reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak zaewidencjonować przesunięcie magazynowe firmy zagranicznej

Aktualizacja: 22.11.2006

Jak należy zaewidencjonować magazyn komisowy firmy zagranicznej (UE), z którego towary przesuwane są do magazynu firmy polskiej i następnie sprzedawane. Na sprzedane towary firma zagraniczna wystawia klika razy w miesiącu fakturę. »

Jak dokumentować i jak wyceniać zniszczenie towaru z winy przewoźnika

Aktualizacja: 21.11.2006

Jesteśmy zakładem produkcyjnym. Zleciliśmy przewóz towaru przewoźnikowi do danego kontrahenta. Podczas transportu część towaru uległa zniszczeniu. Jak mamy obciążyć przewoźnika, zakładając, że jest to jego wina (fakturą VAT czy notą obciążeniową)? »

Kiedy kontrolować dokumenty zewnętrzne własne

Aktualizacja: 21.11.2006

Czy konieczna jest kontrola formalna, rachunkowa i merytoryczna potwierdzona podpisem i pieczątką na własnych fakturach sprzedaży? »

Jak zaewidencjonować objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny

Aktualizacja: 20.11.2006

Spółka z o.o. objęła udziały w innej spółce w zamian za wkład niepieniężny, na który składały się środki trwałe, towary oraz akcje. Proszę o przedstawienie skutków tej operacji w podatku dochodowym oraz sposobu jej ujęcia w księgach rachunkowych spółki. »

Kiedy powstaje obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej

Aktualizacja: 20.11.2006

Podatnik prowadzi sprzedaż detaliczną towarów typu pamiątki, wyroby ceramiczne i biżuteria srebrna. Firma nie przekroczyła obrotu 40 000 zł. Czy wobec tego od 1 września 2006 r. musiała zainstalować kasę fiskalną? Jak zaewidencjonować zakup kasy w księgach? »

Jak zaewidencjonować zniżkę procentową

Aktualizacja: 24.11.2006

Firma zawarła umowę ubezpieczenia mienia. Ubezpieczyciel zastosował zniżkę procentową. Jak należy zaksięgować taką polisę i w jakiej kwocie? »

Czy prowizje bankowe od realizacji tytułu wykonawczego są kosztem podatkowym

Aktualizacja: 17.11.2006

Moje pytanie dotyczy prowizji za przelew środków firmy na podstawie tytułu egzekucyjnego. Bank otrzymał od komornika zawiadomienie o zajęciu środków na rachunku bankowym. Przekazując środki z rachunku, naliczył sobie prowizję. Czy jest ona dla nas kosztem uzyskania przychodów? »

Jak aktualizować należności od kontrahentów zagranicznych

Aktualizacja: 16.11.2006

Spółka posiada wyrażoną w euro należność od kontrahenta zagranicznego. W związku z istnieniem zagrożenia dla odzyskania tej należności postanowiono dokonać odpisu aktualizującego jej wartość. Jaki kurs należy zastosować, dokonując tego odpisu? »

Czy sprzedaż akcji nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Aktualizacja: 16.11.2006

W październiku 2006 r. nabyłem w drodze spadku akcje. Po zapłaceniu podatku od spadków i darowizn sprzedałem je. Czy uzyskany w ten sposób przychód jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych? »

Kiedy sprzedaż wierzytelności kwalifikujemy jako cesję, a kiedy jako faktoring

Aktualizacja: 15.11.2006

Spółka ma kłopoty z płynnością finansową. W związku z tym podjęła decyzję o sprzedaży wierzytelności. Pod uwagę brana jest cesja lub faktoring. Kiedy sprzedaż wierzytelności kwalifikujemy jako cesję, a kiedy jako faktoring? Jak przebiega ewidencja tych zdarzeń w księgach? »

Czy biegły sądowy może korzystać ze zwolnienia z VAT

Aktualizacja: 15.11.2006

Od 1 października zostałam biegłym sądowym, wykonującym opinie z zakresu podatków i księgowości na zlecenie sądu. Ponadto pracuję na umowie o pracę. Czy mogę korzystać ze zwolnienia z VAT? »

Jak wykazać w księdze reklamę w książce telefonicznej

Aktualizacja: 15.11.2006

Zapłaciłem 300 zł za reklamę w książce telefonicznej. Czy ten wydatek mam doliczyć do limitu 0,25% przychodów? W której kolumnie powinienem zaksięgować ten wydatek? »

Koszty egzekucji podatkowej

Aktualizacja: 14.11.2006

Na początku października 2006 r. miałam w firmie kontrolę z urzędu skarbowego, w wyniku której musiałam spłacić 60 000 zł wraz z odsetkami. Uporałam się już z kwotą główną, ale muszę zapłacić koszty egzekucyjne, które urząd naliczył na ok. 3000 zł. Czy można umorzyć te koszty i na podstawie jakich przepisów? »

Czy ubezpieczenie członków zarządu wyjeżdżających w delegację jest kosztem

Aktualizacja: 13.11.2006

Czy wykupione ubezpieczenia osobowe dla członków zarządu często przebywających w delegacjach zagranicznych są kosztem dla spółki? »

Jak rozliczyć ulgę na Internet, opłacając w grudniu 2006 r. faktury za pierwsze miesiące 2007 r.

Aktualizacja: 13.11.2006

Planuję opłacenie w grudniu 2006 r. Internetu za 3 pierwsze miesiące 2007 r. Czy 120 zł z faktur za 2007 r., opłaconych w grudniu, mogę odliczyć w zeznaniu za 2006 r. czy dopiero w zeznaniu za 2007 r.? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama