reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak postępować z rezerwą z tytułu odroczenia podatku

Aktualizacja: 29.01.2007

Czy można nie wykazywać rezerwy tworzonej z tytułu odroczonego podatku dochodowego w bilansie gospodarstwa pomocniczego? Czy można kwotę tej rezerwy pominąć w sytuacji, kiedy jej pominięcie nie spowoduje zniekształcenia wyniku finansowego jednostki? »

Jak można dokonać zmiany roku podatkowego

Aktualizacja: 26.01.2007

Spółka rozpoczęła działalność 20 czerwca 2006 r. Jej rok podatkowy trwa od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Zarząd podjął decyzję o zmianie roku podatkowego na pokrywający się z rokiem kalendarzowym. »

Jaką stawką są opodatkowane usługi turystyki świadczone poza terytorium Wspólnoty

Aktualizacja: 26.01.2007

Mamy biuro turystyczne sprzedające różnego rodzaju usługi w imieniu innych firm, z którymi współpracujemy na podstawie umów agencyjnych. Przy świadczeniu usługi nabywamy towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty i prowadzimy ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie ww. towarów i usług, oraz posiadamy dokumenty, z których wynikają te kwoty. »

Jak klasyfikować nieruchomości

Aktualizacja: 25.01.2007

W celu redukcji kosztów zadecydowaliśmy o wynajęciu posiadanego budynku (wynajem jest dla nas działalnością uboczną). Jednocześnie przy rosnących cenach nieruchomości nie chcemy go w chwili obecnej sprzedawać. Jak powinniśmy taki budynek prezentować w sprawozdaniu finansowym? »

Jak wykazać w księgach zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia

Aktualizacja: 25.01.2007

W grudniu wypłacono pracownikowi należne wynagrodzenie oraz zaliczkę na poczet pensji styczniowej. Jak ująć to w księgach? Czy od wypłaconej zaliczki powinniśmy pobrać i odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych i ZUS? »

Czy zakup używanego samochodu ciężarowego w innym kraju UE stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru

Aktualizacja: 24.01.2007

Kupiłam w Niemczech używany samochód ciężarowy. Na dokumentach zakupu jest NIP sprzedawcy. Tłumacz przysięgły przetłumaczył ten dokument jako umowę sprzedaży. W umowie tej określona jest kwota netto, 16% VAT i kwota brutto. »

Jak na dzień bilansowy wykazać weksel obcy

Aktualizacja: 24.01.2007

Spółka w ramach zapłaty za dostarczony towar otrzymała od kontrahenta weksel. Nie został on jednak wykupiony w terminie, dlatego spółka przekazała go do protestu. W jaki sposób ująć wymienione operacje w księgach rachunkowych? »

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na zakup ubrań z logo firmy

Aktualizacja: 23.01.2007

W związku z wprowadzeniem nowej oferty od stycznia 2007 r. zmieniła się całkowicie koncepcja wizualizacji naszej firmy. Wprowadziliśmy nowe logo, zmieniliśmy wystrój wnętrz w salonach sprzedaży. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach konsultantów ds. sprzedaży otrzymali ubrania z nowym logo. Czy wydatki na ten zakup możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? »

Czy można odliczyć podatek, jeżeli deklaracja została złożona po terminie

Aktualizacja: 23.01.2007

Księgowość firmy prowadzona jest przez biuro rachunkowe, które jednocześnie składa wszystkie deklaracje. Deklaracja za listopad 2006 r. została złożona dopiero 4 stycznia 2007 r. z winy pracownika biura. Podatek należy wynikający z deklaracji w wysokości 26 890 zł zapłaciliśmy jednak w terminie. »

Co trzeba wiedzieć, by poprawnie ująć w księgach rachunkowych kupno nowego samochodu osobowego

Aktualizacja: 22.01.2007

Spółka zakupiła nowy samochód osobowy do celów opodatkowanej działalności gospodarczej, wpłacając najpierw zaliczkę, później pozostałą kwotę. Czy ograniczenie "do 60% kwoty podatku do odliczenia z faktury" dotyczy też faktury zaliczkowej? »

Czy należy skorygować podatek, jeśli nastąpiła zmiana przeznaczenia towaru

Aktualizacja: 22.01.2007

Firma zajmuje się sprowadzaniem i sprzedażą opon samochodowych. Ma siedem samochodów, które są wykorzystywane w prowadzonej działalności. Siedem kompletów opon zimowych, zakupionych z przeznaczeniem do sprzedaży, czyli jako towar handlowy, zostało przez nas zużytych do wymiany w naszych firmowych samochodach. Czy teraz powinniśmy skorygować podatek naliczony, który wcześniej został przez nas odliczony od całości zamówienia? »

Jak wycenić nabyte inwestycje

Aktualizacja: 19.01.2007

Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która po raz pierwszy będzie sporządzała sprawozdanie finansowe. Czy zasady wyceny inwestycji w sprawozdaniu finansowym są takie same dla inwestycji krótkoterminowych, jak i dla długoterminowych? »

Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku czynności nieodpłatnych

Aktualizacja: 19.01.2007

Przekazaliśmy prezent zaprzyjaźnionej firmie z okazji jej jubileuszu. Wartość prezentu zaksięgowaliśmy w koszty reprezentacji i reklamy oraz wystawiliśmy wewnętrzną fakturę VAT. Prezent był wysłany pocztą. Czy koszt wysyłki powiększa podstawę opodatkowania? Jak ustalać podstawę opodatkowania w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług? »

Kiedy tworzy się rezerwy na koszty

Aktualizacja: 18.01.2007

Sprawozdanie finansowe naszej spółki nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Czy mamy obowiązek tworzyć na koniec roku obrotowego rezerwy na przyszłe koszty? W jakiej wysokości należy je utworzyć i jak wygląda ich ewidencja? »

Jakie są skutki najmu lokalu, gdy nie stanowi on podstawowej działalności podatnika

Aktualizacja: 18.01.2007

Firma działa jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do ewidencji działalności. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów, opodatkowana jest podatkiem liniowym. W zgłoszeniu rejestrowym nie zamieściła informacji, że w ramach działalności świadczy usługi najmu. Obecnie chcielibyśmy wynająć jedno z pomieszczeń biurowych innemu przedsiębiorcy. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama