REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zbycie nieruchomości po zniesieniu współwłasności a PIT

Sprzedaż nieruchomości powstałej po zniesieniu współwłasności nie podlega opodatkowaniu PIT, jeżeli ma miejsce po upływie 5 lat od jej nabycia, a zniesienie współwłasności nie skutkowało zwiększeniem udziału w tej nieruchomości i nie towarzyszy jej obowiązek dokonywania spłat czy dopłat.

Fakturę korygującą przychód należy ująć wstecz

Wystawienie faktury korygującej powoduje konieczność korekty przychodów wstecz, a nie w dacie jej wystawienia. A więc na podstawie wystawionych faktur korygujących podatnik powinien skorygować przychody właściwego okresu rozliczeniowego.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Ministerstwo Finansów wprowadza przepisy uszczelniające system podatków dochodowych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji w tej sprawie, zmiany mają wejść w życie z początkiem 2015 roku.

Zwolnienie z PIT dla szkoleń z zakresu opieki hospicyjnej

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku PIT od świadczeń w postaci udziału w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej.

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców od 1 maja 2014 r.

Zatrudnianie cudzoziemców od 1 maja 2014 r. jest łatwiejsze. Po zmianach cudzoziemiec składa tylko jeden wniosek jednocześnie o pobyt czasowy i pracę. To nie jedyne zmiany związane z zatrudnieniem cudzoziemca.

Pracodawcy o zmianach w oskładkowaniu umów zleceń

Przedsiębiorca, który wygrał przetarg publiczny na obsługę obiektów państwowych najniższą ceną może mieć problemy z nowym systemem składek od umów zleceń. Konfederacja Lewiatan chce 12 miesięcy vacatio legis i rozliczenia w ramach rocznego limitu składek.

Kary finansowe za niezłożenie deklaracji PIT w terminie

Z końcem kwietnia minął termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego za ubiegły rok podatkowy. Podatnikom, którzy nie złożyli deklaracji PIT w ustawowym terminie, grożą kary finansowe. Spóźnialscy muszą się także liczyć z utratą takich przywilejów, jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Po terminie niemożliwe jest także przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Okulary dla pracownika - obowiązki pracodawcy

Na pracodawcy spoczywa obowiązek refundacji zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika, u którego w wyniku badań okulistycznych wykryto wadę wzroku. Dotyczy to jednak tylko pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

REKLAMA

Jakie są konsekwencje złożenia deklaracji PIT po terminie

Podstawowych obowiązkiem podatnika wobec fiskusa jest dotrzymywanie wyznaczonych terminów. Czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego również został ustawowo określony. Odpowiednią deklarację PIT należy złożyć do końca kwietnia. Co grozi za złożenie PIT po terminie?

Korekta zeznania podatkowego

Jednym z podstawowych przywilejów podatnika jest prawo do składania korekty zeznania podatkowego. Najczęstszą przyczyną składania korekty jest stwierdzenie w niej błędów dotyczących danych autoryzujących, tj. błąd w nazwisku, imieniu, NIP, numerze PESEL. Zdarzają się również poważniejsze błędy, które skutkować mogą nałożeniem kary przez urząd z tytułu popełnionego wykroczenia lub nawet przestępstwa karno-skarbowego.

Dodatkowy dzień wolny za świąteczną sobotę 3 maja

Pracodawca musi oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto 3 maja przypadające w tym roku w sobotę. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, realizowany dopiero teraz, gdyż w 2013 roku nie mieliśmy takiego przypadku.

Jak rozliczyć w deklaracji PIT dochody z pracy za granicą

Rozliczenie dochodów uzyskiwanych za granicą zależy od kraju, w jakim podatnik wykonywał pracę. W większości krajów europejskich umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zobowiązują do zapłaty podatku jedynie w kraju, w którym dochody zostały osiągnięte.

Zasady rozliczania ulg podatkowych w rozliczeniu rocznym PIT

Przygotowując roczne zeznanie podatkowego za ubiegły rok warto sprawdzić czy przysługują nam ulgi podatkowe. W celu skorzystania z ulg w deklaracji PIT konieczne jest spełnienie odpowiednich kryteriów określonych w ustawie o PIT. Jakie są ulgi podatkowe i kiedy można z nich skorzystać?

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika

Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy mają określone obowiązku wynikające ze stosunku pracy. Zakres tych obowiązków regulują odpowiedzenie przepisy Kodeksu pracy. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika?

Jak rozliczać wydatki na usługi online

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z usług online oferowanych nie tylko w kraju, ale również za granicą. W jaki sposób dokonać rozliczenia wydatków na dowolną usługę online spoza Polski? Można to zrobić w pięciu prostych krokach.

Zostało kilka dni na rozliczenie roczne PIT za 2013 r.

Pozostało już tylko kilka dni na rozliczenie z fiskusem. Ostateczny termin złożenia zeznań podatkowych PIT za 2013 r. mija 30 kwietnia.

Szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej bez PIT

Świadczenie w postaci udziału w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Opodatkowanie dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych - zmiany w PIT i CIT

Ministerstwo Finansów chce ukrócić proceder unikania płacenia podatków od dochodów lokowanych w rajach podatkowych. Wyrazem tego jest przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych (PIT i CIT), który zakłada wprowadzenie opodatkowania dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych.

Pracodawcy chcą zmian w umowach terminowych

Pracodawcy przedstawili swoje stanowisko w sprawie umów terminowych. Ich zdaniem maksymalny czas trwania zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony powinien wynosić 48 miesięcy. Chcą także określenia wyjątków od tej zasady dotyczących np. umów wykonywanych w związku z realizacją danego projektu.

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę

Przepisy prawa pracy określają procedurę wypowiedzenia umowy o pracę, jak również określają przypadki, w których umowa o pracę podlega wygaśnięciu. W jakich sytuacjach mamy do czynienia z wygaśnięcie umowy o pracę?

Skutki podatkowe przekazanych pracownikom paczek z okazji Wielkanocy

Święta wielkanocne to okres, w którym pracodawcy chętnie dokonują na rzecz swoich pracowników dodatkowych świadczeń. Należą do nich m.in. przygotowane samodzielnie paczki. Takie działanie wywołuje skutki w podatku dochodowym oraz VAT.

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

W przypadku gdy do dochodów podatnika miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT, czyli tzw. podatek liniowy, fakt ten wyklucza możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia małżonków w rozliczeniu rocznym PIT. Bez znaczenia jest w tej sytuacji fakt, że podatnik w trakcie roku podatkowego zakończył prowadzenie działalności i w roku tym nie osiągnął żadnych przychodów.

Czy przychód z wykupu akcji wirtualnych podlega opodatkowaniu

Akcje wirtualne nie należą do pochodnych instrumentów finansowych, a zatem przychód z wykupu przez spółkę akcji wirtualnych niebędących akcjami w rozumieniu kodeksu spółek handlowych i niepodlegających obrotowi - nie stanowi przychodu opodatkowanego na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f).

Firmy wprowadzają elastyczny czas pracy

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że już ponad 700 firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Najczęściej po nowe rozwiązania w zakresie czasu pracy sięgają przedsiębiorcy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

Ulga podatkowa na badania i rozwój

Rząd podjął uchwałę w sprawie „Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku”, przedłożoną przez ministra gospodarki. W ramach programu zostanie wprowadzona nowa ulga podatkowa dla przedsiębiorstw prowadzących prace badawczo-rozwojowe (tj. nowa ulga podatkowa na badania i rozwój).

Korekta kosztów w odniesieniu do "złych długów" - stanowisko organów podatkowych

Obowiązujące od początku 2013 roku przepisy dotyczące korekty kosztów podatkowych w przypadku nieuregulowania należności w terminie (art. 15b ustawy o CIT i odpowiadający mu art. 24d ustawy o PIT) od początku swego funkcjonowania budziły wątpliwości podatników. Jaka jest aktualna praktyka organów podatkowych w zakresie korekty kosztów w odniesieniu do „złych długów”?

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Przeznaczenie w przeciągu dwóch lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na zakup działki budowlanej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych powoduje zwolnienie od obowiązku opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma tu znaczenia ile nieruchomości już posiada podatnik. Tak uznał w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Najważniejsze zmiany w prawie w marcu 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących prawa pracy, przekazywania danych do NBP i odpowiedzialności zawodowej rzeczoznawców, które weszły w życie w marcu 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Zeznania podatkowe PIT wypełni urząd skarbowy

W 2015 r. to urząd skarbowy wstępnie wypełnił za nas zeznanie podatkowe PIT – takie plany ma Ministerstwo Finansów. Podatnik, poprzez specjalne konto, będzie miał obowiązek jedynie potwierdzić prawidłowość dokonanego przez urząd rozliczenia.

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.

Przychody z tytułu dzierżawy części gospodarstwa rolnego nie są objęte podatkiem PIT

Uzyskanie przychodów z tytułu dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze nie tworzy obowiązku uiszczenia od nich podatku od osób fizycznych, o ile przedmiotem samej umowy są działy specjalne produkcji rolnej, gospodarstwo rolne lub jego składniki. Dodatkowo z treści samej umowy musi wynikać zobowiązanie do wykorzystywania przedmiotu umowy do celów rolniczych.

Porozumienie o wydłużeniu okresu rozliczeniowego

Po zmianach obowiązujących od 23 sierpnia 2013 r. w każdym systemie czasu pracy można stosować okresy rozliczeniowe wydłużone nawet do 12 miesięcy. Jednym z warunków wprowadzenia wydłużonego okresu rozliczeniowego jest zawarcie porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?

Polacy nadal bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy za granicą i jak podają prognozy apetyt na zagraniczne zarobki nie maleje. Najbardziej oblegane kraje przez naszych rodaków to z pewnością Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Holandia. Każdy z krajów ma do zaoferowania coś innego. Pracując legalnie warto pamiętać, że pracodawcy odprowadzają podatek w formie zaliczki, która w 98% jest zawyżona. Jak kompletować dokumenty i w jaki sposób przygotować deklarację podatkową, podpowiadamy poniżej.

Brak PIT-11 lub PIT-8C a roczne zeznanie podatkowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie przypomina, że brak PIT-11 lub PIT-8C nie jest wystarczającym powodem do pominięcia uzyskanych przychodów w deklaracji rocznej. Podatnik winien wykazać uzyskane przychody na podstawie innych, dostępnych sobie dokumentów.

Na złożenie deklaracji PIT został niecały miesiąc

Na dokonanie rocznego rozliczenia PIT podatnicy mają jeszcze niespełna miesiąc. Do 30 kwietnia osoby, które pracowały w ubiegłym roku muszą złożyć deklaracje PIT.

Ulgi podatkowe w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.

Do końca kwietnia 2014 r. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych są zobowiązani do złożenia zeznania rocznego PIT za 2013 r. Po raz pierwszy w zeznaniu za 2013 r. rozliczą na nowych zasadach ulgę na Internet oraz ulgę z tytułu wychowywania dzieci.

Preferencje podatkowe w Polsce - raport MF

Ministerstwo Finansów zakończyło prace nad kolejną edycją raportu „Preferencje podatkowe w Polsce". Analizą zostały objęte preferencje funkcjonujące w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa (podatku VAT, podatku akcyzowym, podatkach dochodowych: PIT i CIT) oraz w podatkach lokalnych stanowiących dochody jednostek samorządów terytorialnych.

Umowa o pracę a umowa zlecenie - co można zyskać?

Bieżące dane GUS podają, iż spośród 8 mln pracujących około 815 tys. osób zatrudnionych jest na podstawie umów o charakterze pozapracowniczym. Atypowe formy zatrudnienia, do których zalicza się umowa zlecenie, uelastyczniają stosunki pracy, co pozwala na omijanie regulacji kodeksowych i obniża koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.

Jakie dokumenty mogą być podstawą zapisów w pkpir

Na podstawie dowodu wewnętrznego tzw. WZ, podatnik nie można dokonać ujęcia kosztów w pkpir, ponieważ taki dokument nie będzie zawierał wszystkich elementów zawartych w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów niezbędnych do uznania go za dowód księgowy, czyli podpisów osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczej.

Sprzedaż premiowa, program lojalnościowy dla osób fizycznych - obowiązki płatnika podatku dochodowego

Spółka w celu podtrzymania pozytywnych relacji z klientami tworzy dla nich program lojalnościowy. Jego uczestnikami będą osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Program będzie polegał na przyznawaniu klientom punktów za dokonane zakupy a następnie na ich wymianie na nagrody. Wartość pojedynczych nagród w większości nie będzie przekraczała kwoty 760 zł. Spółka ma wątpliwość, czy ciążą na niej obowiązki płatnika? Czy powyższa sprzedaż będzie sprzedażą premiową?

Nowelizacja ustaw o CIT i PIT - przeciw unikaniu opodatkowania

Rada Ministrów w dniu18 marca przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku CIT i PIT, przedłożony przez ministra finansów. Najważniejszym celem nowelizacji jest zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie praktykom odraczania lub unikania opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych, zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych.

Czy obrót bitcoinami będzie opodatkowany?

Czy cechy bitcoina (wirtualnej waluty) pozwolą uniknąć opodatkowania? Bardzo wątpliwe, gdyż wirtualne pieniądze są odbiciem prawdziwych pieniędzy. A tam gdzie pojawia się wartość pieniężna - można być pewnym, że zadziała ustawa o podatku dochodowym.

Korekta przychodu spowodowana uznaną reklamacją

Korekta przychodu w wyniku uznanej reklamacji powinna być odniesiona do uprzednio wykazanego przychodu należnego z tego tytułu. A zatem, wystawione w 2014 r. faktury korygujące, wskazujące przychód ze sprzedaży dokonanej w 2013 r., powinny być uwzględnione w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli w 2013 r.

Mobilne punkty do rozliczeń PIT

W województwie lubuskim urzędnicy skarbowi przygotowali mobilne punkty do składania zeznań podatkowych PIT drogą elektroniczną. Specjalne punkty pojawią się nie tylko w urzędach skarbowych, ale również w dużych sklepach, w urzędach i na uczelniach.

Jak rozliczyć odpłatne zbycie nieruchomości

Zgodnie z ustawą o PIT opodatkowaniu podlegają przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Najważniejsze zmiany w prawie w styczniu i lutym 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmian z zakresu regulacji dotyczących usług płatniczych, otwartych funduszy emerytalnych i działalności funduszy emerytalnych, jakie weszły w życie w na przestrzeni stycznia i lutego 2014 r., a także wybrane orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT

Zniesienie współwłasności w niektórych sytuacjach może wymagać zapłaty podatku PIT. Zniesienie współwłasności będzie opodatkowane, jeżeli w wyniku tego zniesienia podatnik otrzymuje spłatę nieruchomości, która przekracza udział jaki pierwotnie mu przysługiwał.

Zwrot dopłaty do kapitału - skutki podatkowe

Spółka komandytowa ma trzech wspólników: komplementariusza – spółkę z o.o., i dwóch komandytariuszy – osoby fizyczne. W lutym br. jeden z komandytariuszy dokonał dopłaty do spółki, zaksięgowanej na kapitał zapasowy. Komandytariusz chce jednak wycofać tę dopłatę. Jakie są skutki podatkowe zwrotu dopłaty do kapitału?

Wypełnianie i przekazanie formularza PIT-11

Tylko do końca lutego pracodawcy mają czas na wypełnienie i przekazanie pracownikom formularzy PIT-11 za 2013 r. Warto poświęcić im więcej uwagi, gdyż w tym roku zmieniły się przepisy.

1 proc. podatku pod lepszą kontrolą

Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie pozwoli na lepszą kontrolę, komu przekazujemy 1 proc. podatku. Po wprowadzeniu nowych procedur organizacje pożytku publicznego, które przestaną spełniać wymogi, uprawniające do otrzymywania 1 proc. podatku, będą na bieżąco skreślane z listy.

REKLAMA