REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MSR. Jak wyceniać instrumenty finansowe

Przepisy dotyczące Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 39 o ujmowaniu i wycenie instrumentów finansowych trzeba będzie stosować od 1 stycznia 2005 r.

Minister finansów ustalił stawki akcyzy na 2005 r.

W Dzienniku Ustaw Nr 279, poz. 2763 zostalo opublikowane zmienione rozporządzenie ministra finansów w sprawie stawek podatku akcyzowego na przyszły rok. Znaczna część stawek zmieni się, niektóre jednak pozostaną na tym samym poziomie jak obecnie.

Jaką stawkę podatku stosować przy przewozach morskich między krajami Wspólnoty

Jaka stawka podatku stosowana jest przy przewozach morskich między krajami Wspólnoty? Czy można przy nich zastosować obniżoną stawkę 0%, powołując się na art. 83 ustawy o podatku od towarów i usług?

Spółki małżeńskie- remanent niepotrzebny

REKLAMA

Jaką stawkę zastosować do robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i pozostałym

Jaką stawkę VAT należy zastosować do robót budowlano-montażowych związanych z budową magistrali wodociągowej doprowadzającej wodę do dzielnicy miasta (na obszarze tym występuje zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i przemysłowe)...

Czy można odliczyć VAT od nieruchomości zakupionej na małżeństwo

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą zakupił nieruchomość wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu. Sprzedaż została potwierdzona fakturą VAT. Czy podatnik może odliczyć cały VAT naliczony z tej faktury, jeżeli została ona wystawiona na oboje małżonków (wspólność majątkowa). Zakupiona nieruchomość będzie w całości wykorzystywana w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Niższy deficyt budżetu

Obniżona stawka VAT na dostawę gazu i energii elektrycznej

Od 1 stycznia 2005 r. obniżoną do 0 proc. stawkę VAT stosować się będzie do dostaw gazu i energii elektrycznej. Z preferencji tej nie skorzystają jednak wszyscy, lecz tylko określone podmioty i jedynie w odniesieniu do określonych dostaw.

REKLAMA

Mocne wejście złotego w nowy rok

Polska waluta od dawna nie miała tak dobrej passy. Dynamicznie zyskuje na wartości już od kilku miesięcy, jednak końcówka roku przechodzi najśmielsze oczekiwania nawet samych ekspertów.

Gry i Zakłady - opłaty za zezwolenia w 2005 r.

Utworzono urzędy i izby celne

Opublikowano już nowe przepisy wydane przez ministra finansów, które dotyczą izb i urzędów celnych.

W jaki sposób dokonać korekty w przypadku wystawienia faktur ze stawką 0% zamiast zwolnienia

W listopadzie i grudniu 2003 r. wystawiliśmy faktury na szkolenia z 0% VAT, zamiast VAT zwolniony. Musimy skorygować te faktury. Proszę o udzielenie informacji, czy deklarację VAT-7 za listopad i grudzień 2003 r. musimy skorygować, czy ująć te korekty w bieżącym miesiącu...

Czy podatnik prowadzący komis ma obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących

Sp. z o.o. (podatnik VAT) prowadzi poprzez organizowanie aukcji sprzedaż dzieł sztuki, antyków itp. na zasadach komisu, nabywając towary od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej? Firma została zarejestrowana we wrześniu 2004 r.

NIP - jednolita wersja ustawy

Ukazał się długo oczekiwany przez podatników tekst jednolity ustawy o NIP. Dzięki temu korzystanie z przepisów o rejestracji podatkowej będzie dużo łatwiejsze.

Czy złożenie korekty deklaracji powoduje przesunięcie terminu zwrotu VAT przez urząd skarbowy

Spółka jawna w deklaracji VAT-7 za maj wykazała podatek do zwrotu. 26 sierpnia 2004 r. została złożona korekta deklaracji, w której pomniejszono kwotę podatku do zwrotu. Czy w związku ze złożeniem korekty urząd skarbowy w tym konkretnym przypadku ma prawo od dnia złożenia korekty naliczać nowy termin zwrotu podatku? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Przepisy o akcyzie niezgodne z konstytucją

Paragraf 2b rozporządzenia ministra finansów z dnia 5 stycznia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego, rozszerzający krąg podmiotów objętych akcyzą, jest niezgodny z art. 217 konstytucji - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Nowe kasy rejestrujące

Minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie to określa przede wszystkim zakres zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na 2005 r.

W jaki sposób rozliczyć korektę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów...

Konieczne odpowiednie wykształcenie

Okres przejściowy przewidziany na zdobycie odpowiednich uprawnień kwalifikacyjnych dla księgowych budżetu nie został przedłużony. Od 1 stycznia 2005 r. muszą oni spełniać kryteria określone w ustawie o finansach publicznych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

W jaki sposób ewidencjonować sprzedaż towarów w opakowaniach zwrotnych

Prowadząc sklep spożywczy sprzedaję w formie kaucji opakowania (butelki). Część tych opakowań nie wraca do sklepu. Po pewnym czasie pozostają mi puste transportery, które zwracam hurtowni i w tym momencie jestem obowiązany dopłacić VAT do brakujących butelek. Czy ja sprzedając butelki też mam od klientów pobierać VAT, gdyż w tym momencie to już jest towar, a nie opakowanie? Jeżeli tak, to jak postępować z paragonami o wartości ujemnej - zwrot opakowań?

Czy w remanencie likwidacyjnym należy ująć kasę fiskalną

Czy w związku z likwidacją działalności gospodarczej w sporządzonym remanencie likwidacyjnym trzeba ująć kasę fiskalną? Jeżeli tak, to jaką przyjąć wartość po trzech latach jej użytkowania? Czy musi być oddany odliczony podatek VAT od tej kasy? Czy mam też ująć w remanencie lady chłodnicze (likwidowany jest sklep rybny), które nie zostały zakupione przez firmę, ale przejęte w formie aportu po poprzedniej firmie? Są one stare, czy mam przyjąć w remanencie ich aktualną wartość rynkową?

2,97 zł za dolara

CIT. Rozliczanie darowizn bardziej przejrzyste

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzi przepisy mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego, jeżeli chodzi o rozliczanie darowizn.

Waluta i stawka podatku na fakturze dokumentującej WDT

Czy należy wyszczególnić stawkę 0 proc. na fakturze wewnątrzwspólnotowej? Czy faktura taka ma być wystawiona w PLN czy w euro?

Jak wystawić fakturę na rzecz podmiotu nieposiadającego numeru NIP

Nasza firma jest płatnikiem VAT. Jaką fakturę wystawić za wykonaną usługę opodatkowaną stawką np. 7% dla stowarzyszenia, które nie posiada numeru NIP. Czy można je potraktować jak osobę fizyczną bez obowiązku wpisywania na fakturze numeru NIP?

W jaki sposób firma, która ma w zakresie działalności usługi hotelowe, ma wystawić fakturę za szkolenie

Nasza firma organizuje szkolenia. Czy mogę wystawić fakturę dla uczestnika szkolenia, który zapłacił z miesięcznym wyprzedzeniem (szkolenie + nocleg) w następujących pozycjach: szkolenie 80.42 zw. i refaktura za usługę hotelową 55.11.10 - 7%? ...

Jak rozliczyć podatek naliczony w przypadku niewielkiej sprzedaży zwolnionej

Zajmujemy się dostawą wody i odprowadzaniem ścieków (stawka VAT 7%). Około cztery razy w roku dokonujemy sprzedaży zwolnionej - są to badania laboratoryjne dla jednostki budżetowej. Dla naszego zakładu badania prowadzimy comiesięcznie, czyli większość zakupów związanych z badaniami laboratoryjnymi jest związana ze sprzedażą opodatkowaną. W jaki sposób powinniśmy odliczać te zakupy, dotyczące np. odczynników czy naprawy wag? W której pozycji wykazać je w deklaracji VAT-7?

Co należy rozumieć przez pojęcie sprzedaży ciągłej

Co należy rozumieć jako "sprzedaż o charakterze ciągłym"? Czy sprzedaż dla jednego odbiorcy kilka razy w miesiącu jest sprzedażą o charakterze ciągłym i można ją zafakturować w końcu miesiąca?

Jak brak wpłaty kaucji gwarancyjnej wpływa na termin zwrotu VAT

W listopadzie 2003 r. została zarejestrowana spółka z o.o. zajmująca się wykonywaniem usług transportowych. W tym samym czasie została zgłoszona jako podatnik VAT w urzędzie skarbowym. Pierwszą fakturę wystawiono w kwietniu 2004 r. We wszystkich składanych do tej pory deklaracjach podatnik wykazywał zwrot VAT z tytułu wykonywania usług transportowych poza terytorium kraju - odbiorcą usług są podatnicy podatku od wartości dodanej z Niemiec i Holandii. W deklaracji VAT-7 spółka określa 180-dniowy termin zwrotu podatku.

Podatek dla zakładów udzielających świadczeń zdrowotnych

Robiąc zakupy, weź paragon

Na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje wprowadzenia sankcji dla tych, którzy nie biorą paragonu zakupu, jak to jest w niektórych krajach Unii Europejskiej, np. we Włoszech - poinformowano podczas internetowego czatu z udziałem wiceministra Stanisława Steca.

Czy można odliczyć podatek naliczony w związku z zakupami z PFRON

Czy mogę odliczyć VAT od zakupionych środków trwałych finansowanych z PFRON (firma jest Zakładem Pracy Chronionej)?

Czy można odliczyć zagraniczny podatek VAT

Płatnik VAT zakupił części do maszyn w Niemczech i zapłacił kontrahentowi należność za fakturę. Płatnik nie jest zgłoszony do VAT UE. Czy może odliczyć ten VAT w deklaracji?

Czy można odliczyć w całości VAT od kosztów eksploatacji samochodu osobowego

Firma jest właścicielem nowego samochodu ciężarowego Mercedes posiadającego homologację, wpisanego do ewidencji środków trwałych firmy. Pod rządami starej ustawy VAT odliczany był zarówno od paliwa, jak i od części usług naprawczych dotyczących tego samochodu...

Bez kasy fiskalnej

Koszty pracy. Podatki 2005

Jedną z najbardziej niekorzystnych zmian, jakie przewiduje znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2005 r., jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych lub niepostawionych do dyspozycji pracowników wynagrodzeń, a także niewpłaconych do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne - twierdzą niezależni eksperci.

Faktury przy uldze na Internet

Ulga na leki

VAT w Senacie

Jaką stawkę podatku należy zastosować do rocznika specjalistycznego

Jaką stawkę VAT należy zastosować do wydawnictwa zarejestrowanego jako rocznik specjalistyczny, zakwalifikowanego do grupy PKWiU pod symbolem 22.13 i oznaczonego symbolem ISSN. Składa się on w 1/3 swojej objętości z kalendarza w formie terminarza i 2/3 z treści merytorycznej. Łączny nakład ok. 6 tys. sztuk.

Koniunktura według GUS

Na jakich zasadach opodatkowane są usługi reklamowe sprzedawane w Niemczech

Prowadzę firmę, która świadczy usługi reklamowe. Siedziba firmy znajduje się w Polsce i jestem zgłoszony jako podatnik VAT UE. Usługi będą sprzedawane w Niemczech. Czy można zastosować stawkę 0% do sprzedaży tego typu usług. Jak dokumentować i rozliczyć VAT, kiedy odbiorcą jest osoba zgłoszona jako podatnik VAT UE, a jak kiedy nie jest? Jak wystawić fakturę sprzedaży takiej usługi? Jak zaliczać faktury w ewidencji sprzedaży VAT? Jak się rozliczyć z urzędem skarbowym?

Jak rozliczyć obsługę celną oraz transport towarów świadczony przez niemieckiego podatnika

Zakupiliśmy towar w Chinach. Faktura od chińskiego kontrahenta zawiera opłatę za towar oraz transport do Hamburga. Za transport z Hamburga do Polski oraz za obsługę celną zapłaciliśmy firmie niemieckiej, którą wynajęliśmy do tych czynności. Firma ta wystawiła nam fakturę w kwocie netto bez podatku. Nasza firma na dzień wystawienia faktury nie była zarejestrowana jako podatnik VAT UE. Jak mamy zaksięgować wymienione faktury (dotyczy to VAT i podatkowej książki przychodów i rozchodów).

Będzie ulga na internet

Od nowego roku czeka nas wiele zmian w podatkach. Do korzystnych należy zaliczyć wprowadzenie nowej ulgi na dostęp do internetu. W rozliczeniu za 2005 r. podatnicy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione z tego tytułu do wysokości 760 zł.

Jak rozliczać VAT w podatku dochodowym

Bardzo istotnymi zmianami przewidzianymi w znowelizowanej ostatnio ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych są te, które dostosowują zawarte w niej przepisy do regulacji dotyczących VAT.

Silna złotówka

Złoty dalej rośnie w siłę i pokonuje kolejne bariery. Wczoraj euro było najtańsze od 22 miesięcy, a cena dolara spadła do poziomu nienotowanego od kwietnia 1997 roku.

Czy sprzedaż działki budowlanej podlega opodatkowaniu VAT

Czy sprzedaż działki budowlanej należy opodatkować podatkiem VAT? Działka jest własnością obojga małżonków, z których jedno prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT. Sprzedawana jest tylko jedna działka i nie będzie sprzedaży innej działki (czynność sporadyczna).

Czy korzystanie z usług zagranicznego tłumacza powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług

Nasza firma otrzymała od kontrahenta węgierskiego rachunek za tłumaczenie rozmów z naszymi przedstawicielami dokonane na terenie Węgier. W treści rachunku opisują transakcję jako usługę wykonaną za maj, czerwiec, lipiec br. Rachunek został wystawiony z datą wrześniową. Pragnę nadmienić, że my jesteśmy podatnikiem VAT czynnym, a kontrahent węgierski też podał swój NIP...

Gdzie należy zapłacić VAT od montażu urządzenia

Spółka z o.o. podpisała kontrakt z firmą niemiecką na wykonanie montażu urządzenia, które firma niemiecka sprzedaje innemu polskiemu kontrahentowi. Wykonanie montażu przez spółkę nastąpi na terytorium Polski. Czy sprzedaż tej usługi firmie niemieckiej jest traktowana jako sprzedaż krajowa i opodatkowana na zasadach ogólnych? Czy zaliczka wpłacona przez firmę niemiecką również podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych?

Sporne zróżnicowanie

REKLAMA