reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej

Aktualizacja: 01.03.2007

Prowadzimy sklep z przyprawami i herbatami. Mamy zamiar rozpocząć także sprzedaż przez Internet. W związku z tym mam pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jeżeli wysyłamy towar do nabywcy za zaliczeniem pocztowym? »

Jak rozliczyć zobowiązanie solidarne

Aktualizacja: 28.02.2007

Spółka zapłaciła zobowiązanie pracownicze przejętego częściowo zakładu pracy (w ramach odpowiedzialności solidarnej). Jak ująć to w księgach rachunkowych? Czy będą to koszty podatkowe? »

Czy odliczenie wydatków na zakup leków jest uzależnione od posiadania I lub II grupy inwalidzkiej

Aktualizacja: 28.02.2007

Czy aby móc skorzystać z odliczenia wydatków na zakup leków, których stosowanie zalecił lekarz specjalista, osoba niepełnosprawna musi legitymować się którąkolwiek grupą niepełnosprawności? »

W jakim zakresie podatnicy VAT mogą korygować deklaracje

Aktualizacja: 27.02.2007

Jak w obecnym stanie prawnym, wynikającym z ostatniej nowelizacji art. 81 Ordynacji podatkowej, kształtuje się prawo podatnika do złożenia skutecznej korekty deklaracji VAT dotyczącej miesiąca uprzednio skontrolowanego przez organ skarbowy? Czy wynik kontroli – stwierdzający nieprawidłowości lub ich brak – wpływa na prawo do złożenia skutecznej korekty deklaracji za kontrolowany okres? »

Jak zaewidencjonować opłaty miesięczne we wspólnocie mieszkaniowej

Aktualizacja: 27.02.2007

Łączna opłata miesięczna wspólnoty mieszkaniowej wynosi 1200 zł. Często zdarzają się znaczne opóźnienia w opłatach. Jaką kwotę należy księgować na przychody w poszczególnych miesiącach? Czy kwotę należną, czy faktycznie wpłaconą w danym miesiącu? »

Jak rozwiązać niewykorzystane rezerwy

Aktualizacja: 26.02.2007

Sporządzając sprawozdanie finansowe, spółka z o.o. utworzyła rezerwę z tytułu premii dla pracowników. Rezerwę zaksięgowano na stronie Wn konta zespołu 5 „Koszty według miejsc ich powstawania”, Ma 640 „Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. »

Czy przychody uzyskiwane z najmu lokalu powodują utratę możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej

Aktualizacja: 26.02.2007

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą – usługi w zakresie złotnictwa i jubilerstwa. Jestem opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Od marca zamierzam wynająć część lokalu, w którym świadczę swoje usługi, innemu przedsiębiorcy – grawerowi. Czy uzyskiwanie dodatkowego przychodu z tytułu najmu nie spowoduje utraty przeze mnie możliwości korzystania z dotychczasowej formy opodatkowania? »

Faktura korygująca w księgach rachunkowych jednostki

Aktualizacja: 23.02.2007

W lutym bieżącego roku sprzedaliśmy naszemu kontrahentowi towary. Jednak część towarów musieliśmy przyjąć ze względu na uszkodzenia. W związku z tym wystawiliśmy fakturę korygującą. Do tej pory nie mamy jeszcze potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez naszego kontrahenta. Czy pomimo to powinniśmy ująć taką fakturę w księgach? Jak należy postąpić, jeśli w ogóle takiego potwierdzenia nie otrzymamy od kontrahenta? »

Czy zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy należy wykazywać w informacji podsumowującej

Aktualizacja: 23.02.2007

Dokonujemy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz kontrahenta niemieckiego posiadającego numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Niemiec. W styczniu br. otrzymaliśmy zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, które zostaną dostarczone w kwietniu br. »

Jak zaewidencjonować rezerwy na świadczenie pracownicze

Aktualizacja: 22.02.2007

Spółka prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 5, w których zawarty jest również układ rodzajowy, np. 550-404-01, oraz zespołu 7. Jak należy zaewidencjonować rezerwy na zobowiązania wobec pracowników, utworzenie rezerwy na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, urlopy, wypłatę nagród z rezerwy? »

Kiedy można dokonać korekty deklaracji po kontroli skarbowej

Aktualizacja: 22.02.2007

Czy po kontroli w firmie, która wykazała podatek dochodowy do zapłaty, możliwa jest korekta deklaracji CIT z wykazaniem kwot strat z lat ubiegłych podlegających rozliczeniu? Za poprzedni rok podatkowy była strata podatkowa. »

Czy strata z likwidacji wpływa na wartość początkową

Aktualizacja: 21.02.2007

Spółka z o.o. prowadzi działalność produkcyjną. Obecnie zamierza dokonać rozbiórki nie w pełni zamortyzowanego budynku gospodarczego. Spółka planuje wybudowanie w tym miejscu budynku biurowego, w którym będzie się mieścić siedziba firmy. »

Zakup nieruchomości inwestycją firmy - zapisy w księgach

Aktualizacja: 21.02.2007

Jesteśmy spółką z o.o. i chcemy kupić dwie nieruchomości w celach inwestycyjnych. Jak należy dokonywać wyceny tych aktywów i jak je ewidencjonować w księgach? »

Czy niskocenne urządzenia można zaliczyć do środków trwałych

Aktualizacja: 20.02.2007

Czy można ustalić indywidualnie stawkę amortyzacji dla nowego niskocennego urządzenia - klimatyzatora przenośnego? Czy można go zaliczyć do środków trwałych i amortyzować, jeśli wartość netto urządzenia wynosi 1200 zł? Nie chcemy zaliczyć jego wartości do kosztów jednorazowo, lecz zamierzamy rozłożyć ją na 12 miesięcy. »

Czy księgowa może podpisywać deklaracje VAT

Aktualizacja: 20.02.2007

Czy mogę upoważnić swoją księgową do podpisywania deklaracji VAT? Comiesięczne podpisywanie deklaracji jest dla mnie problemem, gdyż często wyjeżdżam za granicę. Jakich formalności powinienem dokonać? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama