REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obrót gospodarczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Handel unijny można potwierdzić e-mailem

Korespondencja z klientem oraz dokumenty przewozowe mogą być dowodami uprawniającymi do zastosowania zerowej stawki VAT.

Czy trzeba zapłacić za usunięcie zużytego sprzętu elektronicznego

Po ostatnich porządkach w firmie stwierdziliśmy, że w magazynie zalega bardzo dużo zużytego sprzętu elektronicznego, jak: stare komputery, monitory, klawiatury, faksy i inne. Chcieliśmy to wyrzucić do śmietnika, ale nasz szef twierdzi, że nie możemy tak postąpić, a na dodatek musimy za utylizację takich odpadów zapłacić. Czy to prawda?

Ceny transakcyjne: można ograniczyć ryzyko szacowania dochodu

Ryzyko korekt cen transakcyjnych można zmniejszyć przez gromadzenie dowodów wykonania transakcji oraz przygotowanie dokumentacji podatkowej.

Kto sprawuje nadzór nad fundacjami i stowarzyszeniami

Działalność stowarzyszeń i fundacji podlega dość szeroko określonemu nadzorowi. Zakres nadzoru, organy nadzorujące oraz metody i podstawy sprawowania nadzoru są różne dla obu rodzajów jednostek. Ustawa o fundacjach nie posługuje się, co prawda, wprost pojęciem kontroli lub nadzoru, jednak na podstawie treści jej poszczególnych postanowień można ustalić organy kontroli i nadzoru oraz ich uprawnienia w tym zakresie. W ustawie Prawo o stowarzyszeniach wprost określono zarówno zakres, jak i organy sprawujące nadzór.

REKLAMA

Obejmowanie udziałów i akcji w zamian za wkłady niepieniężne

Udziały i akcje w spółkach prawa handlowego (tj. w spółkach osobowych i kapitałowych) mogą być obejmowane nie tylko za gotówkę, ale także w zamian za tzw. wkłady niepieniężne (aporty), czyli prawa majątkowe inne niż środki pieniężne.

Czy sukcesja podatkowa ma zastosowanie przy wniesieniu firmy do spółki

Chciałbym wnieść do spółki z o.o. moją firmę, którą prowadzę w formie działalności gospodarczej. Czy ustawa o podatku od towarów i usług zawiera przepisy ograniczające tzw. sukcesję praw i obowiązków w VAT?

Jakie są korzyści z posiadania statusu Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego

Jakie praktyczne korzyści może przynieść mojej firmie posiadanie statusu Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego?

Usługi świadczenia dostępu do Internetu a VAT

Czy czynności stowarzyszenia polegające na zapewnieniu swoim członkom dostępu do Internetu na warunkach określonych w statucie należy zakwalifikować do usług telekomunikacyjnych i opodatkować VAT?

REKLAMA

Czy wydatki związane z zawarciem aktu notarialnego zawiązującego spółkę z o.o. można zaliczyć do kosztów spółki

Czy mogę zaliczyć do kosztów wydatek na notariusza i podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczące aktu notarialnego zawiązującego nową spółkę (spółka opłaciła te koszty za udziałowca)? Nie mam w akcie notarialnym zapisu, że koszty te powinna ponieść spółka zawiązywana. W momencie zawiązywania nowej spółki byliśmy spółką w organizacji, teraz jesteśmy „normalną” spółką z o.o. Faktura została wystawiona na spółkę w organizacji, czyli na fakturze nie ma NIP. Czy taka faktura kwalifikuje się do ujęcia w koszty?

Czy stowarzyszenie może odliczać VAT od składek członkowskich w całości

Stowarzyszenia, które pobierają składki członkowskie i przeznaczają je następnie na realizację celów statutowych - wykonują czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT. Jeśli zakupy stowarzyszenia mają związek wyłącznie ze sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu, to nie ma ono prawa do odliczenia podatku zapłaconego od tych zakupów, ponieważ nie jest spełniony podstawowy warunek, tj. dokonane zakupy nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Jeśli nie jest możliwe przyporządkowanie kwot podatku naliczonego do poszczególnych działalności, podatek taki podlega odliczeniu w całości. Na takim stanowisku stanęły sądy w najnowszych wyrokach.

Protokół postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 24 października 2007 r. określa wzory protokołów postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz zakres dodatkowych informacji zawartych w protokole, a także sposób oraz formę udostępniania zainteresowanym protokołu wraz z załącznikami.

W jaki sposób powinna dokonać rejestracji VAT spółka jawna

W ramach spółki jawnej wyodrębnionych zostało kilka Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, poprzez które spółka jawna prowadzi swą działalność. Jak wygląda rejestracja jako podatnika podatku od towarów i usług spółki jawnej świadczącej głównie usługi zwolnione z VAT, lecz dokonującej również sprzedaży opodatkowanej?

Jak podwyższyć kapitał zakładowy spółki

Spółka posiada kapitał podstawowy w wysokości 50 000 zł, który chce podwyższyć do 100 000 zł. Czy można to zrobić poprzez przeniesienie części kapitału zapasowego oraz konwersję otrzymanej pożyczki? Jakie obowiązki ciążą na spółce w związku z tym oraz jak prawidłowo to zaksięgować? Na co można przeznaczyć pozostałą część kapitału zapasowego?

Jak rozliczyć wynik finansowy w spółkach osobowych

Jak podzielić i księgować wynik finansowy osoby fizycznej prowadzącej księgi handlowe? Niepodzielony zniekształca kapitał podstawowy i zwiększa sumę aktywów, chociaż jest w nim zawarta kwota zapłaconego podatku dochodowego oraz kwota, którą właściciel wydał w ciągu roku na swoje potrzeby.

Obniżenie wkładu spółki może być korzystne podatkowo

Kwoty otrzymane przez spółkę z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w spółce komandytowej, stanowiące równowartość obniżenia wkładu spółki w spółce komandytowej, nie podlegają opodatkowaniu CIT.

Po przekroczeniu limitu stowarzyszenie staje się płatnikiem VAT

Czy w chwili gdy wartość obrotu z działalności statutowej odpłatnej przekroczy kwotę wyrażoną w złotych, odpowiadającą kwocie 10 000 euro, Stowarzyszenie nie stanie się płatnikiem podatku od towarów i usług z uwagi na fakt, iż działa w celu realizacji zadań statutowych po kosztach, a nie w celu osiągnięcia zysku?

Świadczenia spółki na rzecz udziałowca

Nawiązywanie stosunków zobowiązaniowych pomiędzy spółką kapitałową a jej udziałowcem należy do normalnej praktyki gospodarczej. Dotyczy to przede wszystkim spółek kapitałowych o małym składzie osobowym. W takich przypadkach należy mieć na uwadze przepisy podatkowe, które przewidują ograniczenia w zaliczeniu ponoszonych wydatków na rzecz udziałowców do kosztów podatkowych. Jakie to są ograniczenia?

Kto może płacić PIT według stawki liniowej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru kilku form opodatkowania. Jedną z nich jest podatek liniowy. Nie każdy może jednak z niego skorzystać.

Reklamowanie sponsora a działalność statutowa stowarzyszenia

Czy reklamowanie sponsora (reklamobiorcy) w cyklu imprez sportowych, organizowanych lub w których bierze udział nasz Klub, nie wykracza poza działalność statutową stowarzyszenia kultury fizycznej?

Czy przeprowadzka oznacza konieczność zmian w dowodzie rejestracyjnym

Prowadzę działalność gospodarczą w domu. W ramach działalności gospodarczej korzystam z samochodu. Zmieniłem adres zamieszkania na inny dom znajdujący się w tej samej gminie. Czy powinienem w związku z tym dokonać jakichś zmian w dowodzie rejestracyjnym? Jeśli tak, to do kiedy?

Przetargi i konkursy na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych

Zasoby orbitalne są to pozycje na orbicie geostacjonarnej lub orbity satelitarne, które mogą być wykorzystywane do umieszczania sztucznych satelitów Ziemi, przeznaczonych do zapewnienia telekomunikacji. W ustawie z 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne określono m.in. warunki gospodarowania częstotliwościami i zasobami orbitalnymi, wykorzystywanymi do wykonywania działalności telekomunikacyjnej. Celem tych unormowań jest zapewnienie ładu w gospodarce częstotliwościami oraz zasobami orbitalnymi.

Ryczałt tylko do 150 tys. euro przychodu

Lekarz opłacający ryczałt ewidencjonowany traci prawo do opodatkowania w tej formie już od następnego miesiąca po miesiącu, w którym przekroczy limit przychodów w wysokości 150 tys. euro.

Wadium w przypadku sprzedaży samochodów i domków kempingowych

Zamierzamy sprzedać samochód i domki kempingowe w trybie pisemnego przetargu. W obu przypadkach ceny nie są wyższe od 6000 euro. Czy jest konieczne wadium? Czy istnieje możliwość odstąpienia od uiszczania wadium?

Otrzymanie premii pieniężnej od kontrahenta

Spółka, której jestem wspólnikiem, otrzymuje od kontrahentów premie pieniężne za dokonanie zakupów w wysokości określonej w umowach między spółką a tymi kontrahentami. Czy otrzymanie premii pieniężnej stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT?

Jakie są skutki wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej i sprzedaży udziału

Jak długo wspólnik występujący ze spółki jawnej musi kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej (którą po wystąpieniu ze spółki prowadzi samodzielnie), aby nie wystąpił obowiązek zapłaty podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego? Jakie będą skutki podatkowe, gdy wspólnik otrzyma zwrot wkładów od spółki, a jakie w przypadku sprzedaży udziałów na rzecz osób trzecich?

Opodatkowanie wyżywienia zawodników w czasie wyjazdu na zawody

Jesteśmy stowarzyszeniem - klubem sportowym. W ramach działalności statutowej organizujemy wyjazdowe imprezy sportowe. W trakcie wyjazdów zapewniamy uczestnikom imprezy (zawodnikom) wyżywienie. Zawodnicy nie otrzymują diet. Czy świadczenia te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Jak ustalać wartość zamówienia publicznego

W prawie zamówień publicznych ważną rolę odgrywa wartość zamówienia. Czy pojęcie rodzaju zamówienia publicznego ma wpływ na ustalenie jego wartości?

Rabaty towarowe od zagranicznego kontrahenta

Na gruncie coraz to bogatszej praktyki gospodarczej wypracowane zostało pojęcie tzw. rabatu towarowego (zwanego również naturalnym). Jest to swego rodzaju mechanizm promocyjny, który ma zachęcać nabywców do zwiększania ilości nabywanych przez nich towarów.

Czy zarządzanie nieruchomościami podlega CIT

Pracuję w małej firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Czy od przychodów pomniejszonych o koszty należy płacić podatek, skoro nadwyżka przeznaczona będzie na gospodarowanie tymi lokalami w następnych latach?

Prywatna praktyka lekarska: Zakup prasy fachowej jest kosztem uzyskania przychodów

W przypadku osób pracujących w sektorze usług medycznych, nie ma wątpliwości, że zakup prasy i literatury medycznej ma na celu uzyskiwanie przychodów i może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Jak formalnie należy odstąpić od umowy

Została zawarta pisemna umowa między przedsiębiorcami, zastrzegająca, że „zmiany do umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności”. Jeden z kontrahentów odstąpił od umowy, wysyłając oświadczenie faksem. Czy takie oświadczenie jest skuteczne, czy też drugi z kontrahentów powinien kontynuować realizację umowy, żeby nie narazić się na zarzut jej niewykonania?

Jakie opłaty należy płacić od radia w służbowym samochodzie

W posiadanym służbowym samochodzie mam radio. Czy powinienem od niego płacić abonament RTV? Od znajomego usłyszałem także, że powinienem wnosić opłatę do ZAiKS. Czy to prawda?

Postępowanie komornicze przeciwko udziałowcom

Udziałowcy w firmie otrzymali zawiadomienie od komornika US o zajęciu udziałów oraz postanowienie z sądu o przyjęciu do akt rejestrowych spółki zawiadomienia komornika o zajęciu udziałów. Gdzie i w jakiej pozycji należy wykazać ten fakt, jeżeli firma prowadzi księgi handlowe i sporządza sprawozdanie finansowe?

Użyczenie prywatnego samochodu przez członka stowarzyszenia

Samochód użytkowany do celów stowarzyszenia nie musi być własnością tej jednostki i nie musi być wprowadzony do ewidencji środków trwałych, aby koszty jego eksploatacji mogły być zarachowywane w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Może to być m.in. prywatny samochód użyczony przez członka stowarzyszenia.

Zamówienia publiczne poniżej 14 000 euro

Ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 000 euro. Brak obowiązku stosowania procedur określonych przepisami upzp nie oznacza jednak zupełnej swobody przy zawieraniu kontraktów poniżej tej wartości.

Język i waluta na fakturze wystawionej dla polskiego podatnika

Prowadzę wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) do Irlandii. Firma irlandzka rozprowadza towar po rynku lokalnym. W związku z tym obciąża nas fakturą VAT za usługi dystrybucyjne. Jak powinna być sporządzona ta faktura? Czy może być w języku angielskim, ale z oznaczoną wartością usługi w PLN?

Czy wydatki na rejestrację w KRS są kosztem

Czy opłaty poniesione przy rejestracji w KRS spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przy łączeniu spółek trzeba wycenić wszystkie aktywa i pasywa

Spółki przy połączeniu jednostek powinny wycenić aktywa i pasywa przejmowanej spółki w wartości godziwej.

Pokrycie kapitału zakładowego przy przekształcaniu spółki z o.o. w spółkę akcyjną

Specyfika postępowania polegającego na przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialności w spółkę akcyjną zmusza w pierwszym rzędzie do analizy rozwiązań normatywnych związanych z kwestią dotyczącą substratu spółki jako osoby prawnej, a mianowicie jej kapitału zakładowego. W tej mierze w praktyce może pojawić się szereg wątpliwości związanych z ustanowieniem kapitału zakładowego w odpowiedniej wysokości, jego pokryciem i wkomponowaniem tych kwestii w sformalizowaną i skomplikowaną procedurę przekształcenia, wprowadzającą określone cezury czasowe, których przekroczenie może zniweczyć skuteczne przekształcenie.

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

Wpływ sprzedaży na kształtowanie się zysku

Każde przedsiębiorstwo prowadzące działalność komercyjną stawia sobie za cel maksymalizowanie zysku. Cel ten może dotyczyć zarówno krótkiego, jak i długiego okresu. Jak wiadomo, zysk jest kategorią wynikową rachunku zysków i strat. Jego poziom zależy przede wszystkim od poziomu sprzedaży oraz od poziomu i struktury kosztów.

Wypłata dywidendy w późniejszym terminie

Spółka z o.o. chce przeznaczyć zysk za 2007 r. na wypłatę dywidend. Pojawił się jednak problem finansowy. W związku z tym wspólnicy chcą przeznaczyć część zysku do wypłaty w bieżącym roku, natomiast resztę w przyszłych latach. Czy jest możliwe podjęcie takiej uchwały? Na jakim koncie powinno się księgować niepodzielony zysk z lat ubiegłych?

Realizacja zadań własnych gminy przez spółki

Jesteśmy spółką z o.o. ze 100-proc. udziałem gminy. Czy gmina może zlecić wykonanie robót budowlano-montażowych swojej spółce bez ogłaszania przetargu? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

Dywidenda jest przychodem finansowym

W księgach akcjonariusza dywidenda staje się przychodem finansowym w momencie wydania uchwały przez emitenta o podziale zysku.

Oferta o rażąco niskiej cenie w stosunku do przedmiotu zamówienia

Dyspozycja art. 91 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych wskazuje, że cena jest zawsze jedynym lub jednym z kryteriów oceny ofert. Natomiast z art. 92 ust. 1 tej ustawy wynika, że zamawiający wybiera ofertę najkorzystniejszą na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jak postępować w takiej sytuacji?

Rozbiórka budynku pod nową inwestycję a koszty

Jesteśmy spółką zajmującą się wynajmem lokali na cele biurowo-usługowe. W związku ze wzrostem zainteresowania takimi lokalami podjęta została decyzja o zwiększeniu powierzchni przeznaczonej na wynajem przez wyburzenie jednego z użytkowanych przez spółkę budynków i wybudowaniu na tej działce nowego budynku o większej, niż w dotychczasowym budynku, liczbie kondygnacji.

Umowy między spółką kapitałową a członkiem zarządu

Kto reprezentuje spółkę w przypadku zawierania przez nią umowy z członkiem jej zarządu? Czy dotyczy to wszystkich umów? Jaką formę powinno mieć pełnomocnictwo?

Co może być przedmiotem aportu

Jak można nabyć udziały w spółce z o.o., nie posiadając wolnych środków pieniężnych? Czy są jakieś ograniczenia, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego - aportu?

Jawność postępowania o udzielenie zamówienia publicznego - ograniczenia

Postępowanie o udzielenie zamówienia, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, jest jawne. Zamawiający może jednak tylko w niektórych przypadkach ograniczyć dostęp do informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia.

Jak rozliczyć podatkowo użyczenie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej

Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej (w skład spółki wchodzą dwie osoby). Siedziba spółki mieści się w domu jednego ze wspólników. Wspólnik wraz z żoną użyczają spółce jeden pokój i garaż na podstawie umowy użyczenia (wspólnicy spółki nie są ze sobą spokrewnieni).W jaki sposób opodatkować wspólnika użyczającego część lokalu mieszkalnego (rozlicza się on na PIT-36 wspólnie z żoną) oraz spółkę i czy opodatkować użyczenie VAT? - pytają czytelnicy w liście do redakcji GP. O rozwiązanie problemu poprosiliśmy Izbę Skarbową w Olsztynie i Marcina Szymankiewicza z BDO Numerica.

REKLAMA