reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy faktura wystawiona po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Aktualizacja: 01.12.2006

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej 9 listopada 2006 r., dokumentującej zakup lokalu użytkowego w związku z odbiorem tego lokalu 7 kwietnia 2006 r.? »

Jak rozliczać w księgach rachunkowych paragon za przejazd taksówką

Aktualizacja: 01.12.2006

Pracownicy naszej spółki, poza rachunkami i fakturami, często przynoszą paragony za przejazdy taksówką. Czy dokument ten prawidłowo dokumentuje poniesiony wydatek i może być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodu? »

Kiedy odliczyć VAT z duplikatów faktur

Aktualizacja: 30.11.2006

Kiedy powinien być rozliczony podatek naliczony wynikający z duplikatu faktury VAT z 9 października 2006 r.? Termin płatności określono, jak w pierwotnej fakturze, tj. 23 czerwca 2006 r. Duplikat otrzymano w październiku. Faktura wystawiona została za rozmowy telefoniczne. Nie odliczyliśmy z tej faktury VAT. »

Jak ewidencjonować składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacaną przez jednoosobową spółkę z o.o. w imieniu jej wspólnika

Aktualizacja: 30.11.2006

Czy jednoosobowa spółka z o.o. może opłacać za wspólnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Proszę o informację, na jakim koncie zaewidencjonować te składki? Czy właściwe jest konto "Rozrachunki z udziałowcami z tytułu udziału w zyskach"? »

Jak opodatkowane jest prowadzenie loterii promocyjnej

Aktualizacja: 29.11.2006

Planujemy organizację loterii promocyjnej. Miałaby ona towarzyszyć ankietom na temat naszych produktów zbieranym przez naszą spółkę od klientów i kontrahentów. Nagrody w tej promocji to komputery i wycieczki. Jakie będą skutki podatkowe tej transakcji? »

Co warto wiedzieć o podpisaniu umowy z biegłym rewidentem

Aktualizacja: 29.11.2006

Jesteśmy spółką, która w tym roku będzie po raz pierwszy zobowiązana do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Kto i kiedy podpisuje umowę z biegłym rewidentem? »

Jak rozliczać delegacje zagraniczne pracowników

Aktualizacja: 28.11.2006

Nie posiadamy rachunku dewizowego i zaliczki na delegacje zagraniczne wypłacamy pracownikom w złotych. Według jakiego kursu rozliczać poniesione w związku z delegacjami koszty podróży służbowych (diety, noclegi)? »

Druki ścisłego zarachowania

Aktualizacja: 28.11.2006

W szczegółowych zasadach rachunkowości dla budżetu nie ma już zapisu o drukach ścisłego zarachowania. Czy czek gotówkowy jest nadal drukiem ścisłego zarachowania? »

Jakie skutki ma sprzedaż wierzytelności własnej

Aktualizacja: 27.11.2006

Spółka z o.o. zawarła umowę cesji wierzytelności z firmą specjalizującą się w ściąganiu długów. Na mocy umowy kupujący zapłaci spółce 90% kwoty głównej, 0 zł za odsetki. Jakie skutki w podatku dochodowym i ewentualnie w innych podatkach spowoduje ta transakcja? Wierzytelność była zaliczona wcześniej do przychodów należnych. »

Jak ewidencjonować naliczenie funduszu świadczeń socjalnych

Aktualizacja: 27.11.2006

Od nowego roku obrotowego spółka będzie zobowiązana do wprowadzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Proszę o podanie sposobu naliczania oraz ewidencji w księgach rachunkowych. »

Kradzież środka trwałego

Aktualizacja: 24.11.2006

W naszej jednostce budżetowej było włamanie. Jak powinniśmy zaksięgować kradzież sprzętu komputerowego (środki trwałe) potwierdzonej protokołem policji i zwrot odszkodowania za skradziony sprzęt? »

Jak zaewidencjonować zakup szkoleń dotowanych ze środków EFS

Aktualizacja: 24.11.2006

Spółka z o.o. zakupiła dla wybranej grupy pracowników szkolenia dotowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dotacja obejmie 70% kosztów, 30% spółka pokryje ze środków własnych. Firma szkoleniowa wystawiła faktury na 100% wartości szkolenia, po otrzymaniu dotacji wystawi faktury korygujące. W jaki sposób spółka powinna zaewidencjonować fakturę korygującą? »

Czy usługi naprawy samochodów podlegająobowiązkowi ewidencjonowania w kasie fiskalnej

Aktualizacja: 23.11.2006

Czy prowadzenie warsztatu samochodowego i usługi naprawy z wykorzystaniem części samochodowych powodują obowiązek stosowania kas fiskalnych od 1 września 2006 r.? »

Jak zaewidencjonować koszty poniesione na rozwój firmy

Aktualizacja: 23.11.2006

Zleciliśmy firmie zewnętrznej opracowanie strategii rozwoju naszej firmy. W umowie nie został zawarty wymóg opracowania strategii inwestowania i finansowania spółki. Czy koszty związane z opracowaniem tych dodatkowych prac elementów stanowiły koszty uzyskania przychodu? »

Czy spółka akcyjna przekształcona ze spółki z o.o. może kontynuować opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy

Aktualizacja: 22.11.2006

W trakcie 2006 r. spółka z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną. Czy spółka akcyjna miała prawo kontynuować w tym roku opłacanie uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy? Jeżeli tak, to w jakiej kwocie? Czy w takiej samej jak spółka z o.o.? Czy trzeba informować w tym zakresie urząd skarbowy? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama