reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak ująć w księgach rachunkowych udzielenie zapomogi pracownikowi

Aktualizacja: 08.01.2007

Jesteśmy spółką zatrudniającą poniżej 20 osób. Nie tworzymy ZFŚS. Czy możemy ze środków obrotowych udzielić naszemu pracownikowi zapomogi? Jak to zaewidencjonować? »

Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

Aktualizacja: 05.01.2007

Hurtownia płytek ceramicznych współpracuje z dostawcą z UE. Dostawca ten proponuje dostawę płytek na zasadzie komisu, tzn. towar zostanie dostarczony wcześniej, a faktura zostanie wystawiona w momencie zakupu danej partii przez klienta hurtowni. Jak traktować taką sprzedaż ze strony dostawcy z UE i jak rozliczać to w VAT? Firma prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. »

Kiedy powstaje obowiązek tworzenia rezerw na zobowiązania

Aktualizacja: 05.01.2007

Jesteśmy spółką z o.o. Czy mamy obowiązek tworzyć rezerwy na przyszłe zobowiązania? W jakiej wysokości należy je utworzyć i jak wygląda ich ewidencja? »

Czy można odliczyć VAT od usługi, jeśli umowa została zawarta bez ogłoszenia przetargu

Aktualizacja: 03.01.2007

Czy można odliczyć VAT od usługi, jeśli umowa została zawarta niezgodnie z prawem, tj. bez ogłoszenia przetargu? »

Jak zaewidencjonować koszty działalności usługowej z uwzględnieniem ustalenia wyniku finansowego

Aktualizacja: 04.01.2007

Spółka rozpoczyna działalność w branży budowlanej. Jaki wariant ewidencyjny kosztów wybrać? Jak rozliczać wynik na działalności usługowej? »

Faktury w księgach

Aktualizacja: 02.01.2007

Chciałabym zapytać o sposób wykazywania w księgach faktur, których termin wystawienia jest np. listopadowy, a data sprzedaży jest październikowa, czyli fakturowanie następuje w miesiącu następnym po wykonaniu dostawy. Jak potwierdzić saldo należności w przypadku wystąpienia rozbieżności pomiędzy naszą firmą jako sprzedawcą a naszym kontrahentem, czyli odbiorcą? »

Czy przez moment rozpoczęcia ewidencjonowania należy rozumieć moment fiskalizacji kasy

Aktualizacja: 03.01.2007

Czy moment fiskalizacji kas rejestrujących to moment rozpoczęcia ewidencjonowania? »

Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakupy sfinansowane dotacją

Aktualizacja: 28.12.2006

Jesteśmy samorządową instytucją kultury. W dużej części funkcjonujemy z dotacji, która w 63% przeznaczona jest na wynagrodzenia oraz ZUS, a pozostała część na utrzymanie obiektu. Czy z faktur zakupu, pokrytych z dotacji, możemy odliczyć VAT? »

W jakim zakresie można stosować przepisy MSR nr 16

Aktualizacja: 21.12.2006

Posiadamy środek trwały, którego wartość księgowa jest dużo niższa niż jego wartość rzeczywista. Czy w tej sytuacji możemy zastosować przepisy MSR nr 16 i dokonać przeszacowania? »

Kto rozlicza VAT przy wewnątrzwspólnotowej usłudze transportu towarów

Aktualizacja: 21.12.2006

Moja firma świadczy usługi transportowe (transport towarów). W sierpniu wykonywaliśmy tę usługę z Niemiec do Polski. Firma niemiecka nie podała nam numeru, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku w swoim kraju. Jak w takiej sytuacji rozliczyć podatek? »

Jak wykazać dopłaty bezpośrednie do gruntów w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 21.12.2006

Jesteśmy gospodarstwem rolnym prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Jak należy zakwalifikować i wykazać w księgach rachunkowych należne nam dopłaty bezpośrednie do gruntów, jeżeli do końca tego roku ich nie otrzymamy? Czy możemy je zaliczyć do przychodów? »

Od czego zależy możliwość zastosowania i zmiany indywidualnej stawki amortyzacyjnej

Aktualizacja: 20.12.2006

Spółka amortyzuje budynek biurowy z zastosowaniem indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%. Spółka jest zainteresowana obniżeniem wysokości kosztów podatkowych z tytułu odpisów amortyzacyjnych. Od kiedy i z zastosowaniem jakiej procedury możemy obniżyć stosowaną stawkę? »

Jak rozliczyć wydatki spółki z o.o. z tytułu udziału w spółce komandytowej

Aktualizacja: 20.12.2006

Jesteśmy spółką z o.o. Płatnikiem podatku dochodowego z udziału w spółce komandytowej jest wspólnik. Jak zaksięgować płacony podatek i jak go rozliczyć? Na podstawie jakich dokumentów powinno się doliczyć nasz proporcjonalny udział do kosztów i przychodów w CIT-2? »

Jak traktować podatkowo niezwrócone dopłaty

Aktualizacja: 20.12.2006

Wspólnicy spółki z o.o. przed 3 laty wnieśli dopłaty zwrotne do spółki. Spółka wykazywała wtedy straty, miała problemy z płynnością. Obecnie osiąga dochody, straty z lat ubiegłych zostały pokryte, posiada pełną płynność finansową. Czy w tej sytuacji istnieje konieczność wycofania dopłat? »

Kiedy odwrócić odpis aktualizujący wartość aktywów

Aktualizacja: 20.12.2006

Po przeniesieniu się do nowej siedziby kierownictwo spółki podjęło decyzję o sprzedaży starych, nieprzydatnych budynków. Na koniec 2005 r. dokonano odpisu aktualizującego, w wyniku którego wartość bilansowa budynku równa się zeru. Do momentu sprzedaży chcielibyśmy wykorzystywać budynek do produkcji. Czy w takim przypadku należy odwrócić odpis? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama