REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wypłacone odszkodowanie za skradziony ładunek przewoźnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wypłacone odszkodowanie może być kosztem podatkowym jeżeli szkoda zaistniała z przyczyn za które przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności. Natomiast jeżeli podczas transportu towaru doszło do jego kradzieży, a przewoźnik nie zachował należytej staranności (np. doszło do kradzieży, bo kierowca zatrzymał się na niestrzeżonym parkingu) wówczas wypłacone odszkodowanie nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy „mały podatnik” może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionego środka transportu

Kosztem uzyskania przychodów, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o PIT, są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23 ustawy o PIT.

Kiedy nieściągalne wierzytelności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Przedsiębiorcy mają często problemy z płatnościami od swoich kontrahentów. Czasem ściągnięcie należności okazuje się niemożliwe. Takie należności można pod pewnymi warunkami zaliczyć do kosztów podatkowych.

Jak ewidencjonować przebieg pojazdu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Przedsiębiorcy często wykorzystują na potrzeby działalności gospodarczej swój prywatny samochód osobowy. Mają obowiązek wówczas prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, tzw. „kilometrówkę”. Tylko wtedy wydatki poniesione z tytułu używania takiego samochodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć podatek VAT

W pewnych, wyraźnie określonych w przepisach, sytuacjach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT.

Czy adaptację strychu w domu mieszkalnym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wydatki na adaptację strychu do celów prowadzenia działalności gospodarczej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko w formie odpisów amortyzacyjnych

Czy przedsiębiorca może uznać za koszt podatkowy zapłaconą kwotę wynikającą z ugody po odstąpieniu od umowy

Organy skarbowe często nie pozwalają na zaliczenie do kosztów podatkowych kwot wydatkowanych z tytułu ugody, czy kary umownej za odstąpienie od realizacji umowy. Nawet jeżeli odstąpienie jest dla przedsiębiorcy per saldo korzystne.

Czy wydatki pracowników poniesione w związku z podróżą służbową można zaliczyć do kosztów podatkowych

Wydatki na podróże służbowe mogą stanowić u pracodawcy koszt uzyskania przychodów. Nie ma znaczenia czy wypłacane pracownikom środki pieniężne będą elementem wynagrodzenia, czy też na podstawie przepisów prawa pracy – dietą lub inną należnością z tytułu podróży służbowej. Oczywiście podróż musi zostać podjęta w ramach obowiązków pracowniczych w celu osiągnięcia przychodów bądź też zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

REKLAMA

Czy straty zaistniałe na skutek kradzieży można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Jeżeli podatnik poczynił racjonalne i odpowiednie w danych warunkach starania zabezpieczające swoje mienie przed kradzieżą, to straty powstałe w wyniku kradzieży można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Czy wydatki na ulepszenie budynku gospodarczego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wydatki poniesione na wykonanie prac budowlanych polegających na dostosowaniu obiektu do prowadzonej działalności gospodarczej należy zakwalifikować jako ulepszenie. Wydatki na ulepszenie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko poprzez odpisy amortyzacyjne pod warunkiem, że budynek będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na nabycie gruntu przeznaczonego do odsprzedaży

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Czy wydatki na czasowo niewynajmowany lokal są kosztem

W przypadku czasowego zaprzestania wynajmu lokalu koszty poniesione w tym okresie w związku z utrzymaniem tego lokalu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Ale podatnik powinien móc udowodnić, że poczynił starania dla pozyskania najemców, czyli nie zrezygnował z najmu i lokal nie służył zaspakajaniu własnych potrzeb (nie chodzi tu o potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą).

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatek poniesiony na wynajęcie samochodu osobowego

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą ma prawo na potrzeby tej działalności wynająć samochód osobowy od osoby fizycznej na podstawie umowy najmu. Rodzi się pytanie czy taki wydatek podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy wydatki na opłaty za przejazdy autostradą są kosztem uzyskania przychodów

W związku z rozwijającą się infrastrukturą drogową prowadzący działalność w formie np. przedsiębiorstwa transportowego dokonują coraz częściej opłat za przejazdy autostradą. O wiele większą skalę osiągają te opłaty jeżeli przedsiębiorca przewozi towary również poza granicami kraju. Pojawia się pytanie czy opłaty takie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a ponadto czy dowodem do zaksięgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów może być zestawienie opłat za autostrady.

Kiedy zaliczyć do kosztów zakupione materiały podstawowe

Zgodnie z § 17 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Czy podmioty realizujące działalność statutową mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych

Jeżeli źródłem przychodów osoby prawnej jest działalność statutowa, wydatki związane z tą działalnością mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko w sposób bezpośredni.

Czy koszty podwyższenia kapitału zakładowego mogą pomniejszyć przychód

W najbliższym czasie spodziewamy się uchwały 7 sędziów NSA w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. O jej konsekwencje dla podatników zapytaliśmy Piotra Woźniakiewicza, menedżera w dziale prawno - podatkowym PricewaterhouseCoopers.

Jak rozliczyć koszty rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym

Spółka dysponuje własnym znakiem towarowym (nie został nabyty). Spółka poniosła koszty rejestracji znaku towarowego. Jak je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jednorazowo, czy proporcjonalnie?

Czy reprezentacja musi się wiązać z okazałością i wystawnością

Wydatki na posiłki w restauracji dla kontrahentów spółki podczas spotkań biznesowych mieszczą się w pojęciu reprezentacji. W orzecznictwie sądowym dominuje pogląd, wedle którego nabyte usługi gastronomiczne nie muszą cechować się okazałością czy wytwornością, by być uznane za reprezentację.

Czy wydatki na kształcenie pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością finansuje swoim pracownikom szkolenia i kursy o tematyce związanej z jej przedmiotem działalności. Czy poniesione na ten cel wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Jak rozliczyć koszty najmu pomieszczenia biurowego

Spółka najmuje lokal, w którym prowadzi własne biuro. Umowa najmu została podpisana 1 sierpnia tego roku na 17 miesięcy. Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na najem, jeżeli czynsz został zapłacony z góry?

Czy prowizja od rozłożenia na raty spłaty kredytu jest kosztem uzyskania przychodu

Spółka zawarła z bankiem umowę na 1-roczny kredyt obrotowy w rachunku bieżącym. Po upływie jednego roku spółka wykazała saldo ujemne na rachunku bieżącym. Kredyt pozostały do spłaty spółka na mocy porozumienia z bankiem spłaci w ratach. Czy zapłacona prowizja od zawartego porozumienia stanowi koszt uzyskania przychodu?

Czy nieściągalne wierzytelności mogą być zaliczone do kosztów podatkowych

Nieściągalność wierzytelności oznacza, że wierzyciel nie wyegzekwował przysługującej mu wobec dłużnika wierzytelności (np. nie otrzymał zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi) pomimo wyczerpania wszystkich dostępnych mu środków, w tym pomimo przeprowadzenia przeciwko dłużnikowi postępowania egzekucyjnego.

Czy wydatki na instalację wodociągową są kosztem uzyskania przychodu

Firma z własnych środków finansuje budowę instalacji wodociągowej doprowadzającej wodę na tereny będące własnością firmy. W przeciwnym razie bez dostępu do wody firma nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej. Po wykonaniu instalacji firma przekazuje ją gminie. Czy poniesione wydatki są kosztem uzyskania przychodu?

Czy wydatki na usługi gastronomiczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Koszty poczęstunku podanego podczas spotkania z kontrahentem (tzw. wydatki gastronomiczne), mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bez względu na to, czy spotkanie miało miejsce w siedzibie podatnika, czy w restauracji lub innym lokalu gastronomicznym. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
w precedensowym wyroku z dnia 1 czerwca 2010 r.

Czy prawo bilansowe ma wpływ na ustalenie momentu potrącenia kosztu

Na szczególną uwagę podatników podatku dochodowego od osób prawnych zasługuje wyrok NSA z dnia 18 maja 2010 r., sygn. II FSK 942/09, w którym Sąd uznał, że dniem poniesienia kosztu jest dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych, bez potrzeby weryfikowania czy koszt ten został ujęty prawidłowo.

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację nabytego samochodu przed jego przerejestrowaniem

Właściciel samochodu, wykorzystywanego do działalności gospodarczej oraz dopuszczonego do ruchu, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty związane z jego eksploatacją również przed jego przerejestrowaniem.

Jak leasingobiorca ma rozliczyć kradzież przedmiotu leasingu

Przedsiębiorcy stają czasem przed problemem kradzieży leasingowanego samochodu w trakcie trwania umowy leasingowej.

Czy opłaty manipulacyjne w leasingu i wstępne raty są kosztem uzyskania przychodu

W dzisiejszych czasach leasing jest niezwykle popularna metodą wśród przedsiębiorców pozyskiwania nowych maszyn, urządzeń czy samochodów niezbędnych w prowadzonej działalności gospodarczej. W umowach leasingowych zawarte są wymagane opłaty manipulacyjne i wstępne raty leasingowe. Powstaje pytanie czy takie opłaty przedsiębiorca może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia?

Czy opłaty za licencje znaków towarowych są kosztem podatkowym

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie ponosi wydatki z tytułu opłaty licencyjnej za korzystanie ze znaków towarowych. Rodzi się pytanie czy takie wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, który stwierdza że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia.

