek ten obejmie ich jednak dopiero w 2006 r. i 2007 r. - zapowiada Ministerstwo Finansów.

UE. Samochodowe podatki rejestracyjne do likwidacji

Jest szansa na zniesienie podatków rejestracyjnych od samochodów osobowych, które prowadzą do podwójnego opodatkowania obywateli i stwarzają podział europejskiego rynku samochodowego.

Ulgi na nowe technologie

Do głosowania nad projektem ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej dojdzie prawdopodobnie w piątek. Ustawa zakłada m.in. liczne zmiany w ustawach podatkowych.

VAT a materiały budowlane

Posłowie liczą, że w piątek uda się uchwalić ustawę o zwrocie inwestorom indywidualnym VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Ewidencja księgowa rozliczeń VAT w biurach podróży

Na czym polegają szczególne procedury rozliczania VAT-u z tytułu świadczenia usług turystycznych? W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych operacje związane z takimi rozliczeniami?

Czy można sporządzić korektę faktury wewnętrznej

Podczas weryfikacji dokumentów księgowych stwierdziliśmy, że kilka faktur wewnętrznych ma istotne błędy dotyczące kwot podatku należnego. Czy przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość wystawienia korygujących faktur wewnętrznych?

Czy usługi świadczone przez związek sportowy podlegają opodatkowaniu

Związek sportowy zarejestrowany jako stowarzyszenie w KRS korzysta ze zwolnienia z VAT w ramach usług sportowych. Zgodnie z działalnością statutową zorganizujemy obóz sportowy dla młodzieży, szkolenie dla sędziów sportowych zakończone egzaminem oraz zakupimy stroje sędziowskie. W tych trzech przypadkach wystąpi częściowa odpłatność osób fizycznych za udział w obozie i szkoleniu. Czy powstanie obowiązek w podatku VAT? Czy możemy skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach świadczenia usług związanych z rekreacją i sportem (PKWiU 92)?

Jak rozliczyć eksport, jeśli dokumenty wracają z opóźnieniem

Nasza spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie eksportu produktów mleczarskich. Bardzo często zdarza się, że dokumenty dotyczące transakcji eksportowych wracają do nas ze znacznym opóźnieniem. Jak mamy dokonywać rozliczeń w zakresie VAT (chodzi nam w szczególności o zasady dokonywania korekt i możliwość zastosowania stawki 0%)?

Za obejście prawa można było ukarać

W przypadku VAT pojęcie obejścia prawa podatkowego istniało w przepisach wykonawczych jeszcze przed wprowadzeniem go do Ordynacji podatkowej.

Projekt ustawy o zwrocie VAT znów w Sejmie

Dziś posłowie wracają do pracy nad projektem ustawy o zwrocie inwestorom indywidualnym VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz powiedział wczoraj "GP", że zablokuje ustawę, jeżeli nie znajdą się w niej rozwiązania bezpieczne dla budżetu.

Opodatkowanie nietypowych źródeł przychodu

Zbierasz truskawki, myjesz samochody na skrzyżowaniu ulic, opiekujesz się dziećmi lub ludźmi starszymi, grasz na ulicy lub malujesz karykatury - od tego, co zarobisz, musisz zapłacić podatek. Nie ma znaczenia, że to praca sezonowa i za przysłowiowe grosze.

Kiedy udziałowcy są uważani za podmioty powiązane

Mam pytanie dotyczące transakcji z podmiotami powiązanymi. Nasza spółka ma 50 udziałowców, z których każdy posiada mniej niż 5% udziałów w spółce. Jednak niektórzy z nich zasiadają w zarządzie i radzie nadzorczej. Czy mamy tu do czynienia ze związkiem gospodarczym (art. 11)? Czy trzeba sporządzać odpowiednią dokumentację? A co jeśli główny księgowy jednego z naszych udziałowców zasiada w radzie nadzorczej - czy to też jest związek gospodarczy?

Kiedy wydatki na ogłoszenia można zaliczyć w koszty podatkowe

Proszę o odpowiedź, czy ogłoszenie w sprawie sprzedaży towarów lub też oferty usług może być kosztem. Jeżeli tak, to w jakim dniu (w dniu jego obwieszczenia, wystawienia faktury, poniesienia kosztu, zapłaty czy też dopiero po wystąpieniu przychodu z tytułu sprzedaży)? A co w przypadku, gdy taka sprzedaż nie dojdzie do skutku?

Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania przed jego wykończeniem

Akt notarialny dotyczący sprzedaży przez dewelopera mieszkania został sporządzony w kwietniu 2005 r. Jednakże koszty związane z wykończeniem tego mieszkania są ponoszone w następnych miesiącach. Jak powinny być one rozliczone?

Zadłużać się w złotych czy w walucie?

Klienci nadal chętnie zadłużają się w walutach obcych, chociaż różnica w oprocentowaniu w porównaniu z kredytami złotowymi jest coraz mniejsza. Niektórzy bankowcy są jednak sceptycznie nastawieni do zaciągania pożyczek w walutach, wskazują na duże ryzyko wynikające z wahań kursowych.

Lipcowa emisja obligacji Skarbu Państwa

W lipcu Ministerstwo Finansów oferuje klientom indywidualnym nowe emisje obligacji oszczędnościowych: dwuletnich o oprocentowaniu stałym, czteroletnich indeksowanych, a także dziesięcioletnich emerytalnych.

Procedury celne. TIR po specjalnym nadzorem

Wprowadzanie skomputeryzowanego systemu nie oznacza rezygnacji z tzw. karnetu TIR w wersji papierowej. Jest natomiast dodatkowym elementem umożliwiającym kontrolę danej operacji poprzez system elektroniczny. Wyrażany jest pogląd, że zmiany nie ułatwią raczej życia eksporterom.

Rząd ciągle sprzeciwia się zwracaniu VAT

Marszałek Włodzimierz Cimoszewicz prawdopodobnie zablokuje prace nad ustawą o zwrocie inwestorom indywidualnym VAT na materiały budowlane. Rząd, mimo poselskich poprawek, cały czas nie akceptuje projektu ustawy.

O podatku decydują dane z ewidencji

Podstawą wymiaru podatku są dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków - stwierdził białostocki WSA.

Umowa-zlecenie zawarta przez czynnego podatnika VAT

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą - czynnym podatnikiem VAT. Podpisałam umowę-zlecenia na wykonanie usługi, która nie jest objęta przedmiotem prowadzonej przez mnie działalności gospodarczej. Czy ta umowa zlecenia, z racji prowadzenia przeze mnie działalności gospodarczej, objęta jest podatkiem od towarów i usług?

Samochód wygrany w konkursie jako przychód

Spółka wygrała w konkursie organizowanym przez jednego z kontrahentów samochód o wartości brutto 63 400 zł (wyszczególniono także kwotę VAT). Czy wartość tej nagrody należy zaliczyć do przychodów spółki? Jeżeli tak, to czy chodziłoby o wartość netto, czy brutto?

Studia podyplomowe członka zarządu jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczyć wydatki na studia podyplomowe, które sfinansowaliśmy członkowi naszego zarządu, który jest zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego?

Jak rozliczają ulgę małżonkowie

Wydatki odliczone w ramach ulgi remontowej powinny być dokumentowane fakturami lub dokumentami odprawy celnej. Warunek ten dotyczy również małżonków, którym przysługuje jeden limit ulgi z tytułu poniesionych wydatków remontowych.

Ostatni rok na skorzystanie z ulgi remontowej

Bieżący rok jest ostatnim rokiem, w którym będzie można odliczyć od podatku wydatki związane z remontem i modernizacją domu lub mieszkania. Ulga remontowa jest ulgą trzyletnią. Okres jej obowiązywania rozpoczął się 1 stycznia 2003 r. Poza wydatkami związanymi z remontem i modernizacją mieszkania lub domu, w zeznaniu podatkowym za 2005 r. będzie można również odliczyć dokonane w roku podatkowym wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Bezprawnie zapłacone należności celne

Zrzeszenie Międzynarodowe Przewoźników Drogowych nie może domagać się zwrotu bezprawnie zapłaconych należności celnych w trybie administracyjnym. Żeby odzyskać pieniądze, musi pozwać do sądu powszechnego organy celne.

Dochody z zagranicy. Można odliczyć zapłacony podatek

Podatnicy uzyskujący dochody ze źródeł położonych w określonych państwach lub terytoriach od 1 lipca br. mogą odliczyć od podatku zapłaconego w kraju podatek zapłacony za granicą. Dotyczy to m.in. dochodów z odsetek oraz umorzenia udziałów i akcji.

Współpraca europejska w dziedzinie podatków akcyzowych

Nowe zasady i procedury umożliwiające władzom państw członkowskim Unii Europejskiej ściślejszą współpracę oraz wymianę informacji dotyczącą akcyzy weszły w życie 1 lipca br.

Sprzeciw wobec wiążących interpretacji

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Przedsiębiorcy krytykują projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, a Ministerstwo Sprawiedliwości sprzeciwia się opracowanym w resorcie finansów poprawkom.Sejmowa Nadzwyczajna Komisja do spraw Kodyfikacji zarekomenduje przyjęcie poprawek do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) i kodeksu wykroczeń zaostrzających kary za przestępstwa paliwowe.

Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego przed prawem krajowym w świetle orzecznictwa ETS

Jedną ze strukturalnych zasad systemu prawnego Wspólnot Europejskich jest reguła pierwszeństwa prawa wspólnotowego przed prawem krajowym. Zasada ta nie została jednak w sposób bezpośredni uregulowana w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską (TWE).

Tymczasowa ochrona prawna jako instrument europejskiego prawa administracyjnego

Celem artykułu jest przybliżenie orzecznictwa Trybunału dotyczącego kwestii ochrony prowizorycznej w europejskim prawie administracyjnym oraz jego wpływu na ochronę prowizoryczną w prawie polskim.

REKLAMA