REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty pracy. Podatki 2005

Jedną z najbardziej niekorzystnych zmian, jakie przewiduje znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2005 r., jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych lub niepostawionych do dyspozycji pracowników wynagrodzeń, a także niewpłaconych do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne - twierdzą niezależni eksperci.

Ulga na leki

Faktury przy uldze na Internet

Jaką stawkę podatku należy zastosować do rocznika specjalistycznego

Jaką stawkę VAT należy zastosować do wydawnictwa zarejestrowanego jako rocznik specjalistyczny, zakwalifikowanego do grupy PKWiU pod symbolem 22.13 i oznaczonego symbolem ISSN. Składa się on w 1/3 swojej objętości z kalendarza w formie terminarza i 2/3 z treści merytorycznej. Łączny nakład ok. 6 tys. sztuk.

REKLAMA

VAT w Senacie

Na jakich zasadach opodatkowane są usługi reklamowe sprzedawane w Niemczech

Prowadzę firmę, która świadczy usługi reklamowe. Siedziba firmy znajduje się w Polsce i jestem zgłoszony jako podatnik VAT UE. Usługi będą sprzedawane w Niemczech. Czy można zastosować stawkę 0% do sprzedaży tego typu usług. Jak dokumentować i rozliczyć VAT, kiedy odbiorcą jest osoba zgłoszona jako podatnik VAT UE, a jak kiedy nie jest? Jak wystawić fakturę sprzedaży takiej usługi? Jak zaliczać faktury w ewidencji sprzedaży VAT? Jak się rozliczyć z urzędem skarbowym?

Jak rozliczyć obsługę celną oraz transport towarów świadczony przez niemieckiego podatnika

Zakupiliśmy towar w Chinach. Faktura od chińskiego kontrahenta zawiera opłatę za towar oraz transport do Hamburga. Za transport z Hamburga do Polski oraz za obsługę celną zapłaciliśmy firmie niemieckiej, którą wynajęliśmy do tych czynności. Firma ta wystawiła nam fakturę w kwocie netto bez podatku. Nasza firma na dzień wystawienia faktury nie była zarejestrowana jako podatnik VAT UE. Jak mamy zaksięgować wymienione faktury (dotyczy to VAT i podatkowej książki przychodów i rozchodów).

Koniunktura według GUS

REKLAMA

Będzie ulga na internet

Od nowego roku czeka nas wiele zmian w podatkach. Do korzystnych należy zaliczyć wprowadzenie nowej ulgi na dostęp do internetu. W rozliczeniu za 2005 r. podatnicy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione z tego tytułu do wysokości 760 zł.

Jak rozliczać VAT w podatku dochodowym

Bardzo istotnymi zmianami przewidzianymi w znowelizowanej ostatnio ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są te, które dostosowują zawarte w niej przepisy do regulacji dotyczących VAT.

Czy korzystanie z usług zagranicznego tłumacza powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług

Nasza firma otrzymała od kontrahenta węgierskiego rachunek za tłumaczenie rozmów z naszymi przedstawicielami dokonane na terenie Węgier. W treści rachunku opisują transakcję jako usługę wykonaną za maj, czerwiec, lipiec br. Rachunek został wystawiony z datą wrześniową. Pragnę nadmienić, że my jesteśmy podatnikiem VAT czynnym, a kontrahent węgierski też podał swój NIP...

Czy sprzedaż działki budowlanej podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż działki budowlanej należy opodatkować podatkiem VAT? Działka jest własnością obojga małżonków, z których jedno prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Sprzedawana jest tylko jedna działka i nie będzie sprzedaży innej działki (czynność sporadyczna).

Podatek od dochodów z kont bankowych

Gdzie należy zapłacić VAT od montażu urządzenia

Spółka z o.o. podpisała kontrakt z firmą niemiecką na wykonanie montażu urządzenia, które firma niemiecka sprzedaje innemu polskiemu kontrahentowi. Wykonanie montażu przez spółkę nastąpi na terytorium Polski. Czy sprzedaż tej usługi firmie niemieckiej jest traktowana jako sprzedaż krajowa i opodatkowana na zasadach ogólnych? Czy zaliczka wpłacona przez firmę niemiecką również podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych?

Silna złotówka

Złoty dalej rośnie w siłę i pokonuje kolejne bariery. Wczoraj euro było najtańsze od 22 miesięcy, a cena dolara spadła do poziomu nienotowanego od kwietnia 1997 roku.

Sporne zróżnicowanie

Zmiana limitów dla ryczałtowców

Podatki w Unii Europejskiej

Zagadnienia prawa podatkowego w ramach regulacji unijnych mają ogromne znaczenie z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na wspólnym europejskim rynku. Polityka podatkowa stanowi bowiem istotny instrument w kształtowaniu wzrostu gospodarczego, ale może również stanowić, obok polityki celnej, instrument ukierunkowywania popytu na dobra krajowe i dyskryminowania towarów i usług pochodzących z innych państw.

Czy umorzenie pożyczki podlega opodatkowaniu VAT

Czy umorzenie pożyczki otrzymanej na modernizację sieci ciepłowniczej przez NFOŚiGW jest opodatkowane VAT?

Czy sprzedaż majątku spółki dwóm nowym spółkom podlega opodatkowaniu

Zamierzamy rozwiązać spółkę jawną i rozpocząć działalność w dwóch spółkach cywilnych. Chcemy, aby spółka jawna sprzedała swój majątek oraz towary handlowe spółkom cywilnym. Czy można to zrobić na podstawie faktury VAT? Czy ma tu jednak zastosowanie art. 6 ustawy? Jakie następstwa w podatku VAT niesie za sobą taki sposób zbycia spółki?

Zasady ustalania wartości celnej towarów wynajmowanych, leasingowanych itp., obejmowanych procedurą odprawy czasowej po akcesji do UE

Czy podział majątku spółki kapitałowej stanowi opodatkowane nieodpłatne przekazanie

Budynek zakupiony przez sp. z o.o. stanowi jej majątek do podziału pomiędzy wspólników (zaspokojono już wszystkich wierzycieli). Ustawa o VAT nie nakłada obowiązku likwidacyjnego VAT na osoby prawne. Czy w tej sytuacji podział majątku spółki - budynku pomiędzy wspólników stanowi przekazanie towarów bez wynagrodzenia, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT? Mowa jest tam o dostawie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności o darowiznach. Co jeszcze jest taką dostawą?

VAT na ubrania dla dzieci

Księgowi mogą wypełniać deklaracje

Księgowi z certyfikatem będą mogli wypełniać PIT-y i deklaracje także osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej. Przedstawiciele biur rachunkowych twierdzą, że nowa regulacja tak naprawdę niczego nie zmieni, a tylko prawnie usankcjonuje dotychczasowy stan.

Darowizny kościelne bez limitu?

O tym, czy podatnicy mieli i mają prawo do bezlimitowego odliczania darowizn kościelnych, ostatecznie przesądzi uchwała Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w pełnym składzie.

PIT Ulga na darowizny

VAT na Internet 22%

Od 1 marca przyszłego roku na usługi dostępu do internetu będzie obowiązywała 22-proc. stawka VAT. W czwartek Sejm uchwalił taką zmianę, nowelizując ustawę o podatku od towarów i usług.

Z PIT-em również do księgowego

Jak wycenia się aktywa i pasywa

O wadze i randze wyceny aktywów i pasywów w jednostce nie trzeba nikogo przekonywać. Wiemy, że wiarygodność i prawidłowość wyceny ma fundamentalne znaczenie dla odpowiedniego ustalenia wyniku finansowego. Warto więc przypomnieć generalne zmiany, jakie nastąpiły w prawie bilansowym w tym zakresie. Wprawdzie obowiązują one już jakiś czas, ale ciągle wydają się "świeże", głównie dlatego, że pewne prace w księgowości dokonywane są cyklicznie, na dzień bilansowy, który z reguły jest ostatnim dniem roku kalendarzowego. Tak więc po pewne regulacje sięgamy tylko w określonych momentach. Zasadnicze zmiany w zakresie regulacji dotyczących podstawowych kategorii majątkowych: ich definicji i wyceny nastąpiły w 2002 r. Ustawodawca wprowadził do polskiej rachunkowości nowe pojęcia, takie jak: wartość godziwa czy trwała utrata wartości, które mają fundamentalne znaczenie w kwestiach wyceny.

Czy sprzedaż wierzytelności własnej podlega opodatkowaniu VAT

Nasza firma sprzedała wierzytelność, za którą cesjonariusz zapłacił całą wartość. W ubiegłym roku utworzyliśmy na ten dług rezerwę, księgując ją w pozostałe koszty operacyjne i na aktualizację należności. Jak poprawnie zaksięgować tę operację w księgach tego roku? Czy wystawić fakturę VAT i przychód wykazać w deklaracji VAT (rejestrujemy naliczony podatek VAT jako związany z działalnością opodatkowaną i zwolnioną)?

Pierwszy standard po polsku

Na rozliczenia przez internet trzeba jeszcze poczekać

Jak rozliczyć nabycie paliwa za granicą

Świadczę usługi transportu na zlecenie polskiego przedsiębiorcy do krajów UE i trzecich. Poza granicami kupuję paliwo na paragony. Rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jestem podatnikiem VAT. Euro kupuję w kantorach. Czy powinnam rozliczać różnice kursowe? Według jakiego kursu wyceniać zakupione paliwo? Czy naliczać VAT od tych zakupów?

Więcej zwolnionych stypendiów

Czy odszkodowanie dla pracownika może stanowić koszt uzyskania przychodu

Na skutek wyroku sądu pracy spółka z o.o. ma obowiązek wypłacenia pracownikowi odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Czy takie odszkodowanie może być kosztem uzyskania przychodów w spółce?

Spory o "doradców" na finiszu

Na razie tylko częściowe zmiany VAT

Rząd zajmie się reformą VAT w połowie stycznia - zapowiedział w środę wicepremier Jerzy Hausner. Tymczasem Sejm omówił sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie przewidującym m.in. objęcie dostępu do internetu 22-proc. VAT.

Limity odliczeń wydatków mieszkaniowych

Decyzja RPP. Stopy bez zmian.

Jaki jest moment uzyskania przychodów z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego

Na podstawie wyroku sądowego spółce został przyznany zwrot kosztów postępowania sądowego. Kiedy powinien być on zaliczony do przychodów - w momencie otrzymania wyroku czy otrzymania tego zwrotu? Z uwagi na sytuację dłużnika zwrot taki jest mało prawdopodobny. W urzędzie skarbowym spotkaliśmy się ze stanowiskiem, że powinniśmy wykazać przychód z tego tytułu w momencie otrzymania wyroku.

Jak rozliczyć błędnie wystawioną fakturę końcową

Od naszych klientów pobieramy zaliczki na towar, wystawiamy faktury zaliczkowe, np. na połowę ceny. Faktura końcowa opiewa na pozostałą część należności za towar. Nasz program do wystawiania faktur nie przewiduje pozycji ujemnej, tzn. wartości zaliczki, na którą już fakturę wystawiliśmy...

Reklamowanie sponsora a VAT

Klub sportowy otrzymał od sponsora środki pieniężne na działalność statutową. W zamian klub umieszcza na boisku planszę reklamującą sponsora. Czy z tytułu otrzymanych środków pieniężnych klub powinien naliczyć i odprowadzić podatek VAT?

Opodatkowanie przenoszonych środków z Funduszy Inwestycyjnych

Wokół problemu doradztwa podatkowego

Składki członkowskie wolne od podatku VAT

Czy składki członkowskie pobierane na działalność organizacji Cech Rzemiosł podlegają VAT i należy uwzględniać je w deklaracji podatkowej VAT-7? A czy ich przyjęcie od członka organizacji należy dokumentować fakturą VAT?

Księgowanie ujawnionych niedoborów kasowych

W naszej organizacji przeprowadzaliśmy inwentaryzację. W jej trakcie wyszły na jaw niedobory w kasie stowarzyszenia. Jak należy zaksięgować ujawnione niedobory kasowe?

Inflacja 4,5 proc.

Wyksięgowanie "nierealnych" sald

Jak należy wyksięgować ujawnione w 2004 r. nierealne salda z tytułu należności i zobowiązań dotyczących lat 2000-2003 wykazane w bilansach tamtych lat. Bilanse zostały zatwierdzone.

Rekompensaty za wyższy VAT

Jeżeli rząd zdecyduje o podwyższeniu stawki VAT z preferencyjnych 7 proc., to na pewno zostanie w jakiś sposób zrekompensowane tym, którzy najbardziej tego potrzebują - poinformował wczoraj w Senacie minister finansów Mirosław Gronicki. Dodał, że sprawy dotyczące zmian stawek VAT miały być dyskutowane na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Będzie 22-proc. VAT na internet

Posłowie z sejmowej Komisji Finansów Publicznych przyjęli rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, przewidujący m.in. opodatkowanie usług dostępu do internetu 22-proc. stawką, bez żadnych wyłączeń podmiotowych.

REKLAMA