Czy odsetki od kredytu hipotecznego na zakup mieszkania mogą zostać zaliczone do kosztów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (sprzedaż przez Internet). Firmę zarejestrowałam w mieszkaniu prywatnym nabytym wspólnie z mężem za środki pochodzące z kredytu hipotecznego. Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystuję 20% powierzchni lokalu. W takiej też proporcji zaliczam do kosztów działalności czynsz oraz wydatki eksploatacyjne (prąd, gaz, woda, wywóz śmieci itp.). Czy w takiej samej proporcji mogę zaliczać do kosztów zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego? Nadmieniam, że mieszkanie nie zostało zaliczone do środków trwałych. Kredyt hipoteczny również nie został zaciągnięty przeze mnie jako przedsiębiorcę, lecz jako osobę prywatną.

Czy zakup symboli narodowych do dekoracji siedziby firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych

Nasza spółka zakupiła elementy dekoracyjne w barwach narodowych oraz symbole narodowe w postaci godła, flag itp. Spółka zamierza wykorzystywać je do udekorowania swojej siedziby z okazji świąt narodowych oraz innych ważnych, zwłaszcza państwowych wydarzeń i uroczystości. Czy takie wydatki możemy zaliczyć do kosztów podatkowych?

Czy sam spis z natury wystarczy do podatkowego rozliczenia kradzieży


Pracownik skradł z kasy 3000 zł. Zrobiliśmy spis z natury. Czy to wystarczy do zaliczenia 3000 zł do kosztów uzyskania przychodu?

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prywatny telefon

Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie rejestrujemy działalność na prywatny adres zamieszkania. Wydaje się nam oczywiste, że mając podłączony na ten adres telefon stacjonarny korzystamy z niego oprócz prywatnych celów, również dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Problem pojawia się gdy wydatki na abonament telefoniczny chcemy zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności. Jak więc prawidłowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki dotyczące używania prywatnego telefonu na potrzeby tej działalności?

Czy straty związane z likwidacją środka trwałego można uznać za koszt uzyskania przychodu

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów określona w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oparta jest na swego rodzaju klauzuli generalnej, która stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 tej ustawy.

Wartość początkowa budynku a wydatki na jego ulepszenie

Jak ustalić wartość początkową środka trwałego wniesionego jako wkład do spółki cywilnej

Określenie wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego wyliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu, gdyż stanowi podstawę obliczania tych odpisów.

Kiedy twórcy należą się 50% koszty uzyskania przychodu

W przypadku osoby, która uzyskuje przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło, przysługują zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Inaczej jest traktowana sprawa kosztów uzyskania przychodów twórców i autorów w przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umów o dzieło.

Rzetelność zapisów w kpir a zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów

Zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy

Kiedy zapisywać wydatki w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Jeżeli podatnik otrzymał fakturę w terminie późniejszym niż widniejąca na niej data wystawienia, a w między czasie dokonał już innych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (lub też podsumował miesiąc, w którym faktura została wystawiona) - powinien dokonać jej wpisu w pkpir w dniu faktycznego otrzymania faktury.

Zero na fakturze a zapis w kpir

Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wartość faktycznie zapłaconego materiału określonego na fakturze jako zero? Podatnik importuje materiały a za zamówiony towar podatnik dokonał zapłaty zaliczkowej, co udokumentował wyciągiem z rachunku bankowego. Następnie, po kilku miesiącach podatnik otrzymał towar, na który został wystawiony dokument SAD oraz fakturę od kontrahenta z wartością zero za towar.

Moment ewidencji w kpir

Czy można zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów raport dobowy sporządzony po północy, obejmujący przychód uzyskany w dniu poprzednim?

Zakup prasy a ewidencja w kpir

Czy zakup prasy może być traktowany jako zakup materiału biurowego i może być udokumentowany paragonem zgodnie z § 14 rozporządzenia kpir ?

Dowód wewnętrzny dokumentujący przekazanie towaru własnego

Czy wystawienie dowodu wewnętrznego dokumentującego przekazanie ryb z własnego połowu do sklepu jest podstawą zaksięgowania ich jako towary handlowe?

Skup rzeczy a wpis w kpir

Czy skup złomu (koszty zakupu) od osób fizycznych należy dokumentować dowodami imiennymi zakupu? Jak prawidłowo i rzetelnie należy ewidencjonować skup złomu od osób fizycznych?

Zestawienie opłat za autostradę, jako dowód księgowy w kpir

Czy dowodem do zaksięgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów może być zestawienie opłat za autostrady?

Jak księgować przychody i koszty z różnych form działalności w kpir

Pytanie: Podatnik prowadzi kilka działalności (trzy formy) jak powinien dokumentować zapisy w kpir ?

Jak rozliczyć w kpir usługi adwokackie na zlecenie sądu

Pytanie: Czy adwokat świadczący pomoc prawną z urzędu powinien wpisywać do księgi przychodów i rozchodów faktury VAT, wystawiane Sądom za te usługi?

Jak zaksięgować w kpir usługi transportowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży

Pytanie: W której kolumnie podatkowej książki przychodów i rozchodów podatnik powinien umieścić usługi transportowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży?


REKLAMA