REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie z podatku darowanego lub odziedziczonego mieszkania

Uzyskane w drodze darowizny lub dziedziczenia mieszkania oraz budynki mieszkalne, mogą być zwolnione od podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to wszystkich grup podatkowych - jednak w różnym zakresie.

Ulga i zwolnienia dla nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2007 roku

Nieruchomości nabyte po 01.01.2007r. trudniej sprzedać bez podatku, niż te zakupione w latach wcześniejszych. Przede wszystkim zwolnieniu podlegają co do zasady same budynki – a nie grunty na których się znajdują.

Kwota wolna od podatku od darowizn na cele mieszkaniowe

Limit darowizn w obrębie I grupy podatkowej wynosi 9 637. Darowizny w powyższej wysokości uzyskane od jednej osoby w okresie 5 lat nie muszą być zgłaszane do US. W przypadku darowizn na cele mieszkaniowe - kwota ta może ulec podwojeniu.

Zwolnienia podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2007 r.

Przepisy podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości, ulegały w ciągu ostatnich kilku lat zmianom. Z uwagi na zasadę ochrony praw nabytych, część starych rozwiązań pozostała w mocy do tej pory. W szczególności dotyczy to nieruchomości nabytych, lub wybudowanych przed 1 stycznia 2007 r.

REKLAMA

Czy zwrot kosztów procesowych podlega VAT

Czy do faktury wystawianej na spółkę za zwrot kosztów zastępstwa procesowego w kwocie zasądzonej radca prawny, który jest podatnikiem VAT dolicza 22 proc. VAT?

Kiedy oddział firmy stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa

Planujemy wniesienie oddziału naszego przedsiębiorstwa jako aportu do nowo powstałej spółki z o.o. Czy będziemy musieli zapłacić podatek od tego aportu?

Niektórzy mogą korzystać ze starych ulg mieszkaniowych

Osoby, które nabyły prawo do starych ulg mieszkaniowych mają jeszcze prawo kontynuowania odliczania jeżeli nie mogli tego zrobić wcześniej. Chodzi tu o tzw. dużą ulgę budowlaną, którą można odliczać od dochodu albo od podatku oraz o ulgę na oszczędzanie w kasach mieszkaniowych.

Jak ustalić datę sprzedaży w przypadku świadczenia usług transportowych

Jak ustalić datę sprzedaży w przypadku usług transportu? Czy może nią być data rozpoczęcia transportu? Czy za datę wykonania usług można przyjąć datę sprzedaży? Czy jej wykazanie jest obowiązkowe? A co przypadku, gdy tylko wydajemy klientowi towar, bez transportu (sama sprzedaż)?

REKLAMA

Podstawą ustalenia podatku jest cena nabycia

Prawidłowe ustalenie wysokości podatku akcyzowego powinno polegać na zastosowaniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu tych samych zasad obliczania podatku, które stosuje się w odniesieniu do pojazdów nabywanych w kraju, przy założeniu, że podstawą opodatkowania jest cena samochodu, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić, a więc ustalona kwota nabycia.

Jak rozliczać opłaconą umowę o zarządzanie

W 2007 r. spółka zawarła z kontrahentem umowę o zarządzanie i podnajem powierzchni biurowej na okres dwóch lat. Z uwagi na uwarunkowania sytuacyjne spółka zainkasowała należne na podstawie umowy wynagrodzenie z góry. Jednocześnie wystawiona została dla kontrahenta faktura VAT na całą otrzymaną kwotę. Kwota ta została potraktowana jako zaliczka na poczet usług wykonywanych w przyszłości. Czy spółka prawidłowo kwalifikowała przychód jako 1/24 kwoty wynagrodzenia co miesiąc, czy też powinna dokonać kwalifikacji 1/2 wynagrodzenia po podpisaniu umowy (w 2007 r.) i 1/2 na początku kolejnego roku (2008) jej trwania? Jak należy rozumieć termin „okres sprawozdawczy” z updop? Czy zapłatę całości wynagrodzenia można było potraktować jako otrzymanie zaliczki?

Czy ubezpieczenie od pracodawcy jest przychodem

Pracodawca wykupił pracownikom polisy ubezpieczenia NNW i opłaca z tego tytułu składki. Czy wartość polis stanowi dla pracowników przychód podlegający PIT?

Inwestujesz na giełdzie - ewidencjonuj transakcje

Jeśli pomimo bessy osiągniemy w 2008 r. dochody z własnych inwestycji na giełdzie, to rozliczymy je na PIT-38. Formularz ten jako osobne zeznanie roczne składamy do końca kwietnia 2009 r. Obowiązek taki mamy też w przypadku poniesienia w 2008 r. straty na giełdzie.

Inwestujesz na giełdzie - ewidencjonuj transakcje - PIT-y 2008

Jeśli pomimo bessy osiągniemy w 2008 r. dochody z własnych inwestycji na giełdzie, to rozliczymy je na PIT-38. Formularz ten jako osobne zeznanie roczne składamy do końca kwietnia 2009 r. Obowiązek taki mamy też w przypadku poniesienia w 2008 r. straty na giełdzie.

Wyjeżdżasz za granicę - ustanów przed wyjazdem pełnomocnika podatkowego

Jeśli planujemy dłuższy wyjazd za granicę, to musimy liczyć się z tym, że w międzyczasie nasz urząd skarbowy zechce się z nami skontaktować. Zwłaszcza gdy wyjazd przypada na okres składania, a następnie weryfikacji zeznań rocznych. 

Wyjeżdżasz za granicę - ustanów przed wyjazdem pełnomocnika podatkowego - PIT 2008

Jeśli planujemy dłuższy wyjazd za granicę, to musimy liczyć się z tym, że w międzyczasie nasz urząd skarbowy zechce się z nami skontaktować. Zwłaszcza gdy wyjazd przypada na okres składania, a następnie weryfikacji zeznań rocznych. 

Wyjeżdżasz za granicę - ustanów przed wyjazdem pełnomocnika podatkowego - PIT 2009

Jeśli planujemy dłuższy wyjazd za granicę, to musimy liczyć się z tym, że w międzyczasie nasz urząd skarbowy zechce się z nami skontaktować. Zwłaszcza gdy wyjazd przypada na okres składania, a następnie weryfikacji zeznań rocznych. 

Bonus dla emeryta jest przychodem ze stosunku pracy

Bonusy wypłacane przez spółkę pracownikom odchodzącym na emeryturę lub rentę są opodatkowane jako przychody ze stosunku pracy. Spółka musi wystawić PIT-11.

Czy przed zarejestrowaniem się jako podatnik VAT UE można stosować stawkę 0%

Jeśli najpierw dokonałem dostawy wewnatrzwspólnotoweji wystawiłem fakturę, a dopiero później zarejestrowałem się jako podatnik VAT UE. Czy mam prawo stosować stawkę 0% do tej transakcji?

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy nieodpłatnym przekazaniu towaru

Czy przekazując samochód na cele osobiste, można zastosować wartość rynkową, czy nadal stosuje się cenę nabycia?

Czy wniosek o abolicję mogą złożyć małżonkowie

Małżonkowie za 2002 rok złożyli wspólne zeznanie PIT. Nie wykazali w nim jednak dochodów holenderskich męża. Teraz chcą skorzystać z abolicji podatkowej. Czy prośbę o udzielenie abolicji podatkowej powinni w tym przypadku złożyć mąż i żona?

Jak ustalić moment powstania przychodu świadczeń w naturze

Kiedy wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń staje się przychodem dla osób fizycznych?

Fiskus nie może ingerować w ewidencję gruntów

Podatnik, który kwestionuje dane z ewidencji gruntów, powinien wszcząć procedurę ich zmiany. Danych tych nie może zmienić organ podatkowy. Na treść decyzji w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości nie wpływa brak dokumentów, z których wynikałoby, że podatnik jest właścicielem nieruchomości.

Dieta za nocleg ze śniadaniem

Pracownik spółki wrócił z zagranicznej podróży służbowej. Otrzymał diety w pełnej wysokości. W hotelu, z którego korzystał, w cenę noclegu było także wliczone śniadanie (z faktury za hotel wynika, że cena obejmowała nocleg i śniadanie). Czy w razie wypłaty pełnej diety, koszty śniadania w kwocie diety (tj. różnica w wysokości 15 proc. diety) stanowią przychód pracownika, od którego należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy?

Czy zatrzymany zadatek podlega VAT

Jesteśmy producentem stolarki okiennej. Na podstawie umów zawieranych z klientami pobieramy zadatek w wysokości 10% wartości zamówienia. Jeden z klientów po wpłaceniu zadatku wycofał się z transakcji. Jak należy rozliczyć otrzymany zadatek?

Jak zaksięgować w pkpir zakup laptopa z drukarką

Kupiłem laptopa, torbę, mysz i drukarkę. Wszystkie te elementy są wykazane na jednej fakturze VAT o wartości netto 2923,77 zł. Czy mogę ten zakup zaliczyć bezpośrednio do kosztów? A może powinienem amortyzować kupiony laptop? W jaki sposób zakup ten zaksięgować w pkpir?

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Faktura wewnętrzna wystawiona dwukrotnie

Nasza spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego. Przed rejestracją samochodu konieczne jest zapłacenie VAT na podstawie wystawionej faktury wewnętrznej. Księgowa wystawiła pierwszą fakturę z datą 31 lipca 2007 r. i przesłała ją urzędowi skarbowemu. Następnie wystawiła kolejną fakturę, z datą 1 sierpnia 2007 i wprowadziła ją do ksiąg rachunkowych. W wyniku kontroli zostały ujawnione dwie faktury w urzędzie, natomiast w księgach była tylko jedna - prawidłowo ujęta w sierpniu. W postanowieniu określono, iż firma zmuszona jest do zapłaty podatku wynikającego z obu faktur, mimo że dotyczą tej samej czynności. Czy powinniśmy zapłacić podatek wynikający z obu faktur? Co z odliczeniem VAT z takich faktur?

Jak rozliczyć ubezpieczenie na życie z elementem kapitałowym

Nasza spółka wdraża program lojalnościowy dla pracowników. Jednym z elementów tego programu jest grupowe ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Korzyści z funduszu są wypłacane pracownikom po upływie okresu lojalnościowego. Czy wydatki na tego rodzaju ubezpieczenie mogą być naszym kosztem? Czy opłacane za pracowników składki na ubezpieczenie są kosztem?

Czy zasiedzenie nieruchomości powoduje konieczność zapłaty podatku

Jestem właścicielem nieruchomości nabytej w wyniku zasiedzenia. Właściwie jestem spadkobiercą właściciela tej nieruchomości. Nieruchomość znajduje się na terenie, do którego stosowano tzw. dekret bierutowski, co oznaczało, że musiałem ją zasiedzieć. Czy w związku z tym jestem zobowiązany do zapłaty podatku od zasiedzenia? O odpowiedź poprosiliśmy Izbę Skarbową w Szczecinie oraz Rafała Kłagisza, doradcę podatkowego z Ożóg i Wspólnicy.

Jaki powinien być obieg dokumentów, aby podatnik nie utracił prawa do odliczenia VAT

Firma handlowa to centrala + 11 oddziałów w Polsce. Ustalono, że oryginały faktur zakupu towarów (bardzo duża liczba dokumentów) przychodzą do centrali. Oddziały, na podstawie faksów z oryginałami faktur zakupu, wprowadzają te faktury do rejestrów VAT z datą otrzymania faksu. Czy to jest prawidłowe działanie? Jak ustalić datę otrzymania faktury?

Jak opodatkować sprzedaż na rzecz rodziny

Prowadzę sklep z artykułami AGD. Czasem robi u mnie zakupy rodzina i chce kupić ode mnie sprzęt, ale najchętniej po cenie zakupu, bez doliczania marży. Czy urząd skarbowy może zakwestionować takie transakcje?

Jak rozliczyć wydatki na rzecz rad nadzorczych

Problematyka wydatków na rzecz członków rady nadzorczej spółki wymaga dokładnej analizy. Zgodnie z przepisami nie wszystkie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy karta do prywatnej lecznicy to przychód pracownika

Mój pracodawca wykupił dla mnie pakiet usług medycznych w prywatnej lecznicy? Czy muszę zapłacić podatek od wartości tych świadczeń?

Jeśli transakcja podlega VAT, nie ma PCC

Jeśli usługa nabycia wierzytelności podlega opodatkowaniu VAT, to jest ona wyłączona spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak rozliczyć podatek od spadków i darowizn w przypadku zaprzestania prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej

W 2006 r. przyjąłem spadek i zobowiązałem się prowadzić działalność gospodarczą przez 5 lat. Na podstawie tego oświadczenia zostałem zwolniony od zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Obecnie po 2 latach zamierzam zaprzestać prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej. Czy należny podatek od spadku zostanie wyliczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności gospodarczej? Czy też muszę go zapłacić w wysokości, w jakiej został ustalony na dzień otrzymania spadku? Czy proporcjonalne wyliczanie stawki podatku odnosi się tylko do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej jedynie ze względu na zdarzenia losowe?

Kiedy producent powinien rozliczać montaż wyprodukowanych przez siebie towarów

Czy zamontowanie wyprodukowanej przez siebie (firmę) konstrukcji: drzwi, okna lub przeszklonej fasady, na nadbudowanym obiekcie, gdzie odbieranie prac dokonywane jest na podstawie protokołu odbioru prac, stanowi usługę budowlaną lub budowlano-montażową, od której obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy o VAT, czy jest to dostawa towarów? Kiedy należy rozliczyć VAT?

Przelew zaliczki na podatek po terminie

Bank nie zrealizował polecenia przelewu należności w terminie zleconym przez jednostkę. W związku z tym zaliczki na podatek dochodowy pracowników jednostki za luty 2008 r. wpłynęły do urzędu skarbowego 21 zamiast 20 marca. Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za niewpłacone na czas zaliczki pracowników?

Jakie wydatki może zaliczyć do kosztów sprzedawca nieruchomości

Czy kosztem podatkowym może być zobowiązanie do przekazania określonej części kwoty ze sprzedaży nieruchomości współwłaścicielowi, który pod takim warunkiem zgodził się na zniesienie współwłasności?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji

Jak przedstawiają się zasady określania obowiązku podatkowego w imporcie usług licencyjnych? Płatności dokonuję w całości bądź zaliczkowo. Czy w przypadku importu usług - nabycia praw lub zakupu licencji i sublicencji - obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze?

Czy od odziedziczonej firmy trzeba płacić podatek

Podatnik, który odziedziczy firmę po członku najbliższej rodzinny, nie zapłaci podatku od spadków i darowizn. Aby przy dziedziczeniu firmy nie zapłacić podatku, od spadku trzeba spełnić pewne warunki.

Czy prezent dla odchodzącego na emeryturę jest kosztem

Jeden z naszych pracowników przechodzi na emeryturę. Firma zamierza kupić mu zegarek oraz oddać do wygrawerowania. Czy koszt zegarka oraz usługi grawerowania będzie kosztem podatkowym? Czy wartość zegarka łącznie z grawerowaniem należy dodać do wynagrodzenia pracownika i odprowadzić składki ZUS i podatek dochodowy?

Mały podatnik ma prawo do jednorazowej amortyzacji

Mały podatnik ma prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji, gdyż korzystanie z pomocy de minimis w formie jednorazowej amortyzacji nie może być utożsamiane z nabyciem środków transportu.

Płacisz za internet ? Możesz odliczyć 760,- zł.

Jeżeli ponosisz wydatki na dostęp do internetu możesz odliczyć od rocznego dochodu kwotę 760,- zł. Jeżeli w miejscu swojego zamieszkania wydatki ponosi, i z internetu korzysta, kilka osób (i każda z nich jest wymieniona na fakturze) - każda ma oddzielny limit 760,- zł.

Czy nabywca towaru lub usługi obciążony podatkiem VAT może wystąpić o interpretację podatkową

Sprzedajemy mieszkania z garażami. W umowie wykazujemy, że sprzedaż mieszkania jest opodatkowana stawką 7%, a garażu stawką 22% VAT. Czy nabywca mieszkania, który ponosi ciężar ekonomiczny VAT, może wystąpić z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego co do prawidłowości zastosowanej stawki VAT? Jakie to ma skutki dla sprzedawcy?

Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach kapitałowych są coraz powszechniej dostępne na polskim rynku. Czy rozliczyć podatek, gdy fundusz umorzył nam jednostki uczestnictwa, wypłacił ich równowartość, a nie odprowadził do polskiego urzędu podatku dochodowego?

Jaką stawką opodatkować sprzedaż lokali mieszkalnych, parkingu i drogi dojazdowej

Czy całość sprzedaży przez dewelopera lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w działce, na której oprócz budynku mieszkalnego znajduje się parking i droga dojazdowa, należy opodatkować stawką 7%, czy opodatkować oddzielnie lokal z przypadającym mu udziałem w gruncie i oddzielnie udział w działce, na której znajduje się infrastruktura? Co w przypadku garaży znajdujących się w budynku?

Bank może zaliczyć rezerwę do kosztów

Banki, które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, mogą zaliczać do kosztów podatkowych rezerwę na poniesione nieudokumentowane ryzyko kredytowe (IBNR) do wysokości rezerwy na ryzyko ogólne (RRO).

Utracona pożyczka jako koszt

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek głównie osobom fizycznym na podstawie przepisów kodeksu cywilnego i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Spółka twierdzi, że wprawdzie nie jest bankiem, ale jest instytucją finansową, której działalność regulują przepisy ustawy - Prawo bankowe. Każdorazowo w przypadku gdy okazywało się, że spółka nie odzyska udzielonej pożyczki, kwota utraconej pożyczki była zaliczona do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b u.p.d.o.p. Czy spółka postępowała prawidłowo?

Jak rozliczać naprawy powypadkowe samochodów

Firma transportowa posiada samochody, zarówno w leasingu, jak i stanowiące jej własność. Czy w związku z wypłatą odszkodowania należy dokonać korekty podatku naliczonego od nabytych wcześniej części, które zostały zużyte do naprawy szkody? Czy jeśli koszt naprawy pokrył ubezpieczyciel, to czy można odliczyć VAT od naprawy samochodu? A co w przypadku, gdy samochód nie miał ubezpieczenia AC?

Nadwyżka przedawnia się jak zobowiązanie podatkowe

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie jest zobowiązaniem podatkowym. Przedawnia się jednak tak jak zobowiązanie podatkowe.

REKLAMA