REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pierwszy standard po polsku

Spory o "doradców" na finiszu

Na razie tylko częściowe zmiany VAT

Rząd zajmie się reformą VAT w połowie stycznia - zapowiedział w środę wicepremier Jerzy Hausner. Tymczasem Sejm omówił sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie przewidującym m.in. objęcie dostępu do internetu 22-proc. VAT.

Limity odliczeń wydatków mieszkaniowych

REKLAMA

Decyzja RPP. Stopy bez zmian.

Jaki jest moment uzyskania przychodów z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego

Na podstawie wyroku sądowego spółce został przyznany zwrot kosztów postępowania sądowego. Kiedy powinien być on zaliczony do przychodów - w momencie otrzymania wyroku czy otrzymania tego zwrotu? Z uwagi na sytuację dłużnika zwrot taki jest mało prawdopodobny. W urzędzie skarbowym spotkaliśmy się ze stanowiskiem, że powinniśmy wykazać przychód z tego tytułu w momencie otrzymania wyroku.

Opodatkowanie przenoszonych środków z Funduszy Inwestycyjnych

Reklamowanie sponsora a VAT

Klub sportowy otrzymał od sponsora środki pieniężne na działalność statutową. W zamian klub umieszcza na boisku planszę reklamującą sponsora. Czy z tytułu otrzymanych środków pieniężnych klub powinien naliczyć i odprowadzić podatek VAT?

REKLAMA

Jak rozliczyć błędnie wystawioną fakturę końcową

Od naszych klientów pobieramy zaliczki na towar, wystawiamy faktury zaliczkowe, np. na połowę ceny. Faktura końcowa opiewa na pozostałą część należności za towar. Nasz program do wystawiania faktur nie przewiduje pozycji ujemnej, tzn. wartości zaliczki, na którą już fakturę wystawiliśmy...

Wokół problemu doradztwa podatkowego

Rekompensaty za wyższy VAT

Jeżeli rząd zdecyduje o podwyższeniu stawki VAT z preferencyjnych 7 proc., to na pewno zostanie w jakiś sposób zrekompensowane tym, którzy najbardziej tego potrzebują - poinformował wczoraj w Senacie minister finansów Mirosław Gronicki. Dodał, że sprawy dotyczące zmian stawek VAT miały być dyskutowane na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Wyksięgowanie "nierealnych" sald

Jak należy wyksięgować ujawnione w 2004 r. nierealne salda z tytułu należności i zobowiązań dotyczących lat 2000-2003 wykazane w bilansach tamtych lat. Bilanse zostały zatwierdzone.

Składki członkowskie wolne od podatku VAT

Czy składki członkowskie pobierane na działalność organizacji Cech Rzemiosł podlegają VAT i należy uwzględniać je w deklaracji podatkowej VAT-7? A czy ich przyjęcie od członka organizacji należy dokumentować fakturą VAT?

Będzie 22-proc. VAT na internet

Posłowie z sejmowej Komisji Finansów Publicznych przyjęli rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, przewidujący m.in. opodatkowanie usług dostępu do internetu 22-proc. stawką, bez żadnych wyłączeń podmiotowych.

Księgowanie ujawnionych niedoborów kasowych

W naszej organizacji przeprowadzaliśmy inwentaryzację. W jej trakcie wyszły na jaw niedobory w kasie stowarzyszenia. Jak należy zaksięgować ujawnione niedobory kasowe?

Inflacja 4,5 proc.

Akcyza w Trybunale

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma zadecydować, czy określenie podmiotów podlegających opodatkowaniu akcyzą mogło nastąpić w drodze rozporządzenia, zamiast ustawowo.

PIT do Trybunału

Czy usługi świadczone na rzecz fundacji podlegają zwolnieniu z podatku VAT

W ramach działalności gospodarczej prowadzę całoroczny ośrodek wypoczynkowy. Ostatnio świadczę usługi polegające na organizowaniu wypoczynku (pobytu) dla dzieci na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych. Czy w związku z tym, że świadczę usługi na rzecz organizacji pożytku publicznego, mogę stosować zwolnienie z podatku od towarów i usług?

Działalność statutowa a rejestracja w KRS i urzędzie skarbowym

Czy fundacja, której celem statutowym jest organizowanie rehabilitacji dzieci i młodzieży cierpiących na wady narządów ruchu oraz zapobieganie patologiom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży nimi zagrożonych, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego i nie składać deklaracji CIT-2?

Korzystniejsze zasady wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego

Prowadzę fundację uprawnioną do otrzymania 1% podatku należnego, o który podatnicy mogą pomniejszyć wpłatę podatku na rzecz fiskusa. Czy w 2005 r. będziemy mogli otrzymywać wpłaty z tego tytułu w ciągu całego roku (np. w czerwcu lub w sierpniu), czy dopiero od 1 stycznia 2006 r.?

Nowy podatek zastąpi akcyzę

Produkcja znów przyspieszyła

W listopadzie produkcja przemysłowa była o około 8 proc. większa niż przed rokiem, po wzroście w październiku o 3,3 proc., a w grudniu jej tempo wzrostu może przyspieszyć do 10 proc. - ocenia resort finansów.

Zamieszanie wokół MSR

Czy ustawa podatkowa zostanie zaskarżona

Niemal od razu po tym, jak prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT, pojawiły się zapowiedzi zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem ekspertów, czekająca na publikację w Dzienniku Ustaw nowelizacja ma równie dużo wad co zalet.

Jakie będą stawki VAT

Rząd ma jutro podjąć kierunkową decyzję w sprawie obniżenia stawek VAT, nie przyjmując jednak projektu ustawy - zapowiedział wicepremier Jerzy Hausner.

Egzaminy na audytorów wewnętrznych

Audytorzy, którzy chcą po 1 stycznia 2005 r. zgodnie z prawem wykonywać swój zawód, powinni przystąpić do egzaminu 17 stycznia przyszłego roku. Na złożenie wniosku w tej sprawie mają już tylko 3 dni.

Ostatni rok ulgi budowlanej

Deklaracje podatkowe

Eksport rośnie

Czy wniosek o zaliczenie nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych podlega opłacie skarbowej

Mam nadpłatę podatku VAT. Czy powinnam złożyć wniosek o przeksięgowanie tej nadpłaty na inny podatek, czy też takie przeksięgowanie następuje z urzędu? Czy w przypadku złożenia wniosku, będzie on podlegał opłacie skarbowej?

Czy budynki należące do zakładu budżetowego mogą być opodatkowane jako budynki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą

Jesteśmy zakładem budżetowym samorządowym. Realizujemy działalność statutową. Uważamy, że nie jest ona działalnością gospodarczą w pojęciu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Naszą siedzibą jest zamek wpisany do rejestru zabytków.

Czy niezapłacony podatek od środków transportu może być kosztem

W ramach umowy leasingu użytkuję samochody ciężarowe. Rozliczam się prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy nota księgowa obciążająca mnie kosztami podatku od środków transportu, wystawiona przez firmę leasingową, może być podstawą do zaliczenia w ciężar kosztów podatku, który nie został jeszcze przeze mnie zapłacony?

Czy wspólnota mieszkaniowa może być podatnikiem VAT?

Na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.), w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej w zakresie rozliczeń wspólnot mieszkaniowych, uprzejmie wyjaśniam.

Mocny złoty RPP

Stopy procentowe w grudniu pozostaną na tym samym, niezmienionym poziomie - twierdzą zgodnie ekonomiści. Ich zdaniem przez ostatnie cztery miesiące nie wydarzyło się nic, co mogłoby skłonić Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do podwyżek stóp. Poza tym grudniowe posiedzenie odbędzie się w połowie, a nie, jak zwykle, w końcu miesiąca, więc zabraknie pełnych danych makroekonomicznych.

Ile zapłacą kupujący auta

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów opublikowano projekt ustawy o podatku od samochodów osobowych, który ma zastąpić obecnie obowiązującą akcyzę. Z projektu wynika, że stawka podatku w zasadzie ma wynosić 1 zł za 1 cm sześc. pojemności skokowej silnika.

Czy menedżer to przedsiębiorca

Jedną z wad systemu podatkowego jest brak jednolitej definicji działalności gospodarczej dla potrzeb podatków dochodowych oraz podatku od towarów i usług

Dostawa towarów do Unii

Wielu podatników ma problemy z klasyfikowaniem i rozliczaniem sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Zwolnienia dla spółdzielni rolniczych

Jak rozliczyć import usługi szkoleniowej

Otrzymałem od kontrahenta rachunek (nie fakturę, być może coś na wzór rachunków wystawianych przez polski podmiot zwolniony z VAT podmiotowo) za usługi szkoleniowe prowadzone w Polsce. Kontrahent jest firmą niemiecką, na rachunku nie został zamieszczony jego numer identyfikacyjny na potrzeby obrotu wewnątrzunijnego. Jest tam jedynie informacja, że cena zawiera 16% podatek USt. (nawet nie Mstw.). Jak rozliczyć taką transakcję? Czy powstaje u mnie obowiązek podatkowy w imporcie usług?

Czy nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlega opodatkowaniu

Czy nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycie materiałów reklamowych (kalendarze, długopisy, zegary itp. z firmowym logo producenta) jest zwolnione od VAT? Czy można uznać, że tego typu materiały spełniają wyłącznie funkcje reklamowe?

Jak zgłosić dla transakcji trójstronnej procedurę uproszczoną

W nowej ustawie o VAT znaleźliśmy zapis mówiący, że w przypadku procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej istnieje obowiązek zgłoszenia przez drugiego w kolejności podatnika od wartości dodanej do biura wymiany informacji o podatku VAT zamiaru skorzystania z procedury uproszczonej.

Wzrósł PKB

Rekordowa nadwyżka w handlu żywnością

Prezydent podpisze zmiany w PIT

Prezydent Aleksander Kwaśniewski ma dziś podpisać nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - poinformowała PAP.

Nowy podatek samochodowy

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowej ustawy wprowadzającej podatek, który ma zastąpić akcyzę płaconą dotychczas od nabywanych samochodów osobowych. W zasadzie podatek będzie płacony w zależności od pojemności silnika, ale jednocześnie będzie uzależniony od spełnienia norm emisji spalin.

Złoty traci na wartości

Wczoraj złoty od rana tracił na wartości w stosunku do obu najważniejszych walut - dolara i euro.

Jaka jest procedura zwrotu VAT niemieckiego

Proszę o wyjaśnienie, jak powinno się rozliczyć następujące zdarzenie gospodarcze pod względem VAT i w PKPiR oraz czy podatnik będzie mógł i w jakiej formie wystąpić o zwrot VAT niemieckiego.

Jak zakwalifikować sprowadzenie towaru z kraju UE dla kontrahenta polskiego, gdy faktura jest wystawiona dla podmiotu z kraju trzeciego

Jak zakwalifikować podatkowo sprowadzenie towaru z kraju UE dla kontrahenta polskiego, gdy faktura jest wystawiona przez podmiot z kraju trzeciego (amerykański)?

Jak zakwalifikować sprzedaż dokonaną przez podatnika VAT UE czeskiego na rzecz podatnika VAT UE polskiego

Spółka cywilna, zarejestrowana jako podatnik VAT UE zakupiła towar handlowy (obuwie) w Czechach od zarejestrowanego tam podatnika VAT UE.

REKLAMA