reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak wykazać w księgach nadpłatę podatku od nieruchomości

Aktualizacja: 19.12.2006

Na skutek błędnego zakwalifikowania części nieruchomości jako rzekomo przeznaczonej na działalność gospodarczą, a w rzeczywistości wykorzystywanej na cele statutowe, okazało się, że wystąpiła nadpłata podatku od nieruchomości. Czy możemy wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku? Jak prawidłowo ująć w księgach tę nadpłatę? »

Jak rozliczyć i udokumentować uzasadnioną reklamację towaru

Aktualizacja: 19.12.2006

Klient złożył reklamację na zakupione nasiona z powodu ich nieodpowiedniej jakości. Sporządziliśmy protokół stwierdzający zasadność reklamacji, na podstawie którego zwrócimy odbiorcy pieniądze za sprzedany towar. Jak należy zaewidencjonować tę reklamację? »

Czy istnieje możliwość skorygowania faktur, jeśli podatnik nie był uprawniony do ich wystawiania

Aktualizacja: 18.12.2006

Od momentu rozpoczęcia działalności zamiast rachunków błędnie wystawiałem faktury VAT. Czy można naprawić ten błąd? Jestem podatnikiem zwolnionym z VAT. Na fakturach nie wykazywałem VAT. »

Jak od 1 stycznia 2007 r. rozliczać koszty w czasie

Aktualizacja: 18.12.2006

Jestem księgową w spółce produkcyjnej. Ostatnio byłam na szkoleniu i dowiedziałam się, że są duże zmiany w księgowaniu kosztów podatkowych. W związku z tym proszę o wyjaśnienie, jak rozliczyć fakturę za napoje i jedzenie zakupione dla kontrahentów z grudnia z datą wpływu stycznia? »

Na czym polega rzetelność ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 18.12.2006

Jestem kierownikiem zespołu księgowego w spółce z o.o. W spółce jest przeprowadzana inwentaryzacja. Do ksiąg rachunkowych wprowadzane są wszystkie dokumenty przekazywane do działu księgowości. Czy mimo to spółkę może spotkać zarzut nierzetelności ksiąg? »

Czy opóźnione złożenie deklaracji "zerowych" spowoduje odpowiedzialność karną skarbową

Aktualizacja: 15.12.2006

Nie złożyłem w terminie deklaracji VAT i PIT za wrzesień. Posłałem je do urzędu już w listopadzie. Czy grozi mi kara, pomimo że nie osiągnąłem we wrześniu żadnego przychodu ani obrotu? »

Jak ewidencjonować koszty zastępstwa procesowego

Aktualizacja: 15.12.2006

Jak należy zaksięgować fakturę wystawioną przez kancelarię adwokacką za koszty zastępstwa procesowego oraz przelew od komornika jako zwrot poniesionych kosztów zastępstwa procesowego w tej samej wysokości? »

Czy do ewidencji środków trwałych można zbiorczo wprowadzić kilka laptopów

Aktualizacja: 15.12.2006

Planujemy zakup 5 laptopów po ok. 2000 zł każdy. Czy powinniśmy je ewidencjonować bezpośrednio w koszty? Czy mogę je zsumować i nanieść zbiorczo na konto "Środki trwałe"? »

Jak zaksięgować prace remontowe w wynajętym lokalu

Aktualizacja: 14.12.2006

Jako fundacja 1 lipca 2006 r. zawarliśmy umowę najmu lokalu. W ciągu 2 miesięcy po zawarciu umowy prowadziliśmy prace budowlane w celu adaptacji lokalu na potrzeby prowadzonej przez nas działalności. Prosimy o poradę, jak należy zaksięgować i amortyzować wykonane przez nas prace. »

Jak rozliczyć bonifikatę otrzymaną po zakupie samochodu z UE

Aktualizacja: 14.12.2006

We wrześniu br. zakupiliśmy do dalszej odsprzedaży samochód ciężarowy w Niemczech. W październiku otrzymaliśmy na nasze konto bankowe bonifikatę w wysokości 2000 euro, a w listopadzie fakturę na tę bonifikatę, datowaną - 6 listopada 2006 r. Jak rozliczyć podatkowo tę transakcję? »

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna prowadzić raport kasowy

Aktualizacja: 13.12.2006

Czy osoba fizyczna prowadząca kantor wymiany walut, będąca na pełnej rachunkowości, musi prowadzić raport kasowy? Czy można z tego zrezygnować, a wszystkie rozrachunki z dostawcami i odbiorcami ewidencjonować na koncie "Rozrachunki z właścicielem"? »

Jak rozliczyć usługę transportu

Aktualizacja: 13.12.2006

Jesteśmy firmą transportową. W jaki sposób należy zafakturować poszczególne usługi transportu towarów, z jaką stawką VAT dla poszczególnych odcinków krajowych, unijnych i pozaunijnych, jaką podstawę prawną podać na fakturach? »

Czy wypłacając zasądzone za godziny nadliczbowe wynagrodzenie, trzeba uwzględnić koszty uzyskania przychodów

Aktualizacja: 12.12.2006

Sąd zasądził od byłego pracodawcy na rzecz pracownika należne wynagrodzenie z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych w okresie od stycznia do grudnia 2005 r. Były pracodawca wypłacił wynagrodzenie jednorazowo w czerwcu 2006 r. Czy od wypłaconej kwoty przysługują koszty uzyskania przychodów i w jakiej wysokości? »

Jak przeliczać kurs waluty obcej z faktury za usługi transportowe

Aktualizacja: 12.12.2006

Firma wykonuje usługę transportową. Fakturę wystawiono w dniu wykonania usługi z 30-dniowym terminem płatności. Kwotę należności podano w euro. Jaki kurs przyjąć do rejestru sprzedaży VAT - z dnia wystawienia faktury czy z dnia zapłaty za fakturę? »

Kiedy nieściągalne wierzytelności są kosztem podatkowym

Aktualizacja: 12.12.2006

Spółka prowadzi działalność handlową na terenie całego kraju. Wielu z jej kontrahentów zalega z zapłatą umówionych kwot. Wszystkie wierzytelności są kierowane na drogę sądową, a następnie do egzekucji. Czy nieściągnięte w egzekucji kwoty są dla spółki kosztem podatkowym? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama