reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Kiedy sporządza sprawozdanie spółka w organizacji

Aktualizacja: 08.02.2007

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 29 grudnia 2006 r. Złożone zostały również dokumenty o wpis do KRS, ale do tej pory (18 stycznia 2007 r.) firma nie otrzymała decyzji. Kiedy powinniśmy otworzyć księgi rachunkowe i za jaki okres sporządzić pierwsze sprawozdanie finansowe? »

Jak rozliczyć i wpisać w pkpir wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Aktualizacja: 07.02.2007

Planuję rozpoczęcie działalności gospodarczej (polegającej na sprzedaży artykułów spożywczych). W pierwszym okresie od jej rozpoczęcia ponoszone będą wydatki związane z inwestycją, tj. budową zakładu produkcyjnego. »

Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej

Aktualizacja: 07.02.2007

Czy skrócony, 25-dniowy termin zwrotu VAT przysługuje w przypadku zaksięgowania faktury zaliczkowej dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy? Jakie warunki należy spełnić? »

Czy i kiedy organy podatkowe mogą określić kurs przy ustalaniu różnic kursowych

Aktualizacja: 06.02.2007

Czy to prawda, że od 2007 r. przy ustalaniu różnic kursowych będzie możliwe stosowanie kursów kantorowych albo umownych? Słyszałem o możliwości zmiany kursu przez organy podatkowe. Kiedy organ podatkowy może zakwestionować zastosowany kurs? »

Jak ewidencjonować, wykazywać w bilansie i rozliczać zaliczki na poczet dywidendy

Aktualizacja: 06.02.2007

W październiku 2006 r. nasza spółka z o.o. wypłaciła udziałowcom - osobom fizycznym zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. W jaki sposób należy zaprezentować to zdarzenie w bilansie sporządzonym na koniec roku? Jakie skutki w podatku dochodowym wiązałyby się z ewentualnym opóźnieniem w wypłacie pozostałej kwoty dywidendy w 2007 r.? »

Jak rozliczyć wydatki na remont lokalu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Aktualizacja: 05.02.2007

Złożyłem wnioski rejestracyjne firmy na początku stycznia 2007 r. Jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazałem 1 marca 2007 r. Pod koniec stycznia wynająłem biuro na potrzeby firmy. Wyremontuję je w lutym 2007 r. (planowany koszt remontu 8000 zł + VAT). Czy wydatki poniesione w lutym 2007 r., przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, będą kosztem mojej firmy? »

Czy można wystawiać zbiorcze faktury korygujące

Aktualizacja: 05.02.2007

Spółka z o.o. jest agentem działającym w imieniu i na rzecz linii lotniczych. Na podstawie umów zawartych z klientami wystawia faktury zbiorcze. W przypadku zwrotów biletów lotniczych krajowych (7-proc. stawka VAT) może się zdarzyć, że na fakturze zbiorczej pojawi się w tej pozycji kwota z „minusem” ze względu na to, że zwrot biletu nastąpił w innym okresie rozliczeniowym niż jego sprzedaż. »

Jak rozliczać fakturę za czynsz opłaconą z góry

Aktualizacja: 02.02.2007

Firma dzierżawiąca od nas stację paliw zaproponowała, aby nasza spółka wystawiła fakturę za dzierżawę stacji za 3 lata. Faktura będzie zapłacona w terminie płatności wskazanym w fakturze. Czy otrzymana zapłata w całości będzie przychodem spółki, czy też powinna być rozliczana jako przychody przyszłych okresów? »

Czy w przypadku sprzedaży samochodu należy dokonać jednorazowej korekty

Aktualizacja: 02.02.2007

Spółka była właścicielem samochodu zakupionego w grudniu 2005 r. Transakcja została udokumentowana fakturą ze stawką 22%. Spółka odliczyła 60% VAT. Samochód był wykorzystywany przez cały okres do prowadzenia działalności opodatkowanej. W grudniu 2006 r. ww. samochód został sprzedany. Do dostawy samochodu zastosowano zwolnienie. »

Gdzie zakwalifikować zakup usługi związanej z ochroną ubezpieczeniową ryzyka kredytu kupieckiego

Aktualizacja: 01.02.2007

Spółka otrzymała fakturę za ochronę ubezpieczeniową strat z tytułu należności (składka kwartalna). Ochrona dotyczyła ubezpieczenia kredytu kupieckiego. W tym samym miesiącu otrzymała drugą fakturę za ocenę zdolności kredytowej (rating). Zgodnie z zawartą umową usługi te wiążą się z ochroną ubezpieczeniową ryzyka kredytu kupieckiego udzielanego naszym kontrahentom. W jakie koszty zespołu „5” należy zakwalifikować powyższe faktury? »

Jak rozliczyć zwrot VAT otrzymany z zagranicy w podatku VAT i dochodowym

Aktualizacja: 01.02.2007

Jestem czynnym podatnikiem VAT w Polsce (przedsiębiorcą) i chciałabym ubiegać się o zwrot VAT zapłaconego od zakupionych na terenie Niemiec towarów związanych z działalnością. Nie jestem zarejestrowana jako podatnik VAT unijny. Jeżeli dostanę zwrot niemieckiego VAT, to czy będę miała obowiązek wykazania go jako przychodu? »

Jak ewidencjonować odprawę emerytalną

Aktualizacja: 31.01.2007

Spółka wypłaca pracownikowi odprawę emerytalną. Do jakiego rodzaju kosztów powinno się ją zaliczyć? »

Czy można zwiększyć koszty podatkowe w przypadku ujawnienia środka trwałego

Aktualizacja: 30.01.2007

W ramach prowadzonej działalności Spółka zakupiła w czerwcu 2006 roku komputer do profesjonalnej obróbki grafiki. Został on też natychmiast przekazany do używania. Jednocześnie już w tym momencie spółka planowała zbycie komputera z końcem roku. W związku z czym nie wpisano go do ewidencji środków trwałych. »

Czy sprzedaż nieruchomości, którą remontował dzierżawca, korzysta ze zwolnienia

Aktualizacja: 30.01.2007

Zakupiliśmy aktem notarialnym od syndyka masy upadłościowej przedsiębiorstwo, w tym prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności używanego budynku. Transakcja ta nie podlegała VAT. »

Czy sprzedaż samochodu ma wpływ na obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych

Aktualizacja: 29.01.2007

Czy sprzedaż auta osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej ma wpływ na ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej? Na razie korzystam ze zwolnienia podmiotowego. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama