REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT 2017, Podatek liniowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Działalność gospodarcza - wybór formy opodatkowania

Działalność gospodarcza - wybór formy opodatkowania. Dochody lub przychody uzyskiwane z działalności gospodarczej (poza rolnictwem) mogą być opodatkowane (co do zasady wg wyboru podatnika) według następujących form opodatkowania: tzw. zasady ogólne wg skali podatkowej PIT, podatek liniowy (jedna stawka 19% dochodów), ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa.

Jak opodatkować jednoosobową działalność gospodarczą?

Jednoosobowa działalność gospodarcza - formy opodatkowania. Z jakich formy opodatkowania można skorzystać? Co wziąć pod uwagę przy wyborze formy opodatkowania dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Ulga na działalność badawczo-rozwojową w PIT za 2020 r.

Ulga B+R - ulga na działalność badawczo-rozwojową. Odliczenia kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36S lub PIT-36L, PIT-36LS oraz w załączniku do tych zeznań PIT/BR. Jak rozliczyć ulgę B+R w PIT za 2020 r.?

Jak zmienić formę opodatkowania w 2021 r.? Podatek liniowy, karta podatkowa, ryczałt

Zmiana formy opodatkowania w 2021 roku. Jak przejść na opodatkowanie na zasadach ogólnych PIT (według skali podatkowej - 17% i 32%)? Jak zrezygnować z opodatkowania podatkiem liniowym PIT (19%)? Jak przejść na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Jak zrezygnować z opodatkowania ryczałtem? Jak przejść na kartę podatkową? Jak zrezygnować z karty podatkowej? Podatnicy planujący w tym roku zmienić formę opodatkowania np. z podatku liniowego na opodatkowanie kartą podatkową, mają czas tylko do 20 stycznia 2021 r.

Jak odliczyć darowiznę przekazaną na zwalczanie koronawirusa

Podatnicy mają obecnie możliwość zmniejszenia podatku dzięki przekazaniu darowizny na rzecz walki z koronawirusem (chorobą COVID-19). Odliczeniu podlega wartość przekazanej darowizny pieniężnej lub rzeczowej. W przypadku darowizny przekazanej w maju można odliczyć kwotę odpowiadającą 150 proc. wartości darowizny.

MF szuka sposobu na rozpoznanie fikcyjnych przedsiębiorców

"Kształt rozwiązań dotyczących możliwości rozpoznawania przychodów z działalności gospodarczej będzie przedmiotem dalszych ustaleń Ministra Finansów z Ministrem Przedsiębiorczości i Technologii, Ministrem Inwestycji i Rozwoju oraz Radą Dialogu Społecznego. Istotne jest, aby głównym celem tej propozycji było ucywilizowanie rynku pracy, nie zaś cel fiskalny" - poinformował 7 maja 2019 r. rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek.

Ministerstwo Finansów chce prześwietlić prowadzących jednoosobową działalność

Resort finansów zamierza prześwietlić prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w celu oddzielenia faktycznych przedsiębiorców od tych, którzy wystawiają co miesiąc tylko jedną fakturę na rzecz jednego pracodawcy. Zdaniem wiceministra finansów Filipa Świtały zbyt niskie opodatkowanie jednoosobowych przedsiębiorców jest jednym z problemów polskiego systemu podatkowego.

Pomysł ograniczenia prawa do liniowego PIT nie podoba się przedsiębiorcom

Wiceministra finansów Filipa Świtały zapowiedział, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem rozwiązań, mającym na celu ograniczenie możliwości stosowania liniowej stawki PIT przez samozatrudnionych przedsiębiorców. Środowisko przedsiębiorców z bardzo dużym niepokojem przyjęło tę zapowiedź.

Test przedsiębiorcy, czyli ograniczenie prawa do podatku liniowego

Ministerstwo Finansów pracuje nad tzw. testem przedsiębiorcy. Chce zweryfikować jednoosobowych przedsiębiorców korzystających z opodatkowania w formie podatku liniowego. Test ma pozwolić na określenie kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

Zmiana formy opodatkowania firmy w 2019 r.

20 stycznia pełnił dla przedsiębiorców prowadzących firmę graniczną datę, do której można było dokonać zmiany formy opodatkowania firmy na kolejny rok podatkowy. Od początku roku 2019 zmiana formy opodatkowania jest możliwa poprzez zgłoszenie do urzędu skarbowego zmiany do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w nowym roku podatkowym.

Wybór podatku liniowego – zmiany od 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe terminy składania zawiadomień o wyborze formy opodatkowania przychodów podatkiem liniowym. Co ulegnie zmianie i jak prawidłowo stosować nowe regulacje?

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do podatku liniowego

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi zdecydować, jaką formę opodatkowania wybierze w celu rozliczenia swojego biznesu. Jedną z możliwości jest wybór opodatkowania podatkiem liniowym. Kiedy przedsiębiorca ma prawo wybrać podatek liniowy, a także w jakich sytuacjach następuje utrata takiego prawa?

Jak rozliczać darowizny w rocznym zeznaniu PIT?

Do końca kwietnia podatnicy zobowiązani są dokonać rocznego rozliczenia PIT. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy wszystkich przedsiębiorców oraz osób fizycznych, które w ubiegłym roku uzyskały dochód. Warto pamiętać, że istnieje lista darowizn, które przy tej okazji możemy rozliczyć, obniżając w ten sposób wysokość naliczonego podatku. Wśród nich są np. darowizna na krwiodawstwo czy na kult religijny.

Złóż PIT-WZ najpóźniej 16 kwietnia a PIT rozliczy za Ciebie urząd skarbowy

Polacy coraz częściej korzystają z pomocy urzędów skarbowych przy wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych PIT. W 2017 roku z usługi wstępnie wypełnionego formularza (PFR) skorzystało kilkaset tysięcy osób. Od 15 marca 2018 r. urząd skarbowy na podstawie dostępnych danych sam dokona rozliczenia jeżeli otrzyma od podatnika wniosek PIT-WZ. Wnioski PIT-WZ można składać w tym roku tylko do 16 kwietnia.

PIT 2019/2020 - jak sprawdzić kiedy nastąpi zwrot nadpłaconego podatku

W 2018 roku na Portalu Podatkowym została uruchomiona usługa umożliwiająca sprawdzenie stanu realizacji zwrotu nadpłat z rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) za rok 2017. W 2019 roku ta usługa nie jest jeszcze dostępna ale jak poinformował 5 marca 2019 r. naszą redakcję Wydział do Spraw Komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej "usługa umożliwiająca sprawdzenie stanu realizacji zwrotu nadpłaty PIT jest w fazie testów i w najbliższych dniach zostanie udostępniona podatnikom". W 2020 roku nowością w usłudze Twój e-PIT jest możliwość sprawdzenia, na jakim etapie jest zwrot nadpłaty podatku przez urząd skarbowy.

Ryczałtowiec może płacić podatek linowy od dochodów ze spółki

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli jednocześnie jest komandytariuszem w spółce komandytowej, może dochody z tej spółki opodatkować 19% podatkiem liniowym.

Rozliczenie PIT 2017/2018 - ulga na IKZE

Wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego dokonane w danym roku podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania. Dzięki temu obniży się kwota należnego do zapłacenia podatku. W rozliczeniach za 2017 rok przy maksymalnych wpłatach wynoszących ponad 5,1 tys. zł ulga sięgnie 900–1,6 tys. zł w zależności od progu podatkowego. Posiadacze IKZE muszą pamiętać, żeby do końca kwietnia dołączyć do swojego zeznania podatkowego odpowiedni formularz PIT-0.

ZUS rozliczy PIT-y emerytów i rencistów którzy nie dorabiali

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozliczy podatki emerytów i rencistów, którzy w 2017 roku pobierali świadczenia z ZUS i nie dorabiali. Ci emeryci i renciści, którzy pracowali, pobierając jednocześnie świadczenia z ZUS, sami muszą wypełnić PIT-a i złożyć go w urzędzie skarbowym.

Ulga na dziecko (prorodzinna) w rozliczeniu za 2017 rok

Jak prawidłowo rozliczyć ulgę na dziecko w rocznym zeznaniu podatkowym PIT za 2017 rok wyjaśniają eksperci z Ministerstwa Finansów. Kto i ile może odliczyć? Co w sytuacji, gdy brakuje podatku, od którego można odliczyć ulgę? Kiedy traci się prawo do ulgi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo poniżej.

Jak złożyć PIT przez Internet w 2018 roku

Ministerstwo Finansów zachęca do składania rocznych zeznań podatkowych PIT za 2017 rok przez Internet za pomocą systemu e-Deklaracje. To najtańsza i najszybsza możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Podpisywanie deklaracji PIT w 2018 roku - dane autoryzujące

Ministerstwo Finansów przypomina, że w przypadku dokumentów podpisywanych „danymi autoryzującymi" (podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań opartym na danych autoryzujących) składanych w 2018 roku należy w sekcji „DANE AUTORYZUJĄCE" wpisać kwotę przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za rok 2016.

ZUS wyśle deklaracje podatkowe PIT za 2017 r. dla emerytów i rencistów

Na przełomie stycznia i lutego 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wysyłał deklaracje podatkowe PIT-40A/11A za 2017 r. Deklaracje otrzymają wszystkie osoby, które w 2017 roku chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS.

Nowe wzory deklaracji PIT - do rozliczeń za 2017 r.

Resort finansów przygotował rozporządzenie, które określa nowe wzory zeznań podatkowych (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) oraz wzory ich załączników (PIT/B, PIT/BR, PIT/D, PIT/DS, PIT/M, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZG). Nowe wzory będą miały zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2017 r.

Rozliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii 2017/2018 – najważniejsze informacje

Rok podatkowy w Wielkiej Brytani rozpoczyna się 6 kwietnia i trwa do 5 kwietnia następnego roku. Obecnie trwa tam rok podatkowy 2017/2018. Tym razem jednak nie przyniósł większych zmian w prawie podatkowym, w odróżnieniu od roku poprzedniego. Główna zmiana dotyczy kwoty wolnej od podatku, która została powiększona o 500 GBP i obecnie wynosi 11 500 GBP.

Podatek dochodowy od nagród dla zawodników i trenerów klubu sportowego

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, środki pieniężne otrzymywane przez zawodników i trenerów klubu sportowego tytułem gratyfikacji za wygrane bądź zremisowane mecze oraz awans do wyższej ligi nie mogą podlegać zryczałtowanemu opodatkowaniu w wysokości 10% jak w przypadku wygranych w konkursach. Jednak jako przychody z wykonywanej osobiście działalności powinny zostać opodatkowane według skali podatkowej PIT.

Nowe zwolnienie z PIT - stypendia NAWA

Od 1 października 2017 r. rozpocznie działalność nowa agencja rządowa Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Stypendia przyznawane na podstawie decyzji Dyrektora NAWA będą zwolnione od podatku.

Ulga dla honorowych krwiodawców – kolejne zmiany w 2017 roku

Minister Rozwoju i Finansów chce przywrócić zasadę obliczania wysokości odliczenia w ramach tej ulgi, która obowiązywała przed 1 stycznia 2017 r. Niezależnie od tego, czy podatnik oddaje honorowo krew czy osocze, przy ustalaniu kwoty przysługującego odliczenia stosować się ma tę samą stawkę w wysokości 130 zł za 1 litr. Zmiana ma dotyczyć dochodów uzyskanych od początku 2017 roku i stanowić większą zachętę do honorowego oddawania krwi.

Ulga rehabilitacyjna w PIT – zmiany 2017

Resort finansów planuje zmienić niektóre zasady odliczania wydatków w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej w PIT. Na szczęście są to zmiany korzystne dla podatników. Więcej osób będzie mogło odliczyć wydatki na utrzymanie psa asystującego oraz wydatki na przewóz samochodem osobowym na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne Podniesiony ma też być limit wydatków na cele rehabilitacyjne osób niepełnosprawnych, jaką podatnik mający na utrzymaniu te osoby może odliczyć od swojego dochodu. Zmiany mają dotyczyć rozliczenia dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2017 r.

Jednorazowe odpisy amortyzacyjne do 100 tys. zł rocznie - projekt nowelizacji PIT i CIT

30 maja 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. ustawa o robotyzacji), przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Zgodnie z tym projektem podatnicy PIT i CIT będą mogli każdego roku jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nakłady na środki trwałe do 100 tys. złotych, przy minimalnej wartości nakładów w wysokości 10 tys. zł. Limit 100 tys. zł obejmuje łączną kwotę odpisu amortyzacyjnego oraz kwotę dokonanej wpłaty na poczet dostawy środka trwałego.

Zaniechania poboru podatku PIT od stypendiów

Weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od niektórych stypendiów.

Ostatnie dni na złożenie PIT za 2016 rok - najłatwiej przez internet

Ministerstwo Finansów informuje, że padł kolejny rekord rocznych zeznań podatkowych PIT złożonych elektronicznie (on-line) przez internet. Według stanu na dzień 27 kwietnia 2017 roku takich rocznych e-PITów złożono ponad 8 mln 570 tys. MF przypomina, że do 2 maja 2017 r. można składać przez internet także wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) PIT-37 i PIT-38.

2 maja 2017 r. - ostatni dzień na złożenie PIT-a za 2016 rok

W 2017 roku wyjątkowo do 2 maja można składać zeznania podatkowe za 2016 rok - bowiem 30 kwietnia wypada w tym roku w niedzielę. Ten trmin obowiązuje osoby rozliczające się na formularzu PIT-37, które m.in. pracują na umowie o pracę czy cywilnoprawnej, PIT-36, dla osób prowadzących działalność gospodarczą, podatników, którzy zarobili na giełdzie (PIT-38) i sprzedaży nieruchomości (PIT-39). Teoretycznie do końca można składać zeznania PIT przez internet ale lepiej zrobić to wcześniej, by uniknąć ewentualnych przeciążeń systemu

Porównanie zasad ogólnych i podatku liniowego

Osoby, które rozważają założenie jednoosobowej działalności gospodarczej często zastanawiają się nad tym, która z form opodatkowania będzie dla nich najkorzystniejsza. Najczęściej brane są pod uwagę zasady ogólne i podatek liniowy, zatem przedstawiamy porównanie które powinno pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Urząd skarbowy wypełni za Ciebie PIT-37 - wniosek PIT-WZ tylko do 18 kwietnia

Jedynie do 18 kwietnia 2017 r. można składać wnioski PIT-WZ, aby zagwarantować sobie rozliczenie PIT-37 przez urząd skarbowy. Jak wypełnić i złożyć PIT-WZ? Jak wypełnić ulgę na dzieci w PIT-WZ?

PIT za 2016 rok – jak, do kiedy, na którym formularzu?

W 2017 roku na złożenie zeznań PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 za 2016 rok jest czas do wtorku 2 maja (bowiem 30 kwietnia wypada w 2017 roku w niedzielę, a 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy). Wcześniej, bo do 31 stycznia trzeba było złożyć PIT-28 i PIT-19A.

Do którego urzędu skarbowego złożyć PIT?

Do 2 maja 2017 roku trzeba złożyć zeznanie roczne (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) za 2016 rok. Często podatnicy mają wątpliwości, do którego urzędu skarbowego złożyć swojego PIT-a. Czy w miejscu swego zameldowania, czy faktycznego zamieszkiwania? Właściwość miejscowa urzędu skarbowego określana jest na podstawie miejsca faktycznego zamieszkania w dniu 31 grudnia rozliczanego roku podatkowego, a nie wg miejsca zameldowania.

Więcej organizacji pożytku publicznego uprawnionych do 1 proc. PIT

27 marca 2017 r. w zaktualizowanym wykazie organizacji pożytku publicznego, uprawnionych do otrzymania 1 proc. PIT, publikowanym na stronie www.pozytek.gov.pl znalazło się 45 dodatkowych organizacji. Są to te opp, które nie złożyły w terminie sprawozdania, ale udowodniły, że stało się to bez ich winy. W sumie 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych można przeznaczyć dla 8558 organizacji.

Rozliczenie ulgi na IKZE w rocznym zeznaniu podatkowym

Zgodnie ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, podatnik oszczędzający na IKZE (indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego) ma prawo do odliczenia od dochodu dokonanych wpłat na zasadach i w trybie określonym w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ulgę podatkową na IKZE rozlicza się w rocznym zeznaniu PIT.

Większość Polaków chce wprowadzenia nowego systemu podatkowego

Większość Polaków, bo aż 91%, uważa, że propozycja wprowadzenia nowego systemu podatkowego, wyliczanego jako procent od sprzedaży firm, jest lepsza od aktualnie obowiązującego. Tak wynika z raportu „Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?”, który powstał w oparciu o badanie ilościowe przeprowadzone przez prof. Dominikę Maison z Wydziału Psychologii UW.

Składanie deklaracji PIT przez ePUAP

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 15 marca 2017 r. profilem zaufanym ePUAP mogą być podpisywane dokumenty PIT-WZ, PIT-OP, PIT-37 i PIT-38.

Bez podatku u źródła przy zakupie biletów lotniczych - zmiany w PIT i CIT

Trwają prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT), której zasadniczym elementem jest wprowadzenie ulgi inwestycyjnej pozwalającej na coroczne, jednorazowe zaliczenie do kosztów podatkowych nakładów na środki trwałe do wysokości 100 tys. złotych, przy minimalnej wartości nakładów w kwocie10 tys. złotych. 20 marca 2017 r. Ministerstwo Rozwoju zaproponowało kolejne zmiany przepisów w projekcie tej nowelizacji. Przedsiębiorcy mają zostać zwolnieni z i tak martwego obowiązku jakim jest ubieganie się o certyfikat rezydencji podatkowej zagranicznej linii lotniczej w przypadku kupna biletu u zagranicznego przewoźnika lotniczego. Ta nowość uwzględnia propozycję zgłoszoną przez Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce.

Wstępnie wypełniony PIT za 2016 rok

Ministerstwo Finansów uruchomiło 18 marca 2017 r. na Portalu Podatkowym usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2016.

1% podatku także od emerytów i rencistów

Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, będą mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Nowelizację ustawy podpisał Prezydent RP.

Wzory formularzy PIT-36, PIT-36L i PIT/BR - do dochodów od 1 stycznia 2017 r.

Zmodyfikowane zostały wzory deklaracji podatkowych PIT-36 i PIT-36L oraz informacji PIT/BR. Nowe wzory uwzględniają zmiany przepisów ustawy o PIT w zakresie rozliczania ulgi na badania i rozwój i mają zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2017 r.

Komunikacja z portalem podatkowym przez strony internetowe banków

9 marca 2017 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidującej możliwość rozliczenia rocznego zeznania PIT podatnika przez urząd skarbowy. Podatnicy mają mieć możliwość wejścia na stronę portalu podatkowego za pośrednictwem własnego internetowego konta w banku lub SKOK-u.

PIT od umorzonych należności mieszkaniowych

27 lutego 2017 roku Minister Rozwoju i Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego. Rozporządzenie obowiązuje od 28 lutego 2017 r. i dotyczy umorzonych w latach 2016-2017 przez jednostki samorządu terytorialnego należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego.

Wspólne rozliczenie dochodów uzyskanych w 2016 roku przez małżonków

Zgodnie z ustawą o PIT małżonkowie, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rozliczany rok podatkowy mają prawo do złożenia wspólnego zeznania podatkowego odnośnie dochodów uzyskanych w tym roku. Dodatkowym warunkiem jest istnienie między tymi małżonkami majątkowej wspólności małżeńskiej również przez cały rozliczany rok podatkowy.

Rozliczenie podatkowe PIT Polaka w Niemczech

Wiele osób, decydujących się na wyjazd do Niemiec, po zakończonym roku podatkowym zastanawia się jak wygląda obowiązek rozliczenia przed niemieckim fiskusem. Obowiązek złożenia deklaracji PIT przez Polaków zatrudnionych w Niemczech zależy w głównej mierze od indywidualnej sytuacji podatnika.

Urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika - nowelizacja ustawy o PIT

Sejm uchwalił 24 lutego 2017 r. nowelizację ustawy o PIT, zgodnie z którą podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie od płatników będą mogli zdecydować, że roczne zeznanie podatkowe wypełni za nich urząd skarbowy. Urząd będzie w takim przypadku zobowiązany również do uwzględnienia (odliczenia) ulg podatkowych i dyspozycji odnośnie 1% PIT dla organizacji pożytku publicznego.

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe – definicja transakcji i jednorazowej wartości transakcji

Zdaniem Ministra Rozwoju i Finansów przez transakcję należy rozumieć czynność prawną (umowę) zawieraną w związku z prowadzoną przez strony działalnością gospodarczą, w wykonaniu której dokonywana jest co najmniej jedna płatność. Natomiast jednorazowa wartość transakcji oznacza ogólną wartość wierzytelności lub zobowiązań, określoną w umowie zawartej między przedsiębiorcami. Przymiot jednorazowości nie odnosi się do liczby płatności, lecz odzwierciedla wymóg powiązania poszczególnych świadczeń w ramach jednego stosunku umownego.

REKLAMA