reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy kara za nieterminowe wykonanie usługi jest kosztem

Aktualizacja: 22.03.2007

Spółka z o.o zobowiązała się do lutego 2007 r. wybudować blok mieszkalny. Termin ten nie zostanie dotrzymany. Blok będzie przekazany inwestorowi w maju 2007 r. Spółka zapłaci 1,3 mln zł kary umownej z tytułu nieterminowego wykonania budynku. Czy będzie to kosztem podatkowm dla spółki? »

Jak w księgach rachunkowych ujmować WDT, gdy firma nie posiada dokumentów stwierdzających wywóz towaru

Aktualizacja: 21.03.2007

W lutym nasza jednostka dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) i zastosowała stawkę 0%. W wyniku kontroli wewnętrznej firmy stwierdzono brak dokumentów potwierdzających wywóz towaru i naliczono VAT od kwoty do zapłaty, widniejącej na fakturze w euro. Czy naliczony VAT należy zaksięgować w pozostałe koszty operacyjne i czy prawidłowo naliczamy kwotę VAT? »

Jak rozliczyć rabaty towarowe udzielane klientom

Aktualizacja: 21.03.2007

Udzielamy naszym klientom rabatów towarowych. To znaczy za zakup towarów powyżej limitów mogą otrzymać kilka sztuk zakupionego towaru gratis. Jakie obowiązki ciążą na nas z tytułu udzielonych rabatów? »

Jak zaewidencjonować zapłatę roszczenia regresowego

Aktualizacja: 20.03.2007

Firma budowlana wybudowała budynek biurowy. Na skutek nieszczelności dachu zalane zostało biuro, które było ubezpieczone. Właściciel dostał odszkodowanie, a zakład ubezpieczeń domagał się od firmy budowlanej zwrotu wypłaconego odszkodowania. Firma budowlana zapłaciła zobowiązanie wobec zakładu z tytułu regresu ubezpieczeniowego. Jak zaksięgować zapłatę roszczenia regresowego? »

Czy rozwiązanie umowy leasingu przed terminem skutkuje koniecznością korekty kosztów

Aktualizacja: 20.03.2007

Czy w związku z rozwiązaniem umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2006 r. należy dokonać korekty zaliczonych do kosztów opłat leasingowych za okres, w którym trwała ta umowa? »

Jak wykazać w księgach portfel inwestycyjny papierów wartościowych

Aktualizacja: 19.03.2007

Spółka zawarła umowę na czas nieokreślony o zarządzanie portfelem papierów wartościowych. Biuro maklerskie wystawia co miesiąc fakturę VAT za usługę. Wartość faktury jest potrącana z wartości portfela. »

Jak rozliczyć usługę transportu międzynarodowego

Aktualizacja: 19.03.2007

Jesteśmy firmą transportową. W styczniu wykonywaliśmy usługę transportową ze Szwajcarii do Polski na zlecenie kontrahenta unijnego – niemieckiej firmy transportowo-spedycyjnej. Jak należy wystawić fakturę? Czy odcinek polski opodatkować stawką 22%, a pozostałą część transportu wykazać jako niepodlegającą opodatkowaniu? »

Jakie są obowiązki ubezpieczeniowe biur rachunkowych i doradców podatkowych

Aktualizacja: 16.03.2007

W jakim zakresie powinna ubezpieczyć się osoba chcąca prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług księgowych oraz doradztwa podatkowego? Jaki jest koszt związany z tego rodzaju ubezpieczeniem? »

Czy można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od używanych środków trwałych

Aktualizacja: 16.03.2007

Spółka z o.o. jest małym podatnikiem. W marcu 2007 r. zamierza zakupić używaną maszynę. Czy będzie mogła dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od jej wartości początkowej? »

Kiedy nie trzeba sporządzać pełnego sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 15.03.2007

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje się handlem artykułami AGD. Zatrudnia ponad 30 handlowców i około dziesięciu osób na innych stanowiskach. Średnie miesięczne obroty wynoszą 2 mln zł. Do tej pory spółka sporządzała pełne roczne sprawozdania finansowe i poddawała je badaniu przez biegłego rewidenta. Nowy główny księgowy stwierdził, że nie ma takiej potrzeby i w tym obszarze możliwe są oszczędności. Czy miał rację? »

Kiedy sprzedaż na rzecz pracowników należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej

Aktualizacja: 15.03.2007

Często dokonujemy sprzedaży, po kosztach, pracownikom. Nie mamy obowiązku ewidencjonowania pozostałej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Czy taką sprzedaż należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej? »

Jak stosować średni kurs NBP dla celów podatku VAT oraz ustawy o rachunkowości

Aktualizacja: 14.03.2007

Jak pogodzić stosowanie kursu zgodnego ze znowelizowanymi przepisami (art. 12 ust. 2 i art. 15 ust. 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu) z brzmieniem § 37 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT (kurs na dzień wystawienia faktury)? »

Jakie skutki podatkowe w zakresie kosztów wywołuje udzielenie kontrahentowi kredytu kupieckiego

Aktualizacja: 14.03.2007

Prowadzę skład budowlany oraz hurtownię ceramiki i armatury sanitarnej. W stosunku do stałych klientów realizuję dostawy towarów z odroczonym terminem zapłaty (tzw. kredyt kupiecki). »

Jak rozliczyć przychody i koszty w spółce komandytowej

Aktualizacja: 13.03.2007

Komandytariusz w spółce komandytowej ma udział w kapitale na poziomie 10%. Jednocześnie w umowie spółki określono jego udział w zyskach i stratach spółki na poziomie 40%. Czy komandytariusz ma 10%, czy też 40% udziału w przychodach i kosztach przy obliczaniu podatku dochodowego? »

Czy należy obciążyć VAT nieodpłatne nabycie akcji przez pracowników

Aktualizacja: 13.03.2007

Spółka akcyjna po wejściu na giełdę przeznaczyła pewna część akcji dla swoich pracowników. Została podjęta uchwała, w efekcie której – w ramach prawa poboru – pracownicy nabyli nieodpłatnie akcje opłacone z kapitału zapasowego spółki, pochodzącego z zysku wypracowanego w ubiegłych latach. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama