reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak ująć w księgach rachunkowych prenumeratę czasopism

Aktualizacja: 30.10.2006

W ostatnich miesiącach roku zawsze odnawiamy prenumeraty czasopism na rok następny. Dokonujemy przedpłat bądź płatności za całość prenumeraty. Jak prawidłowo należy ująć koszty prenumerat w księgach rachunkowych i w bilansie? »

Kiedy odliczać VAT z faktur otrzymanych od podatników rozliczających się metodą kasową

Aktualizacja: 30.10.2006

Otrzymuję faktury od tzw. małych podatników. Kiedy mam je rozliczać? Czy istotne jest, że jedni rozliczają się z podatku VAT kwartalnie, a inni metodą kasową? »

Jak ewidencjonujemy bony towarowe

Aktualizacja: 30.10.2006

Przy zakupie towarów firma otrzymała bon o wartości 200 zł, który wykorzystała płacąc za dostawę o 200 zł mniej. Jak to zaksięgować? Czy jest to przychód dla spółki? »

Kiedy można odliczyć VAT z faktur za media

Aktualizacja: 27.10.2006

Nasz ZOZ jest podatnikiem VAT. Podatek naliczony rozliczamy według struktury sprzedaży. Kiedy możemy odliczać VAT z faktur za energię, telefony itp.? Czy ma tu znaczenie termin faktycznej płatności? »

Jak zaksięgować korektę faktury zwiększającą sprzedaż

Aktualizacja: 27.10.2006

Jak prawidłowo należy zaewidencjonować w pkpir korektę faktury VAT zwiększającą sprzedaż? Jak rozliczyć podatek dochodowy i VAT? »

Czy od pożyczki udzielonej podmiotowi wspólnotowemu należy zapłacić pcc

Aktualizacja: 26.10.2006

Nasza spółka zamierza udzielić pożyczki podmiotowi zagranicznemu (UE), który jest jednocześnie podmiotem powiązanym (spółka matka). Czy taka transakcja jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

Jak ująć w księgach otrzymany zadatek oraz zapłaconą prowizję

Aktualizacja: 26.10.2006

W sierpniu zawarliśmy umowę przedwstępną na sprzedaż nieruchomości i otrzymaliśmy zadatek. Korzystaliśmy z usług pośrednika. Umowa notarialna zostanie zawarta w styczniu przyszłego roku. Jak prawidłowo zaksięgować zadatek oraz prowizję zapłaconą pośrednikowi? »

Czy wydatki na zakwaterowanie i wyżywienie pracownika wykonawcy stanowią koszty podatkowe

Aktualizacja: 25.10.2006

Zakład budżetowy przeprowadził remont kanalizacji sanitarnej. Zgrzewanie rur zlecił firmie X. Zgodnie z umową zakład poniósł koszty zakwaterowania i wyżywienia pracownika firmy X. Czy wydatki na ten cel będą stanowić w zakładzie koszty uzyskania przychodów? »

Jak ewidencjonować zakup usługi gastronomicznej

Aktualizacja: 25.10.2006

Z okazji jubileuszu firmy zorganizowaliśmy przyjęcie dla pracowników i kontrahentów. W związku z tym zamówiliśmy kompleksową usługę gastronomiczną. Jak prawidłowo zaksięgować jej zakup? Czy jest ona kosztem reprezentacji w wartości netto? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną? »

Kiedy rozliczyć koszty zastępstwa procesowego

Aktualizacja: 24.10.2006

W jakim miesiącu zaliczyć do kosztów wydatki na zastępstwo procesowe? Z datą wyroku czy z datą ich poniesienia? Prowadzę pkpir i rozliczam się metodą memoriałową. »

Jak ewidencjonować i rozliczać podatek akcyzowy

Aktualizacja: 24.10.2006

Spółka rozpoczyna działalność gospodarczą polegającą na imporcie i sprzedaży samochodów. W związku z rodzajem prowadzonej działalności spółka stała się płatnikiem podatku akcyzowego. Proszę o podanie sposobu ewidencji i rozliczenia tego podatku. »

Jak traktować podatkowo prezent dla kontrahenta

Aktualizacja: 23.10.2006

Firma zakupiła bilet na koncert muzyczny dla kontrahenta. Czy wydatki te mogą być zakwalifikowane do reprezentacji limitowanej? Czy w związku z przekazaniem biletu wystąpią u kontrahenta jakieś skutki podatkowe? »

Kiedy kapitał własny jest ujemny

Aktualizacja: 23.10.2006

Na koniec II kwartału 2006 r. kapitał własny w naszej spółce wykazał wartość ujemną. Co to oznacza dla spółki? Jak i gdzie należy wykazać ujemny kapitał własny? »

Jak ująć w księgach zwolnienie z długu

Aktualizacja: 20.10.2006

Nasz kontrahent (dostawca) uregulował ze swojego rachunku bankowego nasz dług wobec innego kontrahenta (dostawcy). Jak to teraz poprawnie zaksięgować? »

Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Aktualizacja: 20.10.2006

Spółka z o.o. otrzymała pożyczkę na cele obrotowe od wspólnika, który jest właścicielem 50% jej udziałów. Czy naliczone i zapłacone odsetki od tej pożyczki są dla spółki kosztem uzyskania przychodu? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama